PDA

Επιστροφή στο Forum : panos-alex/polis Νοτιου Αμερικης 400


Πάνος
24-03-09, 23:50
Πληροφορίες

Διαστάσεις:150*50*60
Όγκος:400 lt
Κατηγορία:γεωγραφικο Νοτιου Αμερικης
Φυτά:Pistia stratiotes, limnovium laevigatum
Ψάρια / Άλλα είδη:σκαλαρια, ραμιρεζι, καρντιναλ-νεον τετρας, ροδοστομοι, bloodfin τετρα, οττος, ancistrus, peckoltia, corydoras (leucomelas-trilineatus-paleatus-adolfoi-aeneus)
Διακοσμητικά υλικά:χονδρη αμμος, diy-ξυλα, catappa φυλλα και πλατανοφυλλα
Φόντο:οχι
Φωτισμός:72 watt Τ8
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο juwel, eheim 2215
Θερμοστάτης:200+300 watt
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6,8-7 (αυξομοιωση μερας-νυχτας)
Γενική σκληρότητα (GH):3
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:30%/βδομαδα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:τα ξυλα ειναι απο κληματαριες και θαμνους. ξεκινησε σαν φυτεμενο με φυτα νοτιου αμερικης (1η φωτο) αλλα επειδη η χρηση λιπασματων επηρρεαζε τις σκληροτητες και το tds (απο 180 επεσα στα 95 και ακομη δεν εχει απομακρυνθει ολο το λιπασμα με τις αλλαγες νερου)...αφαιρεθηκαν τα φυτα εκτος απο τα επιφανειας. τα μικρα σκαλαρια ειναι δικης μου αναπαραγωγης.
Φωτογραφία:

sifnos
24-03-09, 23:53
ωραιοοοος.θελω να το δω ανθισμενο.γιατι ειναι κιτρινο:confused:θελουμε καλυτερες φωτοοοοο:D

Πάνος
25-03-09, 00:03
θελουμε καλυτερες φωτοοοοο:D

αν μπορεις να μου κανεις μερικα μαθηματα φωτογραφιας....ειναι χωρις φλας..και η κιτρινιλα απο τα ξυλα-φυλλα..

sifnos
25-03-09, 00:10
αν μπορεις να μου κανεις μερικα μαθηματα φωτογραφιας....ειναι χωρις φλας..και η κιτρινιλα απο τα ξυλα-φυλλα..
α καλα τωρα σωθηκες.βλεπω να γινετε στολιδι.πως τις εκανες τις φοβερες αυτες ριζες ειδικα την αριστερη?

Πάνος
25-03-09, 00:13
πως τις εκανες τις φοβερες αυτες ριζες ειδικα την αριστερη?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27424&highlight=%E1%F0%EF%F6%EB%EF%E9%F9%F3%E7+%EA%EB%E7 %EC%E1%F4%EF%E2%E5%F1%E3%F9%ED&page=2

sifnos
25-03-09, 00:16
ευχαριστω.ειναι στα μελλοντικα σχεδια ενα φυτεμενο και παιρνω ιδεες.ευχομαι να γινει ενα μποστανι ζουγκλα και να μην προλαβαινεις να κλαδευεις(ορε κλαδεματα που εχεις να πακεταρεις:smt045...με το καλο)

Πάνος
25-03-09, 00:19
ξεκινησε σαν φυτεμενο με φυτα νοτιου αμερικης (1η φωτο) αλλα επειδη η χρηση λιπασματων επηρρεαζε τις σκληροτητες και το tds ...αφαιρεθηκαν τα φυτα εκτος απο τα επιφανειας

:D:D

Raven
25-03-09, 00:20
Πολυ ομορφο βιοτοπικο ! Πολυ θα ηθελα να μπορουσα να το εβλεπα απο κοντα και ισως να το εβγαζα και μερικες καλυτερες φωτο ;)
Νομιζω οτι το αδικουν οι φωτογραφιες και απο κοντα θα ειναι ακομα καλυτερο.
Βαλε κι αλλα ξερα φυλλα Πανο , του πανε !

sifnos
25-03-09, 00:22
χαχαχαχα νομιζα πως το εδειχνες στημενο βημα βημα:smt101

madfdg
25-03-09, 08:01
Πρέπει να έρθω μπάς και βγάλουμε καμια καλή φωτό:smt112:smt112
Μπράβο ρε Πάνο , πολύ όμορφο (για γλυκό νερό :D:D:D)

alexinio
25-03-09, 09:01
Πολύ όμορφο!
Πιστεύω ότι με ένα μαύρο χαρτόνι θα έδειχνε πολύ καλύτερα.

