PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινωνικό Ν. Αμερικής


hitman
04-03-09, 17:18
Παρουσιάζω λοιπόν κι εγώ το ενυδρειάκι μου. Τρέχει για κάτι παραπάνω από ένα μήνα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:56x28x40 cm
Όγκος:60 λίτρα καθαρά
Κατηγορία:Κοινωνικό (και λίγο γεωγραφικό)
Φυτά:Hygrophila polysperma, Anumbias barteri, Anumbias nana, elaiocharis acicularis, pistia stratiotes, blyxa japonica(τα 3 τελευταία από τον Πάνο, thanx)
Ψάρια / Άλλα είδη:8 neon tetra, 5 corydoras panda, 2 silver hatchet, (φιλοξενούμενος προσωρινά) 1 labeo frenatus
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) 2 ρίζες mopani, χαλίκι ψιλό 2-3 mm
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:24w spectralux white 1800 lumen
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες (12:00 - 22:00)
Φιλτράρισμα:βιολογικό φίλτρο FreeLife 01, κυκλοφορητής hydor 385 l/h
Θερμοστάτης:Wave Tropico 100w
Λίπανση:15ml Tetra PlantaMin μία φορά τον μήνα
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0.1
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Αλλαγές νερού:10 λίτρα (15%) κάθε εβδομάδα με 30% απιονισμένο και 70% βρύσης
Θερμοκρασία:26 βαθμοί κελσίου
Άλλες πληροφορίες:Μετρήσεις pH με πεχαμετρικό χαρτί(κλίμακας 6,4-8 ), ΝΟ2 ΝΟ3 GH sera, KH wave.
"Ζουμιά" που χρησιμοποιούνται: Tetra AquaSafe (αντιχλώριο), Sera BlackWater aquatan για να γίνεται σκούρο το νερό, Wave RainPH- για την ρύθμιση του pH και Tetra SafeStart για το στρώσιμο του φίλτρου.
Φωτογραφία:

Τι λέτε οι πιο έμπειροι, αξίζει τον τίτλο του Γεωγραφικού?

Ηλίας
04-03-09, 17:34
Μπραβο πολυ μου αρεσει!!
εχει πολυ φως ή ειναι η φωτογραφική;;

hitman
04-03-09, 17:36
Η φωτο είναι με το κινητό μου γι αυτό βγήκε χάλια και δεν έβαλα και άλλες. Μια χαρα είναι το φως. 24βατ για 60 λίτρα είναι 0,4 βατ ανά λίτρο.

Ηλίας
04-03-09, 17:36
Η φωτο είναι με το κινητό μου γι αυτό βγήκε χάλια και δεν έβαλα και άλλες. Μια χαρα είναι το φως. 24βατ για 60 λίτρα είναι 0,4 βατ ανά λίτρο.

ναι δε λεω απλα φαινετε πολυ φωτινή η φωτο

Πάνος
04-03-09, 20:27
ειναι ομορφο και φυσικο! (και αδικημενο απο τη φωτο)..
θα σου προτεινα να αυξησεις το ποσοστο της εβδομαδιαιας αλλαγης νερου στο διπλασιο (30%)..το λενε και τα νιτρικα σου που ναι μεν δεν ειναι επικινδυνα αλλα μπορεις να τα χαμηλωσεις κι αλλο...
επισης καλυτερα βαζε λιγο περισσοτερο απιονισμενο για να ριξεις κι αλλο τις σκληροτητες..επισης δε χρειαζεται να ριχνεις υγρο ρυθμιστη για το πεχα...βοηθα προσωρινα μονο και ενδεχομενως να δημιουργησει προβλημα...
επισης στα φυτα σου προσθεσε οτι εχεις και blyxa japonica;):D
τελος διαβασε λιγο για το λαμπεο σου.....αν δε κανω λαθος ισως ειναι ακαταλληλος για τα λιτρα σου..

hitman
04-03-09, 20:49
Χαίρομαι που σας αρέσει. Τα νιτρικά είναι ένα πρόβλημα γιατί το νερό της βρύσης ήδη έχει 10 μπορεί και παραπάνω (δεν το έχω μετρήσει με τα υγρά τεστ ακόμα). Ο labeo είναι προσωρινά στο ενυδρείο μέχρι να βρω να τον δώσω. Θα βάλω και αγγελία. Είναι ενός φίλου που τον είχε σε γυάλα μαζί με 2 τιγράκια... Έχω διαβάσει αρκετά για όλα τα ψαράκια πριν πάρω οτιδήποτε. Τώρα για τις φωτό αν πέσει μια σοβαρή ψηφιακή στα χέρια μου θα βάλω καλύτερες. Αλλιώς θα το βγάλω με φιλμ και θα το σκανάρω. Το υγρό για το pH είναι (απ'ό,τι λέει) από εκχυλίσματα βελανιδιάς και είναι ό,τι πιο φυσικό έχω βρει για αυτή τη δουλειά. Και δεν το παρακάνω. Απλά από 7,2 της βρύσης το πάω στο 7.
Σύσταση νερού βρύσης (που δεν έγραψα στην παρουσίαση):
pH:7.2
KH:15
GH:18
NO2:0
NO3:10-25(eSHa aqua test)

_antonis_
04-03-09, 22:00
Αρκετά .όμορφο, φυσικότατο! Νομίζω μόλις δείξουν τα φυτά όλα, θα είναι μιά χαρά!

caverman
05-03-09, 00:55
Τα νιτρικά είναι ένα πρόβλημα γιατί το νερό της βρύσης ήδη έχει 10 μπορεί και παραπάνω

Καλό ξεκίνημα. Τα νιτρικά της βρύσης για φυτεμένο είναι πλεονέκτημα. Με φυτά χαμηλών απαιτήσεων σε Co2 ή έστω με προσθήκη υγρού Co2 θα είναι συνεχώς κάτω από 10. Αν αυξήσεις την φυτομάζα το έλυσες το πρόβλημα. Καταργείς το Sera Blackwater & to Wave RainPH και βάζεις λίγη τύρφη σε σακουλάκι στην έξοδο του φίλτρου εναλακτικά.

