PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαθρεπιβάτης! τι είναι;


Alex_Salonica
23-04-09, 11:53
Χθες με την παραλλαβή των γαρίδων μου, σαλιγκαριών και φυτών φαντάζομαι μαζί τους μου ήρθε και ένας λαθρεπιβάτης.
Πρόκειται για ένα σαλιγκάρι απ ότι κατάλαβα χωρίς κέλυφος (γυμνοσάλιαγκας;!) είναι περίπου στο ένα εκατοστό, δυστυχώς δεν έχω φώτο για να τον βγάλω αλλά και κρύβεται συνέχεια.

Γνωρίζει κανείς για τί πρόκειται αν είναι καλό ή κακό παιδί για να πράψω ανάλογα;
Και κάποιο site με πληροφορίες και φωτογραφίες θα με βοηθούσε
ευχαριστώ.

in the pond
23-04-09, 12:10
Χθες με την παραλλαβή των γαρίδων μου, σαλιγκαριών και φυτών φαντάζομαι μαζί τους μου ήρθε και ένας λαθρεπιβάτης.
Πρόκειται για ένα σαλιγκάρι απ ότι κατάλαβα χωρίς κέλυφος (γυμνοσάλιαγκας;!) είναι περίπου στο ένα εκατοστό, δυστυχώς δεν έχω φώτο για να τον βγάλω αλλά και κρύβεται συνέχεια.

Γνωρίζει κανείς για τί πρόκειται αν είναι καλό ή κακό παιδί για να πράψω ανάλογα;
Και κάποιο site με πληροφορίες και φωτογραφίες θα με βοηθούσε
ευχαριστώ.

Κρύβεται γιατί είναι προφανές γιατί. Υπάρχουν γυμνοσαλίγγαροι του γλυκού νερού, αλλά υπάρχουν και πλανάρια....θα ήταν καλύτερα να βγάλεις κάποια φωτογραφία. Και οι δύο περιπτώσεις για διαφορετικούς λόγους μπορεί να είναι "κακές πινελιές" σε ένα ενυδρείο.

Alex_Salonica
23-04-09, 12:20
Με την πρώτη ευκαιρία δηλαδή καλύτερα να το βγάλω;
Φωτο δυστυχώς δεν έχω, γνωρίζει κάποιος κάποιο site για να δω εκει και να σας πω ποιο ακριβώς είναι;

Obelix(Reifen)
23-04-09, 12:52
http://www.reefs.org/hhfaq/photoalbum_view

http://www.reeflex.net/kategorie/81.html

Alex_Salonica
23-04-09, 12:56
http://www.reefs.org/hhfaq/photoalbum_view

http://www.reeflex.net/kategorie/81.html

πολύ ωραία τα site θα τα έχω υπόψιν μου όταν ξεκινήσω το reef μου.:D

Αλλά εδώ μιλάμε για γλυκό νερό...:confused:

in the pond
23-04-09, 13:32
Ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχουν πλανάρια γλυκού νερού?

Μήπως είναι κάτι έτσι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20926)

Alex_Salonica
23-04-09, 13:43
Ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχουν πλανάρια γλυκού νερού?

Μήπως είναι κάτι έτσι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20926)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δικό μου είναι πολύ μικρότερο περίπου 1 εκ, διάφανο δεν ήταν, προς το γκρι ήταν, ελπίζω να το ξαναπετύχω να το δω καλύτερα, μάλλον για σκουλίκι μου φέρνει,,, για να δούμε

in the pond
23-04-09, 13:48
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δικό μου είναι πολύ μικρότερο περίπου 1 εκ, διάφανο δεν ήταν, προς το γκρι ήταν, ελπίζω να το ξαναπετύχω να το δω καλύτερα, μάλλον για σκουλίκι μου φέρνει,,, για να δούμε

Όπως και να έχει, άμεση απειλή δεν είναι. Αν μπορέσεις και το τσακώσεις θα είναι καλύτερα. Φωτογράφισε το και βλέπουμε.

