PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για nano θαλασσινο


ababapanos
11-03-09, 01:48
θα κανω αγορα ενα μινι ενυδρειο διαστασεις 40χ30 δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι... θα αγορασω ενα μικρο σκιμερακι ζωντανο αραγωνιτη , 1-2 κιλα ζωντανο βραχο ισως και απο ψαρακια θελως να βαλω 2 νεμο μεσα...

επειδη προοριζετε για υπνοδωματιο, θα εχει πολυ θοριβο το σκιμερ αν και μινι? μπορει να απενεργοποιητε τις βραδυνες ωρες?

ευχαρηστω πολυ!
-------------------------
κατι ακομα , ειναι απαρετητη η χρηση του σκιμερ σε τοσο λιγα λιτρα? μπορω να το αποφυγω με συχνοτερες αλλαγες νερου?

PascM
11-03-09, 01:53
Αν και το βλέπω απαγορευτικό για 2 clown το ύψος πόσο περίπου θα είναι ξέρεις ?
Το σκίμερ στα λίγα λίτρα μπορεί να μην είναι απαραίτητο αλλά οι συχνές αλλαγές και νερού αλλά και χημικού φίλτρου είναι!

ababapanos
11-03-09, 02:06
το υψος περιπου 40 πανω κατω

, οταν λεμε συχνες αλλαγες νερου, καθε 10 μερες ? καμια ανεμονη για τον κλοουν μπορω να βαλω?

PascM
11-03-09, 02:08
Μιλάς λοιπόν για περίπου 48 λίτρα μεικτά άρα πολύ λιγότερο νερό!

1) Λίγα λίτρα για 2 occelaris λέω εγώ. (Περίμενε και άλλες γνώμες από εδώ.).
2) Ανεμώνη με τι φως? -> αν και το θεωρώ μεγάλο ρίσκο σε τόσο μικρό ενυδρείο.
3) Αλλαγές κάθε 4-5 μέρες ειδικά χωρίς σκίμερ.

ababapanos
11-03-09, 03:49
τοτε αν δεν κανει πολυ θορυβο το σκιμερ να το βαλω.... οσο για τον κοουν τοτε βαζω εναν για αρχη και βλεπουμε. λαμπα για την ανεμονη εχει το ενυδρειο

madfdg
11-03-09, 07:43
Την ανεμώνη την αποκλείεις καθώς απαιτεί εμπειρία και αν δεν καταλάβεις οτι δεν πάει καλά θα σου γυρίσει τούμπα όλο το ενυδρείο!Αντί αυτής μπορείς να βάλεις διάφορα μανιταράκια και πολύποδες!Για το σκίμμερ τώρα υπάρχουν στην αγορά μικρά τα οποία τροφοδοτούνται με αεραντλία και δεν είναι θορυβώδεις!
Έχε υπόψη πως όσο πιο μικρό σύστημα έχεις τόσο πιο δύσκολο είναι να διατηρείς σταθερές παραμέτρους!

ababapanos
11-03-09, 15:06
επειδη τα σχεδεια αλαξαν και θα κανω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θαλασσινο, ειναι 80 λιτρα, απο εξοπλισμο εχω ενα φιλτρο eheim 2213 και αμμο θαλασσης. το φιλτρο θα κανει δουλεια? η να το βγαλω? στην αμμο απλα θα προσθεσω 4-5 κιλα ζωντανο αραγω νιτη. για σκιμερ θα παρω λιγο αργοτερα. μπορειτε να μου πειτε τι αλλο θα χρειαστω?
-------------------------
εχω απορια και πως να ξεκινησω για την μετατροπη σε θαλασσινο...

Το ενυδρειο εχει απλα νερο βρυσης εδω και 2 μερες, με φιλτρο αμμο και μερικες πετρες...

Θα παω να αγορασω ΖΒ και ζωντανο αραγωνιτη, μετα τι κανω? ριχνω το αλατι και μετα βαζω τον αραγωνιτη και τον βραχο? τις πετρες που ειναι ιδη μεσα τις βγαζω?

μια βοηθεια απο εσας παρακαλω

Manolis
12-03-09, 04:46
Τι πετρες ειναι;;