PDA

Επιστροφή στο Forum : new malawi


aris2
03-03-09, 19:23
μετα απο ενα ξεπατωμα κουβαληματος και πλυσιματος ειμαι ετοιμος να δεχτω τις προτασεις σας?

imichal
03-03-09, 19:31
γινεται πολυ καλο:smt038

Ομως σφιξε το ζωναρι γιατι.....θελει και αλλες πετρες!!!:D:D

valkat
03-03-09, 19:50
καλησπερα φιλε aris2 .σαν στησιμο για το σκοπο που το προοριζεις μου φαινεται καλο αν και θα συμφωνησω με τον imichal οσον αφορα την ποσοτητα των πετρων.σαν συμβουλη θα ηθελα να σου προτεινω την χρηση λαβας ως προς το θεμα του χρωματος των πετρων (και του βαρους !!) σε σχεση με το χρωμα του φοντου.επισης ανεβαζω μια φωτο για να δεις τι εννοω .
ολα αυτα σαν συμβουλη και μονο και μη θελοντας να κρινω το αποτελεσμα για το οποιο σιγουρα εχεις κοπιασει .
καλη συνεχεια

aris2
03-03-09, 21:34
καλησπερα φιλε aris2 .σαν στησιμο για το σκοπο που το προοριζεις μου φαινεται καλο αν και θα συμφωνησω με τον imichal οσον αφορα την ποσοτητα των πετρων.σαν συμβουλη θα ηθελα να σου προτεινω την χρηση λαβας ως προς το θεμα του χρωματος των πετρων (και του βαρους !!) σε σχεση με το χρωμα του φοντου.επισης ανεβαζω μια φωτο για να δεις τι εννοω .
ολα αυτα σαν συμβουλη και μονο και μη θελοντας να κρινω το αποτελεσμα για το οποιο σιγουρα εχεις κοπιασει .
καλη συνεχεια
ευχαριστω valkat αλλα ειναι πλεων αργα για αλλαγες λογω μεσης και τα 50 κιλα ακομα που θα βαλω αυριο το σκεφτομαι.

Yannis_K
03-03-09, 21:53
Λειτουργικά αφού θα βάλεις και άλλες πέτρες θα είσαι πολύ καλά. Προσπάθησε μόνο να φτιάξεις σπηλιές και περάσματα με διαστάσεις κατάλληλες για το τελικό μέγεθος των ψαριών.
Αισθητικά θα έλεγα να δημιουργήσεις κάποια διαφοροποίηση στο ύψος για να μην είναι "μονοκόμματο" και να βάλεις και λίγη πρασινάδα.
Μπράβο και καλή συνέχεια στη προσπάθεια :)

aris2
03-03-09, 22:47
Λειτουργικά αφού θα βάλεις και άλλες πέτρες θα είσαι πολύ καλά. Προσπάθησε μόνο να φτιάξεις σπηλιές και περάσματα με διαστάσεις κατάλληλες για το τελικό μέγεθος των ψαριών.
Αισθητικά θα έλεγα να δημιουργήσεις κάποια διαφοροποίηση στο ύψος για να μην είναι "μονοκόμματο" και να βάλεις και λίγη πρασινάδα.
Μπράβο και καλή συνέχεια στη προσπάθεια :)
αυριο με τις καινουργιες πετρες θα δωσο υψος δεξια και αριστερα για να μην φαινεται μονοκοματο τωρα απο φυτα δεν θα αφησουν να ριζωσει κατι.ευχαριστω.

Yannis_K
03-03-09, 22:53
Από ότι διαβάζω βαλισνέρια και ανούμπια αντέχουν. Εγώ πάντως θα δοκιμάσω να βάλω στο δικό μου στην επόμενη αλλαγή νερού για να σπάσει λίγο η "νταμαρίλα" :p

aris2
04-03-09, 18:31
μετα απο 45 κιλα πετρες ακομη .

Πάνος
04-03-09, 19:53
πραγματικο νταμαρι!!!:p..πολυ ωραιες πετρες και ωραιο φοντο...
ομως θα συμφωνησω πως λιγη ανομοιομορφια περισσοτερη οσον αφορα τις πετρες θα το εκανε να δειχνει ΤΕΛΕΙΟ!!

kostaskich
04-03-09, 22:28
φιλε και εγω θα συμφωνησω με τον πανο οτι με περισοτερη ομοιομορφια στιστο ρωταω πετρες θα εδειχνε ακομη πιο ομορφο.αληθεια τι κιχλιδες θα βαλεις??

