PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλεεινοί και τρισάθλιοι τύποι...


Korinaki
05-04-09, 01:05
Είμαι σε μια φάση όπου ψάχνομαι για να πάρω ενυδρείο και ψαράκια και επισκέφτηκα πολλά καταστήματα σε 4 νομούς για να πάρω μια ιδέα αρχικά... Είδα σχετική αναφορά με θέμα τα παπαγαλόψαρα και τα τεχνητά βαμμένα ψάρια! Είδα όλα αυτά τα ντίσκο-ψαράκια και κρυστάλλινα-ψαράκια που ως άσχετη δεν κατάλαβα ότι δεν είναι φυσιολόγικα.
Είναι τόσα πολλά πραγματικά τα καταστήματα αυτά και προωθούν το "εμπόρευμα" τους ως σπάνιο είδος το ένα, σπάνιο το άλλο,για τα διάφανα ψαράκια δε, μου είπαν ότι είναι swarovski! Αν είναι δυνατόν, ολοζώντανα κρυστάλλινα ψάρια!!! Οι τιμές δεν το συζητώ απλησίαστες
για αυτό άλλωστε έκανα μια έρευνα αγοράς... Είναι τουλάχιστον ελεεινό να κοροϊδεύουν έτσι ανυποψίαστους καταναλωτές.
Από την άλλη διάβασα για την διαμαρτυρία σχετικά με τα διακοσμήτικα χρυσόψαρα σε γάμους και βαφτήσεις.
Δεν είναι μόνο αυτό θέλω να προσθέσω.
Έχω δει σε βιτρίνες καταστημάτων με ρούχα και υποδήματα (επώνυμα και πανάκριβα μαγαζιά) γυάλινα βάζα (βάζα μαρμελάδας), διάφανα πλαστικά ποτήρια μιας χρήσης, διάφανα πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικών (500 ml),
με ζωντανά αληθινά χρυσόψαρα μέσα να είναι μέρος της διακόσμησης... Λόγω δουλειάς περνάω κάθε φορά από τον ίδιο δρόμο, κοντοστέκομαι και τα χαζεύω .. Κάποια είναι πάνω-πάνω με το στοματάκι τους να ανοιγοκλείνει συνέχεια σαν να προσπαθούν να πάρουν αναπνοή από έξω ή ίσως να είναι και νυστικά (δεν ξέρω!), άλλα πάλι είναι πλάγια εντελώς στην επιφάνεια και δεν κουνιούνται καθόλου και άλλα τελείως διαλυμμένα σκόρπια σαν πολτοποιημένα.

Τι μπορεί να γίνει για αυτήν την κατάσταση?

clarck
05-04-09, 01:53
swarovski ψαρια? Οκ, καιρος να βγαλει και ο Ασλανης μια σειρα...
Οσο για τις βιτρινες, κριμα που μενω Αθηνα. :(

DimmyF
07-04-09, 12:24
IMO δεν αλλάζεις εύκολα τη νοοτροπία του ασυνείδητου Έλληνα..
Εγώ στη θέση σου πάντως θα εκτύπωνα τη διαμαρτηρία που λες,

'Από την άλλη διάβασα για την διαμαρτυρία σχετικά με τα διακοσμήτικα χρυσόψαρα σε γάμους και βαφτήσεις.
Δεν είναι μόνο αυτό θέλω να προσθέσω.'

και θα την έδινα στον υπεύθυνο καταστήματος με ένα χαμόγελο :)

nikman
08-04-09, 00:35
Korinaki δυστυχώς αυτά συμβαίνουν ακόμα. Το φόρουμ που γράφτηκες και γενικά ο ΠΣΦΕ το παλεύει σθεναρά το θέμα.
Γνώμη μου είναι να μην κάνεις κάτι μεμονωμένα γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να γίνεις γραφική.
Καλώς ήρθες από μένα και γράψε αν θέλεις τα προσωπικά σχέδια που έχεις για το χόμπι. :D

