PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με GH,No2 No3


lucky13
28-01-09, 01:48
Γεια σας ειμαι νεος με το hobby,εχω ενα 60 lt ενυδριο στημενο κανα 3μηνο τωρα με λιγα ψαρια.(10 για την ακριβεια) Πηρα ενα πακετο με τεστακια της esha για No2,No3,KH,pH και GH/TH . Οι ενδιξεις ηταν αυτες :
PH : 7.2
KH : 3od
GH : 21
No2: 0.5
No3: 400
Μου φανηκε αρκετα περιεργο πως με φυσιολογικο pH εχω τοσο αυξημενη σκληροτητα..Αλλαξα το 20%-30% του νερου και ξαναεκανα το τεστακι την αλλη μερα και ξαναπηρα τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.Τι αλλο πρεπει να κανω?Και ρωταω εδω γιατι δεν θελω να μπλεξω με χημικα πολλα.Πηγα στο petshop και ο τυπος εκει μου προτεινε 10 διαφορετικα πραγματα για το καθενα που εκαναν συνολο οσο το ενυδριο μου ολοκληρο! =p Εχω διαβασει σχετικα post για το θεμα απλα δεν βρηκα καποια οικονομικη λυση και χωρις χημικα γιαυτο ρωταω.Ευχαριστω

PascM
28-01-09, 02:13
Με τι μετράς με στικ ?
Σε ποια περιοχή είσαι?

lucky13
28-01-09, 02:24
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση
Ναι stick ειναι αυτα,ξερω οτι εχουν αποκλιση αλλα παραειναι μεγαλη η διαφορα για σφαλμα αποκλισης νομιζω.αμπελοκοιπους ειμαι

PascM
28-01-09, 02:26
Η μένεις σε πολύ παλιά πολυκατοικία ή τα στικ είναι εντελώς χάλια.

(Αμπελ/κηποι Αθήνα ?)

lucky13
28-01-09, 02:27
Ναι αθηνα. Ειναι λογικο τοσο μεγαλο GH και φυσιολογικο pH?

PascM
28-01-09, 02:28
Δεν έχει σχέση η GH με το ΡΗ.

Η βρύση σου δίνει τις ίδιες μετρήσεις ?

lucky13
28-01-09, 02:31
Oχι,η βρυση μου εδιξε ,
PH : 7.2
KH : 3
GH : 6-7
NO2 : 1
NO3 : 0

PascM
28-01-09, 02:32
Τότε το πρόβλημα είναι αλλού!

Κάποιο διακοσμητικό ή πέτρα που έχεις μέσα στο ενυδρείο.

Για δώσε πλήρη περιγραφή του ενυδρείου!

lucky13
28-01-09, 02:39
Λοιπον εχουμε και λεμε,εχω μεσα 2 ξυλα,το ενα το εχω βρει σε παραλια πριν χρονια το ειχα βρασει τοτε και το ειχα βαλει σε ενα ενυδριο που ειχα παλια γυρο στα 2 χρονια,ενα αλλο ξυλο αγορασμενο απο pet shop το οποιο ομως ειχε χρησιμοποιηθει σε τεραριο με σαυρες-βατραχια και οποιο ομως δεν το εβρασα απλα το ξεπλινα καλα,και διαφορες πετρες απο παραλια τις οποιες τις ειχα ξαναχρησιμοποιησει παλιοτερα σε ενυδριο και τωρα απλα τις ξεπλινα (ειχα βαλει σαν σωστος μ****ς viacal :rolleyes: το οποιο ομως ξεπληνα πολυ καλα). Aπο φυτα εχω 2 που δεν ξερω πως λεγονται και απο ψαρια 1 γκουραμι,5 silver tip tetra, 5 rodostomus και 1 γατοψαρο γλυφτη

kalomoiris
28-01-09, 07:49
την απαντηση για τις σκληροτητες την εδωσες "διαφορες πετρες"
που μαλλον ειναι ασβεστολυθικες με αποτελεσμα να σου ανεβαζει

εμενα μου κανει εντυπωση το ΝΟ3=400???

ποσο καιρο τρεχει το παρον ενυδρειο?


με τα ψαρια που εχεις και τα λιτρα σου θα πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου και καλο καθαρισμο του βυθου σου..

αμα μπορεισ να βαλεις και καμια φωτο θα βοηθουσε

lucky13
28-01-09, 11:36
Τις πετρες αυτες τις εχω πολλα χρονια παντως και τις ειχα και πολλα χρονια σε ενα παλιο μου ενυδριο.Ειναι δυνατον ακομα να επιρεαζουν την σκληροτητα? Το συγκεκριμενο το εχω στησει περιπου 3 μηνες. Παντως για καποιον λογο οι απεκρίσεις των ψαριων μαζευονται σε ενα σημειο στην αριστερη μπροστα μερια του ενυδριου επειδη μαλλον εκει ειναι ψιλοστασιμα τα νερα με απο τελεσμα να μην περνανε απο το φιλτρο και αν τακτα διαστηματα δημιουργω ρευμα με το χερι μου για να συκονονται και να περνανε απο το φιλτρο. Καλο καθαρισμο βυθου πως ακριβως κανω που λες? http://www.aquatek.gr/rimages/albums-r39-sk8tom666-_mg_7719.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-r39-sk8tom666-_mg_7717.jpg

kalomoiris
28-01-09, 11:53
με σπουπα βυθου

οσο για τις πετρες δεν σταματανε να βγαζουν αν ειναι ασβεστολιθυκες κανε το τεστ με το ακουα φορτε

βαλε και ενα μαυρο χαρτονακι απο πισω θα δειξει πολυ καλυτερα κλαδεψε και τα στεμ φυτα σου και φυτεψε τα διπλα για να κανεις ενα ωραιο τοιχο

και ντυσε το μοπανι με μοος θα δειξει πολυ πιο ωραιο αν τελικα δεν κανουν την ζημια οι πετρες σου και ειναι κατι αλλο μπορεις να τις καλυψεις και αυτες με καποιο ειδος μοοσ
δες καποιες ιδεες

http://www.pbase.com/plantella/naturesoilstepbystep01
http://www.pbase.com/plantella/25_liter_sbs_nr1

στο δευτερο λινκ μπορεις να κανεις την δεξια μερια σου αν οι πετρες ειναι καλες

για ολα τα υπολοιπα και τα πιο εξιδεικευμενα θα σου απαντησουν οι εμπειροτεροι

lucky13
28-01-09, 12:22
Ευχαριστω για τις ιδεες. Θα κανω το τεστ με το aqua forte να δω τι γινετε.Οστοσο αυτο θα λυσει μονο το προβλημα του GH σωστα?Aν μπορει καποιος να μου πει τι θα κανω και με τα No3 που ειναι τοσο ανεβασμενα

Πάνος
28-01-09, 12:26
καθημερινες αλλαγες νερου 30-40 % για λιγες μερες και θα πεσουν αμεσα...

kalomoiris
28-01-09, 12:35
Ευχαριστω για τις ιδεες. Θα κανω το τεστ με το aqua forte να δω τι γινετε.Οστοσο αυτο θα λυσει μονο το προβλημα του GH σωστα?Aν μπορει καποιος να μου πει τι θα κανω και με τα No3 που ειναι τοσο ανεβασμενα


με αυτο το τεστ απλα θα δεις τι ειναι αυτο που προκαλει τετοια ανοδο στις μετρησεις σου για να λυθει θα πρεπει να τις βγαλεις αν ειναι αυτες το προβλημα


εκτος απο τις πετρες ειναι και το υποστρωμα βγαλε λιγο και κανε και εκει το τεστ μηπως ειναι και αυτο

για τα νιτρικα μπορει να βαλεις πιστια το οποιο τραβαει τρελο νιτρικο και ειναι ευκολο γιατι περνει διοξειδιο απο την επιφανεια και φως καλυπτεται επειδη θα ειναι πολυ κοντα στις λαμπες σου

lucky13
28-01-09, 13:10
Μαλιστα.Και να ριχνω καθε φορα και τα stress zyme και stress coat που εχω?
Επισης ασχετο..το aqua forte ειναι το κοκκινο κλασσικο μπουκαλι το υδροχλωρικο οξυ ε?!
-------------------------
Κάτι ακόμα για το Νο3.. Τα φυτά μου αναπτύσσονται πολύ γρήγορα γενικά εκτός από το μικρό φυτό μπροστά αριστερά που φαίνετε στην φωτογραφία που έχει μείνει έτσι 3 μήνες που το έχω! Μήπως φταίει που δεν έχω μέσα συσκευή για Co2? Αν βάλω και ανέβει το co2 θα πέσουν και τα Νο3?

Πάνος
28-01-09, 13:14
stress zyme-sress coat..δε τα χρησιμοποιησα ποτε...αν καποιο απο αυτα ειναι αντιχλωριο βαζεις σε καθε αλλαγη νερου τη σωστη δοση...αν ειναι βακτηρια...σε στρωμενο ενυδρειο περιττευουν..

το ακουαφορτε ειναι αυτο που λες...διαλυμα υδροχλωρικου οξεος...σε κοκκινο μπουκαλι..;)

το φυτο που λες μου μοιαζει για τενελλους και σαν γρασιδακι εχει κι αυτο τις απαιτησεις του....θελει co2, φως και τα λιασματα του...αν βαλεις διοξειδιο δε ξερω αν θα παρει μπρος και αν ικανοποιουνται οι αλλες παραμετροι...αλλα σιγουρα θα κανεις καλο σε ολα τα φυτα σου...

το co2 δε ριχνει τα νιτρικα...τα νιτρικα πεφτουν με αλλαγες νερου και αφομοιωνονται απο τα φυτα,....

lucky13
28-01-09, 13:21
Ωραια παω για αρχη να τσεκαρω τι γινετε με τις πετρες που εχω μεσα και να αλλαξω ενα 30% του νερου. Ειναι ακριβη αυτη η συσκυη?Σκευτομαι να παω να το παρω ουτως η αλλως εχω σκοπο να το πιξω στα φυτα σιγα σιγα οποτε λογικα θα το χρειαστει. Λιπασμα βαζω καθε μηνα κατι ταμπλετες κοντα στις ριζες των φυτων.Γενικα μονο αυτο, δεν ριχνω καποιο λιπασμα.Χρειαζετε να παρω καποιο?και αν ναι τι ?Σιδηρο?