PDA

Επιστροφή στο Forum : 96λιτρα-species tank!.!


Σπύρος Μ
16-03-09, 21:32
Λοιπόν να το 96ρι μου...Σήμερα του αλλαξα το νερό και του έβαλα και λίγο μπολι απο το μεγάλο(100ml substrat pro)...
Εχει ακόμη αρκετό σφουγγάρι(το φίλτρο)...Θα βάλω σε ενα αλλο καλάθι την τύρφη(εχω ph 7,6 και θέλω 7,2)...Ακόμη θα βάλω λίγο ακόμη substrat...
Τα ξύλα,αφού εγινε κατάλληλη προεργασία(τουλ. 4 χρόνια "ξερά" και μετά καλο ξεπλυμα για αρχή με χλωρίνη,μετά 4 φορές με καυτό νερό-μούλιασμα και ξύσιμο των επιφανειών και επανάληψη)...
Το ασχημο είναι μερικοί μπλέ κόκκοι χαλικιού...
Θα μπουν εχινόδωροι+ανούμπιες+βαλισνεριες+κερατόφυλο+πιστια ...Υπάρχει ίδη ludwigia repens...Λεω να βάλω κανενα limnophilum...
Απο ζωντανά...1 ζεύγος κριμπς+για dither μάλλον γκάπι ή cherry barbs...
Φωτος...

Πάνος
16-03-09, 21:37
καλο ξεπλυμα για αρχή με χλωρίνη,..

σπυρο το φοβαμαι πολυ αυτο.....το ξυλο ειναι πορωδες υλικο και δεν ξεπλενεται ευκολα.....θα σου προτεινα να τα αφησεις βυθισμενα σε νερο με μεγαλη δοση αντιχλωριου για σεβαστο χρονικο διαστημα.....
επισης αν και καποιοι το εχουν καταφερει φοβαμαι τα γκαπυ σαν dither....ενα χτυπημα θα ειναι αρκετο αν το δεχτουν επειδη ειναι αργοκινητα...καλυτερα τα αλλα..
limnophilum μαλλον εννοεις Limnovium laevigatum....αν δε βρεις μου λες και σου στελνω..

Σπύρος Μ
16-03-09, 21:46
oποτε προτείνεις να τα βγάλω;Να κάνω και μια καλή αλλαγή νερού;Η μάνα μου απλά τα έξυσε με αυτήν δεν μούλιασαν...Οταν λες σεβαστό,πόσο σεβαστο;

Πάνος
17-03-09, 13:05
δεν εχω ιδια πειρα και οπως σου ειπα το φοβαμαι....προσωπικα και "για το φοβο των ιουδαιων" θα τα εβαζα σε νερο με αντιχλωριο για καμια μερα....δεν ξερω κατα ποσο εχει εισελθει χλωρινη μεσα στο ξυλο....εικασιες κανω...απλα φυλαγε τα ρουχα σου...

sarevock
17-03-09, 14:42
Γιατι βαζεται χλωρινη ρε παιδια?... με ενα βρασιμο θα ειχε σκοτωθει οτι μικροβιο υπηρχε...

Σπύρος Μ
17-03-09, 14:50
Οι ρίζες φίλε sarevock είναι γύρω στα 50-60cm μήκους...Που να τις έβραζα...Δεν χωρούσαν...

Alex_Salonica
17-03-09, 14:53
Απο ζωντανά...1 ζεύγος κριμπς+για dither μάλλον γκάπι ή cherry barbs...
Φωτος...

γκάπι για dither με κριμπς δεν θα σου το πρότεινα, κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις απώλειες των γκάπι με την πρώτη γέννα των κριμπς, χρειάζεσαι έναν καλό κολυμβιτή για να αποφεύγει τα ¨σκάγια¨ των κριμπς.

Φαίνεται πολύ όμορφο το ενυδρείο σου πάντως, καλή συνέχεια