octania246
25-03-09, 09:24
καλα για τις ριζες δεν εχω να πω και πολλα.ειναι ολα τα λεφτα.
και το κιτρινακι του παει πολυ:smt045:smt045
συνφωνω ομως με το χαρτονι.θα τονισει ακομα περισσοτερο την κιτρινιλα:smt112

Σπύρος Μ
25-03-09, 10:02
ωραίο...Θα ήθελα να σου κάνω μερικές παρατηρήσεις όμως(αλήθεια,πρώτη σου φορά είναι που στήνεις ξερακιανό ενυδρείο;)...

Για αρχή χρειάζεσαι ενα μαύρο χαρτονάκι...Θα εχεις κάπως ποιο σκούρο τοπίο...
Δεύτερον,χρειάζεσαι ρίζες(αρκετές ρίζες) ωστε να μην δείχνει άδειο απο δακόσμιση...
Τρίτον χρειάζεσαι αρκετά φύλλα(cattapa,almont e.t.c)...
Tέταρτον χρειάζεσαι εναν καλό φωτογράφο να τραβήξει φωτογραφίες...Αλήθεια με ποια φωτογραφική τραβάς;Τι ρυθμίσεις έκανες;
Κατα την γνώμη μου έχεις βάλει πάρα πολλά κοπαδόψαρα....Συγκεκριμένα στην θέση σου θα κρατούσα μόνο τα κάρντιναλ,ή αν μπορούσα να τα αλλάξω,θα έβγαζα ολα τα κοπαδόψαρα και θα αγόραζα τα bleeding heart tetra....Καμμια 15-20αδα...
Αφού θα είχαν φύγει τα κοπαδόψαρα και θα είχε σταματήσει το overstocking θα έβγαζα(κατα την γνώμη μου) και τα όττο...
Αλήθεια τα σκαλάρια σου,είναι αναπαραγωγής;Σε ενα βιοτοπικο ενυδρείο θα προτιμούσα σκαλάρια που αν και θα ηταν αναπαραγωγής να είχαν τουλάχιστον το γκριζομαυρο χρώμα τους...
Απο τα πλέκο...Να σου πω την αλήθεια δεν τα συμπαθώ πολύ...Θα έβαζα όμως στην θέση τους αλλο ενα ζευγαράκι κιχλιδων(νανοκιχλίδες όπως apisto η microgeophagus altinposa που νομίζω πως θα ταίριαζαν πιο πολυ με το ολο στήσιμο)...
Τέλος θα συμπλήρωνα με μερικά hatchet fish...
Απο φυτά,θα έβαζα πολύ περισσότερο pistia,ενω θα κρατουσα και εγω το limnovium laevigatum...
Τωρα σου λέω τι θα έκανα στην θεση σου...Eσυ κάνε οτι σου αρέσει και οτι σε ευχαριστεί...
Πάω για παρέλαση τώρα...

maikl
25-03-09, 10:52
ωραίο...Θα ήθελα να σου κάνω μερικές παρατηρήσεις όμως(αλήθεια,πρώτη σου φορά είναι που στήνεις ξερακιανό ενυδρείο;)...

Για αρχή χρειάζεσαι ενα μαύρο χαρτονάκι...Θα εχεις κάπως ποιο σκούρο τοπίο...
Δεύτερον,χρειάζεσαι ρίζες(αρκετές ρίζες) ωστε να μην δείχνει άδειο απο δακόσμιση...
Τρίτον χρειάζεσαι αρκετά φύλλα(cattapa,almont e.t.c)...
Tέταρτον χρειάζεσαι εναν καλό φωτογράφο να τραβήξει φωτογραφίες...Αλήθεια με ποια φωτογραφική τραβάς;Τι ρυθμίσεις έκανες;
Κατα την γνώμη μου έχεις βάλει πάρα πολλά κοπαδόψαρα....Συγκεκριμένα στην θέση σου θα κρατούσα μόνο τα κάρντιναλ,ή αν μπορούσα να τα αλλάξω,θα έβγαζα ολα τα κοπαδόψαρα και θα αγόραζα τα bleeding heart tetra....Καμμια 15-20αδα...
Αφού θα είχαν φύγει τα κοπαδόψαρα και θα είχε σταματήσει το overstocking θα έβγαζα(κατα την γνώμη μου) και τα όττο...
Αλήθεια τα σκαλάρια σου,είναι αναπαραγωγής;Σε ενα βιοτοπικο ενυδρείο θα προτιμούσα σκαλάρια που αν και θα ηταν αναπαραγωγής να είχαν τουλάχιστον το γκριζομαυρο χρώμα τους...
Απο τα πλέκο...Να σου πω την αλήθεια δεν τα συμπαθώ πολύ...Θα έβαζα όμως στην θέση τους αλλο ενα ζευγαράκι κιχλιδων(νανοκιχλίδες όπως apisto η microgeophagus altinposa που νομίζω πως θα ταίριαζαν πιο πολυ με το ολο στήσιμο)...
Τέλος θα συμπλήρωνα με μερικά hatchet fish...
Απο φυτά,θα έβαζα πολύ περισσότερο pistia,ενω θα κρατουσα και εγω το limnovium laevigatum...
Τωρα σου λέω τι θα έκανα στην θεση σου...Eσυ κάνε οτι σου αρέσει και οτι σε ευχαριστεί...
Πάω για παρέλαση τώρα...


