PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή για κατασκευή λίμνης


marly
20-03-09, 12:32
Σκέψη μου είναι να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο του σπιτιού που χτίζω. Έχω επιλέξει το μέρος που θα γίνει η λιμνούλα. Αυτό που θέλω να σας συμβουλευτώ σε πρώτη φάση είναι αν παίζει ρόλο η ύπαρξη βόθρου κοντά στο σημείο που θα γίνει η λίμνη. Ποιά είναι η απόσταση ασφαλείας βόθρου-λίμνης;
Δεν έχει φτιαχτεί τίποτα ακόμα απο αυτά τα 2 και ρωτώ για να μη τρέχω να διορθώσω τα αδιόρθωτα στο μέλλον.

in the pond
20-03-09, 13:37
Σκέψη μου είναι να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο του σπιτιού που χτίζω. Έχω επιλέξει το μέρος που θα γίνει η λιμνούλα. Αυτό που θέλω να σας συμβουλευτώ σε πρώτη φάση είναι αν παίζει ρόλο η ύπαρξη βόθρου κοντά στο σημείο που θα γίνει η λίμνη. Ποιά είναι η απόσταση ασφαλείας βόθρου-λίμνης;
Δεν έχει φτιαχτεί τίποτα ακόμα απο αυτά τα 2 και ρωτώ για να μη τρέχω να διορθώσω τα αδιόρθωτα στο μέλλον.

Κανένα απολύτως πρόβλημα.;)
Η κατασκευή της λίμνης με λάινερ, στεγανοποιεί τους οποιουσδήποτε εξωγενείς παράγοντες, άρα δεν θα έχει άμεση ή έμμεση επαφή το ακάθαρτο νερό του βόθρου με αυτό της λίμνης.

Το μόνο καμπανάκι που σου κτυπάω για την ώρα είναι να μην υπάρχουν κάτω από το χώμα όπου προγραμματίζεις την δημιουργία της λίμνης σου, καλώδια της ΔΕΗ, ή ΟΤΕ, ή υδατοπρομήθειας ή ακόμα και σωλήνες του αποχαιτευτικού.

Όσο για την δημιουργία τα πράγματα είναι απλά.

Καλώς ήρθες.:)

marly
20-03-09, 13:50
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Δεν υπάρχει τίποτα στο έδαφος αυτή τη στιγμή, όλα είναι υπό κατασκευή.

Ευχαριστώ ξανά!
Μαριάννα

in the pond
20-03-09, 14:29
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Δεν υπάρχει τίποτα στο έδαφος αυτή τη στιγμή, όλα είναι υπό κατασκευή.

Ευχαριστώ ξανά!
Μαριάννα

Να'σαι καλά Μαριάννα.

marly
30-03-09, 12:38
Απανέρχομαι με νέα απορία-σκέψη.

Θερμοκρασίες
Εδώ στην Τρίπολη το Χειμώνα (Οκτώμβρης-Απρίλης) οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. Υπάρχουν μέγάλες αποκλήσεις στις τιμές Μέρα-Νύχτα, πολλές φορές και κάτω απο το μηδέν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ξέρω οτι με ανατάραξη της επιφάνειας αποφεύγω την δημιουργία πάγου.
Ο προβληματισμός μου είναι θα αντέξουν τα κόι και τα χρυσόψαρα που σκέφτομαι να βάλω σε χαμηλές θερμοκρασίες και στις μεγάλες αποκλήσεις της θερμοκρασίας μέρα-νύχτα(πολλές φορές και τους πιο ζεστους μήνες);

Ξέρω οτι προσαρμόζονται σε σταδιακή μείωση, αλλα με τις απότομες αλλαγές;

in the pond
30-03-09, 13:34
Απανέρχομαι με νέα απορία-σκέψη.

Θερμοκρασίες
Εδώ στην Τρίπολη το Χειμώνα (Οκτώμβρης-Απρίλης) οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. Υπάρχουν μέγάλες αποκλήσεις στις τιμές Μέρα-Νύχτα, πολλές φορές και κάτω απο το μηδέν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ξέρω οτι με ανατάραξη της επιφάνειας αποφεύγω την δημιουργία πάγου.
Ο προβληματισμός μου είναι θα αντέξουν τα κόι και τα χρυσόψαρα που σκέφτομαι να βάλω σε χαμηλές θερμοκρασίες και στις μεγάλες αποκλήσεις της θερμοκρασίας μέρα-νύχτα(πολλές φορές και τους πιο ζεστους μήνες);

Ξέρω οτι προσαρμόζονται σε σταδιακή μείωση, αλλα με τις απότομες αλλαγές;

Μαριάννα, αυτό που αναφέρεις είναι βασικά και η μεγαλύτερη διαφορά που υπάρχει μεταξύ ενυδρείου-λίμνης.
Το ενυδρείο επειρεάζεται άμεσα από την ατμοσφαιρική θερμοκρασία. Π.χ. αν ένα ενυδρείο των 28 βαθμών το βάλεις σε ένα άλλο δωμάτιο των 18 βαθμών (χωρίς θερμοστάτη) τότε σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα η θερμοκρασία του δωματίου θα μεταφερθεί στο νερό του ενυδρείου.
Στα των θερμοκρασιών στις λίμνες δεν συμβαίνει όμως το ίδιο. Όταν μια λίμνη των 2000 λίτρων είναι θαμμένη στο έδαφος, τότε επειρεάζεται άμεσα από τη θερμοκρασία των τοιχώματα του εδάφους, όπου η θερμοκρασία αυτή διοχετεύεται στο νερό. Τί κι αν η ατμοσφαιρική θερμοκρασία από τη μια μέρα στην άλλη έχει μεγάλες αποκλήσεις ακόμα και 10-15 βαθμούς? Το χώμα για μεγάλο χρονικό διάστημα συγκρατεί την θερμοκρασία τόσο ψηλά για αρκετές μέρες, τόσο που ελαττώνεται σταδιακά, αφήνοντας στα ψάρια τον χρόνο ώστε να περάσουν στο στάδιο του χαμηλού μεταβολισμού φυσιολογικά (χαριτολογόντας, χειμερινής νάρκης). Όλο αυτό είναι μέρος του ήδη αποδειγμένου "παράδοξου του νερού". Όσο κατεβαίνουμε στο βυθό, τόσο η θερμοκρασία ανεβαίνει.:smt045

Χωρίς αμφιβολία, χρειάζεσαι μέγιστο βάθος στο 1 μέτρο, 2000 λίτρα τουλάχιστον και όλα είναι απλά και ασφαλή. Υπόψην ότι αν τα χρυσόψαρα απαιτούν 60 λίτρα ανά ψάρι, τα ΚΟΙ θέλουν 400 και λίμνες πέραν των 3000-4000 λίτρων.

marly
31-03-09, 09:39
Στις παραπάνω σκέψεις, μου είχε διαφύγει η λειτουργία της γεωθερμίας(ελπίζω να το λέω σωστά).:D
Δηλαδή "βάθος ασφαλείας" minimum 1 μέτρο.Λογικά αν μπορώ να αυξήσω το βάθος (μπορώ) θα είναι ακόμα καλύτερα,πιο σταθερές θερμοκρασίες και περισσότερα λίτρα.
Θα κάνω ένα προσχέδιο κάτοψης και τομής με διαστάσεις για γνώμες και ιδέες.
Ευχαριστώ Βασίλη και αναμένω τις γνώσεις και τις συμβουλες όταν θα έχω έτοιμα τα σχέδια.:smt045

in the pond
31-03-09, 10:02
Στις παραπάνω σκέψεις, μου είχε διαφύγει η λειτουργία της γεωθερμίας(ελπίζω να το λέω σωστά).:D
Δηλαδή "βάθος ασφαλείας" minimum 1 μέτρο.Λογικά αν μπορώ να αυξήσω το βάθος (μπορώ) θα είναι ακόμα καλύτερα,πιο σταθερές θερμοκρασίες και περισσότερα λίτρα.
Θα κάνω ένα προσχέδιο κάτοψης και τομής με διαστάσεις για γνώμες και ιδέες.
Ευχαριστώ Βασίλη και αναμένω τις γνώσεις και τις συμβουλες όταν θα έχω έτοιμα τα σχέδια.:smt045

Το ευχάριστο είναι ότι τα απάντησες όλα μόνη σου έτσι που με γλητώνεις από τον κόπο της απάντησης. Έτσι ακριβώς.

Όσο για τα περισσότερα λίτρα με επερισσότερο βάθος στην περίπτωση ΚΟΙ, απλά επιφυλάσσομαι σε σχετική απάντηση στο μέλλον.:smt112

Να' σαι καλά.