Alex_Salonica
23-04-09, 13:52
Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι απειλή, εξάλλου δεν έχω ψάρια στο ενυδρείο μόνο γαρίδες και σαλλιγκάρια σε περίπτωση που απειλούσε αυγά. Το να γεννήσουν τα devil snail μου το βλέπω απίθανο αφού δεν είναι κάτι εύκολο

Obelix(Reifen)
24-04-09, 23:40
Sorry αφηρημένος :smt079
Είχα καμιά 20αρια παράθυρα ανοιχτό και δεν είδα κατηγορία

Alex_Salonica
15-05-09, 12:31
Τελικά κατάφερα και το έβγαλα φώτο το μούλικο :D

Να προσθέσω ότι είναι πολύ λεπτό, πως είναι ένας γυμνοσάλιαγκας αν τον πατίσει φορτηγό.. έτσι :D

in the pond
15-05-09, 13:29
Τελικά κατάφερα και το έβγαλα φώτο το μούλικο :D

Να προσθέσω ότι είναι πολύ λεπτό, πως είναι ένας γυμνοσάλιαγκας αν τον πατίσει φορτηγό.. έτσι :D

Αφού το είδες θα έπρεπε να το έβγαζες φωτο από πάνω. Έτσι θα ήταν ευκολότερη η αναγνώριση.

Έχει κεραιούλες?
Επιφυλακτικά λέω ότι πρόκειται για γυμνοσαλιγγαράκι και όχι πλανάριο.

Alex_Salonica
15-05-09, 13:31
δεν έχει κεραιούλες, δεν έχει πόδια, δεν έχει ψαλίδια.... τι είναι;

in the pond
15-05-09, 13:39
δεν έχει κεραιούλες, δεν έχει πόδια, δεν έχει ψαλίδια.... τι είναι;

Βγάλε φώτο όπως το βλέπεις από πάνω για να μην γίνονται λάθη.
Τώρα όμως χωρίς κεραίες... με παραπέμπει στο πλανάριο. Έχει προσέξει μικρά σημαδάκια (μάτια)?

Τέλος πάντων, είναι κάτι έτσι (http://www.nilesbio.com/subcat348.html)?

Alex_Salonica
15-05-09, 13:43
όχι καμία σχέση, δεν είναι κυλινδρικό, είναι λεπτό πεπλατισμένο όπως φαίνετιαι στη φώτο, από πάνω λίγο δύσκολο να το βγάλω αφού είναι κολημένο στο τζάμι, αλλά και που το έιδα πάνω σε φυτό από πάνω πάλι κάτι ανάλογο είναι όπως το από κάτω, δεν έχει κάποια σημάδια κεραίες κ.λ.π. ένα επίπεδο λεπτό πράγμα

in the pond
15-05-09, 13:45
όχι καμία σχέση, δεν είναι κυλινδρικό, είναι λεπτό πεπλατισμένο όπως φαίνετιαι στη φώτο, από πάνω λίγο δύσκολο να το βγάλω αφού είναι κολημένο στο τζάμι, αλλά και που το έιδα πάνω σε φυτό από πάνω πάλι κάτι ανάλογο είναι όπως το από κάτω, δεν έχει κάποια σημάδια κεραίες κ.λ.π. ένα επίπεδο λεπτό πράγμα

Οχι βρε, δεν έχεις καταλάβει. Πήγαινε κάτω στο λινκ που σε παρέπεμψα και θα δεις για τί μιλώ.:D:D:D ...και ο οργανισμός αυτός επίπεδος είναι.

Alex_Salonica
15-05-09, 13:50
α σόρυ τώρα το είδα!
χμ... μοιάζει αλλά δεν έχει αυτά τα μάτια που λέει αλλά δεν είναι και τόσο μικρό, το συγκεκριμένο που μου έδειξες λένε ότι φτάνει τα 3 χιλιοστά μέγεθος ενώ το δικό μου είναι περίπου στον ένα πόντο..
έχω γίγαντα πλανάριο?! :D

μάλλον κάτι άλλο είναι αλλά και μάλλον μιλάμε για πλανάρια ε;

in the pond
15-05-09, 13:55
α σόρυ τώρα το είδα!
χμ... μοιάζει αλλά δεν έχει αυτά τα μάτια που λέει αλλά δεν είναι και τόσο μικρό, το συγκεκριμένο που μου έδειξες λένε ότι φτάνει τα 3 χιλιοστά μέγεθος ενώ το δικό μου είναι περίπου στον ένα πόντο..
έχω γίγαντα πλανάριο?! :D

μάλλον κάτι άλλο είναι αλλά και μάλλον μιλάμε για πλανάρια ε;

Όχι και πάλι. Το λινκ λέει αυτό "The size ranges from 3 to 12 mm" το μέγεθος κυμαίνεται μεταξύ 3 και 12mm)

Alex_Salonica
15-05-09, 14:00
και πάλι σόρυ :D:D
μάλλον το πιάσαμε το μέγεθος λοιπόν, θα προσπαθήσω να το κοιτάξω ξανά να δω μήπως έχει και τα μάτια που λέει, αλλά τελικά μάλλον είναι αυτό.

