PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι πολλά τα λεφτά Αρη.....


exetlaios
02-04-09, 23:38
Αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος και αν ο υπολογισμός του όγκου μιας λίμνης υπολογίζεται περίπου όπως του ενυδρείου με μια μικρή απόκλιση λόγω των εσωτερικών επιπέδων τότε έχω ξεκινήσει την λιμνούλα μου των 10000 l.
Τώρα είδα σαν επιλογή α) sera pressure filter T50 + UV system και sera pp 12000 τα οποία αν δεν κάνω λάθος θα βγούν περι τα 550 ευρώ ενω β) την μέθοδο tsamis DIY η οποία απαιτεί ενα δυνατό κυκλοφορητη και η τιμή σαφώς μικρότερη ανα και ποικίλει.
Η ερώτηση μου όσο χαζή και αν ακούγεται είναι απο την εμπειρία σας το αποτέλεσμα που προσφέρει η α επιλογή είναι τόσο ανώτερη της β που αποτελεί σχεδόν μονόδρομο για μια αξιοπρεπή λίμνη ή μπορο΄υμε να το παλέψουμε και με την β επιλογή και ίσως με λίγη δουλειά παραπάνω?
Ευχαριστώ πολύ..

exetlaios
09-04-09, 14:13
Καλησπέρα πάλι.Είχα πάρει μια απάντηση στην ερώτηση μου κατατοπιστικότατη απο τον Andros αλλά για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε.Δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος αν και δεν νομίζω να έχω τέτοια δυνατότητα.
Η λίμνη τελίωσε ( το σκάψιμο-διαμόρφωση) και ξεπεράσαμε τα 11.000 l.Αύριο θα βάλω και φωτογραφία.
Τελικά ο Άρης συμφώνησε να προχωρήσουμε με τον εξοπλισμό της sera........
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα.
α) Λόγω της πετρώδους συστασης του εδάφους σκοπεύω να βάλω μετά την αμμο και νάϋλον.Κάποια πρόταση-παρατήρηση σχετικά?
β) Διάβασα αρκετά σχετικά με την τοποθέτηση του linex σκέφτομαι όμως αν η κλασική μέθοδος είναι αρκετή ώστε να αποτρέψει τα όμβρια ύδατα να εισχωρήσουν ανάμεσα στο πλαστικό και στο υπέδαφος.Συμβαίνει εύκολα κάτι τέτοιο και αν ναι έχει επιπτώσεις και τι μπορώ να κάνω για να το εμποδίσω.
γ) Υπάρχει κάποια διάταξη-τοποθέτηση του εξοπλισμού που αναφέρω η οποία να προσφέρει πιο πολλά πλεονεκτήματα απο την εμπειρία σας?(μέγιστη απόδοση-εύκολη συντήρηση)
δ) για φωτισμό σκέφτομαι μπλέ led κάτω απο το νερό μόνο.
ε) Οτιδήποτε θεωρείτε ότι θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποφύγω λάθη και να βελτιώσω το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά και λειτουργικά θα ήταν πολύτιμη συμβουλή για μένα λόγω απειρίας στον τομέα.Ευχαριστώ
-------------------------
:smt064τι έγινε ρε παιδιά?
γράφω τίποτα περίεργο και δεν το κατάλαβα?
κανείς?????

N4505
09-04-09, 17:27
Ρε φίλε, πρόσεχε τι γράφεις, έχουμε και μικρά παιδιά εδώ....:smt033

Υπομονή φίλε μου, μάλλον είναι σπάνιο το άθλημά σου..;)

exetlaios
09-04-09, 19:57
:smt083Επιτέλους κάποιος απάντησε.Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι ο Μπρούς γουίλις στην 6 αίσθηση.......

N4505
09-04-09, 20:34
Ρε φίλε, πρόσεχε τι γράφεις, έχουμε και μικρά παιδιά εδώ....:smt033

Υπομονή φίλε μου, μάλλον είναι σπάνιο το άθλημά σου..;)

Κύριοι moderators τί γίνεται? :confused:
Σε άλλο post απάντησα και κατα λάθος ανοίχτηκε αυτό εδώ το κενό thread...
Είχε ξαναγίνει αυτό με τον andros νομίζω..
Παρακαλώ να σβήσετε τα μηνύματά μου. :smt033

