PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΓΕΥΣΗ


kalomoiris
13-04-09, 06:47
εχω στο μυαλο μου πολλα που θα γινουν σταδιακα μεχρι να τελειωσει και να μπορω να κανω ολοκληρωμενη παρουσιαση
το ενυδρειο τελειωσε εχθες μετα απο πολλες ωρες ξεστησε το προηγουμενο σετυρ στεισε το καινουργιο μπλα μπλα..

το αποτελεσμα δεν μπορω να πω οτι εμενα προσωπικα μου αρεσε γιατι το ειχα μαλλον πολθ διαφορετικο στο κεφαλι σε σημειο που οταν τελειωσε να εχω απογοητευτει..παραδοξος τις κοπελας μου τις αρεσε πολυ(αυτο σηκωνει λαμπαδα και ταμα!!!!!!!!)


οσο για τις φωτο μην βαρατε ενα καημενο sony ericsson ειναι


ολα τα σχολια δεκτα

JEKIS
13-04-09, 06:51
Εμενα παντως ΜΙΑ ΧΑΡΑ μου φαινεται!!!!!;)

kalomoiris
13-04-09, 07:01
απλα αμα εχει κατι τελειος διαφορετικο στο κεφαλι σου και οταν αρχισεισ να το φτιαχνεις βλεπεις οτι δεν βγαινει ουτε η γωνμια που ειχες φανταστει τον κορμο του ξυλου σε πιανει μια απογοητευση απο αυτην την αποψη
το συγκεκριμενο σετυρ ειναι χωρις σχεδιο οπως εκατσε

N4505
13-04-09, 07:24
Αντε επιτέλους...:p
Θα γίνει τέλειο και έτσι να το αφήσεις, η κοπέλα σου δεν έχει άδικο!
Καλό είναι όμως να το παλέψεις μέχρι να σε ικανοποιεί και εσένα, τώρα που είναι αρχή και δεν το έχεις γεμίσει και με κανα γρασίδι.
Τα ξύλα σου είναι πολύ ωραία, το μόνο που με προβληματίζει είναι οι διαφορετικών ειδών πέτρες.
Δεν συμπλήρωσες την φόρμα όμως, να ξέρουμε τί φυτά κτλ έβαλες...
Καλή συνέχεια :p

kalomoiris
13-04-09, 07:41
φιλε νασο εχω βαλει λιγο hc για να δω αμα πιασει για τις πετρες τι προβληματίζει ? την φορμα λεω να την συμπληρωσω οταν θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο

thanks

κριμα για το iwagumi

Κλεόβουλος
13-04-09, 07:50
Πολύ όμορφο μπράβο!:smt041:smt041:smt041

N4505
13-04-09, 07:55
Απλά θα μου ταίριαζε καλύτερα αν ήταν όλες οι πέτρες απ'το ίδιο είδος. Θεωρώ οτι στην φύση δεν συναντάμε συχνά βράχους διαφόρων ειδών μαζί.
Πάντως τί να λέμε, το ενυδρείο σου σίγουρα είναι ανωτάτου επιπέδου..
Το hc το είδα και μου φάνηκε γνωστή φυσιογνωμία..:D
Thanks για το iwagumi, κάθε πράγμα στο καιρό του μου φαίνεται.. ;)
Καλή συνέχεια και πάλι και ενημέρωνέ μας συχνά!

kalomoiris
13-04-09, 08:01
απο την επομενη εβδομαδα πιστευω να ολοκληρωθει καπως γιατι σκεφτομαι να το αφησω ετσι καμια βδομαδα να περασουν λιγο το σοκ τα φυτα και να παρουν τα πανω τους και μετα ισως να γινουν καποιες αλλαγες

δεν πειραζει ειμαι σιγουρος οτι θα το κανεις τελειο οταν γυρισεις απο την μαμα πατριδα