3r4ndo
08-04-09, 00:46
Προφανος οι μαγαζατορες δεν γνωριζουν τις απαιτησεις των ψαριων και τα βλεπουν απλα ως μια ομορφη και φθηνη διακοσμηση... Οι δεν ψαροπωληδες πλεον, ακομη και αν γνωριζαν απλα για να πουλησουν ισως και να ενθαρυναν ακομη τον εν λογο μαγαζατορα.. Προσωπικα θα φροντιζα να ενημερωσω με καποιο τροπο τους ιδιοκτητες η τους υπαλληλους πως η βιτρινα αυτη καθε αλλο παρα ομορφη ειναι και πως ακομη και καποιος που δεν γνωριζει, αντιλαμβανεται οτι τα καημενα χαροπαλευουν.... Πραγμα που ειναι αρνητικο για την εικονα του μαγαζιου. Αν μετα απο αυτο συνεχιζοταν η ιστορια (που δεν το νομιζω...) καλο θα ηταν να ονομαστει το καταστημα και να φροντισουμε οσοι βρισκομαστε κοντα να εκφρασουμε τα παραπονα μας.

Συγνωμη που παιρνω πρωτοβουλιες και προτεινω κατι τετοιο(αναφερομαι στην δευτερη λυση), απλα μιλαμε για κατι που ειναι αδιανοητο...

JEKIS
09-04-09, 17:59
Κριμα πραγματι να φτανουμε σε τετοιο σημειο!!!!:(

POURITANOS
09-04-09, 20:11
Είμαι σε μια φάση όπου ψάχνομαι για να πάρω ενυδρείο και ψαράκια και επισκέφτηκα πολλά καταστήματα σε 4 νομούς για να πάρω μια ιδέα αρχικά... Είδα σχετική αναφορά με θέμα τα παπαγαλόψαρα και τα τεχνητά βαμμένα ψάρια! Είδα όλα αυτά τα ντίσκο-ψαράκια και κρυστάλλινα-ψαράκια που ως άσχετη δεν κατάλαβα ότι δεν είναι φυσιολόγικα.
Είναι τόσα πολλά πραγματικά τα καταστήματα αυτά και προωθούν το "εμπόρευμα" τους ως σπάνιο είδος το ένα, σπάνιο το άλλο,για τα διάφανα ψαράκια δε, μου είπαν ότι είναι swarovski! Αν είναι δυνατόν, ολοζώντανα κρυστάλλινα ψάρια!!! Οι τιμές δεν το συζητώ απλησίαστες
για αυτό άλλωστε έκανα μια έρευνα αγοράς... Είναι τουλάχιστον ελεεινό να κοροϊδεύουν έτσι ανυποψίαστους καταναλωτές.
Από την άλλη διάβασα για την διαμαρτυρία σχετικά με τα διακοσμήτικα χρυσόψαρα σε γάμους και βαφτήσεις.
Δεν είναι μόνο αυτό θέλω να προσθέσω.
Έχω δει σε βιτρίνες καταστημάτων με ρούχα και υποδήματα (επώνυμα και πανάκριβα μαγαζιά) γυάλινα βάζα (βάζα μαρμελάδας), διάφανα πλαστικά ποτήρια μιας χρήσης, διάφανα πλαστικά μπουκάλια αναψυκτικών (500 ml),
με ζωντανά αληθινά χρυσόψαρα μέσα να είναι μέρος της διακόσμησης... Λόγω δουλειάς περνάω κάθε φορά από τον ίδιο δρόμο, κοντοστέκομαι και τα χαζεύω .. Κάποια είναι πάνω-πάνω με το στοματάκι τους να ανοιγοκλείνει συνέχεια σαν να προσπαθούν να πάρουν αναπνοή από έξω ή ίσως να είναι και νυστικά (δεν ξέρω!), άλλα πάλι είναι πλάγια εντελώς στην επιφάνεια και δεν κουνιούνται καθόλου και άλλα τελείως διαλυμμένα σκόρπια σαν πολτοποιημένα.

Τι μπορεί να γίνει για αυτήν την κατάσταση?

το θεμα εχει ανοιξει εδω και 4 μερες και αυτος που το ανοιξε σηγουρα ειχε διαθεση να πυροδοτισει καταστασεις.
Κανει καποιος πρωτο ποστ και δεν ξαναπαταει???
Αυτα που υπογραμισα με κοκκινο ουτε στα ποιο τρελα ονειρα ενος σαδιστη δεν μπορουν να γινουν, ακου χρυσοψαρο σε ενα κουτακι μεσα ουτε για μεταφορα δεν χωραει καλα καλα.

Δεν κανει κανεις τουρνουα σε 4 νομους για να παρει μια ιδεα!!!!!!
μη τρελαθουμε κιολας .