POURITANOS
09-04-09, 20:44
Καλησπέρα πάλι.Είχα πάρει μια απάντηση στην ερώτηση μου κατατοπιστικότατη απο τον Andros αλλά για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε.Δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος αν και δεν νομίζω να έχω τέτοια δυνατότητα.
Η λίμνη τελίωσε ( το σκάψιμο-διαμόρφωση) και ξεπεράσαμε τα 11.000 l.Αύριο θα βάλω και φωτογραφία.
Τελικά ο Άρης συμφώνησε να προχωρήσουμε με τον εξοπλισμό της sera........
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα.
α) Λόγω της πετρώδους συστασης του εδάφους σκοπεύω να βάλω μετά την αμμο και νάϋλον.Κάποια πρόταση-παρατήρηση σχετικά?
μετα την αμμο βαλε και γεωμεμβρανη αφου εχεις πετρωδες εδαφος νομιζω οτι για σενα ειναι απαρετητο. Αλλιως λαινερ του 1cm. Αν και νομιζω με γεωμεμβρανη θα εισαι καλητερα.
β) Διάβασα αρκετά σχετικά με την τοποθέτηση του linex σκέφτομαι όμως αν η κλασική μέθοδος είναι αρκετή ώστε να αποτρέψει τα όμβρια ύδατα να εισχωρήσουν ανάμεσα στο πλαστικό και στο υπέδαφος. τετοια προβληματα θα εχεις αν
α) δεν εχουν κατσει καλα τα χωματα
β) κακης κατασκευει
γ) αν δεν εχεις υπολογιση να αφησεις χωρο για υπερχιλιση
Συμβαίνει εύκολα κάτι τέτοιο και αν ναι έχει επιπτώσεις και τι μπορώ να κάνω για να το εμποδίσω. Ενα σχεδιαγραμα περιπου πως θελεις να κανεις την λιμνη θα βοηθουσε να σου πουμε πολλα ,οπως επισεις και καποια φωτογραφια γενικα του χωρου σου.
γ) Υπάρχει κάποια διάταξη-τοποθέτηση του εξοπλισμού που αναφέρω η οποία να προσφέρει πιο πολλά πλεονεκτήματα απο την εμπειρία σας?(μέγιστη απόδοση-εύκολη συντήρηση)
Ολα εχουν να κανουν με
α) καλο ακριβω εξοπλισμο (και οχι καθε μερα να καθαριζεις φιλτρα)
ή
β) με ενα καλο αυτοσχεδιο φιλτρο που εδω θελει πολυ κοπο.
κατι που εγω δυστηχος σκεφτομαι να κανω και με πιανει πονοκεφαλος το τη δουλια που εχει για να γινει (προσπαθω να κανω οσο γινετε ποιο ευκολος ο τροπος καθαρισμου της λιμνης και να ριξω την τιμη.
θεμα πρακτικοτητας αλλα και τιμης με συμφερει το χειροποιητο. Μιας και μπορεις να αλλαξεις οποτε θες αντλια χωρις μπερδεματα.
Δεν ξερω να σου πω για αντλιες που ειναι για λιμνης γιατι και εγω το ψαχω ακομα.

δ) για φωτισμό σκέφτομαι μπλέ led κάτω απο το νερό μόνο.
Γουστα ειναι αυτα :D
ε) Οτιδήποτε θεωρείτε ότι θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποφύγω λάθη και να βελτιώσω το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά και λειτουργικά θα ήταν πολύτιμη συμβουλή για μένα λόγω απειρίας στον τομέα.Ευχαριστώ
-------------------------
:smt064τι έγινε ρε παιδιά?
γράφω τίποτα περίεργο και δεν το κατάλαβα?
κανείς?????
Πες μας μεγιστο βαθος λιμνης ( απο τα κυβικα που εγραψες πιστευω θα ειναι μεγαλη).
Εχει δεντρα περιμετρικα της λιμνης?
ΑΝ δεν κανεις υπερχιλιση πρεπει να σκευτεις περιμετρικα η λιμνη πρεπει να ειναι ποιο ψηλα απο το περιβαλοντα χωρο ετσι ωστε σε μια καλη νεροποντη να μην μαζευεις ψαρια που θα εχουν φυγει απο την πλυμηρισμενη λιμνη.

ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:D

Andros
10-04-09, 20:00
Καλησπέρα πάλι.Είχα πάρει μια απάντηση στην ερώτηση μου κατατοπιστικότατη απο τον Andros αλλά για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε.Δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος αν και δεν νομίζω να έχω τέτοια δυνατότητα.
Η λίμνη τελίωσε ( το σκάψιμο-διαμόρφωση) και ξεπεράσαμε τα 11.000 l.Αύριο θα βάλω και φωτογραφία.
Τελικά ο Άρης συμφώνησε να προχωρήσουμε με τον εξοπλισμό της sera........
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα.
α) Λόγω της πετρώδους συστασης του εδάφους σκοπεύω να βάλω μετά την αμμο και νάϋλον.Κάποια πρόταση-παρατήρηση σχετικά?
β) Διάβασα αρκετά σχετικά με την τοποθέτηση του linex σκέφτομαι όμως αν η κλασική μέθοδος είναι αρκετή ώστε να αποτρέψει τα όμβρια ύδατα να εισχωρήσουν ανάμεσα στο πλαστικό και στο υπέδαφος.Συμβαίνει εύκολα κάτι τέτοιο και αν ναι έχει επιπτώσεις και τι μπορώ να κάνω για να το εμποδίσω.
γ) Υπάρχει κάποια διάταξη-τοποθέτηση του εξοπλισμού που αναφέρω η οποία να προσφέρει πιο πολλά πλεονεκτήματα απο την εμπειρία σας?(μέγιστη απόδοση-εύκολη συντήρηση)
δ) για φωτισμό σκέφτομαι μπλέ led κάτω απο το νερό μόνο.
ε) Οτιδήποτε θεωρείτε ότι θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποφύγω λάθη και να βελτιώσω το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά και λειτουργικά θα ήταν πολύτιμη συμβουλή για μένα λόγω απειρίας στον τομέα.Ευχαριστώ
-------------------------
:smt064τι έγινε ρε παιδιά?
γράφω τίποτα περίεργο και δεν το κατάλαβα?
κανείς?????