Γιώργος Κ
13-04-09, 08:49
Πολυ ομορφο!!!!
Μπραβο!!!! :p:p

paco
13-04-09, 09:32
αστο οπως ειναι να φουντωσει και μετα θα δεις πιο ευκολα που πρεπει να αφαιρεσεις και που να προσθεσεις φυτα ολη η ουσια ειναι η διαδρομη μεχρη να φτασειες στο ζητουμενο ετσι μαθαινεις και τις απαιτησεις απο αυτο που εφτιαξες. ενα ψιλοκουρεματακι τη μοςς να αρχισει να παιρνει μορφη οι πετρες σου αν και διαφορετικες μου αρεσαν μην κανεις καμια διορθωση σαυτες μεχρη να μεγαλωσουν τα φυτα και ναδεις ποιες θα ειναι εμφανη και ποιες θα μισοκρυφτουν ημεσαια ριζα ειναι ολα τα λεφτα θα την ηθελα ενα κλικ αριστερα οχι πολυ τοσο οσο να δειξουν και η αλλες 2 τη μπροστα δεξια μου φαινεται οτι την αδικης με το στησιμο της λιγη μοςς στο χοντρο κλωναρι στη μεση θα την εκανε πιο ζωντανη εχει προδιαγραφες για πολυ ομορφο ενυδρειο

theodor72
13-04-09, 09:34
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! Αν και ειναι ακομα στην αρχη, δειχνει οτι αν ολα πανε καλα, θα γινει τελειο.
Εγω παντως δεν θα εβαζα γρασιδακι, τουλαχιστον οχι στο μεγαλυτερο μερος του βυθου, γιατι θα καλυπτε σιγα σιγα τις πετρες που εχεις να φαινονται ελαχιστα πανω απο το χαλικακι. Αυτες οι σχεδον θαμενες πετρες ειναι που κατα την γνωμη μου δινουν μια ιδιαιτεροτητα σο ενυδρειο σου. Φυσικα και τα ξυλα σου ειναι πολυ ομορφα.
Περιμενω να δω πως θα εξελιχθει καθως περναν οι ημερες!
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο;

kalomoiris
13-04-09, 10:01
paco

στο δεξι κορμο θα μπει πελια οποτε και θα καλυφθει ολα τα φυτα ηταν στο προηγουμενο σετυρ και κλαδευτηκαν και μπηκαν σε αυτο γιαυτο και δεν το πειραζω για καμια βδομαδα ετσι ωστε να μεγαλωσουν οσο για τοκλικ αριστερα δεν γινεται για το ν λογο οτι ο μικρος χωρος που εχω αφησει ειναι για το stargrass απο αριστερα και απο δεξια του rotala οποτε σε 2 εβδομαδες δεν θα ειναι τοσο ασχημο οσο για τις μοος θα τις αφησω να μεγαλωσουν για να κουρεψω γιατι απο οτι ειδες ο κορμος θελει και αλλο ντυσιμο οι δεξιες ριζες θα φτιαχτουν οι τελικες θεσεις τους και θα αναδειχθουν οι java fern που ειναι γεματο απο πισω



theodor72



φιλε μου για το hc δεν ειναι προβλημα γιατι αν παρει τα πανω θα κλαδευετε οπου θελω να παει οποτε θα προσπαθησω να το κρατησω ετσι και θελω να περασει και μεσα απο τις πετρες γιαυτον το λογο ειναι θαμενες με αυτον τον τροπο ακομα και να τις καλυψει απλα τις σηκωνω λιγο γιατι ειναι αρκετα μεγαλες απλα ειναι βαθια θαμενες

Ηλίας
13-04-09, 12:22
Πολυ ωραιο!

Πάνος
13-04-09, 16:14
απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!
δε ξερω τι ειχες στο μυαλο σου αλλα το αποτελεσμα μου αρεσε παρα πολυ...ειναι πολυ φυσικο..και μολις ψηλωσουν τα πισω φυτα και μπει καποιο χαλακι (προσωπικα θα αφηνα και ενα κενο μερος να φαινεται το μαυρο χαλικι) θα γινει ονειρο!
μπραβο σου!!!

zarko
13-04-09, 20:14
Πολύ καλό!
Μπράβο σου!

jonedessa
13-04-09, 21:25
:smt023:smt023 Παρα πολύ ωραίο. Μπράβο

kalomoiris
14-04-09, 06:20
καλημερα σας ευχαριστω ολους

Πανο αυτην την λεπτομερια με ενας μερος ανοικτο που την προτηνεις γιατι εχθες το σκεφτομουν μπροστα απο το ενυδρειο αλλα δεν μπορουσα να φανταστο που θα ειναι πιο ομορφο και να δενει με ολα τα υπολοιπα



σημερα θα γινουν καποιες μικρο αλλαγες πριν φυγω για θεσσαλονικη οποτε ισως να ανεβασω καμια φωτο το απογευμα

Πάνος
14-04-09, 13:13
μμ....ισως διπλα στην κρυπτοκορινα..να γινει εστιακο σημειο εκει....
τι λες??

kalomoiris
14-04-09, 13:24
ναι απο την δεξια μερια τις αν και η μπλυξα σου βλεπω να πηγαινει σαν τρελη...