καλο θα ηταν να διαγραφη ολοκληρο το θεμα

JEKIS
09-04-09, 20:20
Το οτι δεν αναμπηκε ΔΕΝ νομιζω να συμαινει πως λεει ψεματα!!
Βεβαια το αλλο που λες πως εκανε τουρνε σε 4 νομους,κι εμενα αυτο μου φανηκε ΚΑΠΩΣ!!!:rolleyes:

Ας ελπισουμε να λεει ΨΕΜΑΤΑ και να μην συμβαινουν πραγματι αυτα που εγραψε!:(

POURITANOS
09-04-09, 20:59
Το οτι δεν αναμπηκε ΔΕΝ νομιζω να συμαινει πως λεει ψεματα!!
Βεβαια το αλλο που λες πως εκανε τουρνε σε 4 νομους,κι εμενα αυτο μου φανηκε ΚΑΠΩΣ!!!:rolleyes:

Ας ελπισουμε να λεει ΨΕΜΑΤΑ και να μην συμβαινουν πραγματι αυτα που εγραψε!:(
και να θες να χωρεσεις χρυσοψαρο σε ποτιρακι μιας χρησης δεν χωραει.
δεν ονομαζει τα μαγαζια που τα εχουν στης βιτρινες κτλ κτλ

Τσιακιτζης Θεοδωρος
09-04-09, 21:19
ολοι εστι δεν λειτουργουν; Αρπακολα το λεμε σρο χωριο μου. Το μονο που τους νοιαζει ολους τους γρεκους ειναι πως θα πουλησουν το στοκ στο μαγαζακι τους και οχι πως θα αποκτησουν την εμπιστοσυνη και την εκτιμηση του πελατη τους. Τημωρια τους αξηζει και τιποτε αλλο, να μην ξαναπατατε σε τετοια παλιομαγαζα, οχι μονο πετ σοπ αλλα καθε λογις μαγαζακια που δενξερουν να φεροναται στους πελατες τους αλλα και στη πραματια τη οποια τηνεχουν για ξεφορτωμα.:smt013

N4505
09-04-09, 21:38
καλο θα ηταν να διαγραφη ολοκληρο το θεμα

Καλό για ποιον? :confused:
Μετά τους γάμους και τα βαπτίσια, όλα είναι πιθανά...
Αν βιάζεστε, ας στείλει κάποιος ένα email στο Korinaki, μήπως το δει πιο γρήγορα και απαντήσει με πιο συγκεκριμμένα στοιχεία.

Blanch
09-04-09, 22:04
Έχει ήδη γίνει ζητώντας να μας αναφέρει την διεύθυνση του καταστήματος. Ανταποκρίθηκε, αναφέροντάς μας πως θα το κάνει.

POURITANOS
11-04-09, 20:45
Έχει ήδη γίνει ζητώντας να μας αναφέρει την διεύθυνση του καταστήματος. Ανταποκρίθηκε, αναφέροντάς μας πως θα το κάνει.
ποτε?
φετος?

Υ.Γ. περασαν 2 μερες

Blanch
13-04-09, 22:43
Δεν ξαναπάντησε... Αλλά αυτό δεν αποκλείει την κάποια καθυστέρηση.

POURITANOS
16-04-09, 01:43
Δεν ξαναπάντησε... Αλλά αυτό δεν αποκλείει την κάποια καθυστέρηση.
Apo τοτε που ζητηθηκε να μας πει που, πως, και γιατι περασαν 7 μερες και παμε για την 8 μερα .

Υ.Γ. καλο πασχα

PascM
16-04-09, 11:20
Δεν είναι όλοι πάνω από ένα pc με πρόσβαση στο internet κάθε μέρα οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.

POURITANOS
16-04-09, 11:42
Δεν είναι όλοι πάνω από ένα pc με πρόσβαση στο internet κάθε μέρα οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.

Πιστεύω ότι αν ανοίξεις ένα θέμα και κανείς κάποιες αναφορές σε πράγματα που είναι κομματάκι κάπως και αναγκάσεις κάποιους να τα διαβάσουν,
Οφείλεις από σεβασμό και μονό να μπεις και να προσπαθήσεις να τα εξηγήσεις όσο μπορείς καλυτέρα δίνοντας απαντήσεις.
Στη περίπτωση αυτή εδώ ζητήθηκε να απάντηση και δε το κάνει, έχουμε ακόμα ένα λόγω το θα πρέπει να απαντήσει.
τι να πω :confused:
Ένας υπεύθυνος άνθρωπος θα εύρισκε χρόνο (1 λεπτό χρειάζεται) να κάνει πόστ το όνομα του μαγαζιού τουλάχιστον.

