PDA

Επιστροφή στο Forum : bamboo shrimps


chris@
07-04-09, 19:09
Γεια σε ολους.Πριν λιγο κοιταγα εναν πινακα με υβριδιδουσες γαριδες αλλα δεν υπηρχε το ειδος bamboo.Μηπως ξερει κανεις με ποια ειδη υβριδιζει η εστω να μου δωσει ενα site?:smt100:smt100
-------------------------
Θα ηθελα επισεις να ρωτησω αν μπορω να βαλω 2 bamboo με μια δεκαρια amano( αν και διαβασα οτι θελουν περιπου ιδιο ph και θερμοκρασια)και ποσα λιτρα περιπου θα χρειαστω για τα παραπανω.Επισης ποσο θα κοστισει το συνολο? Παω για γαριδοενυδρειο βλεπετε.

bel
12-04-09, 00:11
Απ'οσο γνωρίζω οι γαρίδες bamboo δεν υβριδίζουν με κάποιο άλλο είδος.
Και παράλληλα με τις amano δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα συμβίωσης.Φρόντισε μόνο οι bamboo να έχουν πρόσβαση στα ψηλά μέρη του ενυδρείου καθώς και σχετικά έντονη ροή,μιας και οι συγκεκριμένες γαρίδες τρεφονται μόνο με τις απόχες τους που συλλέγουν διάφορα μικροστοιχεία απο το νερό.

chris@
12-04-09, 14:02
οκ θα το φροντισω

kalomoiris
13-04-09, 08:30
και σιγουρα να φροντισεις το ενυδρειο να τρεχει πολυ καιρο και να εχει καλη βιολογια ετσι ωστε να υπαρχει και διαθεσιμη τροφη γιατι δεν τρωνε κατι ετοιμο παρα μονο απο την φιλτρανση που κανουν και θελουν και πολυ σταθερες τιμες

Obelix(Reifen)
13-04-09, 16:11
Απορία
Ποσό καιρό τις έχει κρατήσει κάποιος τρεφόμενες μονό από την βιολογία του ενυδρείου;

Raven
16-04-09, 14:08
Ζουν εως και 8 χρονια χωρις προβλημα. Αν θες ομως να τις βοηθησεις καπως στην διατροφη τους μπορεις να ριχνεις λιγη τροφη για νεογεννητα σε σκονη, υγρη τροφη, ινφουσορια κλπ.

Obelix(Reifen)
16-04-09, 20:45
Raven ρώτησα επειδή γράφουν συνήθως ότι βγάζει το ενυδρείο και εγώ διαφωνώ γιατί πιστεύω ότι όλες πάνε από μακροχρόνια ασιτία.
Αλλά μήπως κάνω λάθος εμένα δεν φτάσανε τα 8 χρόνια ούτε τα μισά (αυτά παλαιοτέρα )
Αν αυτά που γραφείς πρώτα είναι για γλυκό τότε όχι είναι πολύ χάλια τροφές