ετσι και αλλιως σκεφτομαι την πετρα δεξια την crypto να την τυλιξω με riccia οποτε να κανει πιο ωραια αντιθεση το μαυρο

τι λες?

Raven
14-04-09, 14:20
Πω πω ομορφιες...!! Δειχνει πολυ καλο απο τωρα, μολις γινουν και τα φυτα θα δεσει και θα τριβουμε τα ματια μας.

kalomoiris
14-04-09, 17:28
και οπως σας υποσχεθηκα καποιες φωτο απο κατι μικρες αλλαγες που εκανα

μονο μην βαρατε για τις φωτο.χρειαζομαι φωτογραφο..............

για καποιον βαραει καμπανακι(αρχιζει απο R....N:D:D:D:D:D)

σε περιμενω για καφεδακι απο εβδομαδα

παντως εγω που το βλεπω live ειναι πολυ χαλια η φωτο

ζηταω την κατανοηση σας

JEKIS
14-04-09, 18:12
Ανταλλαζουμε;;;;;;;

Μια χαρα ειναι !!!!!!!!!!;)

kalomoiris
15-04-09, 06:04
φωτογραφικη?????:D:D:D:D

Obelix(Reifen)
15-04-09, 09:18
Η αριστερή σου πλευρά δεν μου κάθετε καλά η δεξιά μου αρέσει πολύ

kalomoiris
15-04-09, 09:33
η αριστερη δεν ειναι ακομα ετοιμη θελει να μεγαλωσουν τα φυτα οταν μεγαλωσουν θα γινουν και καποια τιπ που εχω στο μυαλο μου και θα γινει πολυ ωραια γωνια

N4505
15-04-09, 10:54
Κι εμένα δεν μου καθόταν καλά η αριστερή πλευρά αλλά όντως όταν ψηλώσουν τα φυτά θα γίνει super.. Τί tips έχεις στο μυαλό σου? Θα εφαρμόσεις τεχνικές πύκνωσης?
Το ξύλο που έντυσες κι άλλο (και ανασήκωσες λιγάκι) έγινε πολύ καλύτερο, το δεξιά όμως νομίζω οτι είναι τέλειο έτσι οπως είναι γυμνό..
Δεν ξέρω αν θα έβγαζα το φυτό που είναι πίσω, ανάμεσα απ'τα δύο ξύλα για να φαίνεται και λίγο ο "ορίζοντας".
Τώρα βέβαια θα ακους το μακρύ και το κοντό του καθενός, αλλά καλύτερα να μην σε επηρεάζουμε και πολύ, γιατί όπως φαίνεται το κατέχεις το άθλημα..;)
Όσο το βλέπω πάντως μου φαίνεται οτι θα τα "σπάσει" το ενυδρείο σου!

kalomoiris
15-04-09, 11:38
φιλε μου νασο ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια
καθε γνωμη και αποψη ειναι δεκτη

για τα τιπς σιγουρα εχει να κανει με μονοπατι απο cuba που πιστευω οτι θα δεσεις πολυ και απλα σε καποιο σημειο θα χανετε

επρεπε να το ανασηκωσω λιγο αν και δυστηχως δεν μου εφτασε η μοος για το υπολοιπο γιατι θελω να το ντυσω ολο υπομονη μεχρι να κλαδεψω μοος

για την δεξια το μονο που μπορει να μπει στο ξυλο το γυμνο ειναι πελια

οσο αφορα για αναμεσα απο τα 2 ξυλα αν καταλαβα καλα ενοεις τον εχινωδορο? αν λες αυτο θα μεγαλωσει και θα κανει μια πολυ ομορφη ομπρελα


αν λες για το αλλο ξυλο ειναι εντολος προσωρινα εκει για παρουν υψος γιατι αυτα θα μπουν διπλα στον εχινωδορο στην δεξια μερια και πισω απο την μπλυξα (αν και το σκεφτομαι τι φυτο να βαλω εκει πισω ετσι ωστε να κανει κατι σαν πορτα προς το οριζοντα)

καμια ιδεα?

N4505
15-04-09, 15:40
Αυτό που έχω βάλει σε κύκλο εννοούσα, αλλά οι γνώσεις μου σε φυτά είναι αρκετά περιορισμένες.. :lol:
Αυτό εννοείς οτι είναι προσωρινά εκεί?

