PDA

Επιστροφή στο Forum : 54 "αγκιστρωμενα" λιτρα


maikl
06-04-09, 21:06
-Δε νομιζω οτι μια πληρη παρουσιαση θα χρειαζοταν για αυτο το ενυδρειο μου,απλα ειπα να το δειξω για να ακουσω τυχον καποιες κριτικες.
-Αφορα τα νεογενητα ancistus cirhosus(sp3) τα οποια γενιουνται στο 180λιτρο μου και τα οποια μεταφερονται εδω για το μεγαλωμα τους και για ενα τριμηνο-τετραμηνο περιπου.
Απλα οι γεννες ειναι συνεχεις οποτε και το ενυδρειο ειναι σε συνεχη λειτουργια...:smt033
-Χοντρα-χοντρα να πω οτι απο φιλτρανση υποστηριζεται με ενα εξ. eheim 2222 και jagger 100watt, kh-4,gh-7 ,ph- 6,8, φυτα εχει valisneria spirallis,limnobium laevigatum και αμμο χαλαζιακη και ριζες magroove.
Αυτα τα λιγα και ελπιζω οι mods να μη με"φανε" :D

maikl
06-04-09, 21:19
...κι ενα μικρο βιντεακι (http://www.youtube.com/watch?v=OKQljJ0LVMc) στην ωρα της μασας..

Πάνος
06-04-09, 23:23
φυσικα και θα σε ΦΑΩ!!!
οριστε μας....κανουμε αναπαραγωγη και το κραταμε 7σφραγιστο μυστικο...
πες μας τι εκανες...εβαλες ζευγαρι?? τι διαδικασια ακολουθησαν οι γονεις?? εσυ?? τι τα ταισες οταν γεννηθηκαν?? δωσε καμια λεπτομερεια...με το τσιγγελι θα σου τα βγαλω??..:smt065...:smt033
μπραβο σου!!! περιμενουμε λεπτομερειες...

Raven
06-04-09, 23:51
Φατε τον παιδια :smt093:smt106 Στηνει πανεμορφα ενυδρειακια για τα Αγκιστρακια και μας τα κρυβει να μην του τα ματιαξουμε !

_antonis_
07-04-09, 00:03
Απίστευτο, πανέμορφα!!!
Μάλλον θα είναι το πιο καθαρό ενυδρείο ....
\Να τα χαίρεσαι, τι να πώ...

xontros
07-04-09, 00:09
Φτου φτου φτου! :p

Εις αναμονήν πληρέστερης παρουσίασης (όχι του ενυδρείου, αλλά της διαδικασίας), την οποία θα διαβάζουμε "αγκιστρωμένοι".. :p

Συγχαρητήρια! :p

maikl
12-04-09, 06:49
...τα πραγματα πηγαν "ρολοι" θα ελεγα...
Αρχικα αγορασα μια θυληκια απο ενα τοπικο πετ εδω αλλα απεφυγα την αγορα κι αλλου ψαριου αφου ηθελα να αποφυγω την πιθανοτητα να πεσω σε αδερφακι.Ετσι περιμενα την επομενη φορα που εφερε ancistrus-θα πρεπει να ηταν ενα εξαμηνο περιπου :mad:-οποτε και διαλεξα και τον αρσενικο μου.
Απο εκει και περα ολα γιναν μονα τους...το ζευγαρι μπηκε στο 300αρι της τοτε εποχης με σκαλαρια και κορυς,φουλ φυτεμενο με πολλες ριζες....Με σταθερες συνθηκες λογω ph controler και Α.Ο δεν αργησαν να ερθουν οι πρωτες γεννες απο τις οποιες σωθηκαν μονο 3-4 μικρα...
Μετα απο καποιες αλλαγες στο 300αρι μου(δισκοι κ.λ.π) το ζευγος μετακομισε στο 180αρι μου οπου με νεα συνθεση ψαριων (ρασμπορας,νεον τετρα και ροδοστομους ) χωρις δλδ καποιο ψαρι με επιθετικες τασεις-τα σκαλαρια μου σε πληρη αναπτυξη ηταν πρωτοι σαν κυνηγοι(εχω δει μπροστα στα ματια μου να ρουφανε αγκιστρακια οπως τον φραπε :smt086)-οι γεννες ηταν συνεχεις και με υψηλα ποσοστα επιβιωσης...
Απο θεμα διατροφης και με τον ηδη υπαρχοντα πληθυσμο να "πετσοκοβει" οτι επεφτε μεσα,δεν εκανα κατι το ιδιαιτερο παρα να ριχνω καθε μερα μια ποικιλια απο ταμπλετες βυθου(τα αναφερω για την ιστορια :green algae wafers-tropical,supertabin B-tropical,spirulina granulat-tropical,welsi gran-tropical,tetra plecomin grunfutter,tetra pleco wafer,sera vipachips,sera wels-chips )
Συνθηκες σταθερες ph-6,6 kh-4 gh-7,αλλαγες καθε δεκαημερο,φωτισμος 2χ45&2χ30watt με τις 2ες να αναβουν ενα 9ωρο και τις πρωτες 7 ωρες.
Πριν απο ενα 5μηνο περιπου και αφου ειδα οτι οταν τα αγκιστρακια μεγαλωσουν καπως (2-3 εκ), πλεον δεν πιανονται με αποχη,εκτος κι αν κανεις μανταρα το ενυδρειο(φυτεμενο γαρ),αποφασισα λοιπον να τα μεταφερω στο 54λιτρο οταν ειναι πιο μικρα και απονηρευτα....:D.
Μεχρι στιγμης καμια 80αρια εχουν μεγαλωσει ,μοιραστει σε ενυδρεια γνωστων και σε πετ.:smt033

Πάνος
13-04-09, 17:58
μπραβο μιχαλη!!! εχω κι εγω στο 400αρι ..4 .....ο μεγαλος και κυριαρχος ειναι αρσενικος...τα αλλα 3 μικροτερα μαλλον θηλυκα..τους εχω και σπηλια και τρεφω ελπιδες...αλλα μαντεψε τι αλλο εχω μεσα...σκαλαρια!!:smt086