....μ'αρεσεις...:smt045
υ.γ. Πανο αν εχεις τις λαμπες τις juwel(για αυτο και η κιτρινιλα?) αλλαξε τη μια και βαλε arcadia tropical.Θα δεις πιο ωραια χρωματα;)

Ηλίας
25-03-09, 11:00
Very Good!!
Θα ηταν καλητερο αν εβαζες και ενα μαυρο χαρτονι και περισσοτερες ριζες

imichal
25-03-09, 11:39
Πω πω κιτρινίλα ....μου αρεσει!!! Που το ειχες κρυμενο ??
Πανο θα συμφωνησω με το μαυρο χαρτονάκι. Θα δειξει πιο "αγριο", πιο σκοτεινο..
Επίσης θα εβαζα και άλλες ριζες. Να δείξει πιο "γεματο". Τους ροδοστομους θα του εβγαζα και θα εβαζα πιο πολλους καρδιναλιους.... (βεβαια και εγω την εχω πατησει σε αυτο....τους ειχα απο προηγουμενο σεταπ και τωρα δεν πιανονται με τιποτα.....:D

POURITANOS
25-03-09, 12:20
Σαν θέμα τοπιού το βρήκα τέλειο μου άρεσε πολύ.:smt023
Σαν υλοποίηση είναι λιγάκι φτωχό θέλει κι άλλες ρίζες.:D
Μου δίνει την εντύπωση ότι είναι φωτογραφία από τον βυθό κάποιας λίμνης τον φθινόπωρο.
Γνώμη μου για να δείξει ίσως καλύτερο σαν αποτέλεσμα θα έπρεπε ίσως να μαζέψεις όλα τα κομμάτια από τα κλίματα σε μια πλευρά του ενυδρείο διμιουργοντας ένα πνιχτό δέσιμο μετάξι τους ,θα έδειχνε σαν κορμός δέντρου μέσα στο νερό!!!!
Μιλάμε ωμός να γίνει έτσι ώστε να φτάνει το μισό ενυδρείο και στην άλλη μεριά του ενυδρείου την άδεια θα έβαζα πολλά φύλλα .
Ακόμα αν έντυνες εσωτερικά όλο το background με κλίματα θα έδειχνε σούπερ.
Ίσως φταιει ότι έχω βαρεθεί να βλέπω αφύσικα πικνοφυτεμενα ενυδρεία και αυτό το στήσιμο μου παραπαμτη σε πραγματική φύση.
Βαζω μια εικόνα στο τι περίπου πρωτινό

Tip:D
Εγώ θα βουτούσα τα κλήματα σε ζεστό νερό μέσα σε μια λεκάνη και θα έριχνα τσιμέντο και τα κλήματα μέσα , συχνό ανακάτεμα του τσιμεντονερου με τα κλήματα ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα τραβήξουν από το τσιμέντο . μη φοβάσαι δεν θα πετρώσει το κλήμα ούτε θα μοιάζει σαν χτισμένο απλά θα το βοηθήσει στο να αντέξει περισσότερο. Πολλά απολιθωμένα δέντρα βρεθήκαν θαμμένα στο έδαφος και με την βοήθεια τον ιδιοτήτων τον πετρωμάτων μουμιοποιηθήκαν . κάτι τέτοιο σε μικρό βαθμό θέλω να πω.

fishme1
25-03-09, 12:33
πολυ ωραιο , λιγα ξυλα ακομα θελει και ενα καφε φοντο και θα ειναι κουκλι

