PDA

Επιστροφή στο Forum : αρχη κατασκευης λιμνης-βοηθεια!


VaLia
03-02-09, 14:24
πωπω εχω διαβασει 1 μηνα τωρα τοσα πολλα ξενυχταω και δεν χορταινω τις φωτο απο λιμνες..εχω ξεσηκωθει....παιρνω πρωι πρωι το φτυαρι.....φετος απεκτησα σπιτι με κηπο και θελω παρα πολυ μια λινουλα με καταρακτη...οχι υπερπαραγωγες γιατι και ο κηπος μικρος ειναι και εχει και γατες που πηδανε μεσα:mad: αλλα εχω χωρο για μια λιμνουλα σαν του arisk....εχω εντυπωσιαστει με το τι μπορουμε να κανουμε οταν θελουμε και βαλουμε την φαντασια μας σε δραση....απλα θα σας κουρασω σιγα σιγα αυτον τον καιρο γιατι οπως εμαθα ειναι καλη εποχη να ξεκινησω σιγα σιγα....απλα ειναι τοσα πολλα αυτα που εχουν γραφτει και ειναι ολοι τοσο εμπειροι που εχω μπερδευτει...:confused::confused::confused::confus ed::smt100:smt100:smt100.εχω γενικα καταλαβει πως λειτουργουν τα πραγματα και πανω κατω τι χρειαζεται αλλα επιεδη δεν θελω να γινω ....''ψαρο-δολοφονος'' θα χρειαστο λιγο απο τον χρονο σας...αρχικα για μια λιμνουλα τετοιου μεγεθους οπως παραπανω τι διαστασεις χρειαζονται???α!και μετα το σκαψιμο χρειαζεται να ριξω και τσιμεντο γιατι ο κηπος εχει κοκκινοχωμα...μην κατσει με την πιεση το εδαφος και χαλασουν ολα?!?!υποστρωμα ή liner(το λεω σωστα???) που το βρισκω γιατι εψαξα λιγο και ειδα εξωφρενικες τιμες τυπου 300 ευρω....


σορυ για τα τοσα που εχω να ρωτησω αλλα εχω διαβασει τοσα εδω και δεν ξερω πλεον τι να πρωτοπαρω....και απο που να αρχισω...:smt100

Nik25
03-02-09, 17:49
To Lainer ενημερωτικα τοσο κοστιζει.Ειναι πανακριβο υλικο.

VaLia
03-02-09, 19:32
To Lainer ενημερωτικα τοσο κοστιζει.Ειναι πανακριβο υλικο.

υποστρωμα και λαινερ ειναι το ιδιο?η μεμβρανη pvc??? υπαρχει γενικα κατι πιο φτηνο(?)γιατι μιλαμε για μια λιμνη γυρω 2000λιτ...δεν ειναι κατι μεγαλο...αλλα θελω να το κανω σωστα....

Andros
03-02-09, 20:12
Γεια σου Valia.
Προτου αρχισεις τις εσκαφες θα σου ελεγα να σχεδιασεις στο εδαφος το σχημα που θελεις να δωσεις για την λιμνουλα με γυψο.
Φτιαξε πρωτα μια μικρη παρακτια ζωνη για ευνοητους λογους και μετα σιγα σιγα πας στα πιο βαθια.
Η παρακτια ζωνη ειναι τεραστιας σημασιας για μια λιμνουλα.
Επισης μην ξεχασεις να φτιαξεις και ραφακια για να μπορεις να βαλεις και φυτα.
Οχι μπετον στη βαση της λιμνης αλλα αφου τελειωσεις το σκαψιμο ριχνεις αμμο τον πατας και μετα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λαϊνερ. Προς το παρων αυτα και τα λεμε.:D

VaLia
03-02-09, 20:31
Γεια σου Valia.
Προτου αρχισεις τις εσκαφες θα σου ελεγα να σχεδιασεις στο εδαφος το σχημα που θελεις να δωσεις για την λιμνουλα με γυψο.
Φτιαξε πρωτα μια μικρη παρακτια ζωνη για ευνοητους λογους και μετα σιγα σιγα πας στα πιο βαθια.
Η παρακτια ζωνη ειναι τεραστιας σημασιας για μια λιμνουλα.
Επισης μην ξεχασεις να φτιαξεις και ραφακια για να μπορεις να βαλεις και φυτα.
Οχι μπετον στη βαση της λιμνης αλλα αφου τελειωσεις το σκαψιμο ριχνεις αμμο τον πατας και μετα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λαϊνερ. Προς το παρων αυτα και τα λεμε.:D


ααα μαλιστα...ευχαριστω..το εχω κανει το σχεδιο...δεν βιαζομαι για τα φυτα και τα ψαρια γιατι χρειαζομαι και συμβουλες ακομα...σιγα σιγα και σωστα....:D:D:Dαμμο???τι αμμο?χαλικι κανει???και υφασμα μετα τι?λαινερ τωρα βρηκα μαγαζι...θα παω να δω αν εχει τωρα...3 επιπεδα ειναι καλα με καταληξη 1 μετρο βαθος???:confused::confused::confused:

Andros
03-02-09, 21:23
Οταν τελειωσεις τις εσκαφες και αφου αφαιρεσεις οτι αιχμηρο εχει στα τοιχωματα της κατασκευης ειδικα απο πετρες βαζεις αμμο οικοδομικο ωστε να καλυψεις οτι αιχμηρο εχει ο πατος αλλα και να πατα το λαινερ οταν γεμισει με νερο πιο μαλακά.
Χαλικι δεν κανει..
Πολλοι πρωτα βαζουν ναιλον και μετα απο πανω βαζουν το λαινερ και παρα του οτι δεν ειναι κακο για μενα ειναι υπερβολη!
Εαν σε παιρνει για 3 επιπεδα και βεβαια ειναι καλα....

