PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιθεση χρτσοψαρου σε αλλο ...


stefanos1978
20-02-09, 20:38
πριν μερικες ημερες αγορασα ενα χρυσοψαρο για ενα μικρο ενυδρειακι που εχω , σημερα πηγα και πηρα και ενα αλλο για να εχει παρεα , διαφορετικου χρωματος απο το πρωτο , απο την πρωτη στιγμη που εριξα το δευτερο στο ενυδρειο το πρωτο αρχισε να το κυνηγα και να προσπαθει να του δαγκωσει τα πτερυγια , τι μπορει να συμβαινει ??

george
20-02-09, 20:43
Για πόσα λίτρα μιλάμε;
Τι χρυσόψαρα πήρες;

stefanos1978
20-02-09, 20:48
μιλαμε για πολυ λιγα λιτρα 20 ... (ξερω οτι ειναι παρα πολυ λιγα) απο οτι μου ειπε κοινα χρυσοψαρα ειναι κια τα 2 το ενα χρυσαφι και το αλλο χρυσαφι λευκο , λιγο μικροτερο σε μεγεθος απο το πρωτο

george
20-02-09, 20:53
Σε 20 λίτρα ούτε ένα χρυσόψαρο δεν χωράει.
Πόσο μάλλον δύο που έχεις εσύ.

stefanos1978
20-02-09, 20:54
αυτο το ξερω αλλα τον λογο που επιτιθετε δεν ξερω
:smt065:smt065

george
20-02-09, 20:55
Αν σε είχαν στριμωγμένο σε ένα κουτί 1Χ1 και σου έβαζαν μέσα και έναν άλλο Στέφανο...τι θα έκανες εσύ;

stefanos1978
20-02-09, 21:05
θα ορμουσα σε αυτον που τον εβαλε ... οχι σε αυτον που μπηκε !!!
καταλαβα φιλε πλακα κανω .... :o
εφ'οσον για την ωρα δεν εχω δυνατοτητα για μεγαλυτερο ενυδρειο να αφησω μονο το ενα ψαρακι ?

Roi
20-02-09, 23:00
θα ορμουσα σε αυτον που τον εβαλε ... οχι σε αυτον που μπηκε !!!
καταλαβα φιλε πλακα κανω .... :o
εφ'οσον για την ωρα δεν εχω δυνατοτητα για μεγαλυτερο ενυδρειο να αφησω μονο το ενα ψαρακι ?

και εγώ έχω ένα τέτοιο ενυδρείο, τα καθαρά λίτρα του νερού είναι περίπου 15, εβαλα ένα μονομάχο μέσα, είναι καλύτερα σε αυτά τα λίτρα, λίγα φυτακία και βολτάρει όλο χαρά.

stefanos1978
20-02-09, 23:19
τα χωρισα πλεον και αυριο πρωι πρωι επιστρεφω το ενα χρυσοψαρο , τωρα που το αλλο ειναι μονο του το βλεπω πολυ φυσιολογικο , κανει τις βολτουλες του και ειναι ζωηρο , λεω να κρατησω μονο αυτο και να μην του παρω τιποτα αλλο για παρεα , :smt022
οι μονομαζοι μου φαινοντε λιγο μιζεροι , δεν πολυκινουντε και μοιαζει ''νεκρο'' το ενυδρειο . ενω με το χρυσοψαρο εχει ζωη , κινηση :smt041

george
20-02-09, 23:21
Δεν θα αντέξει για πολύ το χρυσόψαρο.
Φίλτρο έχεις; Θερμοστάτη ; Λάμπα;

barcelonista
20-02-09, 23:26
τα χωρισα πλεον και αυριο πρωι πρωι επιστρεφω το ενα χρυσοψαρο , τωρα που το αλλο ειναι μονο του το βλεπω πολυ φυσιολογικο , κανει τις βολτουλες του και ειναι ζωηρο , λεω να κρατησω μονο αυτο και να μην του παρω τιποτα αλλο για παρεα , :smt022
οι μονομαζοι μου φαινοντε λιγο μιζεροι , δεν πολυκινουντε και μοιαζει ''νεκρο'' το ενυδρειο . ενω με το χρυσοψαρο εχει ζωη , κινηση :smt041