με τοσα πολλα ψαρια δεν σε πιανει το κεφαλι σου ; :smt101

ΧρήστοςΠ
25-03-09, 12:42
Θέλει αρκετά ξύλα ακόμα και ξέχνα το μαύρο φοντο ;) πας για καφέ ή σκουρο μπλε επειδή σε βλέπω σιγά σιγά να μου το γυρίζεις σε δίσκους :D

Ωραίο ενυδρείο;) γενικά τα βιοτοπικά έχουν άγρια ομορφιά

iliasf
25-03-09, 12:44
πολύ ωραίο αποτέλεσμα.τα ξύλα απίστευτα .η διακοσμηση και η κιτρινιλα μου θυμίζει βιοτοπικο δισκοενυδρειο!!! μηπως εχεις αρχισει να το σκεφτεσαι και μας προετοιμαζεις σιγα σιγα?:D:smt077

Yannis_K
25-03-09, 12:48
Μου αρέσει πολύ σαν στήσιμο :smt023:smt023:smt023.
Θα συμφωνήσω όμως και εγώ για το φόντο και την προσθήκη φύλλων και ριζών για να "γεμίσει" λίγο.

fishme1
25-03-09, 13:05
Θέλει αρκετά ξύλα ακόμα και ξέχνα το μαύρο φοντο ;) πας για καφέ ή σκουρο μπλε επειδή σε βλέπω σιγά σιγά να μου το γυρίζεις σε δίσκους :D




δηλαδη εσυ τωρα γιατι μιλας για δισκους δεν θα γινεις αφρικανακιας οπως ελεγες στον κονιγκς ;;; ε ; ε;

chrisx
25-03-09, 13:36
Πάνο για μια ακόμη φορά συγχαρητήρια (έχω βαρεθεί να σου λέω!). Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για κάποιες μικροδιορθώσεις-λεπτομέρειες. Αυτό που προτείνει ο POURITANOS με το "πνικτό δέσιμο" στην μία πλευρά μου αρέσει και παραπέμπει αρκετά στο ασύμμετρο - φυσικό.

Δεν μπορώ να μην συγχαρώ και τον westie που με αρκετή οξυδέρκεια παρατήρησε αρκετά πράγματα. Με αυτή την τρομερή αλλαγή πορείας που έκανε τον βλέπω να γίνεται ένας από τους νεότερους moderators του GAB! Iδιαίτερα στο θέμα των κοπαδόψαρων, θεωρώ κι εγώ ότι καλύτερα είναι ένα μεγάλο κοπάδι από ένα είδος. Αλλά περί ορέξεως ....

Ξέροντας την υπομονή και την επιμονή που σε χαρακτηρίζει, καθώς και τις γνώσεις που κατέχεις και συνεχίζεις να συλλέγεις, είμαι σίγουρος ότι στην πορεία θα δημιουργήσεις ένα ενυδρείο υπόδειγμα. Εύχομαι καλή συνέχεια!

ΧρήστοςΠ
25-03-09, 14:25
αφιερωμένο στον fishme1 . Πανο σβήστα τα άσχετα ;)

fishme1
25-03-09, 15:30
πολυ ωραιοι Χρηστο
τι μεγεθος εχουν τωρα ;

Πάνος
25-03-09, 15:38
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες-υποδειξεις σας!!!
θα τις λαβω σοβαρα υποψιν μιας και ακομη πειραματιζομαι με το σετ-απ...
τα 2 που εχω να πω ειναι οτι
α)τα ψαρια ειναι απο προηγουμενα ενυδρεια με ιδιες απαιτησεις που συγκεντρωθηκαν και επειδη τα εχω καιρο ειμαι δεμενος και δε θα αφαιρεσω καποιο παρα μονο αν με εγκαταλειψουν απο φυσικα αιτια...
β) δοκιμασα το μαυρο χαρτονι και τα ξυλα "εξαφανιστηκαν" καθως ειναι αρκετα σκουρα και η προβολη τους σε μαυρο φοντο τα κανει αορατα ....και φαινοταν χαλια....σκεφτομαι απο φοντο να δοκιμασω ισως κατι σε μπεζ?? η καφε ανοιχτο??
τι λετε?

υ.γ.πουριτανος...ωραιο σχεδιο...

