PDA

Επιστροφή στο Forum : Juwel record 60


supermanx
05-02-09, 14:39
Ήρθε λοιπόν ο καιρός να παρουσιάσω και το δικό μου ενυδρείο.Δεν είναι τελείως τελειωμένω αλλά θα ήθελα να το δείτε πριν μπω φαντάρος.



Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x30
Όγκος:60 μικτά 45 καθαρά(περίπου)
Κατηγορία:φυτεμένο με ζωοτόκα
Φυτά: Hygrophila corymbosa, Βacopa caroliniana, Hydrocotyle leucocephala, κερατόφυλλο μπόλικο, java moss και αλλό ένα που δν γνωρίζω


Ψάρια / Άλλα είδη:7 guppy(2αρσεν. 2θυλ. 3μικρα) και 1 bronze corydoras και αναμένω applesnail
Διακοσμητικά υλικά:μια πέτρα ασβεστολιθική,χαλίκι ψιλό
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:15watt(μαμίσιος)
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες (10:30 με 20:30)
Φιλτράρισμα:εσωτερικό φίλτρο Juwel record 60(μαμίσιο)
Θερμοστάτης:Jager 50W
Λίπανση:sera floredepot υπόστρωμα και 2 φορές τν εβδομάδα 2ml potassium
Παροχή CO2:1ml excel καθημερινός

Παράμετροι:

pH:7,5 με 8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10
Αλλαγές νερού:1 φορά την εβδομάδα 30%
Θερμοκρασία:27 βαθμούς κελσίου
Φωτογραφία:πιο κάτω:)

Ηλίας
05-02-09, 15:08
ωραιο το ενυδρειάκι σου ....μ'αρέσει
θα ήταν πιο ωραίο αν εβαζες και κανένα ξύλο ωστε να εδενες πάνω το java moos. Αχχχχχχ....να χαμε και εδώ στην Μυτιλήνη μοος και τετοια ωραία φυτακια...
αν και δεν ειναι τελοιομένο παντος ειναι πολυ ωραίο

supermanx
05-02-09, 15:14
ωραιο το ενυδρειάκι σου ....μ'αρέσει
θα ήταν πιο ωραίο αν εβαζες και κανένα ξύλο ωστε να εδενες πάνω το java moos. Αχχχχχχ....να χαμε και εδώ στην Μυτιλήνη μοος και τετοια ωραία φυτακια...
αν και δεν ειναι τελοιομένο παντος ειναι πολυ ωραίο
θ ήθελα να βάλω κάποιο ξύλο μέσα αλλά μάλλον μετά τον ορκισμό μπορεί να βάλω:D...
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια:smt038...

Πάνος
05-02-09, 16:49
εχεις μια καλη αρχη!!!
η ενσταση μου αφορα φυσικα το κορυ που θελει κοπαδι αλλα και πιο μαλακο νερο...θα σου προτεινα να το δωσεις..
νομιζω πως αν εβαζες μερικες πετρουλες ακομη ανισομεγεθεις (η ξυλο οπως ειπε ο φιλος) και με το που θα φουντωσουν τα φυτα θα δειξει παρα πολυ..

Ηλίας
05-02-09, 17:41
οταν λες κοπάδι τι αριθμο ενοεις?

Πάνος
05-02-09, 21:36
5-6 ψαρακια.....αλλα στα λιτρα σου θα πρεπει να εχεις μονο αυτα...και μαλακο νερο...οποτε ....:(

delta66
06-02-09, 00:24
Πολυ καλη προσπαθεια για αρχη. :cool:
Σιγα σιγα κοιτα για επιπλεον λαμπα και βγαλε το cory εκτος του κοπαδιου και του νερου θελει και αμμο για υποστρωμα. ;)

Serafeim
07-02-09, 00:00
Καλή αρχή φίλε μου και καλός στρατιώτης. Μετά την ορκομωσία βλέπω να μην το αναγνωρίζεις..
Αλήθεια που παρουσιάζεσαι? Να δούμε για ....λίγο βύσμα?

supermanx
07-02-09, 12:45
Καλή αρχή φίλε μου και καλός στρατιώτης. Μετά την ορκομωσία βλέπω να μην το αναγνωρίζεις..
Αλήθεια που παρουσιάζεσαι? Να δούμε για ....λίγο βύσμα?
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:D...Παρουσιάζομαι Σκαραμαγκά δλδ Ναυτάκι...Για να μν λένε πολύ δν έβαλα βύσμα για να μπω, καθώς όταν έκοψα αναβολή είχα δηλώσει αλεξηπτωτηστών ή πεζικό μαζί με τον αδερφό μου...Ο αδερφός μου παρουσιάζεται Σπάρτη την Δευτέρα...

fotis_k
07-02-09, 19:20
Πολυ καλη προσπαθεια.Εγω θα μαζευα λιγο το κερατοφυλλο.Δηλαδη θα δημιουργουσα μπουκετακια την πετρα θα την εβαλα πιο πισω και απο μπροστα την ανουμπια.Επισης επειδη εχω κι εγω αυτο το ενυδρειο να σου πω οτι μεικτα ειναι 54 λιτρα κι οχι 60 που αναφερεις.;)

harilaos
07-02-09, 19:36
Μήπως πρέπει να δεις τη θερμοκρασία λιγάκι.. 27 βαθμοί πολύ δεν είναι;

Ηλίας
07-02-09, 20:21
Μήπως πρέπει να δεις τη θερμοκρασία λιγάκι.. 27 βαθμοί πολύ δεν είναι;
αι πραγματι και εγω το ειδα αλλα ξεχασα να το επισημάνω .Πιστεύω οτι 23 καλά είναι...
Πολυ καλη προσπαθεια.Εγω θα μαζευα λιγο το κερατοφυλλο.Δηλαδη θα δημιουργουσα μπουκετακια την πετρα θα την εβαλα πιο πισω και απο μπροστα την ανουμπια.Επισης επειδη εχω κι εγω αυτο το ενυδρειο να σου πω οτι μεικτα ειναι 54 λιτρα κι οχι 60 που αναφερεις.;)και εγώ το ίδιο λεω:) .....αλλιώς ακούγετε το 60 και αλλίως το 54;)...
...και στις τιμές αυτο γινετε "Στην εκπληκτική τιμή των 599Ε" & "Στα 2 αγαλματάκια σας κάνουμε δώρο 100Ε"

fotis_k
09-02-09, 18:12
.Πιστεύω οτι 23 καλά είναι...
και εγώ το ίδιο λεω:) .....αλλιώς ακούγετε το 60 και αλλίως
Αφου εχει γκαπυ..!23 βαθμοι δεν ειναι λιγοι?τα γκαπυ δεν θελουν απο 25-27?:confused:

Ηλίας
09-02-09, 20:01
δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα

mikele
09-02-09, 20:29
παιδια προσεχετε τι γραφετε
ειναι δυνατον 23 βαθμους ???

καλη αρχη με το ενυδρειο σου !!! θελει λιγη περιποιηση και ταξη ....δεν γινεται να εχεις καρυ και γκαπυ μαζι

αν κρατησεις τα κορυ πρεπει να βαλεις 2 3 ακομα ετσι ωστε να κοπαδιασουν

καλη συνεχεια !!!

Ηλίας
09-02-09, 22:19
εδώ (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm) καθαρά λέει οτι μπορουν ανετα να ζησουν και στους 22-23 βαθμούς και μαλιστα σε αυτούς τους βαθμούς ζουνε περισσοτερο .

supermanx
10-02-09, 02:02
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και κάθε παρατήρηση είναι δεκτή και θα προσπαθήσω να ρυθμίσω καλύτερα σιγά σιγά όσο μπορώ το ενυδρείο μου...'επειδή φοβάμαι λίγο την θερμοκρασία των 23 βαθμών θα το βάλω στους 25:D

Perazzi
10-02-09, 03:22
Μπράβο ωραίο το ενυδρείο σου , καλή συνέχεια και καλή θητεία

delta66
10-02-09, 09:56
Αφου εχει γκαπυ..!23 βαθμοι δεν ειναι λιγοι?τα γκαπυ δεν θελουν απο 25-27?:confused:
24 καλα ειναι ΓΙΑ GUPPY
http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=3228
http://www.theaquariumwiki.com/Poecilia_reticulata
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/562.htm