VaLia
04-02-09, 00:09
Οταν τελειωσεις τις εσκαφες και αφου αφαιρεσεις οτι αιχμηρο εχει στα τοιχωματα της κατασκευης ειδικα απο πετρες βαζεις αμμο οικοδομικο ωστε να καλυψεις οτι αιχμηρο εχει ο πατος αλλα και να πατα το λαινερ οταν γεμισει με νερο πιο μαλακά.
Χαλικι δεν κανει..
Πολλοι πρωτα βαζουν ναιλον και μετα απο πανω βαζουν το λαινερ και παρα του οτι δεν ειναι κακο για μενα ειναι υπερβολη!
Εαν σε παιρνει για 3 επιπεδα και βεβαια ειναι καλα....

μαλιστα...θα αρχισω με αυτα και μολις τα ετοιμασω θα τα πουμε παλι και με φωτο.....χιλια ευχαριστω....:D:D:D:D

george
04-02-09, 00:21
Ρίξε μια ματιά εδώ,ίσως σε βοηθήσει :
http://www.siniolakis.gr/acqua/index.htm

in the pond
04-02-09, 09:31
πωπω εχω διαβασει 1 μηνα τωρα τοσα πολλα ξενυχταω και δεν χορταινω τις φωτο απο λιμνες..εχω ξεσηκωθει....παιρνω πρωι πρωι το φτυαρι.....φετος απεκτησα σπιτι με κηπο και θελω παρα πολυ μια λινουλα με καταρακτη...οχι υπερπαραγωγες γιατι και ο κηπος μικρος ειναι και εχει και γατες που πηδανε μεσα:mad: αλλα εχω χωρο για μια λιμνουλα σαν του arisk....εχω εντυπωσιαστει με το τι μπορουμε να κανουμε οταν θελουμε και βαλουμε την φαντασια μας σε δραση....απλα θα σας κουρασω σιγα σιγα αυτον τον καιρο γιατι οπως εμαθα ειναι καλη εποχη να ξεκινησω σιγα σιγα....απλα ειναι τοσα πολλα αυτα που εχουν γραφτει και ειναι ολοι τοσο εμπειροι που εχω μπερδευτει...:confused::confused::confused::confus ed::smt100:smt100:smt100.εχω γενικα καταλαβει πως λειτουργουν τα πραγματα και πανω κατω τι χρειαζεται αλλα επιεδη δεν θελω να γινω ....''ψαρο-δολοφονος'' θα χρειαστο λιγο απο τον χρονο σας...αρχικα για μια λιμνουλα τετοιου μεγεθους οπως παραπανω τι διαστασεις χρειαζονται???α!και μετα το σκαψιμο χρειαζεται να ριξω και τσιμεντο γιατι ο κηπος εχει κοκκινοχωμα...μην κατσει με την πιεση το εδαφος και χαλασουν ολα?!?!υποστρωμα ή liner(το λεω σωστα???) που το βρισκω γιατι εψαξα λιγο και ειδα εξωφρενικες τιμες τυπου 300 ευρω....


σορυ για τα τοσα που εχω να ρωτησω αλλα εχω διαβασει τοσα εδω και δεν ξερω πλεον τι να πρωτοπαρω....και απο που να αρχισω...:smt100

Καλημέρα.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σε απασχολήσει για την ώρα δεν είναι το λάινερ και η εκσκαφή, αλλά ο αν ο χώρος όπου πρόκειται να κατασκευάσεις τη λίμνη σου είναι η καλύτερη επιλογή. Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον.

Το να κατασκευάσεις μια λίμνη απλά...κάπου, είναι ακριβώς σαν να κτίζεις ένα σπίτι χωρίς σχέδιο, πρόνοιες, πολεοδομική μελέτη! Πρώτα - πρώτα ξεκινάμε με αυτά και μετά ακολουθούν τα σκαψήματα και υλικά.

1. Πρέπει να προβλέψεις να έχεις πρόσβαση υδροδότησης πολύ κοντά.
2. Σημείο παροχής ΔΕΗ κοντά για τήν αντλία και το φίλτρο.
3. Αν έχεις στην αυλή σου φυλλοβόλα δέντρα, τότε απόφυγε εντελώς το ενδεχόμενο κατασκευής της λίμνης κάτω-δίπλα-πολύ κοντά σε αυτά τα δέντρα.
4. Προσπάθησε να βρεις ένα χώρο όπου κατά τη διάρκεια του χειμώνα να έχει κάτι ως φράκτη του αέρα/βοριά. Επίσης θα ήταν καλά κατά την καλοκαιρινή περίοδο να αποφεύγεται εντελώς η έκθεση (στο άμεσο ηλικό φως) της λίμνης σου κατά τις ώρες 12:00-15:00μ.μ. Αυτό το γεγονός είναι πολύ σημαντικό, γιατί αν η λίμνη είναι μικρή όπως την φαντάζεσαι, οι ώρες όπου σου ανάφερα μπορούν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία του νερού σε μη θεμιτά όρια. Χρησιμοποίσε ίσως κάποιο δέντρο ή μέρος της οικοδομής του σπιτιού σου να έχεις την απαιτούμενη σκιά εκείνη την περίοδο.

Το λάινερ είναι όντως η καλύτερη επιλογή!!!!;) Αφού σχηματίσεις, σκάψεις σε 3 βαθμίδες τη λίμνη σου, τοποθέτησε λεπτόκοκκο οικοδομικό άμμο όπως σου έχει πει και ο φίλος Άντρος και μετά από πάνω το λάινερ.

Ξεκίνησε με το καλό αφού σκεφτείς όλα αυτά και λέμε το κάθε τι στην ώρα του.

VaLia
04-02-09, 16:23
Καλημέρα.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σε απασχολήσει για την ώρα δεν είναι το λάινερ και η εκσκαφή, αλλά ο αν ο χώρος όπου πρόκειται να κατασκευάσεις τη λίμνη σου είναι η καλύτερη επιλογή. Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον.

Το να κατασκευάσεις μια λίμνη απλά...κάπου, είναι ακριβώς σαν να κτίζεις ένα σπίτι χωρίς σχέδιο, πρόνοιες, πολεοδομική μελέτη! Πρώτα - πρώτα ξεκινάμε με αυτά και μετά ακολουθούν τα σκαψήματα και υλικά.