Υ.Γ. αν όντως είναι αυτό τι να κάνω; να το βγάλω; κάνει κακό ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

in the pond
15-05-09, 14:10
και πάλι σόρυ :D:D
μάλλον το πιάσαμε το μέγεθος λοιπόν, θα προσπαθήσω να το κοιτάξω ξανά να δω μήπως έχει και τα μάτια που λέει, αλλά τελικά μάλλον είναι αυτό.

Υ.Γ. αν όντως είναι αυτό τι να κάνω; να το βγάλω; κάνει κακό ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Λοιπόν, άμεση απειλή σίγουρα δεν είναι.
Το καλό είναι ότι χρειάζεται ακόμα ένα για να αναπαραχθεί και είναι σπάνιος οργανισμός σε ενυδρείο. Το μόνο που μπορεί να προκαλέσει είναι να καταστρέψει τα αυγά σε περίπτωση γέννας.

Δική σου η επιλογή.;)

Alex_Salonica
15-05-09, 14:21
δεν έχω ψαράκια μέσα, μόνο γαρίδες σαλιγκάρια,,, άρα τον αφήνω ε;
-------------------------
Κοιτάζοντας πιο προσεχτικά το ενυδρειάκι μου είδα στην πλάτη του ενυδρείου να κουνιούντε διάφορα μικροσκοπικά (περίπου στο 1 χιλιοστό) πραγματάκια... χμ... αντε να δούμε τι θα μας βγούνε κι αυτά :confused:

Ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου.. θα ενημερώσω για την νέα γενιά μάλλον που έρχεται από πλανάρια

in the pond
15-05-09, 14:30
δεν έχω ψαράκια μέσα, μόνο γαρίδες σαλιγκάρια,,, άρα τον αφήνω ε;
-------------------------
Κοιτάζοντας πιο προσεχτικά το ενυδρειάκι μου είδα στην πλάτη του ενυδρείου να κουνιούντε διάφορα μικροσκοπικά (περίπου στο 1 χιλιοστό) πραγματάκια... χμ... αντε να δούμε τι θα μας βγούνε κι αυτά :confused:

Ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου.. θα ενημερώσω για την νέα γενιά μάλλον που έρχεται από πλανάρια

Ε, τότε βρε Αλέξανδρε δεν έχεις κάνει ενυδρείο εσύ. Εκκολαπτήριο υδρόβιας ζωής έχεις κάνει..:D:D:D

...και βεβαίως να ενημερώσεις...και με φωτογραφία του άνω μέρους του ζώου, ώστε να συμπληρωθεί το θέμα σου.

Raven
15-05-09, 15:05
Aλεξ, συχνα τα ενυδρεια χωρις ψαρια πιανουν διαφορα μαμουνια. Τα πλαναρια ειναι ακινδυνα οπως ηδη ειπωθηκε, αλλα οι υδρες ειναι αρκετα επικινδυνες για τις μικρες γαριδες. Εχε το νου σου για τυχον εμφανιση τους μιας και θα ηταν μεγαλη απωλεια να χασεις τις sulawesi σου με τοσο αδοξο τροπο.
Και οι υδρες και τα πλαναρια καταπολεμουνται ευκολα με panacur και καλο θα ηταν να το εχεις προχειρο.
Εμενα μου εμφανιστηκε υδρα στο ενυδρειακι με το γονο και δεν μπορουσα να βρω. Μου εδωσε ο Καλομοιρης μερικα χαπια και μεσα σε 3 μερες ειχαν εξαφανιστει και οι υδρες και τα πλαναρια.

Alex_Salonica
15-05-09, 15:07
ωχ ωχ... οκ θα το έχω υπόψιν μου, ευχαριστώ συνονόματε