PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση ενυδρειου


iliastsi
22-04-09, 15:28
Μιας και ειμαι νεος και εγω σας παρουσιαζω το ενυδρεο μου.
Μικρο μεν αλλα γεματο ζωντανια!!!
Περιμενω γνωμες...
εχω και μερικες αποριες βεβαια.

στιν 4η φωτο αυτο το ψαρι τι ακριβως ειναι???
το εχο 3-4 χρονια περιπου και απο το παλιο μου ενυδρειο (ειναι το μονο απο εκεινο το ενυδρειο που εμεινε)

στην 3η φωτο τι ακριβως φυτο ειναι αυτο???

antonis15
22-04-09, 15:33
το ψαρι που εχεις ειναι pangasius καρχαριας το γλυκου νερου.φτανει το 1μετρο με 1,5μετρο.για μενα βγαλτο .τι ενυδρειο εχεις??

iliastsi
22-04-09, 15:34
το ψαρι που εχεις ειναι pangasius καρχαριας το γλυκου νερου.φτανει το 1μετρο με 1,5μετρο.για μενα βγαλτο .τι ενυδρειο εχεις??

πλακα κανεις τοσο μεγαλο???
το ενυδρειο μου ειναι γυρω στα 50λιτρα

Πάνος
22-04-09, 15:36
για να εχουμε πληροφοριες πρεπει να συμπληρωσεις τη φορμα στις παρουσιασεις..για να ξερουμε και τη ρουτινα...τον εξοπλισμο σου και τις μετρησεις σου ...
οι πρωτες επισημανσεις...
εχεις χρυσοψαρα και τροπικα μαζι....ειναι λαθος για πολλους λογους! πρεπει να αποφασισεις αν κρατησεις ψαρια κρυου η θερμου νερου...
ο θερμοστατης σου που ειναι λιγο βυθισμενος στο χαλικι εγκυμονει κινδυνους..φροντισε να μην ακουμπα...
το "ψαρακι" ειναι παγκασιους και γινεται τερας....καλυτερα να το δωσεις σε καποιον με μεγαλο ενυδρειο για να ζησει λιγο περισσοτερο ...
ποσα λιτρα ειναι?? ειναι μικρο για να εχεις σκαλαρια.....επισης θελουν το μαλακο νερο τους....διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων για να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις και οτι θες να μαθεις...ρωτας.
ελπιζω να μη σε στεναχωρεσα..κι εγω ετσι και χειροτερα ξεκινησα...και επειδη ακριβως ξερω οτι μπορεις να κανεις κατι σωστο....καντο οσο ειναι νωρις...;)

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
22-04-09, 15:36
πλακα κανεις τοσο μεγαλο???
το ενυδρειο μου ειναι γυρω στα 50λιτρα

και βαλεεεεε : http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/images/GiantCatfish-WWF.jpg

και δωσεεεεε: http://www.aquaclopedie.nl/images/vis/Pangasius_sutchi.jpg

iliastsi
22-04-09, 15:39
για να εχουμε πληροφοριες πρεπει να συμπληρωσεις τη φορμα στις παρουσιασεις..για να ξερουμε και τη ρουτινα...τον εξοπλισμο σου και τις μετρησεις σου ...
οι πρωτες επισημανσεις...
εχεις χρυσοψαρα και τροπικα μαζι....ειναι λαθος για πολλους λογους! πρεπει να αποφασισεις αν κρατησεις ψαρια κρυου η θερμου νερου...
ο θερμοστατης σου που ειναι λιγο βυθισμενος στο χαλικι εγκυμοινει κινδυνους..φροντισε να μην ακουμπα...
το "ψαρακι" ειναι παγκασιους και γινεται τερας....καλυτερα να το δωσεις σε καποιον με μεγαλο ενυδρειο για να ζησει λιγο περισσοτερο ...
ποσα λιτρα ειναι?? ειναι μικρο για να εχεις σκαλαρια.....επισης θελουν το μαλακο νερο τους....διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων για να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις και οτι θες να μαθεις...ρωτας.
ελπιζω να μη σε στεναχωρεσα..κι εγω ετσι και χειροτερα ξεκινησα...και επειδη ακριβως ξερω οτι μπορεις να κανεις κατι σωστο....καντο οσο ειναι νωρις...;)

ναι το ξερω αλλα το εμαθα λιγο αργα πως δεν επρεπε να βαλω κρυου νερου με τροπικα ψαρια...
συντομα θα βαλω και την ρουτινα του ενυδρειου ομως τεστ για μετρησεις δεν εχω κανει.
κατι αλλο αυτο ψαρι για να φτασει στα 1,5 μετρα ποσα χρονια χρειαζετε???