1. Πρέπει να προβλέψεις να έχεις πρόσβαση υδροδότησης πολύ κοντά.
2. Σημείο παροχής ΔΕΗ κοντά για τήν αντλία και το φίλτρο.
3. Αν έχεις στην αυλή σου δέντρα, τότε απόφυγε εντελώς το ενδεχόμενο κατασκευής της λίμνης κάτω-δίπλα-πολύ κοντά σε αυτά τα δέντρα.
4. Προσπάθησε να βρεις ένα χώρο όπου κατά τη διάρκεια του χειμώνα να έχει κάτι ως φράκτη του αέρα/βοριά. Επίσης θα ήταν καλά κατά την καλοκαιρινή περίοδο να αποφεύγεται εντελώς η έκθεση (στο άμεσο ηλικό φως) της λίμνης σου κατά τις ώρες 12:00-15:00μ.μ. Αυτό το γεγονός είναι πολύ σημαντικό, γιατί αν η λίμνη είναι μικρή όπως την φαντάζεσαι, οι ώρες όπου σου ανάφερα μπορούν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία του νερού σε μη θεμιτά όρια. Χρησιμοποίσε ίσως κάποιο δέντρο ή μέρος της οικοδομής του σπιτιού σου να έχεις την απαιτούμενη σκιά εκείνη την περίοδο.

Το λάινερ είναι όντως η καλύτερη επιλογή!!!!;) Αφού σχηματίσεις, σκάψεις σε 3 βαθμίδες τη λίμνη σου, τοποθέτησε λεπτόκοκκο οικοδομικό άμμο όπως σου έχει πει και ο φίλος Άντρος και μετά από πάνω το λάινερ.

Ξεκίνησε με το καλό αφού σκεφτείς όλα αυτά και λέμε το κάθε τι στην ώρα του.



αρχικα ευχαριστω πολυ τον george για το site ειναι πολυ κοντα σε αυτα που εχω σκεφτει...θα κανω μια επισκεψη συντομα σε ενα υποκαταστημα....

ευχαριστω για τις συμβουλες ειναι πολυ χρησιμα ολα αυτα...τα σκεφτηκα και ειδα οτι αθελα μου εχω κανει καλη επιλογη του σημειου γιατι:

1.εχει βρυση ακριβως διπλα
2.εχει λαμπα εκει που σημαινει οτι εχω παροχη ρευματος
3.ειναι γωνια και στις 2 πλευρες της λιμνης θα εχω περιπου 80-1μετρο μαντρα-τοιχο,γιατι θα την κανω σε κοιλο σχημα
3.το σπιτι ειναι ετσι φτιαγμενο που ο κηπος δεν εχει σχεδον καθολου αμεση επιρροη απο τον ηλιο το καλοκαιρι..
4.ειναι αφτιαχτος ακομα οποτε θα λαβω τα μετρα μου για τα δεντρα....

νομιζω τα εχω παει καλα ως προς την τοποθεσια...οριστε το σημειο....πειτε και εσεις τις αποψεις σας.....:p

in the pond
04-02-09, 17:03
Όντως πολύ καλή η επιλογή της θέσης. Σιγουρέψου όμως ότι από κάτω δεν υπάρχουν σωλίνες του αποχαιτευτικού, υδροδότησης αλλά ιδιαίτερα σύρματα παροχής ηλεκτρισμού!!!:smt059

Θα χρειαστείς ηλεκτρολόγο ώστε να σου δημιουργήσει μια θέση διακόπτη για εξωτερικό χώρο.

Πρέπει τώρα να ξεκαθαρίσεις ποιός θα είναι ο τρόπος οξυγώνωσης της λίμνης σου.

Θανάσης Ντίνης
04-02-09, 19:26
Καλώς ηρθες στη παρέα μας

Εμείς το λαινερ το πήραμε απο το "leroy merlin", αν θυμάμαι καλά οι διαστάσεις ήταν 4 χ 5, και η τιμή του πριν 1 χρονο, περίπου στα 80 με 90 ευρώ.

Προσοχή στις διαστάσεις σου, καλύτερα να σου περισσέψει λίγο, παρά να χρειαστεί να κολλήσεις κομματι.

καλή επιτυχία σου ευχόμαστε

VaLia
04-02-09, 19:36
καταλαβα...ωραια θα πω σε ηλεκτρολογο να βαλει διακοπτες.....οξυγονωση ε???κοιτα θελω να βαλω καταρακτη οποτε.....

ευχαριστω για την λυση σου θαναση....τα leroy με βολευουν παραπολυ θα παω αυτη την εβδομαδα αν ειναι κιολας....για την γωνια αυτη τι διαστασεις λετε...???γυρω στα 2000λιτρ θα κοιταξω να ειναι...μην πιασω και ολο τον κηπο δεν ειναι και αλανα....

αυτο που με δυσκολευει ειναι οτι επειδη ο κηπος ειναι κοκκινοχωμα...διαλυεται πολυ ευκολα...αλλα πιστευω τοι αν ριξω την αμμο θα λυθει....βραχους που θα βρω???:smt100:smt100:smt100να παρω...τα βουνα???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

VaLia
07-03-09, 20:19
τελικα λογω προβληματων (αχ αυτες οι μαναδες:smt013:smt013:smt013) δεν θα ''ανοιξω δουλειες'' θα βαλω ετοιμη:

αγορασα μια λεκανη 450λιτ απο τα πρακτικερ...λετε να εχω προβλημα με το υλικο της για τα ψαρια???

μπορει καποιος να με κατατοπισει με μια λιστα τι χρειαζομαι απο εξοπλισμο κ αν εχετε να μου προτεινετε μαρκες...???:confused::confused::confused:

θελω να φτιαξω πηγη με βραχακια για το νερο στη λιμνη με κυκλοφορητη...αλλα διαβασα οτι καλο ειναι να βαλω εξωτ.φιλτρο...χρειαζομαι φιλτρο υv σωστα???υπαρχει ενσωματωμενο σε εξωτ.φιλτρο???

