PDA

Επιστροφή στο Forum : Oasis...Κοινωνικο ενυδρειο!


Dimis
03-03-09, 14:58
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 50 x 38 x 39 DIY
Όγκος: 65 ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ
Κατηγορία: ΦΥΤΕΜΕΝΟ
Φυτά: Rotala wallichi,glossostigma,ceratopteris thalictroides,hemianthus micranthemoides,eustralis stellata,pogostemon helferi,anubia nana gold,cabomba,bacopa monieri,echinodorus tenellus,velicularia dubyana,ludwigia inclinata,k.a.
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 cardinal tetra,5 pseudomugil furcatus,5 cory pugmy,2 tateurndina ocellicauda,amano shimp shrimp,crystal red shrimp,cherry shrimp
Διακοσμητικά υλικά: Πρασινες πετρες μη ασβεστολιθικες,λευκη αμμο μη ασβεστολιθικη.
Φόντο: Μπλε χαρτονι
Φωτισμός: 1 14w GROLUX 1 14 ARCADIA FRESHWATER και 3 spot led στοχευμενα σε φυτα με απαιτησεις.
Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες
Φιλτράρισμα: eheim aquaball 2210
Θερμοστάτης: JAGER 75W
Λίπανση:Ολη η σειρα λιπασματων της seachem στο 1/3 των συνιστωμενων δοσεων
Παροχή CO2: 2 kg μπουκαλα 60 φυσαλιδες ανα λεπτο.

Παράμετροι:

pH:6.9
Γενική σκληρότητα (GH):6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:35% ανα εβδομαδα βρυσης με 1/3 α/ο.
Θερμοκρασία:25 c
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρειο αυτο ειναι το πρωτο που κατασκευασα ο ιδιος με πληροφοριες αποκλειστικα απο το aquatek,ειναι τζαμι 0.5 cm και κοντρα πλακε θαλασσης.Εχει 2 ανεμηστηρακια 0.9 mm 12 bolt και εκτος απο της 2 λαμπες φθορισμου που εχω βαλει εχει και 3 spot led 1w εκαστο για στοχευμενο φωτισμο.
Στην διακοσμηση τωρα μεσα απο τις πετρες εχει κατασκευαστει "δεξαμενη" απο plexiglass οπου εχω φτιαξει χαρμανι υποστρωμα απο ποταμισια αμμο-τυρφη-αργιλο.
Υ.Γ. ξερω οτι υπαρχει ιχθυοφορτιση αλλα μου εσπασε το new gouinea και εβαλα προσωρινα τις tetaurndina & furcatus σε αυτο μεχρι να τους στησω το νεο τους σπιτι.
Φωτογραφία:

Σπύρος Μ
03-03-09, 15:00
Ισως το καλύτερο ενυδρείο απο Ελλάδα που εχω δει μεχρι στιγμής...
Ενα μεγάαααλο ΜΠΡΑΒΟ για την προσπαθειά σου...
Η μόνη παρατήρηση είναι και μια ρίζα,που την εχεις κάνει να φαίνεται σαν δεντρο...Αυτο μου θυμίζει κατι απο AGA...

Raven
03-03-09, 15:02
Aπλα πανεμορφο !

water polo
03-03-09, 15:06
οι φωτος που εχεις βαλει το "αδικουν " λιγο, κατα τα αλλα πολυ καλο

Dimis
03-03-09, 15:09
Οντως το αδικουν,αλλα ειχα την μικρη kodak,ελπιζω εως την αλλη εβδομαδα να εχω βγαλει νεες φωτο με την νεα sony.

_antonis_
03-03-09, 15:16
Ναι, πρέπει να δανειστείς ή αγοράσεις μιά άλλη... δεν φαίνονται όλα τέλεια.
Κι εμένα δε μου αρέσει η ρίζα-δέντρο, αλλά ούτε και πολύ όπως είναι παραταγμένες οι πέτρες... Γενικά πάντως, είναι φυσικά πολύ ωραίο!

Dimis
03-03-09, 15:33
Την ριζα δενδρο δεν την εφτιαξα για να δωσω κατι στο τοπιο αλλα για να μαζευω σε πρωτο πλανο τις γαριδουλες και να μπορω να τις παρακολουθω και με αυτην την κατασκευη το πετυχα,ειναι το στεκι τους.

ΕΛΒΙΡΑ
03-03-09, 15:42
Πάαααααρα πολύ όμορφο!!! Διπλό μπράβο για όλη την προσπάθεια αφού είναι DIY το ενυδρείο!! Και το δεντράκι που έχεις φτιάξει με τη ρίζα κ τη moss μου αρέσει πάαααρα πολύ!!! Καλή συνέχεια.....

MiziGr
03-03-09, 16:24
Πραγματικά υπέροχο! Μπράβο σου!

Ηλίας
03-03-09, 17:34
Μικρό αλλα με πλουσιο εσωτερικό κοσμο!!

N4505
03-03-09, 18:18
Πολύ όμορφο, έχει κάτι μαγικό..:p
Και το δεντράκι μου αρέσει... Θα μπορούσες (λέμε τώρα) κάνοντας τρύπες, να του "φυτέψεις" κι άλλα κλαδιά και να βάλεις περισσότερη moss ;)

asourtzo
03-03-09, 21:09
Πολυ ωραια δουλεια μπραβο !!!!!!!!!! :p :p Σχετικα μικρο ενυδρειο με πολυ μεγααααλο μερακι φτιαγμενο!!!!!:D :D

Dimis
04-03-09, 14:30
Ευχαριστω πολυ και μονο που αφιερωνετε τον χρονο σας για να πειτε την αποψη σας.
Ειτε ειναι θετικη μια γνωμη ειτε αρνητικη ειναι ευχαριστο να ξερεις οτι καποιος ασχολειται με το δημιουργημα σου.
Περιμενω κι αλλες κριτικες.....

Πάνος
04-03-09, 20:03
επειδη το ενυδρειο σου μου αρεσε πααααρα πολυ..θα κανω μια μικρη παρατηρηση ωστε το ομορφο να γινει και φυσικοτερο...
οι παραταγμενες πετρες λιγο με χαλανε....προφανως τις εκανες για να διαχωρισεις την αμμο και γιαυτο δε μπορεις να χαλασεις το ομορφο παρτερι...ισως θα μπορουσες ομως να θαψεις μερικες παρομοιες πετρες σε διαφορα υψη στην αμμο....ωστε να δειχνει πιο φυσικο...σαν "κατολισθηση" και οχι τοσο σαν φραχτης..

Dimis
06-03-09, 13:29
Το ειχα κατα νου αρχικα αυτο πανο αλλα επελεξα την σκετη ολολευκη αμμο για αντιθεση.
Ομως θα κανω και μια δοκιμη σε αυτο που λες και θα ανεβασω καμια φωτο...