Φιλε μου απολογουμαι αλλα το post εγω το εσβησα καταλαθος.

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να επανελθω στο αρχικο σου post αφου εχεις ηδη παρει εξοπλισμο. Αν επιτρεπεται τι αντλια και τι φιλτρο πηρες της sera??

Αυτα που σου ειπε πιο πανω ο pouritanos με βρισκουν συμφωνο για αυτο εγω θα αναφερθω μονο στον εξοπλισμο. Βεβαιως και υπαρχει η σωστη διαταξη των συστηματων μεσα σε μια λιμνη αφου απο αυτα εξαρταται η σωστη λειτουργια του ολου project.

Νοουμενου οτι εχεις αποφασισει το σημειο που θα γινεται η επιστροφη του νερου στη λιμνη μεσω του φιλτρου ειτε αυτο γινεται με καταρρακτη ή ρυακι κ.λ.π, η αντλια θα πρεπει να μπει στο ακριβως αντιθετο σημειο (στη μια ακρη της λιμνης δηλ θα γινεται η επιστροφη του νερου και στην αλλη ακρη θα ειναι η αντλια) με αυτο το τροπο η ανλια θα αντλει ομοιομορφα ολο το νερο της λιμνης.

Στο σημειο που θα μπει η αντλια θα πρεπει να φτιαξεις ενα βαθρο τουλαχιστο 40cm και θα την τοποθετησεις πανω. Αυτο γινεται για ευνοητους λογους για να μην τραβα απο τον πατο της λιμνης τη λασπη ή οτιδηποτε αλλο υπαρχει στο βυθο. Εννοειται φυσικα οτι η αντλια θα εχει και μια υψομετρικη διαφορα απο την επιφανεια του νερου για να μην εχουμε τρεχαματα.

Προσωπικα θα σου ελεγα η συνδεση των σωληνοσεων απο την αντλια στο φιλτρο να γινει διαμεσου της λιμνης και οχι εξωτερικα και παλι για ευνοητους λογους γιατι αν γινει η συνδεση εξωτερικα και υπαρξει καποια διαρροη την οποια δεν παρεις ειδηση ή απουσιαζεις για καποιους λογους απο το σπιτι.......εχετε γεια βρυσουλες........

Το ιδιο ισχυει και για το φιλτρο το οποιο θα πρεπει εκει που θα μπει αν τυχον για καποιο λογο υπαρξει διαρροη το νερο να μην χανεται αλλα να πεφτει στη λιμνη.

Αν ο εξοπλισμος ειναι αυτος που εχω και εγω αργοτερα θα σου πω πως να τους συντηρας ειδικα την αντλια. Μη φοβασαι η συντηρηση του εξοπλισμου δεν παιρνει περισσοτερο απο 20 λεπτα :D

Πιστεψε με οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου σε ενα ενυδρειο ειναι περισσοτερος κοπος παρα να συντηρας τον εξοπλισμο μιας λιμνης :D

Αυτα και τα λεμε.

exetlaios
12-04-09, 15:58
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
a) Ν4505 δεν παλεύεσαι.......:D:D:D:D:D
β) pouritane 1) αν την κάνω με λαινερ θα βάλω και γεωμεμβράνη όπως λές
2) την υπερχείλιση την έχω υπολογίσει εννοείται
3) σχετικά με την φίλτρανση μάλλον diy
4) μέγιστο μήκος 5,40 μ -- μέγιστο πλάτος 3,20 μ--μέγιστο
βάθος 1,35 μ
γ) adros 1) για φίτρανση πήγα σε φίλο ενυδρειά ο οποίος είναι κάτοχος
και ο ίδιος λίμνης και μου είπε ότι με ένα καλό DIY θα έχω
άψογα αποτελέσματα.με την βοήθεια του λοιπόν.....
ενα παλίο 80 ενυδρείο πολύ σφουγγάρι ένα δυνατό κυκλο-
φορητή και φυσικά μια UV.
2)για το βάθρο δεν το είψα σκεφτεί καθόλου.θα τηνπατούσα..
θα το εφαρμόσω
3) και η εσωτερική συνδεσμολογία πολύ σωστή σκέψη