Korinaki
08-05-09, 16:01
Γεια σας και πάλι! :smt061
Συγνώμη που εξαφανίστηκα έτσι αλλά έιχα τριπλή μετακόμιση και γινόταν απλά χαμός με τις δουλειές! Έκανα διακοπή και μεταφορά την σύνδεση μου και δεν είχα νετ τόσες μέρες. Μ. Τρίτη μετακόμισα κι ακόμη δεν έχω τακτοποιηθεί καλά-καλά. :smt101

Έκανα τουρνέ σε 4 νομούς γιατί είχα κι άλλες δουλειές παράληλλα, όχι αποκλειστικά για να βρω ενυδρείο! Εκμεταλλευτικα το γεγονός να κάνω μια έρευνα αγοράς, λόγω του ότι θα μετακόμιζα σε μεγαλύτερο σπίτι ήθελα επιτέλους κι εγώ ένα όμορφο ενυδρείο. :smt060

Έχω στείλει με mail την διεύθυνση ενός pet-shop όπου πουλάει κρυστάλλινα ψαράκια ("φαντασματάκια με μονογράμματα"). :smt079

Επίσης η διακοσμημένη βιτρίνα με ρούχων με χρυσόψαρα που βρίσκονται μεσα σε γυάλινα βάζα (βάζα μαρμελάδας) και διάφανα πλαστικά ποτήρια μιας χρήσης, είναι στον νομό Πιερίας, στην Κατερίνη, στον πεζόδρομο κοντά σε ένα γωνιακό μαγαζί που πουλάει ασημένια κοσμήματα.

Αν κάποιος μένει Κατερίνη και κάνει μια βόλτα στον πεζόδρομο σίγουρα θα δει την βιτρίνα αυτή.

Με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω θα σημειώσω τα στοιχεία και θα βγάλω και φωτογραφίες να τα δείτε κι εσείς. :smt102

N4505
08-05-09, 16:55
Τριπλή μετακόμιση... χμμμ...:smt108
Έχεις να μας δείξεις τα συμβόλαια? :smt033


Αστειεύομαι φυσικά, Korinaki και Pouritane (:smt110)

POURITANOS
08-05-09, 17:38
Pouritane (:smt110)
:smt019 χαχα γελα γελα:D

Γεια σας και πάλι! :smt061

κρυστάλλινα ψαράκια ("φαντασματάκια με μονογράμματα"). :smt079



Άντε ρε καρντασίνα μας γάνιασες.:D καλά θα κανείς να μας τα δείξεις σε φωτο γιατί από φαντασία δε μπορώ να πω καλά πας αλλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποια εννοείς :smt102.
καλός σε βρήκαμε μη μετακομίσεις πάλη και σε ψάχνουμε
:p

Korinaki
08-05-09, 18:42
Τα συμβόλαια? :confused:
Της Εφορίας είσαι? +-3
Πληρώνω ευλαβικά τους φόρους μου :smt059
-------------------------
:smt019 χαχα γελα γελα:D




Άντε ρε καρντασίνα μας γάνιασες.:D καλά θα κανείς να μας τα δείξεις σε φωτο γιατί από φαντασία δε μπορώ να πω καλά πας αλλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποια εννοείς :smt102.
καλός σε βρήκαμε μη μετακομίσεις πάλη και σε ψάχνουμε
:p

Καλέ εγώ μια χαρά τα περιγράφω εσύ δεν έχεις λίγη φαντασία να καταλάβεις τι εννοώ :D

Λοιπόν πως είναι τα χρυσόψαρα σχήμα (μακρουλά) μέγεθος (μικρά)??? Ε φαντάσου διάφανα ψάρια σαν χρυσόψαρα που βλέπεις μόνο τα κόκαλα τους (σωστή ανατομία και κινησιολογία) με bonus tattoo το μονόγραμμα σου! Σε μπλε για τα αγόρια και σε κόκκινο για τα κορίτσια το οποίο είναι γραμμένο στο διάφανο σώμα του ψαριού. Τώρα αν όντως υπάρχουν διάφανα ψάρια και είναι κάποιο είδος, δεν μπορώ να το ξέρω καθότι άσχετη. Επίσης τα μονογράμματα (στα αγγλικα) δεν μου έκατσαν καλά στο μάτι. Δηλαδή τι, όπως σφραγίζουνε τα κατσίκια, σφραγίζουν και τα τοσοδούλια ψάρια που είναι και διάφανα? ΟΕΟ :confused:

