PDA

Επιστροφή στο Forum : κανει αυτος ο βραχος?


stavaigi
18-02-09, 16:18
γεια σας θα ηθελα να ρωτηω αν κανουν αυτες οι πετρες για να κρυψω τα ποδαρακια απο την βαση που ετοιμαζω για ενα reefaki!

PascM
18-02-09, 16:51
Απο πού τις έβγαλες?
Για πολύ βάρος τις βλέπω δεν ξέρω εσύ τις έχεις στα χέρια σου.

stavaigi
18-02-09, 16:55
απο βουνο ειναι και εχουν πολλους πορους και τρυπες θα την σπασω βεβαια δεν θα βαλω ολο αυτο το κοματι!
αλλα θα κανει η θα εχω προβλημα?

PascM
18-02-09, 17:18
Πρέπει να την καθαρίσεις καλά μα πάρα πολύ καλά!
Μην έχει τίποτα πάνω και με την εισαγωγή της στο ενυδρείο σου δημιουργήσει προβλήματα.

Προσωπικά δεν έχω ρισκάρει ποτέ κάτι τέτοιο στο θαλασσινό μου.

stavaigi
18-02-09, 17:22
Πρέπει να την καθαρίσεις καλά μα πάρα πολύ καλά!
Μην έχει τίποτα πάνω και με την εισαγωγή της στο ενυδρείο σου δημιουργήσει προβλήματα.

Προσωπικά δεν έχω ρισκάρει ποτέ κάτι τέτοιο στο θαλασσινό μου.

εννοειτε πως αν μπει θα πεσει πολυ βρασιμο μα παρα πολυ βρασιμο:D:D
αλλα ακομα το σκεφτομαι βασικα λεω να αγορασω νεκρο βραχο και να τον προσαρμωσω με αφρο πελιαιρεθανης, αλλα εδω στην κορινθο οχι νεκρο βραχο δεν εχουν αλλα ισως να μην ξερουν καν τι ειναι αυτο!:smt065:smt065

sifnos
18-02-09, 17:39
γνωμη μου ειναι να μην τον βαλεις.οσο και να τον βρασεις.ο βραχος ειναι ενα απο τα βασικοτερα κομματια της βιολογιας του ενυδρειου σου.και μια μετρα χωρις καθολου πορους αναπτυσει βιολογια το θεμα δεν ειναι αυτο.θα σου προτεινα τα παραατω για φθηνο βραχο βασης απο 3ευρω και φυσικα κανενα ταξιδακι σε καποιο φιλο που πουλαει ο ιδιος βραχο
http://intmarinefish.com/
http://stores.ebay.com/Marco-live-base-Rocks

stavaigi
18-02-09, 17:44
το πρωτο ειναι ζωντανος ετσι?
ειναι αξιοπιστοι αυτοι οι πωλητες?
ευχασριστω πολυ παντως για τα λινκς!
-------------------------
σε ποιον φιλο? αν θελεις στειλε μου details!

sifnos
18-02-09, 17:44
φυσικα.αναγνωρισνενοι και διαδεδομενοι.λες να θελω να σε καψω?:D.κοιτα τις μικρες αγγελιες.

vasilakis
18-02-09, 19:14
Δεν υπαρχει λογος να μπλεκεις με ιντερνετικες αγορες για βραχο .
Δεν ξερεις τι θα σου στειλουν και θα ειναι και καμποσα τα μεταφορικα.
Πηγαινε σε καποιο πετσοπ και παρε απο εκει ή ακομα καλυτερα απο ενυδρειο χομπιστα οπου θα ειναι και κουραρισμενος ;) και σενιος...
Αρκει να ξερεις να διαλεγεις καλο βραχο.

andreas72
18-02-09, 20:27
http://www.aqua-reef-farm.com

γιατί δεν πας μέχρι την καλαμάτα να πάρεις μονος σου... η να σου στείλουν με το κτελ 10 euro μεταφορικά ?:smt033

sifnos
18-02-09, 21:24
γεια σας θα ηθελα να ρωτηω αν κανουν αυτες οι πετρες για να κρυψω τα ποδαρακια απο την βαση που ετοιμαζω για ενα reefaki!

βραχο βασης θελει.οχι ντε και καλα 14 ευρω το κιλο ζωντανο βραχο

andreas72
18-02-09, 22:27
εδώ τον άλλον τον στείλαμε για 3 χρυσόψαρa να πάρει rio400... για λίγα euro κανεις έτσι? e ας ψωνίσει από τα link που έδωσες εσέι.προφανώς θα του βγει πιο οικονομικά από εκεί.δεν τον έστειλα με το ζόρι,στην καλαμάτα, μεgaλό παιδί είναι ας αποφασίσει.

sifnos
18-02-09, 22:33
εδώ τον άλλον τον στείλαμε για 1 χρυσόψαρο να πάρει rio400... για λίγα euro κανεις έτσι? e ας ψωνίσει από τα link που έδωσες εσέι.προφανώς θα του βγει πιο οικονομικά από εκεί.δεν τον έστειλα με το ζόρι,στην καλαμάτα, μεgaλό παιδί είναι ας αποφασίσει.
:confused:ειδες να κανω παραθεση σε ποστ δικο σου περι καλαματας???.οαταν ποσταρα δεν ειχα δει το δικο σου ποστ!μπορει να παρει τηλεφωνο να του στειλει.το 14 πηγαινε για το πετ εδω αθηνα.να υπενθυμισω πως εδω προτεινουμε δεν θελουμε ντε και καλα να περασει η αποψη μας.που προσβληθικες δηλαδη?

andreas72
18-02-09, 22:38
ουδεν σχολειο

Alex_Salonica
18-02-09, 23:12
και υπόψιν ο βράχος της φωτο φαίνεται να είναι ασβεστολιθικός

stavaigi
19-02-09, 15:00
και υπόψιν ο βράχος της φωτο φαίνεται να είναι ασβεστολιθικός
θα το τεσταρω λεω να τον αφησω για λιγο καιρο μεσα σε μαλακο νερακι να δω πως θα παει αλλα μαλλον θα καταλειξω σε νεκρο βραχο ουτος η αλλος θα χρειαστω λιγα κοματακια αφου το reefaki μου θα ειναι μολις 60 λιτρα!
σας ευχαριστω ολους παντως συντομα θα ξεκινησω να βγαζω και φωτο απο το εργαλειο........

vasilakis
20-02-09, 01:54
Μη μπεις καν στον κοπο να τον τεσταρεις.
Γιατι να ρισκαρεις να τον βαλεις στον ενυδρειο σου.
Με 10 € παιρνεις 2 κομματια ζωντανου βραχου plate και καθαρισες.