PDA

Επιστροφή στο Forum : Aνεμονες σε ενυδρειο χωρις σκιμερ,λαμπες Τ5,και κυκλοφοριτες


ababapanos
10-04-09, 02:11
λοιπον δεν σας κανω πλακα. Σημερα το εμαθα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας. συντοπιτης μου εδω στην κερκυρα εχει θαλασσινο ενυδρειο 180 λιτρα reef,με ανεμονες , και δεν εχει ουτε σκιμερ, ουτε κυκλοφοριτες (το ενυδρειο του ειναι σαν λιμνη), ουτε καν λαμπες Τ5. Το ενυδρειο του τρεχει ετσι απο τον ιανουαριο του 2009 και παει μια χαρα και οι ανεμονες το ιδιο.

Το ξερω οτι ανα πασα στιγμη μπορει να συμβει το κρακ και να ερθουν τουμπα τα παντα, αλλα πως εξηγητε αυτο που συμβαινει εως τωρα? θα ηθελα την αποψη σας.

γιωργος χανια
10-04-09, 02:13
καλησπερα...και εγω ειχα ενα 20λ με ανεμονη και 2 κλοουν 6 μηνες και με βραχο και αραγωνιτοι και λιγο φως.......δεν ξερω ουτε εγω αλλα μπορει να γινει κατι ανα πασα στιγμη και να τα δει ολα αναποδα

george
10-04-09, 09:18
καλησπερα...και εγω ειχα ενα 20λ με ανεμονη και 2 κλοουν 6 μηνες και με βραχο και αραγωνιτοι και λιγο φως.......δεν ξερω ουτε εγω αλλα μπορει να γινει κατι ανα πασα στιγμη και να τα δει ολα αναποδα

Και τι απέγινε ;

Manolis
10-04-09, 15:40
Μυστηριο η φυση γενικοτερα

profitia
10-04-09, 17:30
Οι ανεμώνες θέλουν κανα εξάμηνο μέχρι να παραδώσουν τα όπλα.
Επίσης το "πάει μια χαρά" πως το κρίνει άραγε κάποιος; Υπάρχουν τίποτε ακροπόρες που έχουν τρελλή ανάπτυξη; Δυστηχώς δεν γίνεται reef με το να πετάξεις δυο κλόουν και μια ανεμώνη σε μια λεκάνη νερό.

Σίγουρα ένας έμπειρος ακουαρίστας μπορεί να κάνει ίσως "εκπτώσεις" στον εξοπλισμό του, αλλά μόνο στην περίπτωση που ξέρει πολύ καλά τι κάνει, και σίγουρα όχι σε είδη "πρώτης ανάγκης" όπως είναι το φως και η κυκλοφορητές.

sifnos
10-04-09, 17:31
Οι ανεμώνες θέλουν κανα εξάμηνο μέχρι να παραδώσουν τα όπλα.
Επίσης το "πάει μια χαρά" πως το κρίνει άραγε κάποιος; Υπάρχουν τίποτε ακροπόρες που έχουν τρελλή ανάπτυξη; Δυστηχώς δεν γίνεται reef με το να πετάξεις δυο κλόουν και μια ανεμώνη σε μια λεκάνη νερό.

Σίγουρα ένας έμπειρος ακουαρίστας μπορεί να κάνει ίσως "εκπτώσεις" στον εξοπλισμό του, αλλά μόνο στην περίπτωση που ξέρει πολύ καλά τι κάνει, και σίγουρα όχι σε είδη "πρώτης ανάγκης" όπως είναι το φως και η κυκλοφορητές.

+1:smt023

ababapanos
10-04-09, 17:32
το δικο μου ενυδρειο 1.20χ45χ58 εχει 2 χ30W Τ8 λαμπες. μπορω να εχω ανεμονη με αυτον τον φωτισμο?

madfdg
10-04-09, 17:36
Οι ανεμώνες θέλουν φωτισμό!Δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις με αυτόν που έχεις!;)

profitia
10-04-09, 17:39
Αν οι υπόλοιπες συνθήκες είναι εντάξει, αν το ενυδρείο είναι πολύ καλά στρωμένο (πάνω από 6 μηνών), αν δεν έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση και αν είσαι διατεθειμένος να την ταίζεις πολύ συχνά, ναι μπορείς να βάλεις ισως κάποιο έιδος εύκολης ανεμώνης. Μην ξεχνάς όμως πως οι ανεμώνες είναι και φωτοσυνθετικές. Γι αυτή την δουλειά το φως που έχεις απλά δεν επαρκεί.

ababapanos
10-04-09, 17:43
εγω δεν εχω προβλημα να αλλαξω τις λαμπες μου με Τ5, ομως γινεται? η δεν ειναι συμβατες και θα θελουν αλλη τροφοδοσια?

profitia
10-04-09, 17:45
Θέλουν άλλα balasts και άλλα ακροφύσια. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum θα βρεις πολλές λύσεις.

ababapanos
10-04-09, 17:59
ενταξει θα κανω, αλλα ειναι κατι ευκολο που μπορει να γινει ας πουμε απο εμενα που δεν ξερω απο αυτα η οχι? ντο κοστος για τα balasts και τα ακροφύσια ειναι μεγαλο?

madfdg
10-04-09, 18:03
Μπορείς να βρείς μπαλαστ με 25 ευρώ και ακροφύσια με 10 ευρώ το ζευγάρι!:rolleyes:

ababapanos
10-04-09, 18:15
οκ θα τα παρω αυτα απο πετ σοπ η απο καταστημα με ηλεκτρονικα? επισης θα μπορω να βαλω τ5 λαμπες οσα wat θελω ? η πρεπει να προσεξω κατι αλλο?

madfdg
11-04-09, 06:31
Θα βάλεις λάμπα που να χωράει στο μήκος στο καπάκι σου!Καλό είναι να βάλεις και ανακλαστήρες;)

Manolis
13-04-09, 17:00
Αν δεν κανω λαθος πρεπει να δεις η λαμπες που θα παρεις ποσα watt ειναι και να παρεις το αναλογο ballast