PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ DELTEC AP851 SKIMMER


vlnemo
05-04-09, 21:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ FISH ONLY ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΡΕΕΦ .Ο ζωντανός αραγωνίτης με τον βράχο (50 κιλα προς το παρόν)μπήκανε στο ενυδρείο. Το ενυδρείο είναι στα 550λ και το καινούργιο sumb στα 200( ίσως και λίγο υπερβολίκος). Απο χθες έχω πονοκέφαλο και πιστέψτε με είναι απο τον ΑΡ 851. Μπορεί να μου πει κάποιος αν κάνει τόσο θόρυβο ή το δικο μου έχει προβλημα; το 851 ειναι εκτος sumb δυστυχώς. Όσο για την ρυθμισή του, απο χθες που το δουλεύω,δεν έχω ιδέα.Εχω αερα και αντλία τροφοδοσιας νερού περίπου στο max. στο καπάκι τουskimmer απο χθες το βράδυ 2 δαχτυλα νεράκι. Η αντλια ειναι απο το κιτ του skimmer.Εχω δει σε λειτουργία άλλα σκιμμερ αλλά ηταν αθόρυβα.Είμαι απο Θεσσαλονικη, αν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να δω και να ακούσω ενα τέτοιο σκιμερ η΄παρόμοιο ας ενημερώσει. Το συγκεκριμένο κάνει ένα θόρυβο σαν τριξιμο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

vasilakis
05-04-09, 22:30
Δοκιμασε να το βαλεις να πατησει σε αφρωδες υλικο (αφρολεξ ή κατι τετοιο ) και συγχρονως προσθεσε ενα σιγαστηρα στην εισαγωγη του αερα.
http://media.photobucket.com/image/air%20silencer%20skimmer/helifaxnz/Marine%20Tank/P8275926.jpg
http://glassbox-design.com/wp-content/uploads/2008/11/rx-150-silencer.jpg

Δοκιμασε επισης να το λειτουργησεις με ελαφρως στραγγαλισμενο το βανακι του αερα.

vlnemo
06-04-09, 17:57
Καταρχάς σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τις πληροφορίες. Το σκιμμερ πατάει επάνω σε αφρολεξ που πατάει επάνω σε ξύλο στο πάτωμα. Οποιαδήποτε προσπάθεια για μείωση του αέρα απο το σωλήνακι εισάγωγης (που είναι τέρμα ανοιχτώ)έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία πιο πολύ θορύβου,σαν να ζορίζεται η αντλία (eheim).O ενοχλητικος θόρυβος προέρχεται μόνο απο την αντλία, ούτε απο την κυκλοφορια του νερού μέσα στο σκιμερ, ούτε απο τον αέρα εισαγωγής, ούτε απο καποιο τρίξιμο στη βαση του.Σαν αντλία θα κάνει θόρυβο, αλλα εμένα με απασχολεί κάτι σαν τρίξιμο, που σαφώς είναι ενοχλητικό, αλλά δεν ξέρω αν έτσι είναι ή αν έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο.Μήπως ξέρεις που μπορώ να δω σε λειτουργια ένα τέτοιο σκιμερ, ή κάποιον να έρθει να το δει; ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

sifnos
06-04-09, 18:03
ποσο καιρο τρεχει η αντλια?

vlnemo
06-04-09, 18:17
2 μέρες τώρα.

sifnos
06-04-09, 18:21
καινουργιο ειναι?.κατι τριζει ή χτυπαει κατι μεσα στην αντλια?

vlnemo
06-04-09, 18:49
Καινούργιο είναι. Είναι σαν να γρατζουνάει κάτι έντονα μέσα

sifnos
06-04-09, 18:54
να τσεκαρεις το ιμπελερ τοτε.μηπως κατι πηγε στραβα.τραβα μπροστα ενα πλαστικο που εχει.ειναι κουμποτο.θαβρεις ενα σφουγγαρακι.βγαλτο.θα δεις ενα καπακι στριψτο να ξεβιδωσει και τραβα εξω τον αξονα.ειναι μαγνιτης.και δες αν κατι ειναι σπασμενο.λογικα δεν πρεπει να ειναι βελονοειδες αλλα με "αυτακια"...

vlnemo
06-04-09, 19:15
Αυτό θέλει δουλειά. Αν και το άνοιξα χθες αφου τα έκανα όλα μούσκεμα,είδα αυτο που περιστρέφεται' εναν κύκλο γεμάτο σανβελόνες αλλα οταν προσπάθησα να το τραβήξω δεν έβγαινε. Να υποθέσω ότι δεν το τράβηξα αρκετα; λογο του μαγνήτη;Παντως θα το ανοιξω πάλι.

sifnos
06-04-09, 19:17
Αυτό θέλει δουλειά. Αν και το άνοιξα χθες αφου τα έκανα όλα μούσκεμα,είδα αυτο που περιστρέφεται' εναν κύκλο γεμάτο σανβελόνες αλλα οταν προσπάθησα να το τραβήξω δεν έβγαινε. Να υποθέσω ότι δεν το τράβηξα αρκετα; λογο του μαγνήτη;Παντως θα το ανοιξω πάλι.

ναι αυτο λεω.αν τραβηξεις θα βγει.ελεγα μηπως 1 στις εκατο ειχε κολλησει τιποτα στο βελλονοιδες και εκανε θορυβο...

vlnemo
06-04-09, 19:23
Θα το ανοιξω πάλι μετά και θα το ξαναδώ. Θα σου πω αύριο. σε ευχαριστώ, νασαι καλα.