POURITANOS
08-05-09, 19:16
Χεχε χε φαντασία έχω αλλά επειδή εδώ μέσα στο φόρουμ έχουμε χάσει λίγο την μπάλα είναι πολλά παρά πολλά γενικά τα είδη των ψαριών που αν δε τα ξέρουμε καλά μας μοιάζουν αρκετά το ένα με το άλλο.

Για δες εδώ μήπως είναι κάποια από αυτά?
http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm


Αυτα που λες οτι ειναι σε ποτιρακια μιας χρησης Μήπως ειναι αυτα?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27915

τα χρυσόψαρα αν και μικρά σε ηλικία δεν μπορούν να χωρέσουν καλά καλα μέσα σε ποτηράκια μιας χρήσης.

N4505
08-05-09, 21:22
:smt019 χαχα γελα γελα:D

:smt016:smt110:smt016 :smt081 :smt044

Korinaki
09-05-09, 09:11
Σε αυτή τη σελίδα http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm στο "Βαμμένα ψάρια" έχει μια φωτογραφία "φωτο: Θεόδωρος Βέλλης",
έτσι είναι τα διάφανα ψάρια που είδα, χωρις τα χρώματα όμως, ακριβώς τα ίδια ψαράκια μόνο που έχουν με χρώμα μονογράμματα "A,B,C, etc" και όχι γραμμές.

Τα ψαράκια που ήταν σε διάφανα ποτήρια μιας χρήσεως για διακοσμητικούς σκοπούς ήταν χρυσόψαρα. Ξεχωρίζω τα απλά χρυσόψαρα γιατί παλιά είχα κι εγώ ένα σε γυάλα (5 χρόνια έζησε μόνο :( )

nikman
10-05-09, 15:10
Καλέ εγώ μια χαρά τα περιγράφω εσύ δεν έχεις λίγη φαντασία να καταλάβεις τι εννοώ :D



Ποιος ο pouritanos ? Στη φαντασίωση είναι πρώτος σε πληροφορώ!
Μέχρι και την μπαλαρίνα (σε άλλο θέμα) είδε να χορεύει Οριεντάλ :smt044

POURITANOS
10-05-09, 22:26
Ποιος ο pouritanos ? Στη φαντασίωση είναι πρώτος σε πληροφορώ!
Μέχρι και την μπαλαρίνα (σε άλλο θέμα) είδε να χορεύει Οριεντάλ :smt044

Α’ θα με τρελάνετε εσείς.:smt101
Καλά θα μας παρεξηγήσουν κιόλας θα πει κανείς από που και ώσπου ξέρει ο nikman της φαντασιώσεις του poυritanoυ.:confused:
Άλλο έχω φαντασία και άλλο έχω φαντασιώσεις.:smt023
Εσύ μάλλον με φαντασιώνεσαι να φαντασιωνομαι χορεύτριες οριενταλ!!!. Να το κοιτάξεις πάντως.:smt045
Για το συγκεκριμένο θέμα που λες το μονό που δεν πρόσεξα ήταν αν ήταν άντρας η γυναικά άλλο κοιτούσα Εγώ. και άμα σου πω ότι δεν κοιτούσα καν με τα ματιά πάνω στην οθόνη απλά με την άκρη του ματιού ίσα ισα να αντιλαμβάνομαι της αλλαγές της κινήσεις χωρίς να επηρεάζομε από τα γράφηκα.

Θα με κουζουλάνεις ορέ κοπέλι :smt044

nikman
11-05-09, 01:07
Για το συγκεκριμένο θέμα που λες το μονό που δεν πρόσεξα ήταν αν ήταν άντρας η γυναικά άλλο κοιτούσα Εγώ.


Α, αυτό είναι σοβαρό! θα σου πρότεινα με τη σειρά μου να το κοιτάξεις άμεσα. :cool::cool:

Korinaki
19-05-09, 01:24
Σας πείραξε η ζέστη, ανοίξτε το A/C γιατί δεν σας βλέπω καλά... :smt110