Ηλίας
25-03-09, 16:31
Ο τοιχος πισω τι χρωμα ειναι?γιατι δεν μπορω να ξεχωρισω
Παντος αν δεν ειναι καλο το μαυρο δοκιμασε το μπεζ-καφε που λες

chrisx
25-03-09, 19:15
Πάνο θα έλεγα να πάρεις διαφορετικές αποχρώσεις χαρτονιού και να επιλέξεις τι πάει καλύτερα.

chemical mac
25-03-09, 20:39
επειδή τα "ξερά" τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να μου γυαλίζουν κι εμένα, εγώ το μόνο που θα πρότεινα είναι η αλλαγή των ριζών από κληματαριά σε κάτι πιο νοτιοαμερικάνικο. και βέβαια πλάκωσε το στο ξύλο, πολύ άδειος χώρος υπάρχιε μέσα :D

lucy
26-03-09, 08:50
Είναι πολύ όμορφο, μπράβο Πάνο!
Και φαντάζομαι μπορεί να γίνει καλύτερο! Τελικά το αμπέλι κάνει θαύματα στο σετ-απ!!!

paco
26-03-09, 09:20
απο οτι καταλαβαινω βρηκες καινουργια ασχολια ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο θα δουμε κατι διαφορετικο και ομορφο εχει πολλες προοπτικες.
συμφωνω με τους προλαλισαντες για τα ξυλα σε μεγαλυτερη ποσοτητα αλλα θα προτινα να ξεκινουν και απο τις 2 μπροστα γωνιες φτανοντας πισω να καλυπτει η καθε πλευρα το 1/3 του ενυδρειου(η και ασημετρα) αφηνοντας κενο στο κεντρο με μερικες ριζες να ενωνονται στην επιφανεια μονο, δινοντας ετσι ενα βαθος στην εικονα που φτιαχνεις. οσο για το χαρτονι που λεμε σκεφτομουν ενα σκληρο χαρτονι με κολημενα φυλλα επανω (οχι ομοιομορφα) θα πλησιαζει στο καφετι χωρις να χανει την κιτρινιλα που το κανει διαφορετικο και πιο φυσικο. μπολικα pistia stratiotes κατα προτημιση μεγαλα σε μεγεθος για να κρεμονται οι ριζες τους αναμεσα στα κληματα. καλη επιτυχεια

lingistis
26-03-09, 12:00
Μπράβο, όλο εκπλήξεις είσαι Πάνο, περίμενα να δω δίσκους!!!
Καλή αρχή με το βιοτοπικό!!! είμαι σίγουρος ότι θα έχεις να ασχολίσε για καιρό με αυτό το ενυδρείο και ότι θα γίνει special...;)

κατά τη γνώμη μου κάνε δοκιμές για φόντο και λίγο γέμισμα με υλικά (κλαδιά, φύλλα κλπ)

Πάνος
26-03-09, 16:51
για αρχη εβαλα περισσοτερα φυλλα και κατεληξα σε ενα γκρι φοντο...σκουραινει μεν το φοντο αλλα τα ξυλα δεν "χανονται"..καλυτερο απο το μαυρο..
παραθετω ενα βιντεακι..http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P1010771.flv ... τι λετε? να το κρατησω?

asourtzo
26-03-09, 16:53
λαθος λινκ :D :D (τωρα οκ)
Κρατησε το Πανο δειχνει τελειως διαφορετικο ολο το ενυδρειο , πολυ καλη δουλεια!!! μπραβο!!!!!

Πάνος
26-03-09, 16:55
διορθωθηκε..:D

Γιώργος Κ
26-03-09, 17:00
Καλητερο φαινεται!!!!:p:p Βγαλε και μια φωτογραφια ολοκληρο!!!
Θα συμφωνησω με μερικους να τα βγαλεις ολα και να βαλεις δισκους!!!:D:D
Παντως ειναι πολυ ωραιο και ετσι!!!!:smt045:smt045

chrisx
26-03-09, 21:09
Πολύ καλύτερο Πάνο, νομίζω το αναδεικνύει αρκετά.

Ωραία αφού το έφτιαξες τώρα, βγάλε καμιά photo ακόμη και γύρισέ το στο υφαλμυρό, άσε που θα γινόταν ένα reefάκι μούρλια! :D:D:D

Πάνος
26-03-09, 21:14
φωτο δε ξαναβγαζω...θα περιμενω αλλους φωτογραφους...;)
χρηστο reef θα γινει με σκληρα κοραλια...οταν συμμετασχω κι εγω σε κανενα εθνικο σκανδαλο και τα οικονομησω ...:D:D

Yannis_K
27-03-09, 17:04
Πάρα πολύ ωραίο !!!
Μεγάλη διαφορά από πριν. Περιμένουμε και "επαγγελματικές" φωτό :)

