PDA

Επιστροφή στο Forum : Mariba-Βραχνεικα Πατρα


Giannis-Patra
17-04-09, 15:00
Πήγα χθες στα Βραχνεικα για ενα καφεδακι με την κοπελα μου μιας και ειχε καλο καιρο! εεε και δεν παω Mariba λεω να δω και το ανακαινισμενο μαγαζι !
Που λετε, μπαινω μεσα στο μαγαζί !! και τι ειδα ????
ενα τερααααααααστιο ενυδρείο(για τα δικα μου τουλαχιστον δεδομένα) !
ειναι περίπου 4.5 μετρα μήκος, 1.5 μετρο ύψος και 0.80 μετρα βάθος.
Μόλις το ειδα κόλλησα, και εννοείται οτι έκατσα ακριβώς δίπλα στο ενυδρείο για να το περιεργαστώ!
Εχουμε και λέμε : τα ψάρια που διέκρινα ειναι :
1) 3 Pacu (ενα μεγαλο και 2 μικροτερα)
2) 1 Oscar
3) 1 Labidochromis yellow
4) 1 Socolophi acei
5) 1 Gibbiceps
6) 3 μαχαιρόψαρα (ειναι όμως τα ασημένια,αυτα με τους κύκλους, οχι τα
μαυρα)
7) 1 σαν το Gibbeceps αλλά ειναι κιτρινο
8) και αλλα 2 ειδη πιο μικρα ( ενα απο καθε ειδος)
(sorry για τις ονομασιες αλλα δεν ξερω πως τα λενε)

Εχει μεσα πετρες για κρυψώνες με αεραντλίες μεσα στις πετρες.
Εκατσα λοιπον στην καφετερια κανα 2ωρο και χαζευα. Η κοπελα μου δε, ειχε φρικαρει γιατι όλη την ωρα της έλεγα για τα ψαράκια-ψαρουκλες). :smt033
Απο αυτα που ειδα κει τολμώ να πω οτι ψιλονευρίασα .
Εδω λοιπον θετω τις εξης απορίες:
1) Παρατηρησα οτι το Labidochromis yellow με το socolophi acei όλη την
ώρα "παλευαν μεταξύ τους" . Νομιζω ειχα διαβασει καπου οτι αυτα τα
ειδη πρέπει να ειναι σε ζευγαρια με αναλογία 1 αρσ. και 2 θυλ. Κανω
λαθος??
2) Τα μαχαιρόψαρα ηταν ολη την ωρα κρυμμένα πισω απο το φίλτρο.
ΜΟΝΟ εκει χώραγαν.Δεν υπηρχαν άλλες τόσο μεγαλες κρυψώνες για
αυτά
3) Το μεγαλο Oscar όλη την ώρα κυνήγαγε τα μαχαιροψαρα με
αποτέλεσμα να υπάρχει μια διαρκης αναμπουμπούλα μεσα στο ενυδρείο.
4) Τον Gibbiceps τον ειδα κάπως-εννοω οτι δεν ηταν κινητικος αλλα
σταθερος πανω σε μια πετρα συνεχεια.
5) Εκει στην καφετερια εννοειται πως δεν ειμασταν η μονη παρεα. Υπηρχαν και αλλοι και κάποιοι με παιδακια ! Ακουγα λοιπόν τους γονεις να λενε
στα παιδακια "πηγαινε μωο μου να παιξεις με τα ψαράκια" και τα υπακουα
παιδακια πηγιναν και κοπαναγαν το τζαμι με τα χερια τους . Δεν μπορω
σας περιγραψω το τι γινοταν μεσα στο ενυδρειο κθε φορα που
κοπαναγαν τα τζαμια. Ειχα γίνει "Τουρκος" απο τα νευρα μου.
6) Το χειροτερο ειναι δε, οτι το ενυδρειο ειναι σε σημειο που χτυπαει ο ηλιος
κατευθείαν πανω του.Το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν "τρέχει" πανω απο 2
εβδομαδες και ιναι τίγκα στην αλγη και στις ακαθαρσιες.

Μην σας τα πολυλογω καποια στιγμη με επιασε και εμενα η απορια να δω τι φιλτρο εχει αυτο το ενυδρειο/τερας. Ανοιγω λοιπόν το καπακι που υπηρχε κατω απο το ενυδρειο και βλεπω ενα τεραστιο sump με τα κλασσικα μεσα. μακαρονια , βαμβακι κτλ Αυτο λοιπον που κινησε ιδιαιτερα την περιεργια ειναι πως και δεν εχουν βαλει καποιου ειδους κλειδωνια στα ντουλαπακια απο κατω ωστε να ασφαλιζουν ????!!!! Ανα πασα στιγμη το κααθε πιτσιρικι μπορει να τα ανοιξει και να πεταξει οτι θελει εκει μεσα, για να μην πω για τους μεγαλους αλλα στενομυαλους (για να μην τους χαρακτηισω αλλιως) που για να δουν τις αντιδρασεις των ψαριων μπορουν να πεταξουν οοοοοοτι θελουν μεσα στο sump.

