PDA

Επιστροφή στο Forum : σκούπα βυθού


valantis
04-04-09, 20:21
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!! ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!:confused::confused::confused:

sifnos
04-04-09, 21:09
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!!ε προσαρμοσε κατι (ενα ξυλακι ενα αποστατη)να μην ακουμπαει αμμο ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο καλα και γιατι δεν την σουρωνες ππριν το ριξεις στη αποχετευση?? και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!:confused::confused::confused:με μια αναζητηση θα βρεις και απαντησεις και ςξυπνες κατασκευες για την σκουπα

mixalis24
04-04-09, 21:12
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!! ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!:confused::confused::confused:
+-8καλησπερα μπορεις να βαλεις χαλικι, ομως τα εχεις μπερδεψει λιγακι τα πραγματα εχεις ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους. δες τι θες να κανεις και φταξε αναλογα το βυθο σου...

xontros
06-04-09, 13:10
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!! ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!:confused::confused::confused:

Με λίγη προσοχή, ρουφώντας από μία μικρή απόσταση από την άμμο, θα μπορείς να μαζεύεις μόνο τις ακαθαρσίες, και όχι το βυθό του ενυδρείου σου..

Σε ό,τι αφορά στα "τροπικά ψάρια" και την "άμμο".. Εξαρτάται από το είδος του ψαριού.. Άλλα ψάρια σκάβουν, οπότε θέλουν άμμο.. Άλλα αναζητούν τροφή στο βυθό, οπότε και με λεπτόκοκκο χαλίκι θα είναι οκ, αρκεί αυτό να μήν είναι αιχμηρό και τα τραυματίζει.. Και πολλά ψάρια δεν ασχολούνται καθόλου με το βυθό, οπότε δεν τα "απασχολεί" το τι θα βάλεις..

Στα λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι θα πρέπει να δεις με άλλο μάτι την ψαροσύνθεσή σου, ώστε τα ψάρια που έχεις να έχουν παρόμοιες απαιτήσεις, και να φροντίζεις να καλύπτεις τις ανάγκες τους.. ;)