Σπύρος Μ
28-03-09, 12:12
φωτο δε ξαναβγαζω...θα περιμενω αλλους φωτογραφους...;)
χρηστο reef θα γινει με σκληρα κοραλια...οταν συμμετασχω κι εγω σε κανενα εθνικο σκανδαλο και τα οικονομησω ...:D:D
Eγινε καλύτερο!!!Αλλά θα σου ξαναυπενθημήσω οτι πρέπει να κοιταξεις λίγο την σύνθεση...Πολλά ψάρια..Και αυτοί οι ροδόστομοι...Ποτέ δεν τους συμπάθησα και κατα την γνώμη μου δεν τεριάζουν σε ξερακιανά...

Πάνος
28-03-09, 20:54
Πολλά ψάρια..Και αυτοί οι ροδόστομοι...Ποτέ δεν τους συμπάθησα και κατα την γνώμη μου δεν τεριάζουν σε ξερακιανά...

σπυρο τα ψαρια ειναι οντως αρκετα....αλλα ηταν αναγκαια η μετακομιση τους απο αλλα ενυδρεια του σπιτιου...με σωστες αλλαγες ομως τα 400 λιτρα τα κρατανε μια χαρα χωρις προβληματα...

οσο για τους ροδοστομους σιγουρα δεν κανουν την αντιθεση που κανουν οι καρδιναλιοι-νεον στα ξερακιανα...αλλα ειναι το μονο κοπαδοψαρο αμαζονιου που εχω συναντησει μεχρι στιγμης που σχηματιζει οντως κοπαδι και δεν ειναι ενα εδω και ενα εκει..σε αντιθεση με τους καρδιναλιους που μιας και δε φοβουνται πια τα σκαλαρια...ειναι σκορποχωρι...:smt101

demka27
30-03-09, 23:23
παιδιά το ενυδρείο ειναι τέλειο το ειδα απο κοντά,οι φώτο το αδικούν πολύ
είναι καλλιτέχνης ο πανος,θα τα πούμε στην ομιλια φιλος.

thanasis76
31-03-09, 18:22
καλησπερα!!!! αντε μια και λειπω καιρο θα πω κι εγω οτι ειναι ομορφο...
αντε με βρικες στις καλες μου....
χαχαχαχαχα


μπραβο ρε φιλε πολυ ομορφο και περιμενουμε και την συνεχεια...

ΧρήστοςΠ
31-03-09, 19:42
σπυρο τα ψαρια ειναι οντως αρκετα....αλλα ηταν αναγκαια η μετακομιση τους απο αλλα ενυδρεια του σπιτιου...με σωστες αλλαγες ομως τα 400 λιτρα τα κρατανε μια χαρα χωρις προβληματα...

οσο για τους ροδοστομους σιγουρα δεν κανουν την αντιθεση που κανουν οι καρδιναλιοι-νεον στα ξερακιανα...αλλα ειναι το μονο κοπαδοψαρο αμαζονιου που εχω συναντησει μεχρι στιγμης που σχηματιζει οντως κοπαδι και δεν ειναι ενα εδω και ενα εκει..σε αντιθεση με τους καρδιναλιους που μιας και δε φοβουνται πια τα σκαλαρια...ειναι σκορποχωρι...:smt101

και αντέχουν σε θερμοκρασίες δίσκων άνετα :smt077

Πάνος
31-03-09, 19:47
βαλτος εισαι χρηστο...με τις σταδιακες αλλαγες ..καθως ωριμαζει το ενυδρειο και καθως απομακρυνονται τα λιπασματα.....το πεχα πεφτει....ξεκινησα με 7.3...οταν εκανα την παρουσιαση ηταν στο 6.8-7 και τωρα ειναι 6.6-6.7...:smt112...:D:D

xontros
31-03-09, 20:10
Σε πρώτη φάση, βγάλε αυτό το αηδιαστικό επιπλέον φυτό! Ήθελα να'ξερα ποιος @#$% στο έδωσε! :D

Σε δεύτερη φάση, εγώ στα έλεγα, μήν το πάρεις το 400άρι, χάλι μαύρο θα γίνει, όοοοοοοχι.. Το χαβά σου εσύ.. Μεταφορικές, νταβραντισμένοι νεαροί να το ανεβάζουν στις σκάλες.. Τι τα ήθελες? Άντε, και δεν έγινε χάλι μαύρο, αλλά καφέ/κίτρινο έγινε σίγουρα! :D