Με ολα αυτα λοιπον που ειδα ποιανω την κουβεντα με τον σερβιτορο και μετα απο λιγο γνωριζω τον ιδιοκτητη! Του επισημανα ολα οσα ανεφερα πιο πανω αλλα δεν τον ειδα και ειδιαιτερα ενοχλημένο.Καθε αλλο θα ελεγα. Μου φανηκε να εχει ενα υφακι του στυλ "οτι και να λες τωρα εσυ, το μαγαζι μο εμενα ειναι γεματο και ολοι χαζευουν αυτα τα ηλιθια ψαρια τα οποια ουτε που με νοιαζουν". Επειδη λοιπον δεν ηθελα να λογομαχησω μαζι του, σηκωθηκα και εφυγα απο το μαγαζι και ονειρευομουνα ποσο μα ποσο πιο ωραιο θα μπορουσε να ειχε γινει αυτο το ενυδρειο.

Υ.Γ. Δεν ξερω αν το θεμα ειναι στο σωστο topic. Οι adminstrators ας με διορθωσουν αν εχω κανει καποιο λαθος.

Giannis-Patra
17-04-09, 15:11
Παραθετω και καποιες φωτο αλλα δεν ειναι και πολυ καθαρες! ειναι απο κιντο και τις τραβηξα μολις εφευγα ενω ημουν νευριασμενος. Θα ξαναπαω καποια μερα και θα σας ανεβασω πολυ καλυτερες.

halvas69
17-04-09, 15:11
Καλησπέρα Γιάννη,
το Μariba είχε και παλιότερα ενυδρεία καθώς και το μεγάλο μαύρο Pacu είναι παλιότερος του κάτοικος και υπέρμετρα ταλαιπωρημένος.
Αν είχες πάει παλιά θα είχες δει και το θαλασσινο (αν το είχες παρει χαμπάρι ότι ήταν τετοιο) καθώς ήταν σχεδόν άδειο κάθε φορά.
Μην την ψάχνεις είναι λυπηρό το τι γινόταν εκεί παλιά και πόσο μάλλον τώρα.

Giannis-Patra
17-04-09, 15:20
Ναι αμε τα θυμαμαι και τα αλλα δυο ενυδρεια που ειχε παλια. Για οσους δεν γνωριζουν το μαγαζι Γιωργο πρεπει να πουμε οτι τα παλια ενυδρεια ηταν περιπου 2 μετρα μηκος, 1 μετρο υψος και ο.80 μετρα βαθος. Αφου εκεινο το καημενο το pacu δεν χωραγε ουτε να στριψει παλια εκει μεσα. Το θαλασσινο δεν το ειχα καταλαβει μεχρι που μια μερα οπως επινα καφε παλι εκει, ειδα εναν φορωντας μαγιο με μια αποχη στα χερια να πεταει μεσα 2 ψαρια και οταν το ρωτησα αν τρελαθηκε μου ειπε οτι μολις τα ειχε ποιασει απο την θαλασσα. Οτι να'ναι δηλαδη. Θυμαμαι επισης παλια ειχε και εναν τελειο παπαγαλο που μιλαγε αλλα απ'οτι ρωτησα ο παπαγαλος πεθανε.
Τελικα αυο το μαγαζι εινι πολυ "δεμενο" πασις φυσεως ζωα. :smt086:smt065

Πάνος
17-04-09, 15:37
τετοια ενυδρεια ειναι το ονειρο πολλων χομπιστων...αλλα δυστυχως οπως γινεται και με τα περισσοτερα αγαθα.....πολλες φορες ειναι σε λαθος χερια....
φανταστειτε το τι θεαμα θα ηταν αυτο στα "μαγικα" χερια ορισμενων εδω μεσα...:rolleyes:

kokos125
28-01-10, 09:55
Αν και παλιο το θεμα ας σχολιασω και εγω γιατι το εχω επισκεφθει και εγω το εν λογο μαγαζι.Οι συνθηκες κρατησης των ψαριων ειναι επιεικως αθλιες και απαραδεκτες...Οταν εχεις ενα τετοιου μεγεθους ενυδρειο σημαινει οτι εχεις περασει τα σταδιο 60 λιτρα 120 500 και τα λοιπα και οτι εχεις μια αλφα εμπειρια....Ολο μα ολο το ενυδρειο ειναι καλυμενο με αλγη.Ολη μερα το βαραει κατευθειαν ο ηλιος.Το ενυδρειο εχει στηθει καθαρα για λογου κερδοσκοπικους και λειτουργει ως κραχτης για μικρους και μεγαλους.Του ιδιοκτητη δεν του καιγεται καρφι για τα ψαρακια αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!!!Εγω ας πουμε εχω δει μαμα με παιδι αγκαλια να ριχνει πατατακι μεσα....Δεν ειπα κουβεντα γιατι δεν πιστευω πως ειναι καποιος για να τον νοιαξει....Για φανταστειτε να το περιλαβει καποιος εμπειρος μποστανας....:)Κριμα και μονο κριμα...
ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ!!!!!!!!!ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΟΥΤΙΑ ΜΕ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΚΑΙ ΔΩΣΕ....