Σε πληροφορω πως ειναι το ιδιο κινητικοι με τα χρυσοψαρα:p
Ειχα την ιδια εντυπωση μεχρι πριν δυο μερες για τον εξης απλο λογο οτι οταν ακουγα μονομαχο ειχα στο μυαλο μ ενα κακομοιρο ψαρακι μεσα σε ποτηρι

stefanos1978
20-02-09, 23:28
φιλτρο εχω , εχει μεσα βιομπαλες , ενα σφουγγαρι και κατι μακαρονακια , λαμπα εχω , αυτη που εχει το ενυδρειακι δεν την αναβψ γιατι τρελενεται αλλα εχω ενα μικρο πορτατιφ διπλα που το φωτιζει χωρις να το ενοχλει , γιατι να μην αντεξει ?
και τα βακτηριακια του τα προσθετω καθε βδομαδα (ετσι μου ειπαν απο το petshop biofiltr 5 ml καθε εβδομαδα )και το αντιχλωριο του και πασα το εχω , και το βλεπω και μια χαρα (φτου μη το ματιασω )

george
20-02-09, 23:29
Kάθε πότε αλλάζεις νερό,πόσο και πως;

stefanos1978
20-02-09, 23:34
κοιταξε , εδω ειναι μπερδεμα, και σημερα που πηγα στο petshop να παρω το αλλο ψαρακι ο τυπος εκειμου τονησε πως δεν θα αλαζω νερο μονο θα συμπληρωνω + το φαρμακακι , εγω το ψαρι το εχω μια εβδομαδα και σημερα που εβγαλα νερο για να κανω προσαρμογη στο αλλο συμπληρωσα περιπου 2 λιτρα με το αναλογο αντιχλωριο (επισης μου ειπε πως οσο νερο και να συμπληρωσω , οχι αλαξω θα προσθετω 5ml αντιχλωριο)
τι να πω .... θε δειξει

george
20-02-09, 23:38
Aν συνεχίσεις να τον ακούς...δεν θα δείξει.

Τα χρυσόψαρα είναι "βρωμιάρικα" ψάρια.

Πρέπει να αλλάζεις νερό ΠΟΛΥ συχνά !!!

Διάβασε κι εδώ :
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/goldfish2.htm

stefanos1978
20-02-09, 23:44
οπως ειναι ''στρωμενο '' το ενυδρειο μου απο το χρυσοψαρο και τα φαρμακακια που εχω ριξει μπορω να βαλω μονομαχο αν δωσω το χρυσοψαρο η θελει ξανα ολη τη διαδικασια απο την αρχη ?

george
20-02-09, 23:45
Δεν είναι στρωμένο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

stefanos1978
20-02-09, 23:49
πριν βαλω το χρυσοψαρο το ειχα και 15 μερες δουλευε και αρχικα ειχα ριξει 20+20 ml safestart + αντιχλωριο + 5 ml biofiltr

george
20-02-09, 23:50
Xωρίς μετρήσεις των παραμέτρων σου δεν μπορείς να ξέρεις αν έστρωσε

stefanos1978
20-02-09, 23:53
σωστα ...... βλεπω τελικα μαζι με τα χρυσοψαρα να διωχνω και το ενυδρειο ... με εχει ανγχωσει αρκετα αυτο το δωρο ,
φιλε george σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου ,

george
20-02-09, 23:58
Να μη το διώξεις...να διαβάσεις,να μαθεις και να μην αγχωθείς

gwgw
21-02-09, 00:13
σωστα ...... βλεπω τελικα μαζι με τα χρυσοψαρα να διωχνω και το ενυδρειο ... με εχει ανγχωσει αρκετα αυτο το δωρο ,
φιλε george σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου ,

ολοι ετσι ξεκινησαμε πανω κατω, μη σε παιρνει απο κατω!

ξεκινα με εναν μονομαχο σιγα σιγα, και που ξερεις μπορει να κανεις και κατι μεγαλυτερο στο μελλον ;)

stefanos1978
21-02-09, 16:59
η οξυγωνοση του νερου γινετε με αναταραξη της επφανειας , λετε να ενοχλει αυτος ο θορυβος το χρυσοψαρο ?? εχει ενα σιγαστηρα που μπορω να κρεμασω αλλα μετα δεν κανει αρκετες φουσκες στο νερο ...

Blanch
22-02-09, 13:26
Δεν υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο. Τα υπόλοιπα που είναι πρόβλημα, ειπώθηκαν πριν.