PDA

Επιστροφή στο Forum : mini reef 100l


gregog7
28-01-09, 21:48
Γεια σας επιστήμονες.
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα reef 100l
Ο βασικός εξοπλισμός υπάρχει(εξωτερικό φιλτρο hydor prime 30(900l/h),θερμοστάτης 150watt,φωτισμός.niagaraskimmer280).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το skimmer είναι απαραίτητο για αυτα τα λιτρα.
Λοιπόν,μέσα από το καννιστρο αφαιρώ όλο το βιολογικό υλικό(σφουγγαρι να αφήσω:wink:,βάζω άνθρακα και αντιφώσφορο και υαλοβάμβακα στην έξοδο;
Για τα 100λ,πόσο ζωντανό βράχο θα χρειαστώ ή αναλογία ζωντανό με νεκρό;Επίσης τι κυκλοφορητές να πάρω;
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

vasilakis
29-01-09, 13:01
Γεια σου φιλε μου!
Το μονο που χρειαζεται ενα reefακι ειναι αρκετο διαβασμα και μερικα €€πουλα...
Το κανιστρο θα το κανεις οπως ειπες.
Το σκιμερακι ειναι ανεπαρκες για τα λιτρα σου αλλα απο το ολοτελα καλη ειναι και η παναγιωταινα που λενε και στο χωριο μου . :D
Απο βραχο θα χρειαστεις 10 κιλα περιπου.
Και απο κυκλοφορητες θα προτεινα tunze 6025.

gregog7
31-01-09, 21:46
Φίλε Βασίλη,
πες μου 1 skimmer για τα λίτρα μου(100) και μόνο για αυτά καθώς το μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάει για πολύ αργότερα.Κάποιο εξωτερικό κρεμαστό ίσως;Αυτό που έχω μου χει σπάσει τα νεύρα:mad:.Όταν αλλάζει το επίπεδο του νερού θέλει και άλλη ρύθμιση.Μήπως έτσι δουλευουν τα skimmer;
Τον άνθρακα τον αλλάζω κάθε 30 ή 40 μέρες;Το αντιφώσφορο καθε πότε;
Ευχαριστώ για τις συμβουλες.

:smt100:smt100:smt100:smt100

vasilakis
01-02-09, 11:02
Δεν ειναι και οτι καλυτερο το σκιμερ που εχεις για αυτο και ειναι δυσκολο στη ρυθμιση . Οταν πεφτει η σταθμη φροντιζεις να την αναπληρωνεις με νερο απο οσμωση ή απιονισμενο? Προσοχη στην αλατοτητα.
Για σκιμερ αν θελεις να παρεις κατι καλο για αυτα τα λιτρα κοιτα για το deltec mce 300 αλλιως μπορεις να βρεις διαφορα κινεζικα σε πετ σοπ.
Τον αθρακα και τον αντιφωσφωρο τους αλλαζεις καθε μηνα εκτος αν δεν υπαρχει καλη φιλτρανση (σκιμερ ) ή αν ταιζεις πολυ , οπου καλο ειναι να τα αλλαζεις καθε 20-25 μερες.

gregog7
01-02-09, 22:08
Παντα από όσμωση αναπληρώνω.
Τα κινέζικα αξίζουν ή να παω κατευθείαν στο deltec να ξεμπερδεύω;Είναι εξωτερικό ή εσωτερικό;Η ρύθμιση του είναι στανταρ ή θα με τρελάνει κι'αυτό;Και ποσο κοστίζει περιπου;Yπάρχει Ελλάδα ή μόνο παραγγελία;
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις που δίνεις.

gregog7
03-02-09, 12:51
Τελικά αγόρασα το deltec 300 και το στρώνω τώρα.Πραγματικά είναι αθόρυβο το άτιμο.Το siporax να το βάλω μέχρι να συμπληρώσω ζωντανό βράχο ή μπορεί να πάει έτσι για καμιά βδομάδα;(για 100λ έχω αυτή τη στιγμή μόνο 3 κιλά).Σύντομα θα αγοραστεί και ο υπόλοιπος.

gregog7
06-02-09, 19:05
Σήμερα προστέθηκε και ο υπόλοιπος ζωντανός βράχος.Δείχνει τέλειος.
Το skimmer δουλεύει,βγαζει πραμα το άτιμο(τώρα κατάλαβα τη διαφορά).
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω δειλα-δειλά τις πρώτες φώτο να μου πείτε γνώμες.
Και μια ερώτηση:έχω όσμωση αλλά το νερό που βγαζει το κλιματιστικό από το σωλήνα της υγροποιησης είναι πολύ καλής ποιότητας απιονισμένο,σωστά;Κάνει για ενυδρειακή χρήση;Μην με :smt068.

Γιώργος Κ
06-02-09, 19:48
το νερό που βγαζει το κλιματιστικό από το σωλήνα της υγροποιησης είναι πολύ καλής ποιότητας απιονισμένο,σωστά; Οχι. Μαζι με την υγροποιηση που λες οτι κανει εχει και τη σκονη, βακτηρια, ατμ. μολυνση και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις οτι εχει ο ατμοσφαιρικος αερας! Κάνει για ενυδρειακή χρήση; Οχι Μην με :smt068Οκ μπορεις να :smt067 μονος σου :D

Ευχομαι να γινει ωραιο το reefακι!!!:)

gregog7
07-02-09, 00:22
Και μια απόπειρα να ανεβάσω φωτογραφίες.
Ακούω σχόλια.

odin79
10-02-09, 13:45
Kαλη αρχη φιλε...ο φωτισμος μου αρεσει πολυ...με τον βραχο imo πρεπει να πειραματιστεις λιγακι ετσι ωστε να φιαξεις περασματα και σπηλιες για να κρυβονται τα ψαρακια σου αλλα και να δημιουργηθουν θεσεις για κοραλια...θα μπορουσες να σπασεις και καποιο βραχο γιατι νομιζω οτι ειναι αρκετα μαγαλα κομματια..ισως να προσθεσεις και λιγο ακομα με μικροτερα κομματια για να παιξεις λιγο με το χτησιμο του...η φαση που εισαι ειναι η πιο συναρπαστικη...ευγε για το ξεκινιμα σου!!βουρ για τεστακια τωρα

enzo
10-02-09, 18:18
καλο ξεκινημα,-+5
το reefακι θα γινη πολυ ωραιο....
δες αυτα που σου ειπε ο odin79 για το aquascape....

gregog7
01-05-09, 00:28
Γεια σας και παλι
Έχω μια απορία: θέλω να παραγγείλω κάποια πραγματα απο aquaristic.net αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη
με το κόστος μεταφοράς,δηλ. από 1-10 κιλά παει 19,98e άσχετα αν το δέμα είναι π.χ. 5 κιλά;
:smt100:smt100:smt100:smt100

amorealex
01-05-09, 01:21
Ακριβώς!

stavaigi
01-05-09, 13:51
το φωτιστικο σου ποιο ακριβως ειναι ?
ειπες ειναι 150 watt!
απο τι λαμπες αποτελειται?

gregog7
01-05-09, 17:28
το φωτιστικο σου ποιο ακριβως ειναι ?
ειπες ειναι 150 watt!
απο τι λαμπες αποτελειται?

Ο βασικός εξοπλισμός υπάρχει(εξωτερικό φιλτρο hydor prime 30(900l/h),θερμοστάτης 150 watts,φωτισμός.niagaraskimmer280).
Ο φωτισμός αγοραστηκε απο το quiko megapet και περιέχει 2 λευκές 24 watts-10000 kelvin kai 2 μπλε ακτινικές 24watts-10000 kelvin.
Εχει και μεγαλύτερα και μικρότερα.
-------------------------
Ακριβώς!
Γρήγορος και στα δύο.
Ευχαριστώ.

stavaigi
02-05-09, 00:41
ειναι καποια συγκεκριμενη μαρκα το φωτιστικο ?
τι μηκος εχει?και ποσο το πηρες αν επιτρεπεται?

gregog7
02-05-09, 20:36
ειναι καποια συγκεκριμενη μαρκα το φωτιστικο ?
τι μηκος εχει?και ποσο το πηρες αν επιτρεπεται?

Όχι,είναι για 80cm μήκος γυάλας και το πήρα 110e,έχει και μεγαλύτερα και μικρότερα,
και οι τιμές IMO είναι καλές.

gregog7
03-05-09, 00:00
Παιδιά μια βοήθεια.
Υπάρχει αυτό το σαλιγκαρακι.Στην αρχή ήταν μικρό και χωρίς καβούκι.Μετά απο καιρό το είδα έτσι,έχει σχηματίσει καβούκι και έχει μεγαλώσει αρκετά.Εχει μια μικρή προβοσκίδα ή κάτι τέτοιο τλπ.
Είναι επικύνδινο;Κάποιος κυνηγός;Να βγει;

gregog7
10-05-09, 15:48
Να και το πρώτο μου ασπόνδυλο,4η μέρα και ανοίγει στο φουλ.

gregog7
31-05-09, 10:13
Καλημέρα,
έχω το εξής πρόβλημα:κάνοντας μέτρηση για αμμωνία και ΝΟ2 τα βρήκα ανεβασμένα.Το νερό που αποθηκευω για αναπλήρωση παλιότερα το είχα με μια αεραντλία και δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα,αλλά λόγω βλάβης δεν είχα κάτι αλλο να βάλω μέσα για να ανακατεύει το νερό.
Μετρώντας σήμερα το πρωί το νερό στο μπιτόνι βρήκα αμμωνία στα ύψη.Το.
νερό ήταν αποθηκευμένο για 4 μέρες.
Και ρωτάω τώρα:όταν το νερό μένει στάσιμο για καποιες μερες ανεβάζει αμμωνία;:confused:
Με μια αεραντλία είναι εντάξει;Χρειάζεται κατι άλλο;

vasilakis
31-05-09, 11:22
Μηπως ειχε κατι μεσα το μπιτονι πριν βαλεις το νερο?
Με τι τεστ μετρας?

sifnos
31-05-09, 11:24
Μηπως ειχε κατι μεσα το μπιτονι πριν βαλεις το νερο?
Με τι τεστ μετρας?
+1
4 μερες στασιμο νερο απο οσμωση και αμμωνια ειναι λιγο δυσκολο.εκτος και αν το αλλατι ειχε μεσα τιποτα "ακαταλληλο" η το μπιτονι ή εβαλες νερο απο το δυκτιο....

gregog7
31-05-09, 11:35
Το νερό είναι απο όσμωση,το μπιτόνι το έχω μόνο για αναπλήρωση αρα το αλατι δεν παίζει κάποιο ρόλο.
Τα τεστ είναι salifert και οι ημερομηνίες είναι εντάξει.
Το νερό από την όμωση είναι μετρημένο και ήταν καθαρό.
Το μπιτόνι είναι από αυτα που χρησιμοποιούμε για να βάζουμε πετρέλαιο σε σόμπες.Καθαρό ήταν,καινούριο,το πήρα για αυτό το σκοπό.

sifnos
31-05-09, 11:41
Το νερό είναι απο όσμωση,το μπιτόνι το έχω μόνο για αναπλήρωση αρα το αλατι δεν παίζει κάποιο ρόλο.
Τα τεστ είναι salifert και οι ημερομηνίες είναι εντάξει.
Το νερό από τη όμωση είναι μετρημένο και ήταν καθαρό.
Το μπιτόνι είναι από αυτα που χρησιμοποιούμε για να βάζουμε πετρέλαιο σε σόμπες.Καθαρό ήταν,καινούριο,το πήρα για αυτό το σκοπό.


πως το συμπεραινεις αυτο δηλαδη?

gregog7
31-05-09, 11:48
πως το συμπεραινεις αυτο δηλαδη?

Μα αφού το έχω για αναπλήρωση από την εξάτμιση του νερου, δεν έχω αλάτι μεσα.Πως να πηράξει το αλάτι;

sifnos
31-05-09, 12:07
Μα αφού το έχω για αναπλήρωση από την εξάτμιση του νερου, δεν έχω αλάτι μεσα.Πως να πηράξει το αλάτι;

αααχα.τωρα καταλαβα:rolleyes:

το μπιτονι το ειχες ξεπλυνει καλα πριν το γεμισεις?

gregog7
31-05-09, 12:17
αααχα.τωρα καταλαβα:rolleyes:

το μπιτονι το ειχες ξεπλυνει καλα πριν το γεμισεις?

ναι,αμμωνία μετρησα αφού χάλασε η αεραντλία,πριν δεν είχα αμμωνία.

sifnos
31-05-09, 12:45
οποτε η απαντηση ειναι προφανης.μου κανει εντυπωση ομως και μαλιστα μαγαλη!tds εχεις και μετρας το νερο φανταζομαι.τι ενδειξης εχεις?

kill_bill
01-06-09, 13:19
Mηπως ταιζοντας στο ενυδρειο επεσε τιποτα μεσα στο βαρελακι?
Ποση αμμωνια σου εδειξε το τεστ?

gregog7
02-06-09, 21:34
Νομίζω ότι βρήκα τι φταίει.
Κάνοντας μετρήσεις και ψάχνοντας το γενικότερα,μέτρησα σε όλα τα δοχεία που χρησιμοποιώ για το ενυδρείο.
Ότι ήταν χρωματιστό πλαστικό,ακόμη και οι κουβάδες που φτιάχνω το αλάτι,
μετά από 2 μέρες περίπου παραμονής του νερου με αλάτι ή χωρίς ανίχνευα αμμωνία.
Σε ένα διάφανο μπιτόνι δεν ανιχνεύω αμμωνία σα να βγαίνει το νερό από την όσμωση.
Για πιο πολύ σιγουριά θα το δω αύριο και μεθαύριο.
Ίσως να είναι κάτι άλλο,γιατί μιλάμε για τρελά ποσοστά αμμωνίας, και μπερδεύει το τεστ.
Αυτό που με παραξενεύει είναι το κοράλι,ακμαιότατο.Φτου σκόρδα.
Σκέφτομαι τα κακόμοιρα τα ψαράκια,πήγαν άκλαυτα,εδώ εστειλα αδιάβαστο :smt059
ολόκληρο damsel που αντέχει.
-------------------------
Mηπως ταιζοντας στο ενυδρειο επεσε τιποτα μεσα στο βαρελακι? δεν νομίζω,πολυ μικρο το στόμιο για να συμβεί κάτι τέτοιο.
Ποση αμμωνια σου εδειξε το τεστ?άστα να πάνε.
.....

gregog7
12-06-09, 12:00
Μια ερώτηση:το phosguarde από την seachem είναι σιδήρου ή αλουμινίου?

vasilakis
14-06-09, 12:03
Αλουμινιου.
Οι αντιφωσφωροι σιδηρου ειναι καφε (απο τον σιδηρο).

gregog7
17-06-09, 21:03
Μια καλή επιλογή αντιφοσφώρου ποια είναι;
Της deltec είναι καλος;Αν και μου φάνηκε καπως τσουχτερή η τιμή του.
Αναφέρει επίσης ότι είναι για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

vasilakis
17-06-09, 21:33
Πανω κατω ιδιοι ειναι.
Οποιον βρεις σε καλη τιμη παρε αυτον. Προσεχε και τι δοσολογιες θελει ο καθενας.

madfdg
18-06-09, 06:52
Και της Aqualight είναι καλός και σε καλη σχετικά τιμή!Φαντάζομαι πως θα βάλεις σιδήρου τελικά!:rolleyes:

gregog7
12-07-09, 20:53
Γεια σας και παλι.
Η uv400 της tetratec κανει για αλμυρό;
Ευχαριστώ.