ευχαριστω κ παλι...

*αντε επιτελους να αρχισω..εχω μπερδευτει κ τωρα με την ετοιμη δεν ξερω?!?!?πως?!?!?ουφ:smt101:smt101:smt101:smt101:s mt101:?::?::?::?::?::?:

Andros
08-03-09, 14:53
Ασε την μανα να φωναζει και φτιαξτε αυτο που θελετε εσεις....

Ειναι κριμα να εχω τον χωρο για κατι πιο μεγαλο και στο τελος να κανω κατι πολυ μικρο, που στο τελος της ημερας (λογω καιρικων συνθηκων) μονο προβληματα θα μου δημιουργει και αγχος.

Προσωπικα θα εκανα αυτο που λες υπο καποιες προυποθεσεις αλλα και παλι....

Και επειδη ειμαι σιγουρος οτι αν φτιαξεις αυτη την κουτσουλια που λες στο τελος θα το μετανιωσεις...:D
Μην βιαστεις, ξανασκεψου το και τα λεμε.;)

POURITANOS
09-03-09, 00:14
Καλή αρχή .
έγραψες ότι έχει γάτες η γειτονιά σου, κάτι που σημαίνει ότι δε θα μπορείς την τυποποιημένη λίμνη σου να γεμίζεις μέχρι επάνω, μιας και χρειάζεται μια απόσταση ασφαλείας στο να μη μπορεί η γάτα να φτάνει να βάζει το πόδι της και να αγγίζει τα ψαριά = ακόμα μικρότερη σε χωρητικότητα λίμνη.
καταρράχτη εύκολα φτιάχνεις με ένα απλό κυκλοφορική.
αν δεν βάλεις πολλά φυτά τότε θα χρειαστείς φίλτρο για το νερό.
πιστεύω ότι θα έχεις μεγάλα προβλήματα με εξάτμιση του νερού το καλοκαίρι.
προβλήματα το χειμώνα με φόβο στο να μην παγώσει το νερό και τα ψαριά -+10:smt059.
Σίγουρα αν πάνε όλα καλά,καταλάβεις ότι μπορεί να φιλοξενήσεις λίγα χρυσόψαρα η κουνουποψαρα .
κρίμα που σκοπεύεις να βάλεις την πλαστικη λίμνη αυτή.
Θα μπορούσες να το κανείς όπως έλεγες αρχικά και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο χειμώνα καλοκαίρι .

VaLia
09-03-09, 11:42
ναι οντως κριμα...αν με αφηναν θα εκανα κ τα 40 τετραγωνικα λιμνη...:D:D:D

εεε...εχω φτιαξει καλυμα της λιμνης με συρματοπλεγμα μεσα σε τελαρο για την προστασια το βραδυ που δεν θα μπορω να ''επιτηρω ''τις γατες...αυτο δεν ειναι το προβλημα μου..θα μουν κ φυτα στον κηπο και περιμετρικα θα γινει ενας φραχτης απο φυτα οποτε θα κραταει τους ''περιεργους'' εξω..

οταν λες φυτα...πολλα???και ποια ειδη? γιατι θελω να βαλω λιγα νουφαρα...δεν θα ειναι πολυ μεγαλη οπως καταλαβατε αρα δεν θελω να την ''πνιξω''...τι προτεινετε?

αν με αυτον τον τροπο γλιτωσω το φιλτρο...τι κανω για λαμπα uv?
νομιζω οτι ειμαι τυχερη για τις εναλλαγες των εποχων...ηλιος το καλοκαιρι δεν πεφτει στον κηπο αμεσα..απλα υπαρχει πολυ φως κ αντανακλαση απο γυρω σπιτια...το χειμωνα η κατωτερη εδω ειναι 7-8 βαθμοι...εχουμε και αρκετη υγρασια..θα το παλεψω τι λετε?:smt112:smt112:smt112

POURITANOS
09-03-09, 22:52
ΟΚ ας πούμε ότι το έλυσες το πρόβλημα με της γάτες.
Αν και κουραστικό μου ακούγεται το άνοιξε κλείσε του τελάρου.
αν θες να βάλεις νούφαρα να ξέρεις είναι φυτό που πιάνει πόλη χώρο, και πιστεύω ότι αν πιάσει καλά σαν φυτό θα την γεμίσει την λιμνούλα σου.
Απλά εγκυκλοπαιδικά απαντώ στο θέμα του νούφαρο μιας και δεν είχα ποτέ για να ξερώ στα σίγουρα κάποια πράματα.
Νομίζω ότι θέλει και κάποιο συγκεκριμένο βάθος για να αναπτυχτεί σωστά.
Μπορείς να βάλεις πάπυρο ένα είδος σαν μικρά "μπαμπού" που είναι πολύ καλά στο να τραβάνε τα νιτρικά από το νερό.
λάμπα uv δεν νομίζω να χρειαστείς. μη φορτώνεσαι με πράματα πόυ ίσος δεν τα χρειαστείς μιας και λες (νομίζω ότι είμαι τυχερή για τις εναλλαγές των εποχών...ήλιος το καλοκαίρι δεν πέφτει στον κήπο άμεσα..)
τώρα τι να σου πω δεν πόλη κατάλαβα με το θέμα λίγο μπερδεύτηκα με αντανάκλασης κτλ.
Απλά αν δεν έχεις ήλιο και τα φυτά θα έχουν πρόβλημα.
Πολλά πράγματα παίζουν από λίμνη σε λίμνη αν η δική σου δεν έχει επαφή με τον ήλιο όλα αλλάζουν, μου λες για υγρασία?? το καλοκαίρι δεν θα έχει έτσι δεν είναι?

Υ.Γ. Και τα ψαριά θέλουν φως .

