PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσογειακό.......πως???


vagosxxx
22-02-09, 08:53
Τι χρειάζεται από τεχνικό εξοπλισμό για να στήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο?
Κθώς και την φροντίδα του και το κόστος συντήρησης
Μιας και έχω εμπειρία μονο από δίσκους:cool:

Tricky
22-02-09, 09:06
Χρειαζεσαι οτι και σε ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.

Κυκλοφορια , σκιμερ και ενα καλο chiller ...αυτα ειναι τα βασικα.

Για ποσα λιτρα μιλαμε ?

vagosxxx
22-02-09, 09:35
Χρειαζεσαι οτι και σε ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.

Κυκλοφορια , σκιμερ και ενα καλο chiller ...αυτα ειναι τα βασικα.

Για ποσα λιτρα μιλαμε ?
για 60 με 120 λίτρα το σκίμερ δεν είναι από τα πιο ακριβά
-------------------------
για 60 με 120 λίτρα το σκίμερ δεν είναι από τα πιο ακριβά
Το τσιλέρ?

Tricky
22-02-09, 09:41
Μικρο το ενυδρειο φιλε μου ... δεν ξερω αν θα σε ανταμειψει (το ιδιο θα σου ελεγα αν ηθελες να κανεις τροπικο fish only αυτων των λιτρων)

Αναλυτικα , χρειαζεσαι οτι χρειαζεται ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.Υπαρχουν πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις τι εξοπλισμος απαιτειται.

Απο κει και περα , βουτας στη θαλασσα ? Νερο για αλλαγες θα παιρνεις απο τη θαλασσα ή θα φτιαχνεις συνθετικο ?

vagosxxx
22-02-09, 09:48
Μικρο το ενυδρειο φιλε μου ... δεν ξερω αν θα σε ανταμειψει (το ιδιο θα σου ελεγα αν ηθελες να κανεις τροπικο fish only αυτων των λιτρων)

Αναλυτικα , χρειαζεσαι οτι χρειαζεται ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.Υπαρχουν πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις τι εξοπλισμος απαιτειται.

Απο κει και περα , βουτας στη θαλασσα ? Νερο για αλλαγες θα παιρνεις απο τη θαλασσα ή θα φτιαχνεις συνθετικο ?
Tο κόστος με ενδιαφέρει τα λίτρα μπορεί και 250 δε ξέρω ακόμα όσο για τις αλλαγές και τι συλλογή, [έχω βάρκα και κάνω ψαροντούφεκο]

Tricky
22-02-09, 10:31
Κοιτα , το κοστος ειναι ιδιο με το τροπικο ...γλυτωνεις αμμο/βραχο/ψαρια και αλλα ζωντανα εφοσον τα μαζεψεις μονος σου.Ο βραχος να ειναι πορωδης και ελαφρυς (ζωντανη τραγανα κλπ) και ολα μαζεμενα απο καθαρη θαλασσα / παραλια

Ο εξοπλισμος διαφερει (προελευση , μαρκα , καινουργιο ή μεταχειρισμενο κλπ)

Χοντρικα :

1. κυκλοφορια : 40 - 150 ευρω
2. σκιμερ : 80 - 200 ευρω
3. chiller : 300 - 500 ευρω
4. φιλτρο : 50- 100 ευρω

Σε φωτισα , ε ? :) Και ομως , ετσι ειναι ...εγω πχ για το νεο ενυδρειο μου πηρα ενα σκιμερ μεταχειρισμενο 120 ευρω ενω καινουργιο εχει 250 ευρω + μεταφορικα απο Γερμανια. Ή ,αλλιως, το ιδιο σκιμερ στην Ελλαδα εχει 300 ευρω και στο εξωτερικο εχει 150 ευρω.

Η αρχη μου πλεον , οταν καποιος ρωταει ποσο κοστιζει ενα ενυδρειο , ειναι να του λεω ''Ποσα δινεις ?'' :D .

Πολλα ενυδρεια διαλυονται εντος διετιας ενω ξεκινησαν με πανακριβο,καινουργιο εξοπλισμο ο οποιος παει στα αζητητα ή πωλειται σε εξευτελιστικες τιμες ως second hand...εχω περασει και απο κει :).