PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα..


malawimbuna
11-04-09, 01:49
Λοιπον ακουστε πως εχει..σημερα καταλαβα πως βαζοντας κατσαβιδι(ηλεκτρικο), μεσα στο μερο αναβει..καποια διαροη υπαρχει.Τωρα σημερα συνδεσα και μια επιπλεον λαμπα Τ5 στις ηδη 2 υπαρχουσες Τ8 για καλυτερο φωτισμο.To θεμα ειναι το εξης..το μηχανημακι που εχω για να μετραω θερμοκρασια και για λειτουργουν οι αναμιστηρες μετα απο λιγες ωρες τρελαθηκε..εδειχνε οτι θερμοκρασια ναναι..Μια 25 αμεσως μετα 19..χαμος.Μολις το εβγαζα απο το νερο λειτουργουσε και παλι μια χαρα και το ιδιο αν το εβαζα και σε αλλο δοχειο με νερο..Θα φτιαζω μια γειωση μιας και δεν εχω..λετε να φταιει αυτο?Μηπως η λαμπα που εβαλα?Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται??

andreas72
11-04-09, 09:11
δεν είμαι ηλεκτρονικός,αλλα λογικό είναι να τρελαίνεται το όργανο θερμοκρασίας αφού δέχεται ρεύμα μέσα από το ηλεκτρόδιο.αν βγάλεις εντελώς από το ρεύμα την καινούργια λάμπα!τι γίνετε?στρώνει?..μπορείς να έχεις μέσα στο νερό το δοκιμαστικό κατσαβίδι,και να βγάζεις μια- μια τις μπρίζες για να dis πιο έχει διαρροή.βάλε και γιόση.......... (εγώ να δούμε ποτε θα βάλω):D:D:D:D:D:D

madfdg
11-04-09, 09:21
Βγάλε πρώτα μια - μία όλες τις πρίζε απο ότι έχεις συνδεδεμένο ώστε να δείς αν έχει κάποια συσκευή διαρροή!Αν εξασφαλίσεις πως είσαι οκ απο αυτό τότε υπάρχει περίπτωση να είναι επαγωγικό το ρευμα και τότε δοκιμάζεις να βάλεις γείωση;)