Να το χαίρεσαι αγορίνα! Μετά από πολύ καιρό απουσίας, μου λείψατε πολύ όλοι, και η πολυαναμενόμενη παρουσίαση του "ξερο-ενυδρείου" ήταν ότι καλύτερο για να μου ανεβάσει το ηθικό! :p

Υ.Γ. Να σε δώ πώς θα μοιράζεις κλαδέματα από δαύτο! :D

Υ.Γ.2. Westie, πολύ ωραίος, άψογος! ;)

Υ.Γ.3. Καφέ σκούρο! :)

:smt055:smt054:smt007:smt060:smt049:smt058:smt057 (για τον ενυδρειόφιλο)

:smt023:smt041:smt119:smt038 (για το ενυδρείο)

harilaos
01-04-09, 11:46
Πάνο, το ενυδρείο εξελίσσεται και γίνεται όλο και πάρα πολύ ωραίο!
Είμαι 100% σίγουρος ότι θα βάλεις δίσκους κάποια στιγμή.. Ότι και να λες :p

Υ.Γ. Όσο πιο πολλά φύλλα έχεις, τόσο πιθανότερο είναι να δεις μωρά από τις νανοκιχλίδες.

clarck
01-04-09, 12:18
Αν και δεν έχω ιδέα απο το συγκεκριμένο setup, είναι πολύ ωραίο! :D

mikele
01-04-09, 13:43
πανο ενυδρειαρα ετοιμο για δισκους:p

Πάνος
01-04-09, 18:58
ευχαριστω ολους για τα σχολια και τις υποδειξεις!!:p

χοντρε καλως ξανα-'ρθες!!!:smt054

με τοσο "σκουντημα" δε θα απορησω αν στο μελλον μπουν δισκοι...:D:D

harilaos
13-04-09, 12:23
κάτι φωτογραφίες μας χρωστάς.. :p:p

Genirous
13-04-09, 13:14
...
οσο για τους ροδοστομους σιγουρα δεν κανουν την αντιθεση που κανουν οι καρδιναλιοι-νεον στα ξερακιανα...αλλα ειναι το μονο κοπαδοψαρο αμαζονιου που εχω συναντησει μεχρι στιγμης που σχηματιζει οντως κοπαδι και δεν ειναι ενα εδω και ενα εκει..σε αντιθεση με τους καρδιναλιους που μιας και δε φοβουνται πια τα σκαλαρια...ειναι σκορποχωρι...:smt101Θεωρώ ότι οι ροδόστομοι μπορεί να μην κάνουν την αντίθεση που κάνουν τα νέον/καρδινάλιοι, αλλά σίγουρα ταιριάζουν σε ένα βιοτοπικό ξερακιανό ενυδρείο. Οι λόγοι (εκτός του μαλακού και θερμού νερού) είναι τα χρώματά τους τα οποία χαρακτηρίζονται γήινα και ''δένουν'' με το περιβάλλον!

Παρόλα αυτά,
αν ψάχνεις κάτι εναλλακτικό σε κοπαδόψαρο μπορείς να κοιτάξεις και κάποια είδη pencilfish (nannostomus). Μερικά από αυτά -εκτός του ''ιδιαίτερου'' της κολύμβησης- κοπαδιάζουν υπέροχα, έχουν όμορφα χρώματα (όχι όμως τόσο έντονα όπως νεον/καρδινάλιοι) και μπορούν να συνυπάρξουν με σκαλάρια ή δίσκους! :D

alexx
13-04-09, 13:23
Πανο και εγω λεω να βαλης δισκους να ερχομαι να τους χαζευω:D:D:D
Τετοιο ενυδρειο ειναι κριμα να μην φιλοξενη τετοια ομορφα πλασματα σαν τους δισκους.
Αυτο το ενυδρειο ειναι η για δισκους η για θαλασσινο.

madfdg
13-04-09, 15:09
πανο ενυδρειαρα ετοιμο για δισκους:p

Εεεε δεν θέλω τέτοια!!!Πάνο είπαμε reefάρα θα γίνει:smt033

Πάνος
13-04-09, 16:01
καλα μαλωστε εσεις....:D
πολυ συντομα θα δειτε φωτο που θα τριβετε τα ματια σας...οχι λογω του ενυδρειου ...αλλα εξαιτιας του ταλεντου του φωτογραφου....
και η αληθεια ειναι πως θα δειτε το ενυδρειο οπως ειναι πραγματικα...γιατι εγω λεω να μην ξαναπιασω φωτογραφικη στα χερια μου.....γινομαι δολοφονος...:smt033

Tolis
13-04-09, 21:48
Θα σε πληγωσω αλλα θα συμφωνησω με την τελευταια σου φραση.
Το ενυδρειο το αδικουν πολυ οι φωτος, ειναι πανεμορφο!

giler84
13-04-09, 23:43
Αντε πανο που ειναι οι φωτο???????