VaLia
09-03-09, 23:22
εχει πολυ φως γενικα ο κηπος απλα ο ηλιος δεν θα χτυπα με τις ακτινες τουσε καμια περιπτωση την λιμνη...ναι το καλοκαιρι δεν εχει υγρασια αλλα η γη απο κατω ειναι πολυ υγρη λογω του οτι η περιοχη που μενω πριν αποξηραθει ηταν βαλττοτοποι κ λιμνες....τωρα εχουν αφησει ενα μεγαλο παρκο με παπιες ποταμι κ τεραστια λιμνη...(ασχετο)...για λαμπα ρωτησα λογω αλγης....θελω αρκετα καθαρο το νερο μου κ ψαχνομαι για φυτα λαμπες κ ολα τα σχετικα...καθε συμβουλη λοιπον ειναι ευπροσδεχτη...

εμαθα οτι η λεγομενη ''φακη του νερου'' μπορει να γινει τροφη για τα χρυσοψαρα...θελει βεβαια προσοχη στην εξαπλωση της αλλα θα δω κα τι καταναλωση θα εχει...νουφαρα θελω σιγουρα γιατι τα λατρευω...

παπυρο στανταρ για τα νιτρικα...(θα κλεψω αλλωστε ευκολα και απο το παρκο εδω διπλα...:D:D:D)

τι αλλο προτεινεις απο φυτα για καθαρο νερο???

POURITANOS
10-03-09, 01:54
Αφού δεν χτυπάνε κατευθείαν οι ακτίνες του ηλίου πάνω στο σημείο της λίμνης . Θεωρητικά μιας και θα έχεις και φυτά δεν θα αναπτυχτεί πρασίνισμα στο νερό= καθαρό νερό .
Θα έχεις και αργή ανάπτυξη και στα φυτά :confused: αν δεν έχεις πολύ ήλιο.
πιστεύω φακή του νερού σε μεγάλες λίμνες μονό. Είπες θες να βλέπεις το καθαρό νερό και φυσικά τα ψαριά και όχι κάτι πορτοκαλί να κινητέ μέσα στο νερό, οπότε πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μην την βάλεις.
Αν η περιοχή σου έχει λίμνες ποταμιά κτλ. πρόσεχε μήπως καμιά μέρα σου κάνει ντου κανένα νερόφιδο, βατράχια αν έχει εκεί κοντά δε την γλυτώνεις θα έρθουν και σε σένα.
Δεν ξερώ πολλά από φυτά για μέσα στο νερό. (στηλε κανενα pm στην lucy αυτη ξερει πολλα πραματα να σου πει για φυτα)
Για τα λίτρα σου άντε κανένα φίλτρο με καλή κυκλοφορία για να κανείς και καταρράχτη .
uv δεν βλέπω λόγω να βάλεις αν δεν εχει πολυ ηλιο δεν θα πιασει αλγες.

maikl
10-03-09, 06:18
[quote=VaLia;339022]
αγορασα μια λεκανη 450λιτ απο τα πρακτικερ...

/quote]

-Ποσο σου κοστισε? με ενδιαφερει.....:cool:

in the pond
10-03-09, 10:23
Φίλτρο, θα χρειαστείς σίγουρα, ασχέτως αν βάλεις φυτά ή όχι, κάτι που μπορείς να το φτιάξεις εύκολα και μόνη σου αν θέλεις, με κυψελωτό σφουγγάρι και βιομπάλες.
Επίσης στην δική σου περίπτωση, η λάμπα UV είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία, φτάνει να την συνδέσεις με ένα κυκλοφορητή χαμηλής ροής ώστε να πετυγχαίνεις το απόλυτο αποτέλεσμα ροής-λάμπας UV. Η UV είναι αναγκαία, αφού λες ότι στην γειτονειά σου υπάρχει πάρκο με λίμνες, πάπιες, αμφίβια και λοιποί οργανισμοί βιότοπου, άρα αργά ή γρήγορα κάποιοι από αυτούς θα σου γίνουν μέρος της ζωής στη λίμνη σου, που ίσως φέρουν και παρείσακτους οργανισμούς.

Συμφωνώ με τους φίλους ότι όντως είναι πάρα πολύ μικρή η λίμνη σου ώστε να την εγκαταστήσεις εξωτερικά στην αυλή χωρίς επιπλέον ασφάλεια. Ξέχασε την σιδεριά γιατί εκτός του ότι θα δείχνει κακή εντύπωση, θα σου είναι δύσκολη και μη πρακτική. Μπορεί να γίνει και εναλλακτική όμορφη κατασκευή περιμετρικά χρησιμοποιόντας ξύλινη φράκτη, ώστε να αποφεύγεις τις γάτες.

Α! κάτι σημαντικό! Αν η περιοχή σου είναι βιότοπος, τότε το νου σου στους ερωδιούς που μπορεί να σου κάνουν επίσκεψη αποδεκατίζοντας τα ψάρια σου.

Φυτά: να ξεχάσεις τον πάπυρο γιατί θα εκτείνει το ρίζωμα του σε όλη τη λίμνη μή αφίνοντας αρκετό χώρο για τα ψάρια σου. Pistia stratiotes θα είναι καλή επιλογή για την περίοδο της άνοιξης μέχρι και αργά το φθηνόπωρο. Νούφαρα, υπάρχουν για όλα τα βάθη νερού ξεκινόντας από τα 30εκ και φτάνοντας στα 1.5μέτρα, άρα κάτι θα βρεις. Πρόσεξε όμως πολύ στην επιλογή σου, ώστε να είναι νυμφαία για το βάθος σου, γιατί όσο για πιο βαθύ νερό, τόσο περισσότερο εκτείνεται στην επιφάνεια και μεγαλύτερα φύλλα έχει, άσε που το μικρό σου σύστημα δεν θα τα σηκώσει με όχι και το καλύτερο ορατό αποτέλεσμα.

Όσο για ψάρια, θα σου σύστηνα μόνο Gambusia Affinis (κοινώς κουνουπόψαρα), εκτός αν προβείς σε κάποιες πολύ βασικές κινήσεις ώστε να καταστεί ικανοποιητική λίμνη για χρυσόψαρα.

VaLia
12-03-09, 02:23
[quote=VaLia;339022]
αγορασα μια λεκανη 450λιτ απο τα πρακτικερ...

/quote]

-Ποσο σου κοστισε? με ενδιαφερει.....:cool:



η 260 ειχε 75 ευρω και η 450 ειχε 116....:smt112
-------------------------
πηρα πολλες πληροφοριες απο αυτα που μου λετε....ευχαριστω παρα πολυ

επισης επειδη καταλαβα ποσο σημαντικος ειναι ο ηλιος...παρατηρησα οτι το σημειο που θελω να τη βαλω το βλεπει ο ηλιος 13.00-15.00 περιπου δηλαδη κανενα 2ωρο...αρα να ξανασκεφτω φιλε μ τον παπυρο ε???:smt045:smt045:smt045πες ναι πες ναι (please.....:Dxxx)...

τι εννοεις επισκεπτες???:confused::confused::confused: να πανικοβληθω???τι θα αντικρισω???

οσο για βατραχακια..ελεγα στο μελλον να αποκτησω 2 ετσι για να ολοκληρωθει το οικοσυστηματακι μου και εμενα...:D αν και μαλλον θα γινουν τροφη στις γατουλες της περιοχης...

φιλτρο δεν θα φτιαξω γιατι αποκλειεται να τα καταφερω...οσο για χρυσοψαρα καναδυο ηθελα μην σκεφτεις αναπαραγωγες κ πληθυσμους...δεν με παιρνει..

Υ.Γ προσπαθω να πεισω γονεις για λαϊνερ...με εκραξαν οι απο πανω και ειπα μηπως βρω κανενα επιχειρημα τυπου...''ελα ρε μαμα θα φτιαξω και ενα σχημα που να σου αρεσει''...αμα πει το ναι...μετα αστη να λεει...;)

in the pond
12-03-09, 11:11
[quote=lmaikl;339712]



η 260 ειχε 75 ευρω και η 450 ειχε 116....:smt112
-------------------------
πηρα πολλες πληροφοριες απο αυτα που μου λετε....ευχαριστω παρα πολυ

επισης επειδη καταλαβα ποσο σημαντικος ειναι ο ηλιος...παρατηρησα οτι το σημειο που θελω να τη βαλω το βλεπει ο ηλιος 13.00-15.00 περιπου δηλαδη κανενα 2ωρο...αρα να ξανασκεφτω φιλε μ τον παπυρο ε???:smt045:smt045:smt045πες ναι πες ναι (please.....:Dxxx)...

τι εννοεις επισκεπτες???:confused::confused::confused: να πανικοβληθω???τι θα αντικρισω???

οσο για βατραχακια..ελεγα στο μελλον να αποκτησω 2 ετσι για να ολοκληρωθει το οικοσυστηματακι μου και εμενα...:D αν και μαλλον θα γινουν τροφη στις γατουλες της περιοχης...

φιλτρο δεν θα φτιαξω γιατι αποκλειεται να τα καταφερω...οσο για χρυσοψαρα καναδυο ηθελα μην σκεφτεις αναπαραγωγες κ πληθυσμους...δεν με παιρνει..

Υ.Γ προσπαθω να πεισω γονεις για λαϊνερ...με εκραξαν οι απο πανω και ειπα μηπως βρω κανενα επιχειρημα τυπου...''ελα ρε μαμα θα φτιαξω και ενα σχημα που να σου αρεσει''...αμα πει το ναι...μετα αστη να λεει...;)

Aλήθεια, ο ήλιος είναι ιδιαίτερα σημαντικός ειδικά στην περίπτωση φυτών λίμνης όπου τα περισσότερα είναι τροπικά ή ημιτροπικά και ζητούν μεγάλες ποσότητες δυνατού ηλικού φωτός. Οι ώρες όπου ο ήλιος θα βλέπει τη λίμνη σου είναι δυστυχώς αυτές που δεν θα έπρεπε καθόλου να γίνεται.:( Εκείνη ακριβώς η χρονική περίοδος είναι η πιο ζεστή κατά την καλοκαιρινή περίοδο, όπου θα σου ανεβάζει επικίνδυνα την θερμοκρασία του νερού, θα σου δημιουργούν μεγάλες εξατμίσεις του νερού τα φυτά σου και τέλος το χειρότερο, να έχεις μια πράσινη λίμνη, καθώς τα πιο πάνω είναι ακριβώς ότι ζητά η άλγη να αναπτυχθεί ραγδαία, σε συνδιασμό με τα νιτρικά του νερού.

Θα σε λυπήσω, αλλά σου ξαναλέω ότι ο πάπυρος είναι απαγορευτικός για το μέγεθος της λίμνης σου, γιατί αν ερχόσουν το περασμένο καλοκαίρι να έβλεπες την έκταση και το ύψος του δικού μου θα άλλαζες γνώμη αυτομάτως!!! Το ύψος του ξεπερνάει κατά πολύ τα δύο μέτρα.
Ο πάπυρος θέλει:
Δυνατό ηλιακό φως.
Μεγάλη έκταση επιφάνειας νερού για να απλώνει τις ρίζες του.
πολλά μα πολλά νιτρικά άλατα ώστε να τον κρατάς πράσινο και όχι άρρωστο(πράγμα που δύο ψαράκια είναι αδύνατο να προσφέρουν).
Απορροφά μεγάλη ποσότητα νερού καθημερινά, αναλόγος μεγέθους φυτού.
Υπάρχει όμως και μια άλλη πικιλία πάπυρου σε νάνο μορφή, όπου ζητάει λιγότερο χώρο μεν αλλά πολλά νιτρικά δε.

VaLia
14-03-09, 22:27
να ρωτησω κατι???

τα καλαθακια θελουν χωμα μεσα με το φυτο?και αν ναι τι χωμα?ειδικο?
και κατι αλλο...τις πετρες για τον καταρακτη πως τις κολλαω???τσιμεντο κανει?

*θαναση....πηρα τελικα liner απο εκει που ειπες...90 ευρω....ασηκωτο:smt103
απο που πηρες εσυ τον καταρακτη σου?εχει πολυ καλο σχημα και ο αυτο σχεδιος θα με δυσκολεψει πιστευω....

