PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο για τα νεογέννητα ocellatus μου.


skourkou
21-04-09, 19:40
Καλησπερα σε ολους!

Το ενυδρειο αυτό στηθηκε για την αναγκη διαβιωσης των νεογεννητων μου lamprologusocellatusgold, λογο του ότι στο ενυδρειο με τους γονεις ειχα προβλημα διαβιωσης και ταισματος.

Ογκος: 50 λιτρα καθαρα
Κατηγορία:γεννηστρα βιότοπου Tanganyika
PH:7,8
KH:8
GH:30
NO3:20
Αμμωνία: λιγο πανω από το μηδέν λογο συχνών ταισμάτων
Φυτά: οχι
Ψάρια: περιπου 40 νεογεννητα lamprologusocellatusgoldαπό 3 διαφορετικες γεννες.
Διακοσμητικά υλικά: πέτρες από νταμαρι, άμμος από petshop, σαλιγκάρια.
Φόντο: αφίσα
Φωτισμός:1*20w
Διάρκεια φωτισμού:8,5 ωρες
Φιλτράρισμα: εργοστασιακο που περιείχε το ενυδρειο της jewel με στρωμένα υλικα από το πρωτο μου ενυδρειο
Θερμοκρασια: 26
Λίπανση:όχι

Αλλαγες νερου κανω κάθε μερα από 10%.
Τα μικρα τα ταιζω 4 φορες την μερα με αρτεμια και ισως και μια φορά με ξηρά τροφή.Την δοσολογια ακομα την ψαχνω….
Τα περισσότερα μικρα διανύουν ήδη την δευτερη εβδομάδα της ζωης τους και καποια από αυτά την τρίτη. Μέχρι στιγμής εχω βρει μονο ένα νεκρο ψαρακι.
Ηδη στο πρωτο ενυδρειο μου ετοιμαζομαι για 3 ακομα γεννες οπου και θα μεταφερω τα σαλιγκαρια στο δευτερο ενυδρειο όταν αυτά βγουν από τα αυγα τους.

Kisifer
21-04-09, 22:56
Να τα χαίρεσαι φίλε μου, τι σκέφτεσαι να τα κάνεις τόσα μικρά?

kostaskich
22-04-09, 01:15
να τα χερεσαι ειναι πολυ ομορφα ψαρια.

Πάνος
22-04-09, 14:45
να σου ζησουν!!!:p

skourkou
22-04-09, 14:53
Ευχαριστω!
Σημερα που ξέμεινα από αρτεμια και πηγα να ταισω μονο με ξηρα τροφη της tetra για μωρα παρατήρησα ότι δεν της δείχνουν και ιδιαίτεροι προτίμηση… θα την μαθουν καποια στιγμη και ή να συνεχισω με αρτεμια? Αν ναι μέχρι ποτε?
Οσο για τα μικρα ευελπιστώ να κρατήσω καποια και τα υπόλοιπα να τα πουλήσω. Διαφορετικά θα τα χαρισω σε οποιον ενδιαφέρεται.

Kisifer
22-04-09, 14:56
Με ενδιαφέρουν...αλλά είσαι μακρυά :( τα occelatus gold είναι από τις αγαπημένες μου κελυφο-κιχλίδες

georgetax
22-04-09, 19:26
μπράβο και εύχομαι να μεγαλώσουν αν γίνουν μεγαλα και τρανά

skourkou
03-05-09, 01:22
Και μερικες νεες φωτογραφιες! τα μικρα ειναι ολα μια χαρα και τρωνε λαιμαργα ολη μερα! την αρτεμια ποτε να την σταματισω?

Κλεόβουλος
03-05-09, 07:55
Μπράβο κι απο μένα:smt041
τα αρτέμια είναι η καλύτερη τροφή για τον πρώτο καιρό,αλλά αν πεινάσουν θα δεχθούν εύκολα και ξηρά τροφή.

rom
03-05-09, 19:26
Πολυ ομορφα φιλε μου :smt001

skourkou
08-05-09, 19:26
NEW FOTO!!!!

Πάνος
08-05-09, 22:39
πανεμορφα!!
να τα χαιρεσαι φιλε μου! αυριο παραλαμβανω κι εγω τα πρωτα μου neolamprologus και ειμαι ενθουσιασμενος...

skourkou
09-05-09, 14:43
Φίλε μου όντως παρα πολύ ωραια ψαρια αλλα δυστυχώς πολύ ατίθασα και….. με αγριες διαθέσεις. Τα εχω τέσσερις μηνες περιπου αλλα τον τελευταιο μηνα εχουν δωσει ρεσιταλ πάλης. Σε ενυδρειο μηκους 1 μετρου και 40 εκατοστών πλατους εχω μεσα 2 αρσενικά και 3 θηλυκά. Κυριως τσακώνονται τα θηλυκά μεταξύ τους αλλα και ο πατερας αρσενικός τσιμπαει τα θηλυκά. Ιδικά όταν ειχαν μεσα τα μικρα τους…. αλλο να στο λεω και άλλο να το βλεπεις.
Αυτό που προτείνω εγω είναι λιγα κελύφη από σαλιγκαρια, απομακρυσμένα μεταξύ τους και με πολλα χωρίσματα μεσα στο ενυδρειο. Κοίτα το δικο μου και θα καταλάβεις.