PDA

Επιστροφή στο Forum : Το μικρό μου (μονομαχοενυδρείο 15λίτρα)


Roi
16-04-09, 18:35
Νομίζω πως πρέπει να κάνω μια κανονική παρουσίαση του μονομαχοενυδρείου μου, το οποίο οφείλει την ύπαρξη του σε όλους εσας και την βοήθεια σας. Αν δεν έβρισκά έγκυρες πληροφορίες για το πως να διατηρώ ΣΩΣΤΑ ενυδρείο, δεν θα το ξανα αποτολμούσα.
Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια που μου προσφέρατε και (ελπίζω) που θα συνεχίσετε να προσφέρετε.

Για την Ιστορία, ..........μια ιστορία για κλάμματα

Το ενυδρείο αυτό το πήραμε πριν 4 χρόνια περιπου με την συμβουλη πετσοπα για να φιλοξενήσει τρια χρυσόψαρα που είχαμε πάρει από ένα γάμο..... Φυσικά τα ψαράκια δεν άντεξαν για πολύ (μας είχαν πει αλλαγή το ένα τρίτο μια φορά τον μήνα, αντιχλώριο και λίγη τροφή), όπως απείσης δεν άντεξαν ούτε τα επόμενα. Οπότε μετά από 5-6 ψαράκια είπα ότι δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρώ τα ζωντανά και έβαλα το ενυδρείο στην αποθήκη.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 38 x 20 x 25 cm
Όγκος: 15 lit καθαρά
Κατηγορία: μονομαχοενυδρείο
Φυτά: Ludwigia repens 'rubin', Anubia, Lobelia cardinalis, Cabomba caroliniana, Cladophora aegagrophila
Ψάρια / Άλλα είδη: Ο Μπλε Μονομαχος μου και ένα Apple Snail
Διακοσμητικά υλικά (χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.): Χαλικι ψιλό, 1 ρίζα.
Φόντο: -
Φωτισμός: 1 λαμπά 8 Watt αγνώστων λοιπών στοιχείων
Διάρκεια φωτισμού: 11-12 ωρες.
Φιλτράρισμα: εσωτερικό στο καπάκι με μπλε σφουγγάρι, substrat pro, τύρφη
Θερμοστάτης: 1 Heater 50 Watt
Λίπανση: Flourish
Παροχή CO2: ταμπλέτες Sera

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2, προσπαθώ να το ανεβάσω στο 10
Αλλαγές νερού: 20% καθε εβδομάδα με νερό βρύσης
Θερμοκρασία: 25-26 βαθμούς Κελισιου

Το ενυδρείο στήθηκε πριν δυόμιση μήνες.

Πως σας φαίνετε ????

supermanx
16-04-09, 18:53
Εμένα μου αρέσει...λίγο τα φυτά αν μεγαλώσουν θα είναι πολύ πιο ωραίο
Μπράβο σου!!!

Πάνος
16-04-09, 19:23
μια ομορφη φωλια για το μονομαχο σου...:rolleyes:. να τον χαιρεσαι!
μολις μεγαλωσουν τα φυτα το ενυδρειο θα "δειξει" ακομη πιο πολυ και θα νιωθει και ο ιδιος καλυτερα....
προσωπικα θα αφαιρουσα τις καμπομπες και θα αφηνα την λουντβιγια....

maikl
16-04-09, 20:38
...μια χαρα ειναι ο μονομαχος σου ;)
βεβαια ισως λιγα φυτα επιφανειας να τον εκαναν να νιωσει ακομη καλυτερα:cool:

Roi
16-04-09, 22:00
ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που σας αρεσει. Για να καταλήξω σε αυτήν την διακόσμιση έχω άλλαξει καμια δεκαριά φορές τις θέσεις των φυτών. Όσο για την cabomba Πάνο, μου αρέσει πολύ σαν φυτό και ελπίζω να πιάσει, γιατί με ταλαιπωρεί λίγο, δεν μεγαλώνει καθόλου εδώ και 15 μέρες. Ισώς πρέπει να την βάλω στην άκρη.

Μιχάλη θα ήθελα να βάλω κάποιο φυτό επιφάνιας άλλα δεν έχω βρει κανένα που να είναι έυκολο (εκτος απο κερατόφυλλο που δεν μου αρέσει) και έτσι ελπίζω να μεγαλώσει η cabomba και να φτάσει στην επιφάνεια και να έχω και μερικά κλαδεματάκια για γίνει πιο πυκνή.