PDA

Επιστροφή στο Forum : μανδαρινος!!!!!!!!!!!!


exetlaios
12-02-09, 15:21
πριν απο ενα μηνα καθως παρατηρουσα το ενυδρειο μου με τις ωρες προσεξα το μανδαρινο, τον οποιο τον εχω 4 μηνες περιπου, να καθεται ακινητος σε μια εσοχή του βραχου, να έχει γίνει άσπρος και να να ξεφλουδιζει!!!!!! Τρομαξα νομισα οτι πεθαινει το ψαρακι μου αλλα το πρωι ολα καλα. Απο τότε πολυ συχνα το βραδυ επαναλαμβανει αυτη την περιεργη διαδικασια. Εψαξα σε side αλλα δεν ειδα κατι σχετικο. Ξερει κανεις τι συμβαίνει??? Τι ακριβως κανει???

sifnos
12-02-09, 15:42
πριν απο ενα μηνα καθως παρατηρουσα το ενυδρειο μου με τις ωρες προσεξα το μανδαρινο, τον οποιο τον εχω 4 μηνες περιπου, να καθεται ακινητος σε μια εσοχή του βραχου, να έχει γίνει άσπρος και να να ξεφλουδιζει!!!!!! Τρομαξα νομισα οτι πεθαινει το ψαρακι μου αλλα το πρωι ολα καλα. Απο τότε πολυ συχνα το βραδυ επαναλαμβανει αυτη την περιεργη διαδικασια. Εψαξα σε side αλλα δεν ειδα κατι σχετικο. Ξερει κανεις τι συμβαίνει??? Τι ακριβως κανει???
πριν τον βαλεις στο ενυδρειο σου ποσος καιρος ειχες περασει αφου το εστρωσες απο κοπηποδα πας?

exetlaios
12-02-09, 15:52
το ενυδρειο το εστρωνα 2 μηνες απο κοκηποδα ειχα τοσα που ηταν σαν κοπαδι κατσαριδες. Εβγαιναν εξω απο το βραχο κατα δεκαδες. Οχι ειναι μια χαρα. Δεν ειναι δυνατον να επαναλαμβανει αυτη τη διαδικασια για ενα μηνα και το πρωι και ολη τη διαρκεια της μερας να ειναι κινητικος υγειης και να τρωει απο βραχο. Αλλωστε δεν εχει αλλον ανταγωνιστη. Μολις σβηνουν τα φωτα κρυβεται ξεφλουδιζει και μετα απο ωρες τιναζεται και αρχιζει πολυχρωμος και με ζωντανια να κολυμπαει στους βραχους. Διαβασα οτι ειναι τοξικος και σκεφτομαι μηπως εχει καποια σχεση.

sifnos
12-02-09, 16:44
το ενυδρειο το εστρωνα 2 μηνες απο κοκηποδα ειχα τοσα που ηταν σαν κοπαδι κατσαριδες. Εβγαιναν εξω απο το βραχο κατα δεκαδες. Οχι ειναι μια χαρα. Δεν ειναι δυνατον να επαναλαμβανει αυτη τη διαδικασια για ενα μηνα και το πρωι και ολη τη διαρκεια της μερας να ειναι κινητικος υγειης και να τρωει απο βραχο. Αλλωστε δεν εχει αλλον ανταγωνιστη. Μολις σβηνουν τα φωτα κρυβεται ξεφλουδιζει και μετα απο ωρες τιναζεται και αρχιζει πολυχρωμος και με ζωντανια να κολυμπαει στους βραχους. Διαβασα οτι ειναι τοξικος και σκεφτομαι μηπως εχει καποια σχεση.λογικα εχει τον Synchiropus splendidus.φυσικα και ειναι τοξικος αλλα αυτος δεν εχει να κανει με τον ιδιο:Dνομιζω δεν εχει υπερξιακο.πλακα κανω με ενδιαφερει πολυ το θεμα.δεν εχω διαβασει καπου κατι παρομοιο απο αυτα που δαιαβαζω τοση ωρα σε μια εγκυκλοπεδεια που εχω ειναι οτι ενδεχομενος να ενοχλητε απο το οτι τι ενυδρειο ειναι μολις 2 μηνες στρωμενο.ειναι λιγο για μανδαρινο.τι μετρησεις εχεις? στη φυση ειναι νυκτοβιο ψαρι.θα το ψαξω παραπερα..