Andros
14-03-09, 23:23
Πολλοι βαζουν χαλικι αλλοι βαζουν φυτοχωμα (αγοραζουν απο φυτωρια) αλλοι κοκκινοχωμα κ.λ.π.

προσωπικα πηρα χωμα απο χωραφι αφου ειναι πλουσιο σε θρεπτικα το ξεπλυνα καλα και με ρισκο να εισαγω παρασιτα η οτιδηποτε αλλο που θα εθετε σε κινδυνο τη ζωη στη λιμνη το εβαλα σε καλαθακια και φυτεψα νουφαρα ευτυχως χωρις κανενα προβλημα. Αυτα πριν ενα χρονο.

Αυτη τη στιγμη τα νουφαρα αρχισαν και βγαζουν φιλλαρακια.

Πηρες λαινερ ε?? Πας στο αρχικο σχεδιο δηλαδη???

VaLia
14-03-09, 23:30
Πολλοι βαζουν χαλικι αλλοι βαζουν φυτοχωμα (αγοραζουν απο φυτωρια) αλλοι κοκκινοχωμα κ.λ.π.

προσωπικα πηρα χωμα απο χωραφι αφου ειναι πλουσιο σε θρεπτικα το ξεπλυνα καλα και με ρισκο να εισαγω παρασιτα η οτιδηποτε αλλο που θα εθετε σε κινδυνο τη ζωη στη λιμνη το εβαλα σε καλαθακια και φυτεψα νουφαρα ευτυχως χωρις κανενα προβλημα.

Αυτη τη στιγμη τα νουφαρα αρχισαν και βγαζουν φιλλαρακια.

Πηρες λαινερ ε?? Πας στο αρχικο σχεδιο δηλαδη???


ωωωω αντε καλοριζικα...ολα καλα να πανε...

θα δοκιμασω με κοκκινοχωμα...αλλωστε τα ψαρια για μαιο μας βλεπω...μεχρι να τελειωσουν και τα βραχακια του καταραχτη εχουμε δρομο ακομα....

ναι τελικα λαινερ..εεε με πεισατε...χιλιες φορες καλυτερα και θα την κανω και 4000 λιτ τωρα μαλλον...

ΚΚΩΣΤΑΣ
14-03-09, 23:41
καλησπερα,
η ερώτηση ειναι αχετη με την λίμνη αλλα διαβαζοντας ολα τα ανωτερω ήθελα να σε ρωτήσω για τον παπυρο, σκεφτόμουν να φυτέψω σε γλάστρα γνωρίζεις τι απαιτήσεις εχει?
ευχαριστω

Andros
15-03-09, 00:17
Μπραβο!!!!
Απο τα 1200 πεσαμε στα 450 και τωρα 4000 λιτρα!!!!

Παμε για λιμνη με κοι δηλαδη....:smt045:smt045:smt045
-------------------------
καλησπερα,
η ερώτηση ειναι αχετη με την λίμνη αλλα διαβαζοντας ολα τα ανωτερω ήθελα να σε ρωτήσω για τον παπυρο, σκεφτόμουν να φυτέψω σε γλάστρα γνωρίζεις τι απαιτήσεις εχει?
ευχαριστω


Ο παπυρος αγαπητε εναι φυτο το οποιο ευημερει σε λασπωδες περιοχες οπως στις οχθες ποταμων με τις ριζες του να φτανουν μεσα στο νερο.

Απο κει και περα μεσα σε μια λιμνη η θα φτιαξεις μια παρακτια λασπωδη περιοχη η μεσα σε μια γλαστρα.

Τωρα μεσα σε γλαστρα εκτος νερου ειναι σαν να εχω χρυσοψαρα σε μια μικρη γυαλα :D

VaLia
15-03-09, 01:44
οχι οχι οχι...κατηγορηματικα....δεν μου αρεσουν καθολου....θα βαλω veiltail...ισως και γκαπι αλλα δεν ξερω αν μπορουν να συμβιωσουν....

Θανάσης Ντίνης
16-03-09, 20:40
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/fishpond_c.htm

για τα veiltail δε ξερω, αλλα τα γκάπυ δε θα τη βγαλουν το χειμώνα όπως θα διαβάσεις στο link πιο πάνω.

Οι πέτρες στο καταρράκτη (όπως και αυτές γυρω απο τη λιμνη) ειναι απο το βουνό, που πηγαιναμε βόλτα..

όσον αφορά το καταρράκτη τις κόλησα με τσιμέντο... τρεις πλάκες τη μια πάνω από την άλλη σα σκαλοπάτια, καλύτερα βάλε μια-μια κάθε φορά αφού στεγνώνει η από κάτω

VaLia
17-03-09, 00:14
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/fishpond_c.htm

για τα veiltail δε ξερω, αλλα τα γκάπυ δε θα τη βγαλουν το χειμώνα όπως θα διαβάσεις στο link πιο πάνω.

Οι πέτρες στο καταρράκτη (όπως και αυτές γυρω απο τη λιμνη) ειναι απο το βουνό, που πηγαιναμε βόλτα..

όσον αφορά το καταρράκτη τις κόλησα με τσιμέντο... τρεις πλάκες τη μια πάνω από την άλλη σα σκαλοπάτια, καλύτερα βάλε μια-μια κάθε φορά αφού στεγνώνει η από κάτω



οκ τοτε μονο χρυσοψαρα...μην ταλαιπωρουμε κ ψυχες αδικα....:rolleyes:
ειχα ενδοιασμους για το τσιμεντο απο θεμα τοξικων αλλα ενταξει το ελυσα...οποτε τωρα μενει να βρω τους βραχους....φανταζομαι οτι πρεπει να οργανωσω εκδρομη...:smt045:smt045:smt045


χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας....

in the pond
17-03-09, 11:16
οκ τοτε μονο χρυσοψαρα...μην ταλαιπωρουμε κ ψυχες αδικα....:rolleyes:
ειχα ενδοιασμους για το τσιμεντο απο θεμα τοξικων αλλα ενταξει το ελυσα...οποτε τωρα μενει να βρω τους βραχους....φανταζομαι οτι πρεπει να οργανωσω εκδρομη...:smt045:smt045:smt045


χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας....

