PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλος ζωης του Ick


theofilos
22-01-09, 11:42
Απο καιρο ηθελα να ανοιξω μια συζητηση περι αυτου του θεματος και ενα τροπο που εχω σκεφτει να απαλαχτω απο αυτο. Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα με αυτο το θεμα ειχα ενημερωθει πανω στη ζωη αυτου του παρασιτου και εχω σκεφτει ενα τροπο αντιμετωπισης.

Το ick ζει στο ψαρι για περιπου 10 μερες μετα αναπαραγεται και η διαδικασια να βγουνε νεα παρασιτα κραταει περιπου 20 μερες. Η θεραπεια της υποαλατοτητας (η οποια ειναι και η πιο ασφαλης για το ψαρι) σκοτωνει τα παρασιτα που ειναι πανω στο ψαρι αλλα οχι τα αυγα του. Αρα αν κρατησουμε ενα ψαρι σε υποαλατοτητα για 1 μηνα ( η βαλε και μια εβδομαδα παραπανω για να ειμαστε σιγουροι) εχουμε κοψει το κυκλο αναπαραγωγης του παρασιτου και στην ουσια εχουμε ενα ψαρι το οποιο δεν φερει καθολου παρασιτα. Αν λοιπον βαζουμε ενα ενα τα ψαρια στο ενυδρειο με αυτο το τροπο (για οσους εχουν την υπομονη ή και το επιβαλει η αναγκη ειδικα οσοι σκοπευουν να βαλουν ακριβα ψαρια) στην ουσια φτιαχνουμε ενα ενυδρειο το οποιο δεν εχει ποτε το παρασιτο και δεν προκειται να παρουσιαστει ποτε ξανα.

Ηθελα να το συζητησουμε αυτο και να δουμε ποσοι γνωριζουν επι του αντικειμενου και αν αυτο που εγραψα ισχυει τελικα. Τις πληροφοριες αυτες τις ειχα παρει απο reefcentral καθως και διαφορα αρθρα απο site περι του θαλασσινου ενυδρειου. Λογω οτι το νεο ενυδρειο μου ετοιμαζεται εχω σκεφτει να εχω μια καραντινα μονιμα σε λειτουργεια με ενα κατοικο (καποιο ησυχο ψαρακι ) και το καθε φιλοξενουμενο ψαρι. Υπ'οψιν καθε ψαρι που θα ερχεται θα περναει αναγκαστικα αυτη τη διαδικασια ενα προς ενα.

Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας. Θα μου πειτε και βεβαια μπορεις να εχεις ενα ενυδρειο χωρις αυτο το τροπο και να μην αντιμετωπισεις ποτε προβλημα με το ick. Ομως αν μπορεις να αποκλεισεις αυτο το παραγοντα τελειως αυτη η μικρη θυσια της καραντινας αξιζει το κοπο κατα τη γνωμη μου. :D

vasilakis
22-01-09, 11:53
Ποιο ενυδρειο δεν εχει ick θα ρωτησω εγω?
Δε με νοιαζει να καταπολεμησω την ασθενεια αυτη με καραντινα γιατι
1)δεν ειναι θανατηφορα (περναει και με σκορδοστουμπι :smt030 )
2)εμφανιζεται σπανια αν προσεχεις τις συνθηκες νερου και τη συγκατοικηση και
3)να το εχω το ψαρι 1 μηνα σε καραντινα δεν παιζει ποσο μαλλον 37 μερες :rolleyes:.

