PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα applesnail


υδροχόος
06-03-09, 09:44
Τα applesnail γέννησαν ένα τσαμπί αυγά αλλά έχει περάσει πάνω από μια βδομάδα ίσος και παραπάνω και δεν είδα σαλιγκαράκια να κυκλοφορούν στο ενυδρείο. Το τσαμπί είναι στην θέση του εκτός από κάποια από από τα αυγά που έχουν σκάσει αλλά μέχρι εκεί. Τα μικρά όταν θα βγουν σε τι μέγεθος θα είναι. Να σας πω ότι το νερό είναι γύρο στους 23 και δεν έχω υπόστρωμα στο ενυδρείο. Το ενυδρείο είναι για την παραγωγή σαλιγκαριών για τροφή για τα dwarf pufer που έχω σε άλλο ενυδρείο. Αυτό έχει μόνο applesnail, turbeculata και ramshorn και λίγο κερατόφυλλο.

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
06-03-09, 10:07
εκανες κατι συγγεκριμενο για να γεννησουν?????

υδροχόος
06-03-09, 10:14
Όχι, δεν ξέρω αν απαιτείται και κάτι ιδιαίτερο. Συνήθως γεννάνε και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Εμένα πάντως είναι η πρώτη φορά.

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
06-03-09, 10:25
εγω εχω στο 96αρι μ 4 apple αλλα ακομα τπτ.....

υδροχόος
06-03-09, 10:33
Και εγώ τέσσερα έχω εδώ και ένα μήνα περίπου. Όπως λέει παρακάτω ο μεγάλος Raven πρέπει να είναι ζευγάριhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398. Να είσαι τόσο άτυχος και να είναι όλα ίδια;!

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
06-03-09, 10:40
να φανταστω οτι δεν μπορω να ξεχωρισω το φυλλο.......

υδροχόος
06-03-09, 11:23
και εγώ έτσι νομίζω

gwgw
06-03-09, 11:55
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ



Όσον αφορά την αναπαραγωγή τους, τα Pomacea bridgesi, δεν μπορούν να γονιμοποιηθούν από μόνα τους. Χρειάζεται πάντα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό για να κάνουν απογόνους. Έχουν την ιδιότητα να αλλάζουν φύλλο σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο θηλυκό ή αρσενικό κοντά τους. Μπορούν να αποθηκεύσουν το σπέρμα του αρσενικού για πολλούς μήνες και να γονιμοποιήσουν τα αυγά τους όταν οι συνθήκες είναι οι κατάλληλες (Αυξημένη θερμοκρασία και αρκετή τροφή). Όταν αποφασίσουν ότι έφτασε η κατάλληλη στιγμή, αφήνουν το νερό και εναποθέτουν τα αυγά τους πάνω από την επιφάνεια του νερού. Σε περιβάλλον ενυδρείου θα τα αφήσουν στα τζάμια, σε μικρή απόσταση από την επιφάνεια του νερού. Αρχίζουν και τα τοποθετούν το ένα δίπλα στο άλλο, με μία κολλώδη-διαφανή ουσία, έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα μικρό "τσαμπί", απαλού ροζ χρώματος. Το μόνο που θέλουν για να διατηρηθούν τα αυγά, είναι η ύπαρξη υγρασίας έτσι ώστε να είναι λίγο μαλακό το περίβλημα του αυγού για να μπορούν να το σπάσουν τα μικρά. Μετά από λίγες ώρες το περίβλημα τους σκληραίνει και το χρώμα γίνεται πιο απαλό.


Αν η θερμοκρασία είναι σχετικά υψηλή, θα εκκολαφθούν μέσα σε 15 ημέρες περίπου. Τότε θα αρχίσουν να σπάνε τα κελύφη τους και θα πέφτουν στο νερό. Από εκείνη την στιγμή είναι τελείως ανεξάρτητα και το μόνο που χρειάζονται είναι άλγη για να τραφούν. Σε περίπτωση που θέλετε να κρατήσετε τον πληθυσμό τους υπό έλεγχο το μόνο που χρειάζεται είναι να αφαιρεθούν τα αυγά από τα τοιχώματα του ενυδρείου. Με το χέρι είναι πολύ εύκολο, γιατί αποκολλούνται εύκολα, σαν μία μάζα.
Αλλά και στη περίπτωση που δεν αντιληφθείτε τα αυγά είναι εύκολο να τα πιάσετε, γιατί αποκτούν μέγεθος πολύ γρήγορα και γίνονται εύκολα αντιληπτά.


http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/pomacea_bridgesi.htm

υδροχόος
06-03-09, 11:59
Σε ευχαριστώ Γωγώ. Οπότε θα περιμένω.:smt054

gwgw
06-03-09, 12:01
αντε με το καλο! :)

ΤΟΛΟΥΚΟΣ
06-03-09, 12:10
δηλαδη να περιμενω και εγω αυγα??25 βαθμοουσ κελσιου εχω

υδροχόος
16-03-09, 23:49
Τελικά, όλα καλά με τα αυγά. Έχουν σκάσει αρκετά και κυκλοφορούν σαλιγκαράκια στο ενυδρείο. Μόλις μεγαλώσουν λίγο θα μπορούν να δοθούν μερικά. Kotso για σένα λέω.:smt045:grin: