PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορούμε να ταΐσουμε σαλιγκάρια στα ψάρια μας?


lingistis
20-02-09, 11:48
Μπορούμε να ταΐσουμε σαλιγκάρια στα ψάρια μας :confused:

Συγκεκριμένα παρατήρησα ότι τα κωνικά σαλικγάρια (Malaysian Livebearing Snail) έχουν αυξηθεί σε αριθμό και μέγεθος! Αντί να πιάσω και πετάξω μερικά μπορούν να ταϊστούν σε ψάρια (π.χ. με σπάσιμο του κέλυφους). Διαθέσιμοι φαγάδες είναι ένα μονομάχος, κάτι γκάπι, πλάτι και kribs :D

lucky13
20-02-09, 13:56
Απο οσο ξερω τα clown τρωνε τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια που λες αλλα δεν κανουν για το ενυδριο σου και θελουν πολλα λιτρα γιατι μεγαλωνουν πολυ (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm)

Raven
20-02-09, 14:01
Αλλο εννοει ο φιλος lingistis. Θελει απ οτι καταλαβα αντι να τα πεταει, να τα σπαει και να ταιζει τα ψαρια.
Το εχω κανει κι εγω και τα τρωνε τα ψαρια και οι γαριδες. Ιδιαιτερα τα Κριμπενσις θα εκτιμησουν δεοντως την ζωντανη τροφη. Παντως τα M.tuberculata εχουν σκληρο κελυφος και δεν σπανε απλως πιεζοντας τα με το χερι, εγω πιεζα τα Physa πανω στα τοιχωματα του ενυδρειου και εσπαγαν αμεσως.

lingistis
20-02-09, 15:28
Θελει απ οτι καταλαβα αντι να τα πεταει, να τα σπαει και να ταιζει τα ψαρια.
:smt023

Θα σπάσω μερικά για να δω τι θα κάνουν τα kribs

Πάνος
20-02-09, 16:01
και ο μονομαχος πιθανον να φαει...ειχα μονομαχο που ετρωγε τα σαλιγκαρακια που πιεζα στο τζαμι...:rolleyes:

maikl
20-02-09, 17:45
...τσ...τσ...τσ....:cool:

υδροχόος
20-02-09, 18:05
Ο δολοφονος με το δάχτυλο!!!
Τςτςτς:smt106:smt106:smt106

Πάνος
20-02-09, 22:07
χα...χα....τωρα δε τα τσακιζω, τα δινω στα παφερ...ειμαι "ο δολοφονος με τα παφερ"......