Στο θεμα της καραντινας ειμαι υπερ αλλα για να εξετασεις το ψαρι για αλλες θανατηφορες αρρωστιες που μπορει να φερει .

theofilos
22-01-09, 11:57
Οπως ειπα δεν ειναι αναγκαια απλα εγω θα μου αρεσε να εξαφανιζα τελειως αυτο το παραγοντα ( ειδικα αμα σκοπευεις να φερεις ακριβα ή εστω δυσκολα ψαρια π.χ. achilles moorish idol κλπ.).

vasilakis
22-01-09, 12:00
Καλα εσυ εισαι και ψειρας ! :rolleyes:

theofilos
22-01-09, 12:01
Και να προσθεσω οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν προβλημα να περιμενουν 37 μερες :cool:.

enzo
22-01-09, 13:48
δηλαδη για να καταλαβω..
αγοραζεις τον αχιλλεα, τον καθαριζεις στην καραντινα, και τον ριχνεις στο ενυδρειο που προυπαρχουν αλλα 4 tang, αρχιζοντας το ανελεητο κυνηγητο..
το ψαρι δεν θα πεταξει ick?
υπαρχει δηλαδη τροπος για να απαλλαγουμε οριστικα απο το συγκεκριμενο παρασιτο?:rolleyes:

theofilos
22-01-09, 14:26
Αυτο ειναι το ζητουμενο. Βαση του κυκλου ζωης του παρασιτου αυτο ειναι το συμπερασμα. Επισης εχω μιλησει με χομπιστες που το ακολουθουνε αυτον τον τροπο και ορκιζονται οτι δεν εχουν δει ποτε τους ick.

phaerimm
23-01-09, 11:28
οταν λεμε υποαλατοτιτα τι ενοουμε? 1017? 1007?

παντος ακουγετε πολυ λογικο...

ποσο εφικτο ειναι για ενα ψαρι να σαρανταρισει σε υποαλατοτιτα?

φανταζομε μετα τισ 37 μερες, και πριν το ανεβασεις πανω πρεπει να το εγκλιματισεις... ποσο θελει να εγκλιματιστει? 3 μερες ανεβαζοντας 2-3 βαθμους την αλατοτιτα την ημερα?

και κατι τελευτεο... το ικ μεταφερετε με αλον τροπο στο ενυδρειο? ΖΒ, κοραλια, γαριδες, ασχετα αν απλα το κουβαλουν ή ειναι φορεις ή απλα εχει προσκολιθει αυγο...

theofilos
23-01-09, 11:39
1.009

Σε αυτη την υποαλατοτητα τα ψαρια δεν αντιμετωπιζουν προβλημα ενω τα ασπονδυλα δεν αντεχουν (και τα παρασιτα).

Ανεβαζουμε κατα .002 καθε μερα. Το κατεβασμα μπορει να γινει γρηγορα σε 2 με 3 μερες.

Κοιτα και ο ζωντανος βραχος να τον εχει πρεπει να υπηρχε ψαρι μαζι του για να τυχει και να ειναι και πανω στον βραχο. Ετσι και αλλιως τον βραχο τον κουραρεις καποιες μερες χωρις ζωντανο οργανισμο το παρασιτο δεν μπορει να μεινει ζωντανο και να αναπαραχθει. Ich σε ασπονδυλα δεν ξερω αν μπορει να μεταφερθει απο αυτα.

phaerimm
23-01-09, 11:45
οποτε για να το εχουμε 37 μερες σε 1009, τοτε πρεπει να ειναι στην καραντινα... 1024->1009 = 7 μερες, και αλλες 3 για την επανοδο... κοντα 50 μερες?

εαν ειναι 100% λυση αξιζει!!
αν ειναι για να μειωθει η πιθανοτιτα... δεν ξερω... ποση υπομονη πια?
2 μηνες να στρωσει το ενυδρειο, και 2 μηνες για καθε ψαρι?
για να στοκαρεις ενα ενυδρειο σαν το δικο σου θες.... 3 χρονια? και μεχρι τα επομενα χριστουγενα θα εχεισ βαλει μεσα μονο 4-6 ψαρια?

και παλι, αν ειναι 100% λυση αξιζει !!! (φανταζομε 37 μερες σε 1009 θα σκοτωνει και αλλα πραγματα!)

vasilakis
23-01-09, 11:57
Ρε Θεοφιλε τι φωτιες ειναι αυτες που αναβεις!
Ποσες καραντινες θα εχεις εσυ δε μας ειπες? :rolleyes:
Ας υποθεσουμε οτι εχεις 3 καραντινες που το βλεπω λιγο χλωμο ,σε ποσο καιρο θα βαλεις μεσα 2 clown , 2 decora , 1 πεταλουδα , 2 tang , 2 mini angel , 2 goby ? Το ενυδρειο ειναι μεγαλο και θελει ψαρια να δειξει.
Το πηρες το σεπτεμβριο και θα φτασεις πασχα να βαλεις ψαρι?
Οποιος φιλος-γνωστος μου εχει θαλασσινο εχει και ick και δεν ακουσα να χανει ποτε ψαρι απο αυτο.
Πιστευω οτι η καραντινα για το ick ειναι πολυ κακο για το τιποτα.

theofilos
23-01-09, 12:05
Αν θες να εχεις δυσκολα ψαρια ομως γιατι να μην εισαι σιγουρος? Οπως ξερεις εχω βαλει στο ματι τα πιο δυσκολα ψαρια. :smt022

nikman
24-01-09, 19:57
Ποιο ενυδρειο δεν εχει ick θα ρωτησω εγω?
Δε με νοιαζει να καταπολεμησω την ασθενεια αυτη με καραντινα γιατι
1)δεν ειναι θανατηφορα (περναει και με σκορδοστουμπι :smt030 )
2)εμφανιζεται σπανια αν προσεχεις τις συνθηκες νερου και τη συγκατοικηση και


Γράφεις αρχικά ότι ποιο ενυδρείο δεν έχει περάσει ick υπονοώντας ότι σχεδόν όλα έχουν περάσει και μετά γράφεις ότι είναι σπάνιο.

Επίσης γράφεις ότι δεν είναι θανατηφόρο. Αναφέρεσαι μήπως στα ψάρια του γλυκού νερού; Αν ψάξεις θα βρεις αρκετούς θαλασσινούς χομπίστες που έχασαν ψάρια από ick.

φιλικά :D

vasilakis
25-01-09, 16:17
Κατ΄αρχας μιλαμε μονο για θαλασσινο!
Το οτι τα ψαρια σε ενα ενυδρειο δεν εμφανιζουν τα συμπτωματα του ick αυτο σημαινει δυο πραγματα: ή οτι δεν υπαρχει ή οτι υπαρχει αλλα λογω καλων συνθηκων δεν εμφανιζεται.
Ολα τα ενυδρεια των φιλων μου εχουν ick αλλα δεν εχει εμφανιστει παρα μονο οταν τυχαινε να πεφτουμε πανω απο το ενυδρειο 5-6 ατομα για ενα τετραωρο χωρις υπερβολες (και αυτο εμφανιζοταν ΜΟΝΟ στα πιο επηρρεπη ψαρια aka λευκοστερνος-blue tang) . Και θα μπορουσε να ειχε εμφανιστει πολλες φορες ακομα με τοσες πολυωρες εργασιες -στρεσαριστικες για τα ψαρια- που καναμε κατα καιρους στα ενυδρεια (μα διορθωση aquascape , μα αλλαγη tank μεσα σε 3-4 ωρες, μα φωτογραφηση ...)
Οσο για το αν ειναι θανατηφορο να σου πω μια ακομα ιστορια.
Ενς φιλος ειχε βαλει 2 tang σε ενος μηνος ενυδρειο χωρια τα εξτρα . Στα καπακια βαζει και εναν λευκοστερνο και του βγαζει ick . Τα εχασε σχεδον ολα τα ψαρια. Τι συμπερασμα βγαζει κανεις , οτι το ick ειναι θανατηφορο ή οτι κατι εκανε λαθος ο φιλος μου?
Και κατι τελευταιο , για το reef που ειχα κοντα ενα χρονο μια φορα εμφανιστηκε ick μονο στο blue tang μετα απο την προσθηκη ενος ψαριου και εφυγε μονο του μεσα σε 2 μερες μονο χωρις να κανω τιποτα περισσοτερο απο το να ταιζω καλα (ουτε κανα garlic δεν εριξα) ...
Απο οτι καταλαβαινεις ολα ειναι σχετικα!!!

theofilos
25-01-09, 16:23
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν διαφορες ποικιλιες του ich. Υπαρχουν μορφες του που ειναι θανατηφορες η εντελως ακινδυνες. Ακουσα για περιπτωσεις μιας μορφης του ick που αντεχει στην υποαλατοτητα ( παρα πολυ σπανια) καθως και για ψαρια που απο μονα τους αποκτουν immunity μετα απο καποιο καιρο. Ειναι ενα θεμα πολυ ενδιαφερον.

vasilakis
25-01-09, 16:32
Ισως να μας ετυχε light ick...:smt102

Lemeshianos
29-01-09, 14:32
Η υποαλατοτητα δεν είναι εγγύηση ότι θα πεθάνουν όλα τα παράσιτα που τρέφονται με το ψάρι η κολυμπούν στο νερό η βρίσκονται σε κύστες και περιμένουν να εκκολαφθούν.

Αυτή η διαδικασία που αναφέρεις όμως θα μειώσει στο ελάχιστο τον αριθμό των παρασίτων και αν δεν παρουσιαστούν σημαντικοί παράγοντες stress δεν θα δεις τις άσπρες τέλειες στα ψαρια.

theofilos
29-01-09, 14:36
Κανοντας το για ενα μηνα ( ισως και 1 εως 2 εβδομαδες παραπανω) εισαι σιγουρος οτι εχεις απαλαχτει απο το ich παντα ομως αν δεν εχεις πεσει σε ποικιλια του παρασιτου που την αντεχει, η οποια ειναι ομως αρκετα σπανια.

phaerimm
29-01-09, 17:50
Αυτή η διαδικασία που αναφέρεις όμως θα μειώσει στο ελάχιστο τον αριθμό των παρασίτων και αν δεν παρουσιαστούν σημαντικοί παράγοντες stress δεν θα δεις τις άσπρες τέλειες στα ψαρια.

γιατι 'μειωσει'? εμενα μου φαινετε 'εξαλιψει' ειναι πιο σωστο... τι θα μινει ζωντανο αν το κανει αυτο σε καθε ζωντανο που μπορει να ειναι φορεας?

κατι σαν την ελονοσια, αφου εξαλιφθικαν τα μολυνσμενα κουνουπια, δεν υπαρχει ξανα, εκτος αν ερθει στην χωρα με παραξενο τροπο. και αφου το ενυδρειο ειναι απόλυτα ''κλειστο'' συστημα... δεν μπορει να μπει κατι μεσα αν δεν σταματισει την μεθοδο αυτη ο τεο....

αν ξερεις κατι για το ικ, που θα κανει αυτη τη διαδικασια αναποτελεσματικη, πες μας , να μην ταλεποριθει το παιδι:)

varadimi
02-02-09, 20:56
και ποσο ζει ενα ψαρι σε χαμηλη αλατοτητα ρε παιδια?

Lemeshianos
04-02-09, 11:22
γιατι 'μειωσει'? εμενα μου φαινετε 'εξαλιψει' ειναι πιο σωστο... τι θα μινει ζωντανο αν το κανει αυτο σε καθε ζωντανο που μπορει να ειναι φορεας?

κατι σαν την ελονοσια, αφου εξαλιφθικαν τα μολυνσμενα κουνουπια, δεν υπαρχει ξανα, εκτος αν ερθει στην χωρα με παραξενο τροπο. και αφου το ενυδρειο ειναι απόλυτα ''κλειστο'' συστημα... δεν μπορει να μπει κατι μεσα αν δεν σταματισει την μεθοδο αυτη ο τεο....

αν ξερεις κατι για το ικ, που θα κανει αυτη τη διαδικασια αναποτελεσματικη, πες μας , να μην ταλεποριθει το παιδι:)

Για να πεθάνει το παράσιτο πρέπει η αλατότητα να πέσει στα 1009.
Πιο χαμηλό είναι επικίνδυνο για τα ψαρια, πιο ψηλό δεν σκοτώνει το παράσιτο.
Τώρα με ένα ρεφρακτομετρο, ποσο σίγουρος είσαι ότι η αλατότητα σου είναι 1009.
Η ότι δεν έχει επηρεαστεί η ακρίβεια του ρεφρακτομετρου σου?
Επίσης λόγο εξάτμισης η αλατότητα κάθε μέρα θα αυξάνεται. Θα θέλει συνεχή ρύθμιση.
Αυτό που πιστεύω ότι συμβαίνει με το ιχ και την υπό-αλατότητα είναι ότι ένας πολύ μεγάλος αριθμός πεθαίνει και τα ανθεκτικά παράσιτα δεν είναι τόσο αρκετά που να μπορούν να επηρεάσουν τα υγιές ψαρια εύκολα.

Επίσης ποσο εφικτό είναι να μην βάλεις τίποτα καινούριο στο ενυδρείο για να μειώσεις τον κίνδυνο εισαγωγής νέο παρασίτου?
Έχεις στημένη καραντίνα που να μπορεί να φροντίσει νέα αγορασμένα κοράλλια για 2 μήνες πριν τα μεταφέρεις στο κυρίως ενυδρείο?

Κατά τι δικη μου άποψη η σωστή λύση είναι:

Λίγα ψαρια και καλά στα λίτρα που πρέπει για να μην στρεσάρονται λόγο χώρου η επιθετικότητας άλλων.
Τάισμα με σκόρδο για ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος.
Καραντίνα 1 μηνα σε νέα ψαρια.
Καραντίνα 2 μηνών σε ασπονδυλωτα αν έχεις τον απαραίτητο φωτισμό και ποιότητα νερού στην καραντίνα.
Διαφορετικά μπάνιο σε νερό RO/DI κοραλλιών και ότι άλλων μπορεί να επιζήσει ένα σύντομο σοκ από νερό χωρίς αλάτι και με χαμηλό ph.

varadimi
04-02-09, 20:45
τι σκορδο?στα ψαρια?και αν ριξεις το αλατι 1009 ...τα κοραλια?????
-------------------------
εγω παντως εδωσα σε 4 μερες 240 ευρα σε ψαρια.μολις τα εβαζα ολα καλα.και την αλλη μερα ..........στον κουβα.δεν μπορω να κανω τιποτα πιστευω. Αν αλλαξω ολο το νερο?

theofilos
04-02-09, 20:59
Με καποιες μικρες αυξομειωσεις απο 1.009 +-1 δεν θα γινει καποιο κακο στα ψαρια εχουν μεγαλες αντοχες στην υποαλατοτητα (εκτος ισως απο καποιες οικογενειες ψαριων που ισως να μην αντεχουν αλλα δεν γνωριζω ακριβως αν υπαρχουν και ποιες).

Κοιταξε οτι αξιζει η μεθοδος αξιζει, γιατι παρα πολλοι χομπιστες που εχουν επενδυσει σε πολυ σπανια και ακριβα ψαρια εχουν μονοδρομο αυτη τη μεθοδο. Ομως ειναι και θεμα υπομονης. Εγω δεν προτεινω σε οποιονδηποτε να κανει αυτη τη μεθοδο, απλα ειναι μια εναλλακτικη για καποιες ειδικες περιπτωσεις που θα την χρειαστουν. Επισης αν δεν σκοπευεις να εχεις ιδιατερα ψαρια παλι δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

Αν θες ομως να βαλεις ενα ιδαιτερα δυσκολο ψαρι που μιλαμε για ποσοστα αν θα καταφερει να ζησει, κανοντας την καραντινα και την θεραπεια αυξανεις δραματικα τις πιθανοτητες σου να προσαρμοστει πληρως το ψαρι στο νεο σου ενυδρειο.Σκεψου ενα ψαρι σε καραντινα 1-2 μηνες ποσο μπορεις να το προσεξεις απο τροφη, να το στρωσεις, να μην φοβαται και να θεραπευτει.

varadimi
04-02-09, 21:20
και με το θεμα των κοραλιων?

theofilos
04-02-09, 21:28
Αν διαβασεις και παραπανω τα κοραλια δεν αντεχουν την υποαλατοτητα ουτε για αστειο. Περιπου στο 1.0018-19 και κατω τα φτυνουν. Για αυτο και πολλα πετ σοπ κρατανε την αλατοτητα εως εκει.

Παρ'ολα αυτα ενα κομματι κοραλιου πανω στο βραχο του ειναι πιθανο να φερει το παρασιτο ( μικρη μεν) αν στο ενυδρειο που ηταν πριν τα αγορασεις μαζι με ψαρια. Αν ηταν περιπου 1 μηνα στο ενυδρειο χωρις ψαρια τοτε δεν πρεπει να υπαρχει το παρασιτο.
-------------------------
Οσο για την δικια σου περιπτωση καλυτερα να κανεις ενα νεο θεμα αναφεροντας αναλυτικοτατα οτιδηποτε αφορα το ενυδρειο σου και το ιστορικο του μεχρι τωρα. Για να πεθανουν τα ψαρια μεσα σε 1 μερα απο ich δεν γινετε. Αρα υπαρχουν πολυ πιο βασικα προβληματα στην περιπτωση σου.

varadimi
04-02-09, 21:28
υπαρχει περιπτωση να εχουν ικ ασ πουμε ολα τα αλλα ψαρια και να τα παιζουν μεσα σε 24 ωρες και να μην εχουν τα γκοπι?στα γκοπι δεν εχω κανενα προβλημα

theofilos
04-02-09, 21:38
Ξαναδιαβασε αυτο που σου εγραψα σου εχω απαντησει ηδη.

phaerimm
09-02-09, 09:12
πολοι μικροοργανισμοι, και ιδικα οργανισμοι που ζουν με πολυ συγκεκριμενεσ προδιαγραφες, εχουν μεσα στον κυκλο ζωης τους την ενεια του spore, διλαδι σχεδον νεκρα αυγα, που για μεγαλα χρονικα διαστιματα (ακομα και δεκαετιες) παραμενουν σε καρασταση αυγου, και ξανα μπενουν σε διαδικασια αναπαραγογης οταν βρεθουν σε ''καταληλεσ'' συνθικες.... αυτο το βλεπουμε συχνα σε μικροοργανισμους βαλτοτοπων - ειναι ο τροπος επιβιοσισ που εχουν αναπτυξει αυτοι οι οργανισμοι σε απαντηση των 'συχνων' αλαγων στο περιβαλον τους....

στο δικο μου μυαλο , πολυ συγκεκριμενες προδιαγραφες εχουν και τα παρασιτα.... χωρις να ξερω αν ισχειει αυτο για τα συγκεκριμενα παρασιτα (βασικα δεν εχω ιδεα αν αυτο μπορει να συμβει σε παρασιτα./.... απλα υπαρχει τετοια διαδικασια στη φυση)

theofilos
09-02-09, 09:51
Αυτο που ξερω ειναι αν θες να εισαι 99% σιγουρος οτι δεν θα επιζησει τιποτα απο περιοδο που δεν θα υπαρχει ψαρι ειναι 11 εβδομαδες. Και παλι υπαρχει αυτο το 1%.