PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν το τρώνε το μαρουλάκι τους;


aquaman
12-02-09, 08:45
Έχουμε και λέμε: Στο ενυδρείο μου έχω 6 apple snails και 4 nerita ruby, καθώς και πολυάριθμα ramshorn τα οποία φαίνεται να πληθαίνουν συνεχώς (παρ'ότι προσέχω στο τάισμα να μην πέφτει τροφή στο βυθό...).

Προχτές έβαλα μέσα ένα φύλο μαρουλιού, το οποίο επλυνα καλά, και "καρφίτσωσα" στο βυθό με ένα ξυλαράκι για σουβλάκια ("καλαμάκια" μαθαίνω ότι τα λένε στο Νότο...:) ). Το μαρούλι ακουμπάει τόσο στο βυθό όσο και στο τζάμι, για να μπορούν να το φτάσουν τα σαλιγκάρια.

Πίστευα ότι έτσι θα έτρωγαν καλά και τα μεγάλα, αλλά κυρίως ότι θα μαζευόταν επάνω του τα ramshorn για να αφαιρέσω μερικά.

Εδώ και 3 μέρες δεν το έχει ακουμπήσει κανείς... Ελέγχω πρωι/βράδυ, με φως/με σκοτάδι, τίποτα....

Μήπως έχω κάνει λάθος κάπου; Πρέπει να το βράσω το μαρούλι πρώτα για να μαλακώσει μήπως; Μήπως πρέπει να περιμένω να αρχίσει να σαπίζει για να τους "αρέσει";

eve_gr2000
12-02-09, 09:11
Ειδικά για τα apple snails που έχω εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα...Τσακίζουν τα πάντα!
Το μαρούλι το έχεις βράσει λίγο ώστε να μαλακώσει?
Δοκίμασε αντί για μαρούλι αγγούρι (με πολύ ψύχα) και μπρόκολο (το αγαπημένο των δικών μου).
Δεδομένο ότι όλα αυτά τα έχεις βράσει πριν λίγα λεπτά ώστε να μαλακώσουν και να βουλιάζουν (αλλά και να πεθάνουν τυχόν μικρόβια).

υδροχόος
12-02-09, 09:56
Έχεις πμ

aquaman
12-02-09, 11:38
χμμμ.. όχι δεν το έβρασα πρώτα. Θα το δοκιμάσω, όπως και το αγγουράκι....

aquaman
13-02-09, 22:52
Λοιπόν, το βρασμένο αγγουράκι, το έκαναν λιώμα τα apple snail, μέσα σε λίγες ώρες. Ευχαριστώ για την ιδέα.

Το κακό είναι ότι τα ramshorn το αγνοούν τελείως, όπως και το μαρούλι. Φαντάζομαι ότι τρώνε άλγες και τέτοια, αλλά δεν θα είναι εύκολο να τα μαζεψω...