Raven
14-04-09, 01:14
Λυσσαξατε...παρτε φωτος να δειτε λιγη απο την ομορφια του ενυδρειου του Πανου.
Απο κοντα ειναι 10 εκατομμυρια φορες πιο ομορφο !!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0191.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0202.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0208.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0186.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0194.jpg

Raven
14-04-09, 01:19
....και μερικα ψαρια...
Peckoltia ,η αδυναμια μου:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0114.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0136.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0170-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0145.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0158.jpg

alexx
14-04-09, 01:29
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!
Οι φωτογραφιες ολα τα λεφτα.

harilaos
14-04-09, 03:03
WOW! Δεν ξαναπιάνω φωτογραφική μηχανή!
Το ενυδρείο τώρα παρουσιάζεται όπως του αρμόζει!

ΧρήστοςΠ
14-04-09, 06:57
Eγινε καλύτερο!!!Αλλά θα σου ξαναυπενθημήσω οτι πρέπει να κοιταξεις λίγο την σύνθεση...Πολλά ψάρια..Και αυτοί οι ροδόστομοι...Ποτέ δεν τους συμπάθησα και κατα την γνώμη μου δεν τεριάζουν σε ξερακιανά...


Οι ροδόστομοι ταιριάζουν με τον βιότοπο και όντως κάνουν το καλύτερο κοπάδι από όλα τα άλλα . Α να μην ξεχνάμε ότι αντέχουν τις θερμοκρασίες των δίσκων:D ακόμα και 33-34 .

Genirous
14-04-09, 09:13
Φανταστικές φωτογραφίες, φανταστικό ενυδρείο!!! :smt030

mikenuke
14-04-09, 10:37
Το ενυδρειο απο κοντα ειναι υπεροχο!!!
Εχω τραβηξει κι εγω φωτο αλλα εχουν αντανακλασεις γιατι ηταν πρωι και ειχε φως.ισως να βρω καμια καλη να βαλω να δουμε.

Ηλίας
14-04-09, 11:31
Τελοιες φωτογραφιες!!

asourtzo
14-04-09, 12:39
Απλα φοβερο , ενα μεγαλο μπραβο στον Πανο , και φυσικα μπραβο στον Raven για τις φοβερες φοτογραφιες :D :D :D :D
p.s. πανε για screensaver!!!

Πάνος
14-04-09, 12:46
ουαου!!!!:o τι εκπληξη ηταν αυτη Αλεξανδρε??:p
δεν περιμενα να δημοσιευσεις τις φωτο....νομιζα θα αφηνες σε μενα τη "λαντζα"...
σε υπερ-ευχαριστω!!!!:p:p:p
ο Αλεξανδρος ειναι καλλιτεχνης οχι μονο στα ενυδρεια αλλα και στη φωτογραφια...και αυτες ειναι ενα μικρο μονο δειγμα..εχει τραβηξει πολυ καλυτερες!;)

παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!..καταλαβαινετε φυσικα πως δε ξαναπαρουσιαζω τιποτα με δικες μου φωτο....:smt033..οτι μου φωτογραφιζουν ευχαριστως να το δειχνω...:D:D

imichal
14-04-09, 13:59
χαχαχα τώρα μάλιστα !!!!
Αυτές ειναι φώτος !! Αυτό ειναι ενυδρείο !!
Πάνο το ενυδρείο σου είναι κόσμημα !! Να το χαίρεσαι !!!
(στις φωτος εισαι πραγματι δολοφόνος ομως....:D:D)

ΥΓ. Αλέξανδρε ωραίες φώτος !;)

mikenuke
14-04-09, 20:45
Ρε πανο μην τους ακους, ξαναειδα τις φωτο και δεν εφταιγες εσυ.
το ενυδρειο εχει αλλαξει, εχει ωριμασει απο τις πρωτες που ειχες ανεβασει, εβαλες πιο πολλα φυλλα μεσα, εβαλες background. Γι αυτο ανεβηκε η βαθμολογια του!

Συγχαρητηρια και παλι!

elle
14-04-09, 20:54
Μπράβο Πάνο , είναι καταπληκτικό!!!!!!!