Anyways, από ψάρια τι λες να βάλεις?

kalomoiris
16-04-09, 19:59
ναι αυτα ειναι προσωρινα απο ψαρια cpd αρλεκινους pitbull και πολλες πολλες γαριδες

Raven
16-04-09, 20:24
απο ψαρια cpd αρλεκινους pitbull και πολλες πολλες γαριδες
Και που θα τα βρεις ολα αυτα; :D:D:D

Obelix(Reifen)
16-04-09, 22:48
Για μένα το πρόβλημα είναι :
Οι πέτρες διπλά στο ξύλο
Και η κάλυψη με moss όλου του ξύλου ακόμα και στα σημεία που δεν δέχεται φως
Η θέση του ξύλου ίσως να μπει στην θέση που είναι οι πέτρες αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος
-------------------------
http://images47.fotki.com/v1477/photos/1/1158850/5031244/DSC00594-vi.jpg


:smt115

kalomoiris
18-04-09, 03:46
χαχαχαχα (raven)υπαρχουν καποιοι φιλοι που εχω κρατησει σε πολυ καλο σπιτι κατι πανεμορφα cpdakia και μετα απο επιτυχημενη αναπαραγωγη καποια στιγμη ισως και να παρω και εγω καμια 8 ομορφα cpdakia τι λεσ????


οσο για τα αλλα αρλακινους απο πετ οχι απο αυτο που πηραμε την τελευταια φορα τους αρλεκινους

pitbull απο μανθο και γαριδες ειναι 4 με αυγα μετα που μου εδωσες τα αρσενικα
-------------------------
obelix

καταλαβαινω αυτο που θελεις να πεις και βλεπεις απλα υπαρχει μια διαφορα οτι εγω το εχω καπωσ στο κεφαλι μου σαν τελικη εικονα και θελω να πω με αυτο οτι οι πετρες που βλεπεις τωρα και δεν σου αρεσουν θα καλυθφουν τελειως καποια στιγμη ειτε με μοος ειτε με καποιο αλλο ειδος και δεν θα ειναι σε πρωτο πλανο απλα θα φαινονται αχνα στο βαθος δημιουργοντας μια ωραια εικονα οσο για το ξυλο το σκεφτηκα πολλες φορες απλα κατεληξα ετσι γιατι διαφορετικα θα μου στερουσα πολλα φυτα που θα μπουν αργοτερα

οσο για το ξυλο και την μοος πιστεψε με ειναι πολυ πιο ομορφο να ειναι ολο και απο ολες τις πλευρες ντυμενο παρα μονο απο πανω και οτι βλεπει μονο το φως γιατι δεν υπαρχει μια ομιομορφια με αποτελεσμα να χαλαει η τελικη εικονα

γιατι το ενυδρειο φτιαχτηκε για να δινει μια πληρη εικονα ενος ομορφου φυσικου τοπιο και οχι να κολαει και επικεντρωνεται το ματι σε κατι συγκεκριμενο μεσα σε αυτο


παντως σε ευχαριστο για τις γνωμες σου και αμα εχεις καποια προταση ευχαριστως να την δεκτω και συμφωνα με την τελικη εικονα που εχω γιατι οχι να μην την εφαρμωσω

kalomoiris
27-04-09, 10:49
μετα απο την χθεσινη αλλαγη νερου ειπα να κανω και καποιες μικρο αλλαγες αλλα δυστηχως δεν προλαβα να βγαλω φωτο γιατι απο τις 14:30 το μεσημερι που ξυπνησα μεχρις τις 21:00 εφτιαχνα τα ενυδρεια μπορω να πω οτι ψωφισα λιγο.....

λοιπον φωτο μαλλον αυριο

Raven
06-05-09, 00:07
Και οι φωτος:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0055.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0033-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0053.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0049.jpg

Πάνος
06-05-09, 01:22
γινεται πραγματικα πανεμορφο!!
εχει βεβαια καποια κενα που αποτι βλεπω σωστα εχεις προνοησει πως θα καλυφθουν με το μεγαλωμα των φυτων...μπραβο!!

kalomoiris
06-05-09, 06:09
ευχαριστω αλεξαντρε για τις φωτο και για τις ιδεες σου καθως και τον Ν4505

και τελικα θα γινουν αλλαγες θα φυγουν καποιες πετρες θα μπουν περισσοτερα φυτα και θαμνακια ετσι ωστε να δεσει καπως


Πανο ευχαριστω

για το κενο αριστερα λεσ ε?

wcpaeb
06-05-09, 07:53
Πολύ ωραίο και τρομερή εξελιξη (προς το καλυτερο εννοείται). Μπράβο. Να κανω και μια ερωτηση τα φυτακια αναπτύχθηκαν τόσο μεσα σε 2-3 εβδομαδες από τις τελευταιες φωτο που είχες ποστάρει? Τι τα ποτίζεις :smt030:p ?? Υπόστρωμα κτλ.