nikman
13-02-09, 00:05
Μήπως τον τσιμπάει κανένα ψάρι; Σουλατσάρει σε όλο τε ενυδρείο ή μόνο σε μία μικρή περιοχή;
Δεν είναι καλό σημάδι κατά τη γνώμη μου. Μακάρι να μη επέλθει το μοιραίο :smt086

sifnos
13-02-09, 00:17
Μήπως τον τσιμπάει κανένα ψάρι; Σουλατσάρει σε όλο τε ενυδρείο ή μόνο σε μία μικρή περιοχή;
Δεν είναι καλό σημάδι κατά τη γνώμη μου. Μακάρι να μη επέλθει το μοιραίο :smt086
θα συμφωνισω.δεν ειναι καλο σημαδι.ισως τελικα να εχουν δικιο οταν λενε μονο σε καλα στρωμενα ενυδρεια (μετα απο ενα χρονο)ισως αυτο να φταιει.ειναι πιθανον να τον τσιμπανε αλλα δε θα το ειχα καταλαβει?θα τρελενοταν απο την οξιτιτα το αλλο ψαρι

theofilos
13-02-09, 00:34
Ενας απο τους λογους που λενε να μπαινει αργοτερα στα ενυδρεια ειναι για να υπαρχουν πολλα κοπηποδα. Σε ενα καινουργιο ενυδρειο ο πλυθησμος των κοπηποδων δεν εχει καμμια σχεση με ενα χρονιαρικο ενυδρειο. Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος αλλος λογος. Δεν εχω ακουσει δηλαδη καποιο προβλημα περα απο την αναγκη υπαρξης ζωντανης τροφης.

alexx
13-02-09, 00:45
πριν απο ενα μηνα καθως παρατηρουσα το ενυδρειο μου με τις ωρες προσεξα το μανδαρινο, τον οποιο τον εχω 4 μηνες περιπου, να καθεται ακινητος σε μια εσοχή του βραχου, να έχει γίνει άσπρος και να να ξεφλουδιζει!!!!!! Τρομαξα νομισα οτι πεθαινει το ψαρακι μου αλλα το πρωι ολα καλα. Απο τότε πολυ συχνα το βραδυ επαναλαμβανει αυτη την περιεργη διαδικασια. Εψαξα σε side αλλα δεν ειδα κατι σχετικο. Ξερει κανεις τι συμβαίνει??? Τι ακριβως κανει???
Το έχει κάνη και ο δικός μου το βράδυ.

theofilos
13-02-09, 01:24
Ξερω καποια ψαρια που κοιμουνται μεσα στη βλενα τους τη νυχτα για προστασια, π.χ. οι παπαγαλοι. Μηπως ειναι κατι τετοιο?

exetlaios
13-02-09, 12:54
εχει δικιο ο theofilos κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει γιατι ολη τη μερα ειναι πολυ κινητικος και τρωει. κοκηποδα υπηρχαν παρα πολλα οπως ειπα και βρισκω ακομα και στα φιλτρα οταν κανω αλλαγες στο ενυδρειο. οι μετρησεις ολες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα και δεν τον πλησιαζει αλλο ψαρι. Αλλωστε δεν νομιζω ενα μηνα και κατι να υπαρχει προβλημα και να μην εχει αλλαξει συμπεριφορα. Ευχαριστω παντως.

theofilos
13-02-09, 13:08
Ο μανδαρινος αν εχει φαγητο ειναι απο τα ανθεκτικα ψαρια. Λογω της βλεννας του ειναι και παρα πολυ ανθεκτικος στο ich!