καλή συνέχεια,
Caverman

hitman
09-03-09, 22:09
1ον: Το πετσοπ με κορόιδεψε: αυτά που μου έδωσε για silver hatchet τελικά είναι marbled hatchet. Μικρό το κακό βέβαια γιατί έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και είναι από την ίδια περιοχή. 2ον: Ακολουθούν συνημένες φωτό από το ενυδρείο.
Για τους λάτρεις της φωτογραφίας τραβήχτηκαν με:
Μηχανή Canon EOS 50
Φακό Canon EF 50mm και φίλτρο Hama close up +1
Ταχύτητα 20 (1/20 s)
Διάφραγμα 2
Φιλμ Fuji superia ISO 200
Και εννοείται τρίποδο.
Και ας έρθουν να μου πουν τίποτα οι οπαδοί της ψηφιακής... :-P :-)

Πάνος
09-03-09, 23:00
τωρα φαινεται πραγματικα η ομορφια του...;)

harilaos
09-03-09, 23:39
Μπράβο φίλε μου, πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Έχουνε μια "προσωπικότητα".
Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως τα cory πληγώσουν τα μουστάκια τους στο χαλικάκι...

hitman
10-03-09, 00:10
Αυτό με προβλημάτιζε και εμένα (η αρχική σκέψη δεν περιλάμβανε cory). Το ένα από αυτά ήταν σε ενυδρείο με το ίδιο χαλίκι για 5 μήνες και δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Οπότε υποθέτω ότι είναι αρκετά λείο ώστε να μην τα τραυματίζει.

lucky13
10-03-09, 12:37
Και ας έρθουν να μου πουν τίποτα οι οπαδοί της ψηφιακής... :-P :-)
Θα σου πουν οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να τραβας με εγχρωμο φιλμ =ρ κατα τα αλλα ωραιο ενυδρειο

steady
10-03-09, 16:08
πολυ ωραιο συνεχισε;)


η συμβουλη που ηθελα να σου δωσω ειναι για τα hachet να προσεχεις στις αλλαγες το φρεσκο νερο να εχει σχεδον ιδια αν οχι ιδια θερμοκρασια γιατι ειναι πολυ ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας εγω την ειχα πατησει και ειχα χασει 3 ετσι

hitman
10-03-09, 22:42
Ευχαριστώ για την συμβουλή. Το νερό το ετοιμάζω από την προηγούμενη ημέρα και η θερμοκρασία του δωματίου μου είναι 24-25 βαθμούς (Τα πάντα για το χόμπυ!!! :-) ). Και η προσθήκη του νέου νερού γίνεται σιγά σιγά με μία μικρή αντλία και τον θερμαντήρα να λειτουργεί.
-------------------------
Μόλις προστέθηκε στο φίλτρο περίπου 100 γραμμάρια τύρφη και ενεργός άνθρακας αντί του μη-ενεργού.

meas3467
10-03-09, 23:06
πολυ ωραιο φιλε!αυτο το χαλικακι ειναι πολυ στρογκυλο για να τραυματιζετε το cory. αυτο με το σκουρο νερο με ενδιαφερει πολυ τι παιζει μ αυτο. σαν τυρφη σε υγρο ειναι?

hitman
10-03-09, 23:16
Το BlackWater Aquatan εννοείς? Είναι ένα "ζουμί" της Sera το οποίο σκουραίνει το νερό και δεσμεύει τα βαρέα μέταλλα (κάτι που κάνει βέβαια και το αντιχλώριο). Δεν βλέπω κάποια άλλη πληροφορία στο μπουκαλάκι και δεν ξέρω αν το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος εδώ μέσα. Αλλά ακολουθώντας τις συμβουλές του caverman έβαλα τα ξύλα χωρίς να τα πλύνω πολύ ώστε να χρωματίσουν το νερό, και σήμερα πρόσθεσα και λίγο τύρφη (η οποία μάλλον είναι καλύτερη λύση από τα "ζουμιά").

maikl
10-03-09, 23:27
-Ειναι αντιχλωριο που χρωματιζει παροδικα το νερο.Το χρησιμοποιησα για καποια φεγγαρια και το μονο που εχω να πω ειανι οτι ο χρωματισμος που επιφερει ειναι μικρης διαρκειας.:smt045

hitman
14-03-09, 00:24
Σήμερα προστέθηκαν moonlight (λευκό cold cathode light από το e-shop) και DIY παροχή Co2.

hitman
04-04-09, 20:18
Προστέθηκε στα φυτά Cryptocoryne wendtii marrone.
Οι μετρήσεις πλέον είναι οι εξής (εδώ και αρκετό καιρό σταθερές):
Ph: 6.8
Kh: 5
Gh: 9
NO2: 0
NO3: 10

Σε μερικές μέρες θα ανεβάσω και νέες φωτο.

Γιώργος Κ
04-04-09, 22:31
Καλησπερα και απο μενα!!
Ωραιο το ενυδρειακι σου!!!

....και ενεργός άνθρακας αντί του μη-ενεργού.

Γιατι χρησιμοποιεις ανθρακα??

hitman
05-04-09, 18:34
Χρησιμοποιούσα άνθρακα γιατί το είπε ο πετσοπάς...
Τώρα τον αφαίρεσα και έχω προσθέσει τύρφη.

xontros
06-04-09, 12:49
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Μπράβο και καλή συνέχεια! :p