PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοστατης προβλημα η οχι?


aris2
14-02-09, 22:28
εχω ενα ριο 300 και πρεπει να παω τον θερμοστατη στου 28 για να εχω 26 περιπου βαθμους στο ενυδρειο.ειναι φυσιολογικο επειδη ειναι 300 βατ ? η θα δουλευει συνεχεια μεχρι να πιασει του 28 και απλα δεν τους φτανει ποτε?

hitman
14-02-09, 23:08
τώρα που ο θερμοστάτης είναι στους 28 κόβει όταν φτάσει στους 26 ή όχι; Η θερμοκρασία που γράφει ο θερμοστάτης είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ. Αν κόβει κανονικά και κρατάει σταθερή την θερμοκρασία στους 26 δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν δεν κόβει ποτέ σημαίνει πως δεν μπορεί να φτάσει αυτή την θερμοκρασία και χρειάζεσαι ή έναν μεγαλύτερο ή έναν δεύτερο γύρω στα 100 βατ φαντάζομαι.

aris2
15-02-09, 12:23
χωρις να ειμαι σιγουρος μαλλων πανω απο 26 δεν εχει ανεβει ποτε και οταν κλεισουν τα φωτα πεφτη 25-25,5 δεν ακουγετε το κλικ οταν του αλλαζω θερμοκρασια γιαυτο δεν μπορω να σου πω σιγουρα
-------------------------
καμια δευτερη γνωμη κανεις?

Roi
15-02-09, 13:28
το πιο πιθανο είναι οτι η κλίμακα στον θερμοστάτη είναι ενδεικτική και πρέπει να χρησιμοποιείς θερμότερο για να γνωρίζεις την ακριβή θερμοκρασία του νερού. Για να το τσεκάρεις αυτό θα πρέπει να παρακολουθήσεις αν ο θερμοστάτης ανοίγει - κλείνει καθε τόσο. Ο δικός μου έχει ένα λαμπάκι στο γυαλί που ανάβει οταν είναι σε λειτουργία. Για να το δεις τοποθέτησε προσωρινά τον θερμοστάτη σε μια λεκάνη με λίγο χλυαρό νερο (για να το ζεστάνει γρήγορα, πρέπει να είναι ολος βυθισμένος στο νερο) και παρακολουθησέ τι κάνει.