PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασια


Apollwnas
16-04-09, 10:07
Αν λειτουργησω ενα ενδρειο 60 λιτρων που εχω στο μπαλκονι και βαλω ενα χρυσοψαρο θα εχει προλημα το καλοκαιρι ? φυσικα δεν θα το βαλω να το χτυπαει απευθειας ο ηλιος.Αλλα σκεφτομαι και την μεγαλη ανοδο της θερμοκρασιας αν ανεβει δηλαδη καμια 40 αρια βαθμους τοτε το ψαρι θα την παλεψει???Στις λιμνες τι κανουνε σαυτες τις περιπτωσεις??Επισης το χειμωνα λογικα θα ειναι οκ ε ?:p

Ηλίας
16-04-09, 10:37
Καλο Πασχα!
Επειδη και εγω εχω χρυσοψαρα σου λεω οτι ειναι λιγο δυσκολο στο μπαλκονι γιατι οπως λες το καλοκαιρι θα γινει σουπα και το χειμωνα θα κρυωσει αρκετα(αναλογος με τις θερμικρασιες). Αρα θα ηταν καλητερο να το εβαζες μεσα το ενυδρειακι για να μπορεις να το φροντιζεις καλητερα;)
Οσο για τις λιμνες δεν ξερω να σου πω και πολλα. Αλλα απο οτι ξερω οσο πιο πολλα λιτρα εχεις τοσο πιο αργη μεταβολη της θερμοτητας εχεις...

Apollwnas
16-04-09, 11:53
Το θεμα ειναι οτι δεν χωραει μεσα και αυτο το ενυδρειο γιατι σε λιγο βγω και γω απεξω.Αν τελικα δεν θα αντεξει το καλοκαιρι απλα δεν θα το επιχειρησω

Obelix(Reifen)
16-04-09, 20:49
Βάλτο καλυτέρα σε μια γλάστρα ,αν δεν το βλέπει καθόλου ο ηλιος απευθείας ναι αλλά χωρίς καπάκι

Apollwnas
17-04-09, 03:01
Τι γλαστρα λες ? πλακα με κανεις? γιατι δεν το πιασα

Πάνος
17-04-09, 15:59
εχει κατι γλαστρες...μανουλα μου...κι εγω ζω εκει μεσα....;)
δεν εχεις ακουσει τις περιφημες "γλαστρολιμνες"??
για κανε μια αναζητηση...

in the pond
17-04-09, 16:44
Αν λειτουργησω ενα ενδρειο 60 λιτρων που εχω στο μπαλκονι και βαλω ενα χρυσοψαρο θα εχει προλημα το καλοκαιρι ? φυσικα δεν θα το βαλω να το χτυπαει απευθειας ο ηλιος.Αλλα σκεφτομαι και την μεγαλη ανοδο της θερμοκρασιας αν ανεβει δηλαδη καμια 40 αρια βαθμους τοτε το ψαρι θα την παλεψει???Στις λιμνες τι κανουνε σαυτες τις περιπτωσεις??Επισης το χειμωνα λογικα θα ειναι οκ ε ?:p


Όπως το περιγράφεις, δυστυχώς το ψάρι δεν θα έχει καμία απολύτως τύχη να επιβιώσει.

Ναι, γλαστρόλιμνες έχει αρκετά μεγάλες ώστε με κάποιες προϋποθέσεις να μπορεί να φιλοξενήσεις χρυσόψαρα στο μπαλκόνι, αλλά αν θα ακολουθούσες αυτή την οδό, τότε θα σε συμβούλευα να αγοράσεις έτοιμη πλαστική λιμνούλα που είναι κατάλληλες ακριβώς γι΄αυτόν τον σκοπό.

Τώρα όσον αφορά τη διαφορά ενυδρείου-λίμνης, σε παραπέμπω σε ένα λίνκ από ένα θέμα που εξελήχθηκε πολύ εποικοδομητικά. ΚΛΙΚ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31076)

Apollwnas
18-04-09, 10:23
οκ ευχαριστω πολυ!Δεν θα το επειχειρησω καθολου γιατι ειναι μπαλκονι και οχι τοσο μεγαλο για τετοια πραγματα!:)