PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια ! Το χρυσοψαρο στριφογυρναει σαν τρελο ....


f_alonso
17-02-09, 20:34
Γεια σας συγχαρητηρια για το πολυ καλό σας φόρουμ .

Εχω ενα προβλημα με το χρυσόψαρο μου στρυφογυρναει σαν τρελο μήπως μπορειτε να με βοηθήσετε ή ειναι καταδικασμενο
δειτε το παρακάτω βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=gSFT9xpXMR4

Ευχαριστω

SOCRATIS
17-02-09, 20:37
Στρέβλωση σπονδυλικής στήλης ,φαίνεται.Από πότε είναι σε αυτή την κατάσταση ,πόσο καιρό το έχεις και σε τι θερμοκρασίες;

aaaooll
17-02-09, 20:39
μπορει να ισιωσει ο κορμοσ του η ειναι μονιμα στραβος? δωσε περρισοτερες πληροφοριες... λιτρα, συγκατικοι, μετρισεις,κλπ...

f_alonso
17-02-09, 23:21
Αυτο πρεπει να το εχω 2 χρονια
Ειναι 15 μερες τώρα
θερμοκρασια νερου 24 βαθμους , 60 Litre ,Πλαστικά φυτά μονο .και ψηλή αμμο .
συγκατικοι (αλλα τρια χρυσοψαρα (το ενα τριπλασιο απο αυτο σε μεγεθος ),ενας γλυφτης ,ενα Γατόψαρο ,και ενα μικρο ασημι με ριγα με κοφτη καπως μυτη με μεγαλη ουρα ) σόρυ δεν ξερω τα ονοματά τους.

Απο φαρμακα βαζω (Aqua safe ,& EasyBallance )

Απο Ph και αλλες μετρησεις μην με ρωτατε δεν τα ξερω .

Ακίνητο μενει οταν κοιμάται αλλα παλι ειναι διπλωμένο .Μόνιμα στραβο ειναι .

iliastra
18-02-09, 00:36
δεν ξερω τι μπορει να φταει.... αλλα εγω αλλο θελω να σχολιασω, λιγα λιτρα πολλα ψάρια, αν κοιταξεις θα δεις οτι για ενα χρυσοψαρο το λιγοτερο ειναι 30-40 λιτρα...αρα με 2 χρυσοψαρα εισαι πολυ οριακα (αν αφαιρεσοθμε αμμο ,διακοσμητικα, φιλτρο εαν ειναι εσωτερικο) τοτε παμε δαγκωτο για ενα χρυσοψαρο σε αυτα τα λιτρα....επισης εχεις και μερικα ψαρια που δεν ταιριαζουν με τα χρυσοψαρα (γενικα χρυσοψαρα μονο με χρυσοψαρα και παλι πρεπει να προσεχουμε ποια ειδη βαζουμε μαζι, δεν ταιριαζουν ολα τα χρυσοψαρα μεταξυ τους)

δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω με το ψαρακι σου, δεν ξερω τι μπορει να το προκαλεσε, ισως το στρες ισως καποια γεννετικη ανομαλια...δεν ξερω, περιμενε και τους πιο εμπειρους..

in the pond
18-02-09, 17:37
Αυτο πρεπει να το εχω 2 χρονια
Ειναι 15 μερες τώρα
θερμοκρασια νερου 24 βαθμους , 60 Litre ,Πλαστικά φυτά μονο .και ψηλή αμμο .
συγκατικοι (αλλα τρια χρυσοψαρα (το ενα τριπλασιο απο αυτο σε μεγεθος ),ενας γλυφτης ,ενα Γατόψαρο ,και ενα μικρο ασημι με ριγα με κοφτη καπως μυτη με μεγαλη ουρα ) σόρυ δεν ξερω τα ονοματά τους.

Απο φαρμακα βαζω (Aqua safe ,& EasyBallance )

Απο Ph και αλλες μετρησεις μην με ρωτατε δεν τα ξερω .

Ακίνητο μενει οταν κοιμάται αλλα παλι ειναι διπλωμένο .Μόνιμα στραβο ειναι .

Φίλε, σε πιάσαμε να έχεις άγνοια σχετικά με την διατήρηση ΣΩΣΤΟΥ ενυδρείου με τις ΣΩΣΤΕΣ συνθήκες διαβίωσης των ενοίκων του. Χρειάζεσαι ΑΜΕΣΕΣ αλλαγές ώστε να μην τύχουν ανάλογα ή και χειρότερα προβλήματα στα υπόλοιπα ψάρια σου.