Ουσιστικά στο μόνο που δεν έχω καταλήξει είναι λαινερ ή τσιμέντο.Ρώτησα για γνωστής εταιρίας στον χώρο, υλικό μεμβράνη για λίμνη και η τιμή για 4χ4 μέτρα είναι 300 και ευρώ την στιγμή που εγώ χρειάζομαι 9,50χ7,50
Οπότε έρχεται ένας γνωστός μου τεχνίτης αύριο και μου δίνει τιμή για τσιμέντο και πάω και στα μεριλιν για λάινερ..
Θα επανέλθω με τιμές εντυπώσεις συμπεράσματα

exetlaios
12-04-09, 20:13
ο τεχνίτης για τσιμέντο με τσιμεντογωνία για σαφώς καλύτερο αποτελεσμα ζητάει 550. Υπενθυμίζω η λίμνη πάνω απο 10000 l.
Αυριο μερλιν και βλέπουμε....

POURITANOS
12-04-09, 20:22
ο τεχνίτης για τσιμέντο με τσιμεντογωνία για σαφώς καλύτερο αποτελεσμα ζητάει 550. Υπενθυμίζω η λίμνη πάνω απο 10000 l.
Αυριο μερλιν και βλέπουμε....
Η τιμή στα 550 για τσιμέντο μου ακούγεται πολύ καλή .
Το θέμα είναι ότι είσαι σίγουρος ότι θα βάλει τα σωστά πλέγματα? Σιδερά? Τσιμέντο σε σωστή αναλογία στο να μην σπάει και τρίβετε? Βελτιωτικά τσιμέντου που προσφέρουν καλύτερες ιδιότητες στο τσιμέντου.
Αν είσαι σίγουρος ότι μπορεί να στα προσφέρει ο μάστορας σου τότε θα προχωρούσα στο τσιμέντο.
Απλά με το τσιμέντο αν θέλησης να μεγαλώσεις την λίμνη δεν γίνετε. Αυτό που έχω κατάλαβα με την μικρή πείρα στο τσιμεντάρισμα είναι να κανείς καλή βάση (πάτο) με πολλά πλέγματα δεν θέλει οικονομία στα σιδερά.
Τώρα πως μπορεί αυτός και καλό τσιμέντο να σου βάλει σιδερά κόπο και κέρδος ?
Από ότι είδα το έδαφος είναι νταμάρι κάτι που θεωρητικά αποτρέπει το φόβο μήπως κάτσουν τα χώματα και πάθεις ρωγμές.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πήγα πριν 2 εβδομάδες στο merlin Θεσσαλονικης είχε γεωυφασμα αλλά δεν θυμάμαι τιμή.
Και το λάινερ με πάχος ο,5 cm 4X5 μετρά 86 ευρώ Δεν είχε ούτε μεγαλύτερες διάστασης ούτε ποιο χοντρό

Andros
12-04-09, 20:59
Το λαινερ πρεπει να ειναι 1mm.

exetlaios
13-04-09, 16:04
ο σιδεράς είναι αρκετά γνωστός μου.Επίσης έχει φτιάξει δύο δεξαμενές για Δήμους και δεν είχε αστοχία ποτέ.Μου μίλησε απο μόνος του για τα βελτιωτικά-πρόσθετα που μπαίνουν στο τσιμέντο αλλά δεν ήξερε εκείνη την στιγμή να μου πεί αν θα επηρεάσουν τα ψάρια.Τωρα σχετικά με την δυκολία στην επέκταση της λίμνης θα διαφωνήσω γιατί σε εμένα τουλάχιστον αρέσει πάρα πολύ για λίμνη το σχέδιο κλεψύδρα με μια μικρή υπερχείλιση και έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα.Για παράδειγμα μπορείς να φιλοξενήσεις ψάρια και χελωνάκια με μια μικρή πατέντα.
-------------------------
στην αρχή εννουσα ο τσιμεντάς
-------------------------
ααα και μου είπε ότι θα γίνει απαραίτητα τσιμεντογωνία..για όσους δεν ξέρουν είναι μέθοδος η οποία παρέχει μεγάλα εχέγγυα για την αποφυγή διαρροής.
θα δούμε και για πρόσθετα χημικά.

POURITANOS
13-04-09, 16:37
Τωρα σχετικά με την δυκολία στην επέκταση της λίμνης θα διαφωνήσω γιατί σε εμένα τουλάχιστον αρέσει πάρα πολύ για λίμνη το σχέδιο κλεψύδρα με μια μικρή υπερχείλιση και έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα.Για παράδειγμα μπορείς να φιλοξενήσεις ψάρια και χελωνάκια με μια μικρή πατέντα.
Ίσως δε το έθεσα σωστά πριν.
Αν θελήσεις να κανείς στο μέλλον μετά από ένα χρόνο πχ μεγάλωμα της λίμνης δε μπορείς να προεκτείνεις κάποια πλευρά.
Αυτό που μου λες από ότι κατάλαβα είναι όχι μεγάλωμα αλλά στην ουσία φτιάχνεις μικρότερη/ες λιμνες κολημένες πάνω στην αρχική με την λογική των συγκοινωνούντων δοχείων.

exetlaios
13-04-09, 17:41
ναι ακριβώς αυτό.Φυσικά να την επεκτείνω απο κάποια πλευρά θα είναι απο δύσκολο ως αδύνατο.Για να είμαστε ακριβείς...αδύνατο
-------------------------
Δείτε και αυτήν την σκέψη.Αν πετύχει 1) αποφεύγουμε την ασχημη αισθητικά εικόνα του κυκλοφορητή και σωλήνων στην λίμνη 2) πανεύκολη συντήρηση καθαρισμό κυκλοφορητή 3)πιο σπάνιο καθαρισμό κυκλοφορητή αφού σκουπίδια άλγες θα μένουν στον πα΄το του φρεατίου τον οποίο θα καθαρίζουμε 4 μέγιστη απόδοση κυκλοφορητή λόγω της διαδρομής που θα χρειαζεται να αναγκασει να κανει το νερο.Το όλο θέμα θα δουλεύει με την μέθοδο των συγκοινωνουντων δοχείων και θα υπάρχει τοποθέτηση του κυκλοφορητή πιο ψηλά ώστε να μην τραβάει σκουπίδια.
-------------------------
ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω το σχέδιο....μισό λεπτό

POURITANOS
13-04-09, 17:54
Δείτε και αυτήν την σκέψη.Αν πετύχει
1) αποφεύγουμε την ασχημη αισθητικά εικόνα του κυκλοφορητή και σωλήνων στην λίμνη

Δε πολύ κατάλαβα αναφέρεσαι εννοείς αυτοσχέδιο χώρο εξωτερικό της λίμνης για φιλτράρισμα ?
2) πανεύκολη συντήρηση καθαρισμό κυκλοφορητή
συγνωμη παλυ δεν καταλαβενω σε τι ακριβος μιλας
3)πιο σπάνιο καθαρισμό κυκλοφορητή αφού σκουπίδια άλγες θα μένουν στον πα΄το του φρεατίου τον οποίο θα καθαρίζουμε
Δε θελω φιλε μου να γινω σπαστικος αλλα με ποιο τροπο το ενοεις και γιατι ειναι καλο ο πατος να μαζευει βρωμια και γιατι ειναι ευκολο το καθαρισμα του?
4 μέγιστη απόδοση κυκλοφορητή λόγω της διαδρομής που θα χρειάζεται να αναγκάσει να κάνει το νερο.Το όλο θέμα θα δουλεύει με την μέθοδο των συγκοινωνούντων δοχείων και θα υπάρχει τοποθέτηση του κυκλοφορεί πιο ψηλά ώστε να μην τραβάει σκουπίδια.
δεν καταλάβω γιατί αυξάνετε η απόδοση όταν η διαδρομή είναι μεγάλη? η απόδοση κανονικά πέφτει λόγω μεγάλη απόστασης
ο κυκλοφορικής μπαίνει για 2 λογούς ψηλά α) για πρόληψη σε περίπτωση που κάποιο λάστιχο της αντλίας που κάνει την επαναφορά του νερού εκτός λίμνης σπάσει να μην αδειάσει ποτέ όλο το νερό της λίμνης και τα ψαριά :smt059και β) να τραβάει το νερό από την επιφάνεια όσο γίνετε για να μην πιάσει αλγες .
Φίλε μου αν θες κάντο ποιο λιανά γιατί ομόλογο ότι μπερδεύτηκα

exetlaios
13-04-09, 17:57
Πως ανεβάζω εικόνα από το πρόγραμμα ζωγραφικής?

POURITANOS
13-04-09, 18:00
Πως ανεβάζω εικόνα από το πρόγραμμα ζωγραφικής?
πανε κανε αποθηκευσει ως και μετα αφου σου ανοιξει το παραθυρο πανε κατω και αλαξε το φορματ σωστο σε αρχειο με φορματ jpeg. πχ limnh.jpeg
oxi bmp γιατι ειναι μεγαλο το αρχειο και δε σου επιτρεπει να το ανεβασεις

καλα θα σου στειλω πμ να το αναλησουμε εκει μη κανουμε τσατινγ εδω και μας κραξουν κιολας:grin:

exetlaios
13-04-09, 18:01
χαχαχα sorry πουριτανέ χωρίς φωτο ήταν αδύνατο να καταλάβει οποιοσδήποτε..
προσπαθω να ανεβάσω εγγραφο απο πρρόγραμμα ζωγραφικής και δεν μπορώ.
θα το δείς και θα καταλάβεις και φυσικά είναι μια σκέψη , μπορεί να έχει 100 αδυναμίες και να μην λειτουργεί καν..γι αυτό τα συζητάμε αλλωστε

exetlaios
13-04-09, 18:16
22084αυτο

exetlaios
13-04-09, 18:29
Εννοειται ότι απο τον κυκλοφορητή το νερό θα πηγαίνει πρώτα σε diy σύστημα φιλτρανσης αλλα αντε να το ζωγραφίσεις