Το τσιμέντο είναι φιλικό υλικό για την κατασκευή, ιδιαίτερα αν αφίσεις τη λίμνη με νερό και φυτά για λίγο διάστημα και μετά να τοποθετήσεις μέσα ψάρια. Όποια ουσία που μπορεί να αποβάλει το τσιμέντο και μπορεί να θεωρηθεί ύποπτη είναι για τα φυτά απλά ο "μεζές" τους. Η οποιαδήποτε κατασκευή καταράκτη, προϋποθέτει τοποθέτηση από κάτω ενός φύλλου από λάινερ γιατί όπως και να έχει, το τσιμέντο δεν είναι απολύτα σίγουρο ότι δεν θα σου σκάσει χάνοντας νερό. Η κατασκευή του σε ψηλότερο σημείο από τη λίμνη σου σε δύο τρεις βαθμίδες έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η οξυγώνωση του νερού, Επίσης προσπάθησε να βρεις πέτρες με όσο το δυνατόν λεία επιφάνεια.
Υπόψην σου επίσης ότι τα χρυσόψαρα απαιτούν ελαφρώς αλκαλικό νερό.

Η τοποθέτηση διάφορων πικιλιών από χρυσόψαρα σε λίμνες είναι εφικτό τουλάχιστον για κάποια από αυτά. Διατηρώ στη δική μου λίμνη για σχεδόν 5 χρόνια ή και περισσότερο Calico, Comets, Common, Fantail, Oranda καιShubunkin. Είναι όλα τους θεόρατα, υγειέστατα αλλά πάντα διατηρώ τον βιότοπο τους σε τέτοιες συνθήκες ώστε να είναι δυνατόν να τα αντέξει. Η θερμοκρασία του νερού της λίμνης μου δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από τους 10 βαθμούς κελσίου. Σημασία ιδιαίτερη πρέπει να δίνεται βασικά στον τόπο δημιουργίας της λίμνης. Εκεί όπου θα μπορεί να προστατέψει τον χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι. Να μην βλέπουμε πάντα μόνο τον χώρο όπου εμάς μας αρέσει χωρίς να αναλογιζόμαστε αν είναι όντως ο καλύτερος χώρος.

Α! Προς Θεού, μην τοποθετήσεις άλλες πικιλίες εκτός από Comets και Common για αρχή, μέχρι να εξακριβώσεις αν έχεις τις καλύτερες συνθήκες για τα άλλα. Τί θερμοκρασίες έχετε εκεί?

VaLia
17-03-09, 20:30
οταν χιονιζει στην παρνηθα κατεβαινει στους 7-8 το χειμωνα κατα τα αλλα φετος δεν ειχαμε εμεις χαμηλοτερη ...καλοκαιρι δεν ξερω ακομα αλλα το σημειο δεν το βλεπει απευθειας ο ηλιος οποτε θα δω τι γινεται με τη θερμοκρασια....

in the pond
18-03-09, 15:18
οταν χιονιζει στην παρνηθα κατεβαινει στους 7-8 το χειμωνα κατα τα αλλα φετος δεν ειχαμε εμεις χαμηλοτερη ...καλοκαιρι δεν ξερω ακομα αλλα το σημειο δεν το βλεπει απευθειας ο ηλιος οποτε θα δω τι γινεται με τη θερμοκρασια....

Εννοείς 7-8 βαθμούς πάνω από το μηδέν? Αν ναι, εσύ μπορείς να τοποθετήσεις και τροπικά:o:p:smt101. Χάρην λόγου.
Άν είναι έτσι τα πράγματα, έχεις ιδανικότατες θερμοκρασίες στην περιοχή σου, ακόμα και για πιο δύσκολα χρυσόψαρα.

Ακόμα όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις με απλά κοινά χρυσόψαρα. Θα πρέπει να αγοράσεις δύο θερμόμετρα τα οποία θα πρέπει να βάλεις ένα στον βυθό της λίμνης και ένα κάπου κοντά στην επιφάνεια του νερού. Θα πρέπει για ένα χρόνο ανά δύο μέρες να κρατάς data ώστε να γνωρίζεις περίπου τις τιμές που ανέρχεται η θερμοκρασία του νερού.

Το καλοκαίρι είναι πιο εύκολο να το ξεπεράσεις, απλά φυτεύοντας κάποια φυτά ή και μικρά δέντρα πάνω από τη λίμνη ώστε να κρατάς σκιά στις πιο ζεστές ώρες της μέρας. Όχι όμως δέντρα και φυτά που είναι φυλλοβόλα. Οι νυμφαίες είναι επίσης πολύ καλή επιλογή κατά της θερμοκρασίας και του ήλιου.

Αν έχεις την παραμικρή ιδέα ότι θα ήθελες να βάλεις στη λίμνη σου πιο fancy πικιλίες στο μέλλον, πρέπει να δεις το θέμα ΤΩΡΑ ώστε να κάνεις ανάλογη πρόνοια, γιατί είναι ψάρια πολύ αργά, άρα και πιο εύκολο στους κυνηγούς να τα πιάσουν. Πρόβλημα διατροφής τους στη λίμνη δεν υπάρχει, γιατί απλά διασκορπίζεις την τροφή κατά την διάρκεια του ταΐσματος έτσι έχουν όλα πρόσβαση στο φαΐ.

Καλή αρχή.

VaLia
19-03-09, 19:10
τι εννοεις πιο fancy?

in the pond
20-03-09, 00:01
τι εννοεις πιο fancy?

Συγνώμη, μάλλον δεν το έχω διατυπώσει όλοκληρωμένο ώστε να εννοηθεί ότι μιλάω για πικοιλίες χρυσόψαρων. (vailtail, orandas, callico, fantail) κ.λ.π. μερικά!;)