PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμός για κοραλίνη...


Kotsos
17-04-09, 17:49
Σκέφτομαι να βάλω σε ένα μικρό βαρελάκι λίγο ζωντανό με λίγο νεκρό βράχο, 1ον για παραγωγή βράχου και 2ον για παραγωγή καπηποδων κτλ...

Η ερώτηση μου είναι, τι φωτισμό χρειάζομαι για την κοραλίνη... Χρειάζομαι και μπλέ και λευκή??

sifnos
17-04-09, 23:19
τι σημαινει παραγωγη βραχου:confused:βαζεις ενα κοματακι ζωντανο μεσα στον νεκρο και παιρνεις ξυσμα κοραλινης απο το τζαμι ενος συνχομπιστα το ριχνεις με κλειστη κυκλοφορια και σκιμμερ πανω στο νεκρο βραχο ακι εισαι ετοιμος;)

Obelix(Reifen)
17-04-09, 23:53
Αν είναι για οικονομία βαλε κοτρόνες σαν βάση θα σου βγει και φθηνότερα και θα πάρεις και περισσότερο ζωντανό και καλυτέρα να είναι ακούραριστος
Εγώ είμαι τις άποψης καλυτέρα λίγος και κάλος παρά να παίζεις με νεκρό που δεν ξέρεις από πού ήρθε και πως κατέληξε νεκρός .
Για το δεύτερο αν μας πεις τις θέλεις να κάνεις να σου πούμε ιδέες γιατί παράγωγη και μετά τι;

Kotsos
18-04-09, 12:47
:DEίναι λίγο πολύπλοκο...
Για κάποιους μήνες θα ξεστήσω το θαλασσινό. Επειδή όμως θα ξαναστηθεί και δεν θέλω να δώσω τον βράχο και να ξαναπαίρνω, θέλω να τον κρατήσω σε ένα μικρότερο ενυρειάκι... Φυσικά θέλω να κρατήσω και να πολλαπλασιάσω την ζωή που έχει, και αν γίνετε να αυξήσω και τον ίδιο τον βράχο...

sifnos
18-04-09, 13:00
και πως σκοπευεις να αυξησεις τον ιδιο το βραχο:confused:

Kotsos
18-04-09, 13:03
και πως σκοπευεις να αυξησεις τον ιδιο το βραχο:confused:Βαζοντας νεκρό, ο οποίος σιγά σιγά θα κατοικηθεί...
Το θέμα είναι αν για την όλη διαδικασία χρειάζομαι φως η όχι..

sifnos
18-04-09, 13:06
Βαζοντας νεκρό, ο οποίος σιγά σιγά θα κατοικηθεί...
Το θέμα είναι αν για την όλη διαδικασία χρειάζομαι φως η όχι..
αααα.ε πες το ετσι.στη αρχη νομιζα πως σκεφτοσουν να κανεις το βραχο να "γεννησει":D:D:Dφυσικα και θελει φως.οχι τρελα πραγματα.απλα υπαρχουν φωτο συνθετικοι οργανισμοι τους οποιους θελεις να διατηρησεις.

Kotsos
18-04-09, 13:09
αααα.ε πες το ετσι.στη αρχη νομιζα πως σκεφτοσουν να κανεις το βραχο να "γεννησει":D:D:Dφυσικα και θελει φως.οχι τρελα πραγματα.απλα υπαρχουν φωτο συνθετικοι οργανισμοι τους οποιους θελεις να διατηρησεις.Ωραία...:D:D:D
Θα χρείαστώ και μπλε και λευκή???
Η μήπως κάνει και μια απλή λάμπα...??

sifnos
18-04-09, 13:23
οχι μια απλη λαμπα θελεις.περιμενε και κανενα που δεν ψηνει αρνι να σου πει και αυτος τη γνωμη του:cool:

Kotsos
18-04-09, 13:30
οχι μια απλη λαμπα θελεις.περιμενε και κανενα που δεν ψηνει αρνι να σου πει και αυτος τη γνωμη του:cool:Οκ thank's.. Θα περιμένω και κάποιον άλλο..

nikman
18-04-09, 22:15
Γιατί δεν τα κάνεις αυτά που θέλεις στο ενυδρείο που είναι τώρα ο βράχος που θα έχεις και καλύτερη κυκλοφορία και φωτισμό και θα παρακολουθείς την όλη εξέλιξη του ‘ζωντανέματος’ του ‘νεκρού’ βράχου; Το πούλησες; Σου έσπασε-άνοιξε μήπως;

Τώρα αν θες να αυξήσεις τη ζωή όπως λες κι αν εννοείς τα κοπίποδα κλπ εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα άφηνα τα φώτα 24 ώρες αναμμένα, με κάποιες περιόδους, πχ 3 μέρες , κλειστά όταν η άλγη έπαιρνε το πάνω χέρι. φυσικά αντιφώσφορο και σκίμμερ στο φουλ και τάισμα του βράχου με κάποια, υγρή κατά προτίμηση τροφή.