Πάνος
22-04-09, 15:40
σε σενα δε χρειαζεται και πολυ...θα πεθανει προτου φτασει ουτε στο 1/10....
το οτι δεν ηξερες το καταλαβαινω...τωρα που ξερεις ομως οφειλεις να το διορθωσεις....καλυτερα δωσε τα ψαρακια σου και ξεκινα με αλλη συνθεση....

iliastsi
22-04-09, 15:43
σε σενα δε χρειαζεται και πολυ...θα πεθανει προτου φτασει ουτε στο 1/10....
το οτι δεν ηξερες το καταλαβαινω...τωρα που ξερεις ομως οφειλεις να το διορθωσεις....καλυτερα δωσε τα ψαρακια σου και ξεκινα με αλλη συνθεση....

βασικα σκεφτομαι να δωσω ολα τα χρυσοψαρα και αυτο το μεγαλο που μεγαλωνει πολυ και να εχω μονο αγγελοψαρα
την φορμα για την παρουσιαση που θα την βρω?

Πάνος
22-04-09, 15:49
δε μπορεις να κρατησεις αγγελοψαρα σε 50 λιτρα...δυστυχως....
θα σου προτεινα...
μερικα γκαπυ-πλατυ...ή
μια ομαδα cpd...ή
ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδες ...ή
ενα μονομαχο...ή
μερικα κιλι...ή γαριδοενυδρειο...

τη φορμα εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14299

Serafeim
22-04-09, 15:53
Μικρέ μας Φίλε απ' την όμορφη Νάουσα καλώς ώρισες.
Μια σωστή παρουσίαση γίνεται εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14299

Όμως το θέμα είναι ότι πρέπει να μελετήσεις αρκετά στοιχεία σ'αυτό το φόρουμ αν θέλεις να μην χάσεις και πάλι τα ψάρια σου.
Διάβασε λοιπόν το πόστ του Βασίλη (in the pond) εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31793
και θα πάρεις μια πρώτη ιδέα. Τώρα το φυτό σου φαίνεται για μικρή-νέα βαλισνέρια. το ψάρι κάποιο pangasius αλλά δεν γνωρίζω τύπο.

Διάβασε και εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/aquastart.htm

και καλή επιτυχία
-------------------------
Μπράβο παιδιά απαντήσεις ????? Πότε προλάβατε??/¨ολοι μαζί αυτό ετοιμάζαμε?????

iliastsi
22-04-09, 16:16
Φιλε Πανο
αυτα τα μικρα ψαρακια που νομιζω πανε με κοπαδια
neon νομιζω λεγονται ή καπως ετσι
κανουν για το ενυδρειο μου?
τα ειδα και μου αρεσαν πολυ

Πάνος
22-04-09, 16:36
ειναι κοπαδοψαρα και αρκετα κινητικα....
σαν βιοφορτιο το σηκωνει το ενυδρειο σου ενα μικρο κοπαδι..αλλα ειναι η συμπεριφορα τους που δε μας επιτρεπει να τα εχουμε σε τοσα λιγα λιτρα...

iliastsi
22-04-09, 16:39
ειναι κοπαδοψαρα και αρκετα κινητικα....
σαν βιοφορτιο το σηκωνει το ενυδρειο σου ενα μικρο κοπαδι..αλλα ειναι η συμπεριφορα τους που δε μας επιτρεπει να τα εχουμε σε τοσα λιγα λιτρα...

δλδ 5-6 απο αυταα θα ειναι καλα?
η λιγοτερα
σορρυ που σε πριζω στις ερωτησεις και ολας αλλα καταλαβενεις...
προσπαθω να ξαναστησω το ενυδρειο μου απο την αρχη

Πάνος
22-04-09, 16:41
αλλα ειναι η συμπεριφορα τους που δε μας επιτρεπει να τα εχουμε σε τοσα λιγα λιτρα...
αρα κανενα....σκεψου καποιο αλλo ειδος...