imichal
04-03-09, 22:33
εγω θα ρωτησω κατι ασχετο.....
Πως παει η μεση ?:grin::grin:

aris2
04-03-09, 22:35
φιλε και εγω θα συμφωνησω με τον πανο οτι με περισοτερη ομοιομορφια στιστο ρωταω πετρες θα εδειχνε ακομη πιο ομορφο.αληθεια τι κιχλιδες θα βαλεις??
βασικα φιλε μου ειναι λιγο δυσκολο να της στυσω καπως διαφορετικα γιατι παλευα μιση μερα για να μην πεφτουν το μονο που μπορω να δοκιμασω ειναι να βγαλω απο την μεση καποιες ετσι ωστε να σπαει η κορυφογραμη που σχιματιζετε.τωρα απο κιχλιδες θα μπουν αυριο pseydotropheus acei και maingano και αργοτερα λιγα labido.
-------------------------
εγω θα ρωτησω κατι ασχετο.....
Πως παει η μεση ?:grin::grin:
καπως καλυτερα το πρωι θα βγαλω και το εμπλαστρο και θα ειμαι οκ.αλλωστε ειμαι και σκληρο καρυδι.πηγες γαι παραγαδι?

kostaskich
04-03-09, 23:50
καλη επιτυχια φιλε μου με το στησιμο.περιμενουμε να το δουμε σε φωτο και με τα ψαρακια σου.παντως εχεις:smt038 κανει πολυ καλη επιλογη

aris2
04-03-09, 23:53
μολις το ετοιμασω θα εχει αναλυτικη παρουσιαση στης παρουσιασεις ενυδρειων.stay tuned............

MiziGr
04-03-09, 23:54
Σαν ποσότητα οι πέτρες σου είναι αρκετές...

Για μένα καλό θα ήταν να αλλάξεις όμως το στήσιμο όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω

Γενικά πολύ καλή προσπάθεια! Καλή συνέχεια

imichal
04-03-09, 23:57
Αρη αφηνουν κενα - περασματα μεταξυ τους οι πετρες ?

aris2
05-03-09, 00:00
αφηνουν οχι παρα πολυ μεγαλα αλλα αφηνουν.αυριο θα δω τα θηρια θα σου πω αν χρειαζεται ανακατανομη.παντως λιγο δυσκολο για μεγαλυτερες εδω που τα λεμε.

imichal
05-03-09, 00:07
οκ αυριο λογικα ερχεται το "φορτιο" απο Αθηνα.... Ο Sotiris7 με τα .....22 ψαρια παραμασχαλα φτανει το απογευμα.....
Να εισαι standby.....

aris2
05-03-09, 00:08
ποσαααααααααααααααααααα? κλεισε τα παραθυρα με μπετο και γεμισε το σπιτι με νεροοοοοοο.

aris2
05-03-09, 22:28
:smt054

imichal
06-03-09, 12:11
Καλή αρχή Άρη!
Μολις πιασουν αλγες οι πέτρες και η πλατη θα δειξει πολυ ωραιότερο...

aris2
07-03-09, 17:05
και μερικες βραδυνες....:rolleyes:

ΕΛΒΙΡΑ
12-03-09, 08:24
Ξάδερφε ο κόσμος είναι πάααααρα πολύ μικρός τελικά!!! Λοιπόν το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ ...και με το moonlight φοβερό!!! Καλή συνέχεια.........

aris2
12-03-09, 08:42
:D:D:D:D:D:smt066

giannisqq
09-04-09, 17:35
πολυ ωραιο φιλε ποσα λιτρα ειναι?
κ τι φιλτρα εχεις?πηρα ενα 700 λιτρα κ σκεφτομαι για κιχλιδες αλλα δεν εχω πολυ ιδεα τι θελουν!!!βοηθεια...

aris2
11-04-09, 07:44
300 λιτρα ειναι και απο φιλτρα το δικο του 1000 λιτ/ωρα και ενα eheim 2217 .οτι θελεις ρωτα.

Moutralewn
11-04-09, 09:24
Άρη, έχεις κάνει ένα πολύ όμορφο στήσιμο (χαλάλι η μέση :D:D ).

...αφου υπάρχουν και σπηλιές-τούνελ είσαι μια χαρά.

Την παρούσα στιγμή, με ψιλοχάει η χρωματική διαφορά του φόντου με τις πέτρες αλλά θεωρώ ότι η άλγη θα κάνει την δουλειά της και θα τα καλύψει όλα.

Τέλος, προσωπικά θα μείωνα λίγο την ένταση του moonlight, με κάποιο τρόπο.

Πάντως, τα ψάρια είναι κουκλιά!! :smt054

aris2
11-04-09, 15:23
Άρη, έχεις κάνει ένα πολύ όμορφο στήσιμο (χαλάλι η μέση :D:D ).

...αφου υπάρχουν και σπηλιές-τούνελ είσαι μια χαρά.

Την παρούσα στιγμή, με ψιλοχάει η χρωματική διαφορά του φόντου με τις πέτρες αλλά θεωρώ ότι η άλγη θα κάνει την δουλειά της και θα τα καλύψει όλα.

Τέλος, προσωπικά θα μείωνα λίγο την ένταση του moonlight, με κάποιο τρόπο.

Πάντως, τα ψάρια είναι κουκλιά!! :smt054
thanks οι φωτο ειναι παλιες τωρα εχει γινει ενα με το backround το φεγγαροφως ειναι χαμηλο απλως οι φωτογραφικη το κανει να φαινεται δυνατο. thanks για τα σχολια και παλι.