1. Ξεκινάω με τα λίτρα σου: Τα 60 λίτρα φτάνουν ίσα-ίσα για μόνο ένα χρυσόψαρο.
2. Έχεις: α)αντλία β)φίλτρο γ)αεραντλία?
3. Τα (ενας γλυφτης) (ενα Γατόψαρο) και (το μικρο ασημι με ριγα με κοφτη καπως μυτη με μεγαλη ουρα) παίρνουν ΑΜΕΣΑ πόδι από το ενυδρείο γιατί μιλάμε για εντελώς διαφορετικές συνθήκες και βιολογία νερού του ενυδρείου από ότι ζητούν τα χρυσόψαρα.
4. Για να ΘΕΛΕΙΣ να έχεις ένα σωστό ενυδρείο με υγειή όντα μέσα πρέπει να γνωρίζεις άμεσα το κάθε τι που διαδραματίζεται μέσα στο ενυδρείο, όπως χημεία του νερού, θερμοκρασία, καθαριότητα κ.λ.π. Διάβασε άμεσα εδώ στο φόρουμ για να μάθεις περισσότερα για τη χημεία του νερού αλλά το βασικότερο για τον΄εξαιρετικά σημαντικό κύκλο του αζώτου.

Πολύ φοβάμαι ότι το ψαράκι αυτό το έχεις ήδη χάσει και ίσως τις επόμενες μέρες πάθουν κάτι ανάλογο και τα υπόλοιπα με πρώτα τα πλέκο-γατόψαρο-και το άλλο Χ!

Προμηθεύσου ΑΜΕΣΑ τεστ για:
Αμμονίας
Νιτρώδη
Νιτρικά

Τί άλλο να πώ....υπάρχουν τόσα πολλά...διάβασε άμεσα και θα καταλάβεις τι θέλω να σου πω.

Φιλικά Βασίλης

Πάνος
18-02-09, 23:04
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
www.tsamisaquarium.gr (http://www.tsamisaquarium.gr)

f_alonso
19-02-09, 03:25
OK ευχαριστω ...δεν περιμενα να ειναι τοσο πολυπλοκα τα πράγματα ..και αυτοι που πουλανε τα ψαρια τα πουλανε μονο και μονο για να τα ξεφορτωθουν και να βγάλουν λεφτα ..θα μου πεις αν τα λεγαν ολα αυτα πολλοι λιγοι θα αγοραζαν και αυτοι μαλλον θα γινονταν κλέφτες :p:p..κριμα τα ψαρια καταλήγουν σε ασχετους με το αντικείμενο και ψοφανε .....

in the pond
19-02-09, 09:20
OK ευχαριστω ...δεν περιμενα να ειναι τοσο πολυπλοκα τα πράγματα ..και αυτοι που πουλανε τα ψαρια τα πουλανε μονο και μονο για να τα ξεφορτωθουν και να βγάλουν λεφτα ..θα μου πεις αν τα λεγαν ολα αυτα πολλοι λιγοι θα αγοραζαν και αυτοι μαλλον θα γινονταν κλέφτες :p:p..κριμα τα ψαρια καταλήγουν σε ασχετους με το αντικείμενο και ψοφανε .....

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και πολύ απλή ρουτίνα χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές για όσα χρόνια έχεις το ενυδρείο, με την προϋπόθεση να παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες.;)

Τώρα όσον αφορά για το δεύτερο, προτιμώ να μην το συζητώ καν. Κλέφτες πάντως δεν είναι γιατί εδώ στην Κύπρο έχουμε μια παροιμία που λέει "εγώ στραβώνω τζιε πουλώ τζιε' σύ άμπλεπε τζ' αγόραζε" δηλαδή: Εγώ τυφλώνω και πουλώ, εσύ βλέπε (γνώριζε) και αγόραζε! Πολύ σοφο για την περίπτωση. Αυτοί πουλάνε αλλά εσύ πρέπει να γνωρίζεις τι αγοράζεις και γνωρίζεις εκ των προτέρων τις ανάγκες του.;)

Το τρίτο, πράγματι είναι κρίμα...χιλιάδες ψάρια στο βωμό της ανεξέλεκτης αγοράς.

Πίστεψε με όμως, ότι σχεδόν όλοι σαν και εσένα έχουμε ξεκινήσει και με τα ίδια ερωτηματικά.:confused: