PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με "αγνωστο" φυτο..


lucky13
29-01-09, 00:38
Εχω βαλει ενα φυτο που δεν θυμαμε το ονομα του,ειναι "γρασιδι" που και καλα θα επρεπε να μεγαλωνε στο βυθο αλλα μονο αυτο δεν εχει γινει.Το εχω 3 μηνες στο ενυδριο και ειναι ετσι ακριβως οπως οταν το εβαλα, ενω τα αλλα φυτα που ειχα παρει μαζι εχουν μεγαλωσει παρα πολυ.Το συγκεκριμενο ειναι αυτο που ειναι στην φωτογραφια απο κατω.Αν μπορει κανεις ας βοηθησει ευχαριστω
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-r39-sk8tom666-_mg_7742.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-r39-sk8tom666-_mg_7756.jpg

Πάνος
29-01-09, 00:41
τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα.....τι φωτισμο εχεις..με τι λιπαινεις?? μετρησεις?? εχεις διοξειδιο??

lucky13
29-01-09, 00:44
Σε 60αρι ενυδριο εχω 2 χ 18w νομιζω ειναι επαρκες.Μετρισεις εχω γενικα λιγο ανεβασμενο GH και No3 που προσπαθω εδω και 2-3 μερες να τα κατευασω αλλα δεν ειναι της παρουσης.. :P Διοξειδιο δεν ειχα και εφτιαξα σημερα το diy.

Raven
29-01-09, 00:44
Μοιαζει με Lilaeopsis brasiliensis. Ειναι απο τα πιο απαιτητικα και αργης αναπτυξης γρασιδια.

Πάνος
29-01-09, 00:46
το φως μαλλον οριακο θα το ελεγα....επισης θελουμε να μαθουμε τι λιπασμα βαζεις και σε τι δοσεις...καλο θα ηταν να ξερουμε και τιμες φωσφορικων...

lucky13
29-01-09, 00:49
Α ναι λιπασμα εχω μονο ταμπλετες που τις φυτευω διπλα στις ριζες μια καθε μηνα.Φωσφορικα δεν ξερω γιατι δεν εχω τεστακι :S

chemical mac
29-01-09, 00:52
επειδή "ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται" μου μοιάζει με utricularia carminifolia (αν μου πεις κι από που το αγόρασες θα μπορέσω ίσως να σου πω με μεγαλύτερη σιγουριά). όπως σου είπαν και τα παιδιά δώσε περισσότερα στοιχεία για να δούμε τι θα γίνει με την περίπτωση σου :) . τα υπόλοιπα σου φυτά είναι stem plants και κάποιος εχινόδωρος, φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

lucky13
29-01-09, 00:58
Το εχω παρει απο το water inn. Λοιπον αυτα που μπορω να μετρισω ειναι
PH : 7
kH : 4
GH : 17
No2: 1
No3: 250
GH εχω πολυ επειδη ειχα βαλει κατι πετρες ασβεστολιθικες μεσα χωρις να το ξερω και τωρα με αλλαγες νερου καθε μερα πεφτουν καθε μερα μαζι με τα No3

chemical mac
29-01-09, 01:01
Το εχω παρει απο το water inn. Λοιπον αυτα που μπορω να μετρισω ειναι
PH : 7
kH : 4
GH : 17
No2: 1
No3: 250
GH εχω πολυ επειδη ειχα βαλει κατι πετρες ασβεστολιθικες μεσα χωρις να το ξερω και τωρα με αλλαγες νερου καθε μερα πεφτουν καθε μερα μαζι με τα No3
α) φυτό - είμαι θεός δοξάστε με :D
β) είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις σου; με τι μετράς;

lucky13
29-01-09, 01:03
Αυτο που ειπες ηταν τελικα? Με στικ μετραω αλλα ειναι σωστα γιατι μετρισα και το νερο της βρυσης μου και ηταν φυσιολογικα επιπεδα.

chemical mac
29-01-09, 01:06
ναι είναι utricularia graminifolia. δεν είναι εύκολο φυτό όπως πολλοί πιστεύουν και επιπλέον είναι πολύ αργής ανάπτυξης. αυτό που μου κάνει εντύπωση NO3 250, μήπως εννοείς 25;

lucky13
29-01-09, 01:10
Ναι το εψαξα και εγω Google και ειδα οτι γενικα ειναι αρκετα δυσκολο φυτο.μαρεσει που μου το εδωσαν σαν ευκολο τεσπα τι να πεις.. 250 ειναι και ηταν 500 πριν!ουτε και εγω ξερω πως πηγε τοσο και προσπαθω να το ριξω σιγα σιγα με αλλαγες νερου γιατι δεν ειμαι να αγοραζω συσκευη για αντίστροφη όσμωση..

chemical mac
29-01-09, 01:13
αν είναι 250 μην προσπαθείς να το ρίξεις σιγά σιγά αλλά κάνε μεγάλες αλλαγές κάθε 2 μέρες. το ενυδρείο σου το έστρωσες κανονικά; το φίλτρο σου μήπως το πλένεις με νερό βρύσης; μήπως έχεις τίποτα γέννες στο ενυδρείο;

lucky13
29-01-09, 01:17
Γεννες?Δεν εχω παρατηρισει τπτ τετοιο.Το εστρωσα κανονικα ναι τοχω 3 μηνες τωρα απλα ειχα να κανω τεστακι πολυυυ καιρο.Επισης δεν ειχα βαλει ενεργο ανθρακα μεσα στο φιλτρο :S γιατι δεν ειχε υποδοχη να περνει και σημερα του εκανα πατεντα και του εβαλα.Ναι με νερο βρυσης το πλενω..

chemical mac
29-01-09, 01:23
Γεννες?Δεν εχω παρατηρισει τπτ τετοιο.Το εστρωσα κανονικα ναι τοχω 3 μηνες τωρα απλα ειχα να κανω τεστακι πολυυυ καιρο.Επισης δεν ειχα βαλει ενεργο ανθρακα μεσα στο φιλτρο :S γιατι δεν ειχε υποδοχη να περνει και σημερα του εκανα πατεντα και του εβαλα.Ναι με νερο βρυσης το πλενω..σε κάθε πλύσιμο / καθαρισμό που κάνεις στο φίλτρο με νερό βρύσης καταστρέφεις τη βιολογία σου, οπότε το ενυδρείο σου μπορεί να τρέχει 3 μήνες τώρα αλλά το φίλτρο σου στην ουσία είναι "άστρωτο". τακτικές μεγάλες αλλαγές νερού λοιπόν με το αντίστοιχο αντιχλώριο και την επόμενη φορά που θα θελήσεις να πλύνεις το φίλτρο σου κάν'το με το νερό του ενυδρείου σου (αυτό που μαζεύεις σε κάποιο κουβά κατά την αλλαγή).

lucky13
29-01-09, 01:27
Μαλιστα θα το εχω υποψην μου αν και σημερα επλεινα πρωτη φορα το φιλτρο απο τοτε που το εστησα.Για να επανελθουμε και στο θεμα με το φυτο,λογικα αυτες οι τιμες Νο3 και GΗ φταινε που δεν περνει μπρος?

chemical mac
29-01-09, 01:29
δε νομίζω, από λίπανση τι κάνεις; τι χρησιμοποιείς; δοκίμασες να του βάλεις καμιά ταμπλέτα λίπανσης στη ρίζα;

lucky13
29-01-09, 01:31
Ναι γενικα απο λυπανση μονο ταμπλετες εχω που βαζω μια καθε μηνα στις ριζες..

chemical mac
29-01-09, 01:34
δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει αλλά πρέπει να λάβεις υπόψην σου ότι μερικές φορές απλά κάποια φυτά....δεν πάνε. αν το δεις ότι δεν τραβάει άστο και πάνε σε κάτι άλλο

lucky13
29-01-09, 01:35
Μαλιστα ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Με λιγο Google επεσα πανω σε αυτο Soft water is also important, (Low KH/4 or less & GH/5 or less) Οποτε παιζει νανε και αυτο για το 5 δεν εχει καμια σχεση με τιμη του ενυδριου μου αυτην την στιγμη.. :P Οποτε ας κατευει το GH και βλεπουμε πως θα παει

Raven
29-01-09, 02:13
To πιο βασικο γι αυτο το φυτο ειναι το διοξειδιο και το φως. Κι εγω το νομιζα για ευκολο αλλα...Δειτε τωρα ενα ενυδρειο που συναντησα σε ενα Ασιατικο forum ετσι για να σας βαλω στην πριζα :D
Το Urticularia graminifolia κανει φανταστικο χαλι σε συνδυασμο με τις moss, εγω του δινω 10 με τονο !!
Ο τυπος χρησιμοποιησε για χαλι ενα αλλο ειδος το U.bifida αλλα μοιαζει ετσι κι αλλιως.

http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php?t=51106

lucky13
29-01-09, 08:48
Ουαου ενυπωσιακοτατο.Αντε για να δουμε και με το CO2 που ξεκινησα απο χθες μπας και γινει δουλεια.. :D

chemical mac
29-01-09, 09:36
Γι αυτό ψάχνω την Utricularia (μαζί με την cuba εδώ και πόσο καιρό). Είναι φυτό που δεν παίρνει εύκολα αλλά άμα ξεκινήσει δεν πιάνεται. Το ωραίο είναι ενώ είναι γρασίδι είναι ευμετάβλητο όπως η Moss οπότε με λίγο φαντασία μπορείς να κάνεις παπάδες.