Πάντως γίνεται πολύ όμορφο και μου αρέσει πολύ. Και όταν περάσει ακόμα λίγος καιρος πιστεύω θα γίνει ακόμα καλύτερο. Μπράβο, συγχαρητήρια!

kalomoiris
06-05-09, 08:08
Πολύ ωραίο και τρομερή εξελιξη (προς το καλυτερο εννοείται). Μπράβο. Να κανω και μια ερωτηση τα φυτακια αναπτύχθηκαν τόσο μεσα σε 2-3 εβδομαδες από τις τελευταιες φωτο που είχες ποστάρει? Τι τα ποτίζεις :smt030:razz: ?? Υπόστρωμα κτλ.

Πάντως γίνεται πολύ όμορφο και μου αρέσει πολύ. Και όταν περάσει ακόμα λίγος καιρος πιστεύω θα γίνει ακόμα καλύτερο. Μπράβο, συγχαρητήρια!


σε ευχαριστω τα ποτιζω με πλεονασμα micro macro νιτρικα φωσφορικα με λιγα λογια Estimative index

για περισσοτερα δες εδω http://www.ukaps.org/EI.htm


και ενα πολυ καλο ποστ ειναι αυτο του Raven
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29886

andst87
06-05-09, 12:07
εξαιρετικο ενυδρειο!:)

kalomoiris
07-05-09, 12:42
έχω μια σκέψη και θέλω την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας


σκέφτομαι τον εχινωδορο αμαζονικους που έχω δεξιά πίσω από το ξύλο να τον βαλω πισω και δεξια απο την blyxa να φυγουν οι κοκκινες πετρες και να μπει εκει τι λετε?

kalomoiris
07-05-09, 12:46
και για βοηθησω

halvas69
07-05-09, 14:15
Μπράβο πάντως, πολύ ωραίο ενυδρείο.

alexinio
07-05-09, 14:41
Πολύ όμορφο ενυδρείο!
Raven οι φωτογραφίες σου με τι ISO είναι τραβηγμένες?

Raven
07-05-09, 15:17
Αλεξη, βλεπω πορωθηκες με την φωτογραφια σαν χομπυ :D
Οι ρυθμισεις της μηχανης ηταν:
F/7.1- 1/25s- iso 200
F/3.5- 1/100s-iso 200
F/4.8- 1/100s-iso 200
Αυτο το εχεις δει;; http://www.aquatek.gr/vb/group.php?groupid=19

Καλομοιρη, sorry για το spam.. οσο για τον εχινοδωρο που ρωτας, θα ελεγα να τον αφησεις εκει που ειναι, να μεγαλωσει και να κρυψει το φιλτροκουτι. Ασε γενικα τα φυτα να μεγαλωσουν κι αλλο πριν αποφασισεις να κανεις καποιες αλλαγες. Αντι να φανταζεσαι το πως θα γινει, αστο να γινει και μετα το μετακινεις.
Βεβαια με τον εχινοδωρο αυτο ,τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα...ο amazonicus γινεται τερας και αν πας μετα να τον ξεπατωσεις θα σηκωσει ολο το ενυδρειο στον αερα με την εκταση που θα εχουν οι ριζες του :rolleyes:

kostaskich
07-05-09, 16:34
πολυ ομορφο μπραβο σου

kalomoiris
08-05-09, 06:18
γιαυτο οτι πρεπει να αποφασισω πρεπει να το κανω οσο ειναι νωρις

Σπύρος Μ
11-05-09, 14:11
η δεξιά πλευρά μου αρέσει..Αλλα απο αριστερά εκτός του οτι φαινεται το φίλτρο δεν υπάρχουν αρκετά φυτά..Εγώ θα προσπαθούσα να φτιάξω το σημείο φυγής στο κέντρο ωστε να φαίνεται έντονο...
Κατα τα άλλα ωραίο ενυδρείο και πανέμορφες φωτο..