Kotsos
18-04-09, 23:10
Γιατί δεν τα κάνεις αυτά που θέλεις στο ενυδρείο που είναι τώρα ο βράχος που θα έχεις και καλύτερη κυκλοφορία και φωτισμό και θα παρακολουθείς την όλη εξέλιξη του ‘ζωντανέματος’ του ‘νεκρού’ βράχου; Το πούλησες; Σου έσπασε-άνοιξε μήπως;

Τώρα αν θες να αυξήσεις τη ζωή όπως λες κι αν εννοείς τα κοπίποδα κλπ εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα άφηνα τα φώτα 24 ώρες αναμμένα, με κάποιες περιόδους, πχ 3 μέρες , κλειστά όταν η άλγη έπαιρνε το πάνω χέρι. φυσικά αντιφώσφορο και σκίμμερ στο φουλ και τάισμα του βράχου με κάποια, υγρή κατά προτίμηση τροφή. Όχι το ενυδρείο είναι οκ απλά θα το ξεστήσω για να βάλω μεγαλύτερο γλυκό... Το θαλασσινό θα στηθεί το καλοκαίρι σε νεο σπίτι...

vasilakis
20-04-09, 20:19
Για να βγαινει η κοραλινη με γοργους ρυθμους χρειαζεται μια ακτινικη (και μια ασπρη απο 10000 Κ και πανω για εξτρα) .
Δεν ειναι τυχαιο που η κοραλίνη κανει εντονα την εμφανιση της σε γκρεμνια με βαθος >10 μετρα οπου διεισδυει περισσοτερο το μπλε φως.

Obelix(Reifen)
21-04-09, 21:50
ΙΜΟ
Σε ένα δοχείο χωρίς άμμο ,κανονικό φωτισμό όση κυκλοφορία μπορείς ,σκιμμερ ; αδιάφορο γιατί δεν τον κουράρεις ,αντί-φώσφορο καλό για ασφάλεια
Τάισμα φυτο και τα κατεψυγμένα καβάκια είναι καλά και τριμμένο flake
Χωρίς θηρευτές θα πάρουν τα πάνω τους αλλά το θέμα είναι μονό κωπήποδα δεν τρέχει τίποτα ,θέλεις mysis , gammarus ,μικρότερα Αμφίποδα αν δεν ειδές ποτέ στον δικό σου ευκαιρία να τον μπολιάσεις με φρέσκο
Φρόντισε να μην αλλάξεις συνθήκες στον βράχο δηλαδή ο βράχος που ήταν βάση να παραμένει βάση η όποια πλευρά έβλεπε φως να συνεχίσει να βλέπει φως και να μην βρεθεί ανάποδα γιατί τότε ο βράχος θα είναι σαν να τον κουράρεις .ελπίζω να το κατάλαβες όπως το είπα

nikman
21-04-09, 23:21
ΙΜΟ

Φρόντισε να μην αλλάξεις συνθήκες στον βράχο δηλαδή ο βράχος που ήταν βάση να παραμένει βάση η όποια πλευρά έβλεπε φως να συνεχίσει να βλέπει φως και να μην βρεθεί ανάποδα γιατί τότε ο βράχος θα είναι σαν να τον κουράρεις .ελπίζω να το κατάλαβες όπως το είπα



Φίλε obelix νομίζω ότι δεν έχει νόημα αυτό που προτείνεις για τα κομμάτια βάσης και τα κομμάτια κορυφής, τη στιγμή που ο βράχος θα στηθεί εκ νέου σε καινούριο ενυδρείο θα προστεθεί κι άλλος , ψόφιος που θα έχει ζωντανέψει κι αυτός στη βαρέλα, οπότε θα αλλάξουν όλα τα δεδομένα.
Από ότι έγραψε ο φίλος kotsos ο βράχος θα παραμείνει μερικούς μήνες έτσι οπότε προλαβαίνει να ξανακουραριστεί αν χρειαστεί.
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε :D:D

Kotsos
22-04-09, 00:42
Θα συμφωνήσω με τον νικμαν περι τοποθετησης βράχου... Θα μείνει καιρό στο βαρέλι.... Με τα φώτα όμως τι γίνεται?? Συμφωνώ πως ακτινική και λευκή θα κάνουν καλύτερη δουλεια, αλλά θα πρέπει να πάρω καινούριες μικρότερες λάμπες οι οποίες μετά θα μου είναι άχρηστες... Με απλές δν θα μπορέσω να κάνω την δουλειά??

nikman
22-04-09, 01:30
Αν έχεις το φωτιστικό, αυτοσχέδιο ή έτοιμο , νομίζω ότι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το κόστος των λαμπών και που θα σου είναι άχρηστες μετά.
Μπορείς να βάλεις και Τ8 λάμπες για πιο οικονομικά αλλά μην πας στη λύση μιας άσχετης λάμπας. Γνώμη μου πάντα.

Kotsos
22-04-09, 16:32
Ok παιδιά ευχαριστώ... θα δω τι θα κάνω...

Obelix(Reifen)
22-04-09, 22:50
Φίλε obelix νομίζω ότι δεν έχει νόημα αυτό που προτείνεις για τα κομμάτια βάσης και τα κομμάτια κορυφής, τη στιγμή που ο βράχος θα στηθεί εκ νέου σε καινούριο ενυδρείο θα προστεθεί κι άλλος , ψόφιος που θα έχει ζωντανέψει κι αυτός στη βαρέλα, οπότε θα αλλάξουν όλα τα δεδομένα.
Από ότι έγραψε ο φίλος kotsos ο βράχος θα παραμείνει μερικούς μήνες έτσι οπότε προλαβαίνει να ξανακουραριστεί αν χρειαστεί.
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε :D:D

Να το θέσω λίγο καλυτέρα
Στα σκοτεινά σημεία ο βράχος έχει αναπτύξει ζωή που όταν εκτεθεί στο φως θα πεθάνει και την θέση της θα πάρει κοράλλινη και αλγες και το ανάποδο με τις πλευρές με φως
Ανάλογα ποσό παλιός είναι ανάλογη και η ποσότητα ,με αλλαγές των συνθηκών θα έχει βράχο σε κατάσταση στρωσίματος και αφού θα μείνει καιρό αυτό θα επαναληφτεί και στο ενυδρείο σε τι βαθμό δεν ξέρω.
Το όλο θέμα ήταν να μην τον βάλει αχταρμά και να τον βάλει με μια σειρά
Όπως είπα και ποιο πάνω όλα αυτά ΙΜΟ