POURITANOS
13-04-09, 18:38
22084αυτο
1)με φοβίζει λόγω κλίσης μήπως κάνει κενό αέρος και σταματήσει να έρχεται το νερό δεν ξερώ δε μπορώ να σου πω κάτι στα σίγουρα.:smt102
2) μια και από ότι είδα η έξοδος του νερού από το φίλτρο θα είναι εκτός
λίμνης , αν ποτέ πάθεις καμιά διαρροή θα αδειάσει όλο το νερό της λίμνης.:smt018
3) για να καθαρίσεις το χώρο του φίλτρου θα πρέπει να βγάζεις και την αντλία έξω μια και το φίλτρο είναι από κάτω της. τώρα το πως θα έχεις στημένα τα λάστιχα και το καλώδιο ρεύματος εσύ ξέρεις αν σε βολέψει.
4 )Ίσως με το τρόπο που προτείνεις να έχεις ποιο καθαρό πάτο αλλά ίσως μαζεύει και όλους τους γόνους από τα ψαράκια σου.
θα βάλω μια εικόνα πως θα κάνω το φιλτράρισμα στην δική μου και τα ξανασυζητάμε μήπως βρούμε κάποια ενδιάμεση λυση

exetlaios
13-04-09, 18:45
:Dκαι εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν θα δουλέψει...Περιμένω την φώτο σου να κλέψω καμια ιδέα απο κανένα παλιο....:D

POURITANOS
13-04-09, 19:18
:Dκαι εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν θα δουλέψει...Περιμένω την φώτο σου να κλέψω καμια ιδέα απο κανένα παλιο....:D
παλιος δεν ειμαι :D οπως ειπες και εσυ ολοι κλεψει κλεψει ειμαστε και το προσαρμοζουμε στης αναγκες μας . πρεπει να ειμαστε
παρατηρητική να κλεψουμε σωστα:smt033 και να ενσωματώσουμε ότι πατέντα γνωρίζουμε
Το ύψους που έχω την είσοδο του νερού προς το φίλτρο είναι ποιο χαμηλά από την αναμονή ακριβός απέναντι της υπερχειλίσεις. το νερό με το που θα μπει στο χώρο του φίλτρου περνάει πρώτα από το βιολογικό φίλτρο ώσπου να φτάσει στην αντλία .στο σχήμα μου επιτρέπει το νερό με την πίεση που έχει να προσπαθεί να πλυμμηρίσει το χώρο του φίλτρου .

exetlaios
13-04-09, 20:52
Έχω δύο παρατηρήσεις: νόμιζα πως είναι σημαντικό να τραβάμε το νερό απο τον πυθμένα της λίμνης (έτσι δείχνουν τουλάχιστον ότι το έχουν εγκαταστήσει όλοι τον κυκλοφορητή) ή μήπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο?Αν ισχύει δεν είναι λίγο ψηλά η είσοδος σου προς το φίλτρο?
Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι η ζωγραφιά μου είναι σαφώς ανώτερη της δικιάς σου:D:D:D
Κατα τα αλλα η φιλοσοφία του σχεδίου μου δεν απέχει ιδιαίτερα απο του δικού σου νομίζω απλά προσπάθησα να κάνω διαγώνιο την διέλευση του νερού ώστε θεωρητικά να τραβάει απο τον πυθμένα.
Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον πάντως πέρα απο την πλάκα:cool:
-------------------------
Θα σε κάνω μια υποκλοπουλα:D:D:D

POURITANOS
13-04-09, 21:19
Έχω δύο παρατηρήσεις: νόμιζα πως είναι σημαντικό να τραβάμε το νερό απο τον πυθμένα της λίμνης (έτσι δείχνουν τουλάχιστον ότι το έχουν εγκαταστήσει όλοι τον κυκλοφορητή) μηπως λες για αντλιες που εχουν και φιλτρο μαζι? ή μήπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο?Πολλα μπορει να ισχυουν οπως ετοιμα συστηματα και χειροποιητα, ο καθενας μας προσπαθει να κανει οτι θεωρει καλητερο για την λιμνη του. Αν το ειχα φτιαξει θα σου ελεγα με αποδηξεις οτι ναι ειναι καλο αυτο η οχι. προς το παρον σε λεω μονο της σκεψεις μου:D Αν ισχύει δεν είναι λίγο ψηλά η είσοδος σου προς το φίλτρο? καλα μη την περνεις και μετρητης την εικονα, την λογικη προσπαθω να σου δειξω και δεν σκοπευω να κανω και των καταρακτη που ζωγραφησα:smt043
Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι η ζωγραφιά μου είναι σαφώς ανώτερη της δικιάς σου:D:D:D το αποτελεσμα μετραει οτι μπορεσες να δειξεις το τι ηθελες να κανεις, τα εφε και η ομορφια στα γραφικα ειναι δευτερευον (και καλα :smt033)
Κατα τα αλλα η φιλοσοφία του σχεδίου μου δεν απέχει ιδιαίτερα απο του δικού σου νομίζω απλά προσπάθησα να κάνω διαγώνιο την διέλευση του νερού ώστε θεωρητικά να τραβάει απο τον πυθμένα.
Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον πάντως πέρα απο την πλάκα:cool:
-------------------------
Θα σε κάνω μια υποκλοπουλα:D:D:D και Εγω το εκανα υποκλοπη εως ενα σημειο απο την λιμνη που εχει στο κεντρικο παρκο η Δραμα.
Ας ειναι καλα και ο Θανασης ο Ντινης που μου το υπενθυμισε