fishme1
22-04-09, 16:53
στην θεση σου θα εβαζα ή μια ομαδα γκαπυ ή μερικα κιλι

antonis15
22-04-09, 17:06
1 θα σου ελεγα να βαλεις 1 κοπαδι 5-6 αρλεκινους ή 3-4 coridoras
2 αν δν ακουσεις το πανο και βαλεις νεον με αγγελοψαρο....:smt039τα νεον.
3 βγαζεις τα αγγελοψαρα.
4 αν θες κρατας τα χρυσο ψαρα και πας στο κρυο νερο
5 δινεις το panagasius
6 αν θες βαλε κανενα νανο γκουραμι(μαλακο νερο) αλλα λεω βαλε guppies ή mollies ή platies που ειναι ζοωτοκα και ανθεκτικα
αν βαλεις ζοωτοκα να βαλεισ 1 αρσενικο και 3 θηλυκα.

iliastsi
23-04-09, 12:23
Διαστάσεις: 50x25x30cm
Όγκος: γυρω στα 50lt
Κατηγορία: Γλυκό νερό, θερμοστατούμενο
Φυτά: 3χ φυτεμενα
Ψάρια / Άλλα είδη: 2xρυσοχαψαρα, 2χ αγγελοψαρα & 1pangasius
Διακοσμητικά υλικά: 1x πυθαρη & 1 ψευτικος βραχος
Φόντο:-
Φωτισμός: 1χ15wat sera tropic sun
Διάρκεια φωτισμού: 10
Φιλτράρισμα: εσωτερικο
Θερμοστάτης: 25W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: (40-45% μια φορά την εβδομαδα οταν χρεαιζετε και πιο νωρις)
Θερμοκρασία:27 βαθμούς Κελσίου
Φωτογραφία: Είναι παραπάνω

θα αγορασω και τεστ να δω σε τι κατασταση βρισκεται το νερο

Alex_Salonica
23-04-09, 12:48
φίλε μου το ενυδρείο σου με τις διαστάσεις που δίνεις δεν είναι 50 λίτρα αλλά 37. Αυτό σε περιορίζει ακόμε περισσότερο στο τι ψάρια μπορείς να βάλεις μέσα

Ξεκίνα το διάβασμα...

iliastsi
23-04-09, 13:31
φίλε μου το ενυδρείο σου με τις διαστάσεις που δίνεις δεν είναι 50 λίτρα αλλά 37. Αυτό σε περιορίζει ακόμε περισσότερο στο τι ψάρια μπορείς να βάλεις μέσα

Ξεκίνα το διάβασμα...

απ το κακο στο χειροτερο δηλαδη...
απο χθες αρχισα να ψαχνω αλλα τελικα δεν κατεληξα καπου...
μαλλον με ξεγελασε ο πετσοπας μου ειπε οτι ειναι κοντα στα 50 λιτρα :smt065

mikele
23-04-09, 14:29
ωραιο ενυδρειο εχεις....πανε πισω τα ψαρια αυτα και βαλε σμηνοψαρα τετρα κτλ καμια γαριδουλα καθως και λιγη διακοσμηση ισως και κανα φυτο ζωντανο χαμηλων απαιτησεων

iliastsi
23-04-09, 15:01
ωραιο ενυδρειο εχεις....πανε πισω τα ψαρια αυτα και βαλε σμηνοψαρα τετρα κτλ καμια γαριδουλα καθως και λιγη διακοσμηση ισως και κανα φυτο ζωντανο χαμηλων απαιτησεων

σμηνοψαρα?οπως?
εμενα μου αρεσαν παρα πολυ τα νεον και σχετικα ειναι πολυ μικρα στο μεγεθος...

antonis15
23-04-09, 15:43
δες εδω και αποφασισε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31472
και η λαμπα σου σαν daylight μου φενεται παρα για tropic...αλλαξε πετ σοπ.....

Πάνος
23-04-09, 16:07
φίλε μου το ενυδρείο σου με τις διαστάσεις που δίνεις δεν είναι 50 λίτρα αλλά 37. Αυτό σε περιορίζει ακόμε περισσότερο στο τι ψάρια μπορείς να βάλεις μεσα

ετσι ειναι...οι φιλοι παραπανω ισως δε διαβασαν τον πραγματικο ογκο...
37 μεικτα σημαινει καμια 30 λιτρα καθαρα....
οποτε ....μονομαχοενυδρειο...η γαριδοενυδρειο....ισως κιλι (σε αυτη την επιλογη περιμενε απαντηση απο πιο εμπειρους) ή ενα ζευγαρι dwarf puffers (τα οποια ομως θελουν ζωντανη τροφη και σαλιγκαρια)

antonis15
23-04-09, 16:17
σορι πανο βαλε ενα betta kai εισαι οκ.ή 2 θηλυκα bettas

iliastsi
23-04-09, 18:33
gkoyrami μπορω να βαλω παιδια?

