PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ !!!


viskman
09-03-09, 21:55
:confused:

ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (100 LTRS) ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΚΛΟΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ BLUE TANK ΑΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΣΩΣΤΑ.
ΕΠΕΙΤΑ ΟΤΙ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ.
ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ( ΠΥΚΝΩΤΗΤΑ ,ΝΙΤΡΙΚΑ ,ΑΜΜΩΝΙΑ, PH) ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ PET SHOP ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΝΕΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΝΩ ΕΞΙΣΩΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΨΑΡΙΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ ΝΕΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 24 ΩΡΕΣ ΠΙΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

SPACE
09-03-09, 22:08
μηπως δεν κανεις σωστα την προσαρμογη?

nikman
10-03-09, 00:10
Μπορεί το μαγαζί που πήρες τα ψάρια να έφερε κάποια παρτίδα που να ήταν πολύ ταλαιπωρημένα και αν μην άντεξαν. Ψόφησαν σε μια-δυο μέρες; Αν ναι πιθανόν να είναι αυτό.

Manolis
10-03-09, 06:20
Ποσα ψαρια δηλαδη σου εχουν πεθανει;Αν εγινε μια φορα μην ανυσηχεις αλλα αν εδω και ενα χρονο δεν μπορεις να βαλεις ενα ψαρι μεσα μαλλον κατι κανεις εσυ λαθος ή κατι εχει το ενυδρειο.Παντος αυτο ρωταγα και εγω και κατεληξα οτι αν ενα ψαρι δεν αντεχει τις πρωτες μερες στο ενυδρειο ενω ολα τα αλλα πανε καλα τοτε φταιει το ψαρι.Αλλα και παλι δεν ειναι κανονας ξερεις σε αυτο το χομπι πολλα εινια σχετικα!!

madfdg
10-03-09, 07:21
Περιέγραψε λίγο τον εξοπλισμό σου καθώς και τι ψάρια έχουν πεθάνει!Έχεις μετρήσει ποτέ το νερό της σακούλας?Πές μας λίγο και την προσαρμογή που τους κάνεις καθώς και τις παραμέτρους του ενυδρείου σου!Αν ξέρουμε τα παραπάνω μπορεί να βρούμε την αιτία του προβλήματος!;)

Και τέλος καλωσήρθες στην παρέα μας!:D