exetlaios
13-04-09, 21:41
Εννούσα ότι αν το σημείο απο το οποίο θα εισέρχεται το νερό προς την φίλτρανση
(είτε με την δική σου μέθοδο είτε με μια αντλία μεσα στην λίμνη) δεν είναι στο κατώτερο σημείο - πυθμένα , τότε ισως να μένει μπίχλα κάτω και να μην καθαρίζει κατα προέκταση καλά το νερό.
Δεν ξέρω το σκέφτομαι συνέχεια και το θέμα είναι ότι θα γίνει με μπετόν και αν κάνω κανένα λάθος......:smt086

POURITANOS
13-04-09, 21:54
Εννούσα ότι αν το σημείο απο το οποίο θα εισέρχεται το νερό προς την φίλτρανση
(είτε με την δική σου μέθοδο είτε με μια αντλία μεσα στην λίμνη) δεν είναι στο κατώτερο σημείο - πυθμένα , τότε ισως να μένει μπίχλα κάτω και να μην καθαρίζει κατα προέκταση καλά το νερό.
Δεν ξέρω το σκέφτομαι συνέχεια και το θέμα είναι ότι θα γίνει με μπετόν και αν κάνω κανένα λάθος......:smt086
Απο οτι εχω παρατηρισει και στης λιμνης των φιλων ολες μαζευουν μπιχλα.
Το πως καθαριζετε μια λιμη καλητερα να απαντησει καποιος που εχει πειρα εγω δεν ειχα τοση μεγαλη λιμνη . Ισως μια φορα το χρονο αν εβγαζες την αντλια μεσα απο το βιολογικο χωρο και την εβαζες εκει που θες στο πατο και να βγαλει οτι μπιχλα εχει εκτος λιμνης. Ισως καπως ετσι καθαριζουν και οι υπολιποι της λιμνες τους

japetus
15-04-09, 01:52
ααα και μου είπε ότι θα γίνει απαραίτητα τσιμεντογωνία..για όσους δεν ξέρουν είναι μέθοδος η οποία παρέχει μεγάλα εχέγγυα για την αποφυγή διαρροής.
θα δούμε και για πρόσθετα χημικά.

:)
Τσιμεντοκονία. Σχεδόν όλα τα μαστόρια που έχω συναντήσει κανουν αυτό το λάθος....
Συνήθως προστίθεται η ρητίνη Adiplast της ISOMAT (ή κατι αντιστοιχο) στην τσιμεντοκονια για να δώσει αντοχή και πλαστικότητα αλλά επίσης σε λιγο μεγαλυτερη αναλογια αδιαβραχοποιεί και το τσιμέντο.
Για την άρμωση συνηθως στις μικρες λιμνες χρησιμοποιειται λεπτοτερο συρμα απο τα πλεγματα, οπως τα συρματα περίφραξης, αλλα η δικια σου βλεπω ειναι αρκετα μεγαλη.
Πιο εξειδικευμένη ρητίνη (χρησιμοποιείται για πισίνες) είναι η Adinol-DM που είναι ειδική για αδιαβροχοποίηση (και αρκετά ακριβότερη). Δεν γνωρίζω αν ειναι τοξικες για τα ψαρια, αλλα γενικά τα χρυσοψαρα και τα κόι έχουν αυξημένη ανθεκτικότητα.
Αλλη λύση για επιπλεον ασφαλεια ειναι να περασεις ολη την επιφανεια μετα με ελαστομερες μονωτικο ταρατσας που σχηματιζει ενα στρωμα σα λαστιχο πανω στο τσιμεντο. Πάλι, δεν ξερω αν ειναι επικινδυνο για τα ψαρια, πρεπει να συμβουλευτεις τα MSDS των προϊόντων....

exetlaios
16-04-09, 16:06
:D:D:D:D:D:D:D:D:D τσιμεντοκονία ε? Πάλι ρόμπα γίναμε....Κάτι τέτοια κάνω και δεν μπορώ να πατήσω σε συγκέντρωση μετά.:D:D

in the pond
16-04-09, 17:17
22084αυτο


Όντως, έρχομαι και εγώ να συμφωνήσω με τα παιδιά ότι το σχέδιο και το εγχείρημα σου φαίνεται αρκετά επίφοβο. Δεν είναι λίγες οι φορές όπου μπορεί να προκύψουν διάφορα με αποτέλεσμα μια συνολική αποτυχία. Βασικά δεν θα είσαι σε θέση να παρακολουθείς την ροή διαμέσου της εξωτερικής σωλήνας σε περίπτωση απώλειας.