Πάνος
23-04-09, 19:36
οχι δυστυχως....ειναι ελαχιστες οι επολογες σου σε 30 λιτρα...

iliastsi
24-04-09, 18:00
Σημερα πηρα το πρωτο μου τεστ για αμμωνια.
Εκανα μετρησεις βρηκα 0.
Συντομα θα κανω και αλλες μετρησεις για νητρικα

Πάνος
24-04-09, 18:09
πολυ ωραια.....οποτε μενει να μετρησεις νιτρικα....να δωσεις τα ψαρακια και να βαλεις τους νεους κατοικους...;)

iliastsi
24-04-09, 18:11
πολυ ωραια.....οποτε μενει να μετρησεις νιτρικα....να δωσεις τα ψαρακια και να βαλεις τους νεους κατοικους...;)

αχ!!!αυτη η λεξη να τα δωσω μου ακουγετε καπως δυσκολη...
ειμαι συναισθηματικα δαιμενος με τα ψαρια μου και κυριος με το pangasius το οποιο το εχω πολλα χρονια και περασα 40 κυματα για αυτο το ψαρι...
δεν ξερω τι να κανω...
Και αν τα επιστρεψω παλι neon θα βαλω επειδη ειμαι ξεροκεφαλος και παντα κανω αυτο που μου αρεσει!:D
να λεμε και την αληθεια...

Πάνος
24-04-09, 18:14
κανεις εδω δε πιεζει...επιλογη σου ειναι...προσπαθουμε στο φορουμ να λεμε το σωστο....απλα αν σου πεθαινουν αργοτερα τα ψαρια...δεν εχει νοημα να ρωτησεις γιατι σου συνεβη...και φυσικα δε θα μπορεις να αναζητησεις αλλου ευθυνες εκτος απο τον εαυτο σου....
αυτο που λες με το συναισθηματικο δεσιμο ..ειναι αυτο που λενε...."η αγαπη που σκοτωνει"...:(

iliastsi
24-04-09, 18:15
κανεις εδω δε πιεζει...επιλογη σου ειναι...προσπαθουμε στο φορουμ να λεμε το σωστο....απλα αν σου πεθαινουν αργοτερα τα ψαρια...δεν εχει νοημα να ρωτησεις γιατι σου συνεβη...και φυσικα δε θα μπορεις να αναζητησεις αλλου ευθυνες εκτος απο τον εαυτο σου....
αυτο που λες με το συναισθηματικο δεσιμο ..ειναι αυτο που λενε...."η αγαπη που σκοτωνει"...:(

δεν ξερω τι να κανω πραγματικα σκεφτομαι και δεν ξερω τι να κανω...:smt086

antonis15
03-05-09, 17:51
δεν ξερω τι να κανω πραγματικα σκεφτομαι και δεν ξερω τι να κανω...:smt086

εγω στην 1 θα πηγενα στο πετ σοπ και θα του εφερνα το ενυδρειο στο κεφαλι και θα επερνα ενα 50λτ χωρις να να το πληρωσω και θα εβαζα νεον και σε μια γιαλα θα εβαζα τα χρεισοψαρα μεσα και το παναγασιους θα το εδινα σε καποιον με μεγαλο ενυδρειο..

wcpaeb
03-05-09, 21:22
....και θα εβαζα νεον και σε μια γιαλα θα εβαζα τα χρεισοψαρα μεσα και το παναγασιους θα το εδινα σε καποιον με μεγαλο ενυδρειο..

Τα χρυσοψαρα δεν μπαίνουν σε γυάλες, όπως και κανενα ψαρι.

=================================

Αν όντως το ενυδρειο σου είναι 37 λιτρα ή πας για αγορα μεγαλυτερου και να κρατησεις π.χ. τα χρυσοψαρα ή αν κρατησεις αυτό τα δίνεις όλα πίσω και μπορεις να βάλεις εναν μονομαχο με ωραια φυτακια.

antonis15
03-05-09, 22:06
ενω σε ενα ενυδρειο πιο μικρο χωρεις θερμοστατη και αλλα...;)