PDA

Επιστροφή στο Forum : πεθαινει η Heliofungia


arhsb
11-02-09, 16:37
Καλησπέρα! Σημερα γυρνώντας σπίτι είδα τη Heliofungia να εχει μισοπεθάνει. Οταν τη γύρισα ειδα κατι σκουλίκια απο κατω οπως τη φωτο. Ηταν μακρια και λεπτα με μικρα ποδαρακια χρωματος κοκκινου και καφε και μπαινοβγαιναν στο κοραλι. Μπορω να σωσω το κοραλι? Κινδυνεύουν και τα αλλα?

Υ.Γ. Τη Heliofungia την εχω 7 μηνες.

Lsourtzo
11-02-09, 18:43
κοίτα ... αρχικά βγάλε αμέσως τα σκουλήκια ...
ότι και να ΄χει το κοράλλι ... τα σκουλήκια σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο ...
αφού βγάλεις τα σκουλήκια ξαναβάλε το ζωντανό μέσα ...
είναι πιθανό τα σκουλήκια να το στρεσάρανε μέχρι απονέκρωσης ...
αν κάποια κομμάτια είναι ακόμα ζωντανά εγώ θα έλεγα ότι υπάρχουν ελπίδες ...
αρκεί να μην στρεσαριστεί άλλο το κοράλλι και οι συνθήκες νερού να είναι αυτές που πρέπει ...

αλήθεια ... τι συνθήκες έχεις ? μετρήσεις έχεις κάνει πρόσφατα ...

ps. αυτό το μοβ που είναι απο κάτω τι είναι ???

arhsb
11-02-09, 19:14
Οι συνθήκες νερου είναι καλές. Μονο το ΝΟ3 ειναι 0,5. Θα προσπαθήσω να τα βγάλω. Αυτό το μοβ ειναι αλλο κοραλι.Thanks για την απαντηση :)

Lsourtzo
11-02-09, 23:58
έβγαλες τα σκουλήκια ?
ίσος βοηθήσει μία φωτογραφία τους απο κοντά όταν τα βγάλεις να δούμε τι είναι !!!

vasilakis
12-02-09, 11:45
Αν μπορεις κανε και ενα dip στο κοραλι δε χανεις τιποτα.
Αν εχεις και αλλα LPS κατω σηκωσε τα να δεις μηπως εχουν και αυτα τετοια σκουληκακια.

enzo
13-02-09, 00:19
Θα προσπαθήσω να τα βγάλω. Αυτό το μοβ ειναι αλλο κοραλι.Thanks για την απαντηση :)

τι εννοεις οτι ειναι αλλο κοραλλι?
νεκρο ειναι η ζωντανο, κι αν ειναι ζωντανο το εχεις πλακωσει με την ηλιοφουγκια?:shock:

Lsourtzo
13-02-09, 00:23
τι εννοεις οτι ειναι αλλο κοραλλι?
νεκρο ειναι η ζωντανο, κι αν ειναι ζωντανο το εχεις πλακωσει με την ηλιοφουγκια?:shock:
έτσι νόμιζα και εγώ στην αρχή για αυτό ρώτησα ...
αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι οφθαλμαπάτη λόγο της φωτογραφίας ...
μάλον είναι ποιο πίσο ... ελπίζω

vasilakis
13-02-09, 00:28
Funfia ειναι και ελπιζω να το εχεις πλακωσει μονο για τς αναγκες της φωτογραφησης.

arhsb
14-02-09, 15:31
Sorry παιδιά ελειπα 3ήμερο. Όταν το γυρισα και ειδα τα σκουλικια το αφησα αμέσως και ακουμπησε λίγο στο αλλο. Δεν είναι η θέση του εκει αλλα δεν φορουσα γάντια. Τελικα όταν πήγα να τα βγάλω εκτος απο σκουλίκια είχε και μικρα ζουζουνια σαν μερμήγκια και είχε πεθάνει πιο πολυ. Ετσι προτίμησα να το βγάλω απο το ενυδρείο μην αρρωστήσουν και τα αλλα ή μην μου ανέβει η αμμωνία.

gregoryn
16-02-09, 11:03
Οι συνθήκες νερου είναι καλές. Μονο το ΝΟ3 ειναι 0,5. Θα προσπαθήσω να τα βγάλω. Αυτό το μοβ ειναι αλλο κοραλι.Thanks για την απαντηση :)

Μήπως το ΝΟ2 ειναι 0,5?

arhsb
16-02-09, 22:46
οχι, το ΝΟ2 ειναι 0.