Δεν έχω καμία παρατήρηση στο θέμα της τσιμεντένιας κατασκευής φτάνει να έχεις στο νου σου αυτά που σου έχουν επισημάνει οι φίλοι. Εντούτοις αν μιλάς όντως για 10,000 λίτρα, τότε δεν βλέπω τον λόγο να χρειάζεσαι επιπλέον μεγέθυνση. Προσωπικά αν θέλεις την δική μου γνώμη, προτίμησε το λάινερ, γιατί μιλάμε για πολύ ευέλικτη κατασκευή, αθάνατο υλικό και ευκολία εφαρμογής.

Τώρα, στο θέμα αντλίας/φίλτρου/λίτρων, πρέπει να έχεις στο νου σου να είναι όλα σε τέλεια αναλογία. π.χ. το φίλτρο πρέπει να είναι τόσο μεγάλο όσο να δέχεται την ποσότητα νερού που θα μεταφέρει η αντλία και με βάση πάντα τα λίτρα της λίμνης μας. Ένας απλός υπολογισμός λέει ότι σε περίπτωση DIY πρέπει να κινηθείς σε φίλτρανση 1/10. Η φίλτρανση υπολογίζεται από την ώρα που θα περάσει στον χώρο καθαρισμού μέχρι και την επιστροφή του πίσω στη λίμνη.

Πάντως φίλε η λίμνη σου θα είναι αρκετά μεγάλη. Θα σε συμβούλευα τεχνητό ρυάκι 2-3 μέτρα με 2 σημεία κατακράτησης του νερού (μικρές λιμνούλες) ψηλότερα από την επιφάνεια της΄κύριας λίμνης. Περιμετρικά των λιμνών αυτών να τοποθετήσεις φυτά.

Επίσης, όπως και να το κάνουμε, η λάσπη στον πυθμένα της λίμνης είναι αναπόφευκτη. Όλες οι δραστηριότητες στη λίμνη παράγουν κατάλοιπα. Η λάσπη δεν είναι κάτι το επικίνδυνο, φτάλει να μην το αφήσουμε ανεξέλεκτο. Τα ψάρια κρύου νερού συνηθίζουν να σκάβουν τη λάσπη ανασηκώνοντας μόρια σκόνης όπου η αναρρόφηση θα τα μεταφέρει στο φίλτρο που θα κατασκευάσεις.

exetlaios
16-04-09, 20:48
Βασικά δεν θα είσαι σε θέση να παρακολουθείς την ροή διαμέσου της εξωτερικής σωλήνας σε περίπτωση απώλειας.Αυτό που λές φίλε είναι πολύ σωστό και με έχει προβληματίσει και μένα.Θα το συζητήσω απο εβδομάδα με τον τεχνικό.

. Προσωπικά αν θέλεις την δική μου γνώμη, προτίμησε το λάινερ, γιατί μιλάμε για πολύ ευέλικτη κατασκευή, αθάνατο υλικό και ευκολία εφαρμογής.ΣΤις διαστάσεις που θέλω θα μου βγεί τα ίδια λεφτά και δεν μπορώ να βρώ στο επιθυμητό πάχος 1mm


Πάντως φίλε η λίμνη σου θα είναι αρκετά μεγάλη. Θα σε συμβούλευα τεχνητό ρυάκι 2-3 μέτρα με 2 σημεία κατακράτησης του νερού (μικρές λιμνούλες) ψηλότερα από την επιφάνεια της΄κύριας λίμνης. Περιμετρικά των λιμνών αυτών να τοποθετήσεις φυτά.Ελπίζω το αποτέλεσμα και να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα και να είναι αισθητικά όμορφο. Αν έχεις καμία καλή φώτο με κάτι που σε εντυπωσίασε θα σου ήμουν ευγνώμων διοτι ψάχνω στο Ιντερνετ ακόμα

Επίσης, όπως και να το κάνουμε, η λάσπη στον πυθμένα της λίμνης είναι αναπόφευκτη. Όλες οι δραστηριότητες στη λίμνη παράγουν κατάλοιπα. Η λάσπη δεν είναι κάτι το επικίνδυνο, φτάλει να μην το αφήσουμε ανεξέλεκτο. Τα ψάρια κρύου νερού συνηθίζουν να σκάβουν τη λάσπη ανασηκώνοντας μόρια σκόνης όπου η αναρρόφηση θα τα μεταφέρει στο φίλτρο που θα κατασκευάσεις.να και μια αισιοδοξη αποψη[/quote]