PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις.....!!!!


περι
27-01-09, 08:53
καλησπερα!πηγα εχθες σε ενα πετ και ειδα καποια φιλτρα...
1.tormecActiv
2.clearmec plus
3.phosexultra
4.micromec
5.biomec
6.fillterballs
7.bionitratex
8.ammoex
9.carbomec activ
10.carbomec ultra
11.sintomec
12.cermec
τα εγραψα ολα οσα ειχε σε ενα χαρτι και αμα ξερει καποιος και μπορει ας μου πει τι ειναι το καθενα....θελω να ξερω που χρησιμοπουμε το καθενα απο αυτα...
ο πωλητης μου ειπε να παρω το biomec για να μου ριχνει ΝΟ2 και ΝΟ3...αλλα θα ηθελα και την βοηθεια σας αν μπορειτε παρακαλω...

ευχαριστω και πιστευω να μην σας κουραζω...αλλα ειμαι τελειομανης και θελω να ξερω οτι υπαρχει για ενα ενυδρειο...!!!:p:p:p

andreas72
27-01-09, 11:24
http://www.e-pet.gr/imagemagic.php?img=images/11630640834553935_prof3e.jpg&w=200&h=246&page=popup πολύ καλο φίλτρο είναι αυτό 2076 EHEIM PROFESSIONAL 3 electronic.
-------------------------------------------------------------------------

http://www.e-pet.gr/imagemagic.php?img=images/11436362730686101_mitVerp.jpg&w=200&h=200&page=popup και αυτό 2028 PROFESSIONAL II

-------------------------------------------------------------------------
έχει και αλλα αξιόλογα ΦΙΛΤΡΑ ...αυτά τα φίλτρα που έγραψες δεν τα ξέρω.
μήπως εννοείς Υλικά φίλτρων ??

το carbomec activ.. ειναι άνθρακας και κάνει καλο βάλτο στο φίλτρο σου.
phosexultra ..ειναι αντί φώσφορο ,και αυτό χρειάζεται.
για περισσότερες πληροφορίες, θα σε απαντήσουν οι δάσκαλοι εδώ στο GAB.
και γενικά κανε μια αναζητήσει στο google, να dis τι κάνει το κάθε υλικό φίλτρων.
εγώ εκεί βρήκα αυτά τα 2 .

xontros
27-01-09, 17:45
καλησπερα!πηγα εχθες σε ενα πετ και ειδα καποια φιλτρα...
1.tormecActiv
2.clearmec plus
3.phosexultra
4.micromec
5.biomec
6.fillterballs
7.bionitratex
8.ammoex
9.carbomec activ
10.carbomec ultra
11.sintomec
12.cermec
τα εγραψα ολα οσα ειχε σε ενα χαρτι και αμα ξερει καποιος και μπορει ας μου πει τι ειναι το καθενα....θελω να ξερω που χρησιμοπουμε το καθενα απο αυτα...
ο πωλητης μου ειπε να παρω το biomec για να μου ριχνει ΝΟ2 και ΝΟ3...αλλα θα ηθελα και την βοηθεια σας αν μπορειτε παρακαλω...

ευχαριστω και πιστευω να μην σας κουραζω...αλλα ειμαι τελειομανης και θελω να ξερω οτι υπαρχει για ενα ενυδρειο...!!!:p:p:p

Το συγκεκριμένο πωλητή να μήν τον ακούς.. Τα ΝΟ3 τα ρίχνουν οι αλλαγές νερού (που επειδή πολλοί λένε 30% το μήνα, ξέχασέ το, και να αλλάζεις το νερό 30% την εβδομάδα)..

Για να καταλάβεις ακριβώς τι θέλεις να βάλεις, διάβασε εδώ για τη λειτουργία του φίλτρου:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Filters1.htm
και ό,τι απορία μείνει, ξαναρωτάς!

xontros
27-01-09, 17:50
το carbomec activ.. ειναι άνθρακας και κάνει καλο βάλτο στο φίλτρο σου.

Ο άνθρακας χρησιμοποιείται για να τραβήξει από το ενυδρείο τοξικές ουσίες, όπως π.χ. μετά τη χρήση κάποιου φαρμάκου.. Σε άλλες περιπτώσεις δε χρειάζεται.. Ούτως ή άλλως χάνει τις ιδιότητές του σε κάποιο χρονικό διάστημα, και γίνεται ένα απλό βιολογικό υλικό.. Μάλιστα, σε φυτεμένα, μπορεί να κατακρατεί και θρεπτικές ουσίες που τις χρειάζονται τα φυτά, οπότε δεν τον χρησιμοποιούμε..

phosexultra ..ειναι αντί φώσφορο ,και αυτό χρειάζεται.

Ούτε αντι-φώσφορο χρειαζόμαστε σε ενυδρεία γλυκού νερού.. Αν έχουμε ανεβασμένα φωσφορικά, κάνουμε αλλαγή νερού, όπως και για τα νιτρικά.. (συνήθως τα φωσφορικά πάνε παρέα με τα νιτρικά, καθώς προκύπτουν από τα περιττώματα των ψαριών και τα υπολείμματα τροφών).. Αν μάλιστα έχουμε φυτεμένο ενυδρείο, κάποιο επίπεδο φωσφορικών είναι απαραίτητο για τη σωστή ανάπτυξη των φυτών..

Με άλλα λόγια.. να προσέχουμε τι λέμε.. ;)

andreas72
27-01-09, 22:39
Το συγκεκριμένο πωλητή να μήν τον ακούς.. Τα ΝΟ3 τα ρίχνουν οι αλλαγές νερού (που επειδή πολλοί λένε 30% το μήνα, ξέχασέ το, και να αλλάζεις το νερό 30% την εβδομάδα).


πολύ σωστά τα λες... .................... δεν φταίει ο πwλίτης αλλα οι εταιρίες που τα βγάζουν..έτσι τον λένε ,έτσι λέει και αυτός...απλα μην ακούς τις εταιρίες.
-------------------------



για περισσότερες πληροφορίες, θα σε απαντήσουν οι δάσκαλοι εδώ στο GAB.
μίλησε ο δάσκαλος, οποτε φιλε μην βάζεις ούτε αντί φώσφορο , ούτε άνθρακα .

xontros
27-01-09, 23:38
μίλησε ο δάσκαλος

Ο ποιος??? zw