PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφανιστηκε ενα σαλιγκαρι στο ενυδρειο


manolis1976
21-01-09, 16:16
Μολις ειδα στο ενυδρειο μεσα κατι σαν σαλιγκαρι , δεν ξερω πως να το πω κοχυλι που σέρνεται ισως:D ειναι φυσιολογικο η να το εξολοθρεύσω?

Επισης ενα ξυλο που εχω, εχει βγάλει κατι σαν χνούδι , αυτη ειναι η φημισμένη άλγη???

...και τι κανω?:confused:

stefoc
21-01-09, 16:37
φιλε δεν ειμαι και ο ειδικος σε αυτα ομωσ με βαση την απλη λογικη εαν δεν ειχες ποτε σαλιγγαρια να το σκοτωσεις...φιλικα στεφανοσ

kwstas_original
21-01-09, 16:38
τερμινεισιον..

fishme1
21-01-09, 16:39
το σαλιγκαρι δεν ειναι τιποτα , ασε το , δεν εχεις μονο ενα ετσι και αλλιως

το λευκο χνουδι ειναι μυκητας που σε λιγο καιρο θα φυγει μονος του αφου φαει οτι εχει να φαει απο το ξυλο

manolis1976
21-01-09, 16:43
Νομιζω οτι καταλαβε οτι το κοιταζα στραβα και κρυφτηκε:smt065 :)

ξερει κανεις αν εινα προβλημα (παρασιτο η σημαινει κατι)
-------------------------
το σαλιγκαρι δεν ειναι τιποτα , ασε το , δεν εχεις μονο ενα ετσι και αλλιως

το λευκο χνουδι ειναι μυκητας που σε λιγο καιρο θα φυγει μονος του αφου φαει οτι εχει να φαει απο το ξυλο


οκ ας ειναι .....ας ζησει....

Ηλίας
21-01-09, 17:09
και εγω στην αρχη τρωμοκρατηθηκα με τα σαλιγκαρια
αλλα τωρα εχω 2 ειδων (μιλαμε για μικρα παντα)
βγαζε που και που τα μεγαλα... οταν μεγαλώσουν

manolis1976
21-01-09, 17:15
και εγω στην αρχη τρωμοκρατηθηκα με τα σαλιγκαρια
αλλα τωρα εχω 2 ειδων (μιλαμε για μικρα παντα)
βγαζε που και που τα μεγαλα... οταν μεγαλώσουν

μεγαλώνουν κιολας...
οταν μεγαλωσουν δεν θα τα βγαλω απο το ενυδρειο αΛΛΑ απο το καβουκι τους και θα τα ταισω στα ψαρια γλεντι θα κανουνε:smt030
:)

Raven
22-01-09, 03:06
Η συντριπτικη πλειοψηφια των σαλιγκαριων που ερχονται ως λαθρεπιβατες , δεν τρωνε υγιη φυτα και προτιμουν τις αλγες,υπολειμματα τροφης και φυτικους ιστους που αποσυντιθενται.
Υπαρχουν και λιγα 2-3 ειδη που θα φανε και φυτα οταν πεινασουν γι αυτο πρεπει να γινεται σαφης αναγνωριση του ειδους.
Δες τα ως μερος του μικρου σου οικοσυστηματος.
Αν ειναι σε αποδεκτο αριθμο που δεν ενοχλει στην οψη και δεν τα αφησεις να υπεραριθμησουν, θα εκπλαγεις με το ποσο καλη δουλεια κανουν με τις αλγες.
Και τα λεει αυτα ενας πρωην εχθρος των σαλιγκαριων..εγω !!

manolis1976
22-01-09, 10:15
Η συντριπτικη πλειοψηφια των σαλιγκαριων που ερχονται ως λαθρεπιβατες , δεν τρωνε υγιη φυτα και προτιμουν τις αλγες,υπολειμματα τροφης και φυτικους ιστους που αποσυντιθενται.
Υπαρχουν και λιγα 2-3 ειδη που θα φανε και φυτα οταν πεινασουν γι αυτο πρεπει να γινεται σαφης αναγνωριση του ειδους.
Δες τα ως μερος του μικρου σου οικοσυστηματος.
Αν ειναι σε αποδεκτο αριθμο που δεν ενοχλει στην οψη και δεν τα αφησεις να υπεραριθμησουν, θα εκπλαγεις με το ποσο καλη δουλεια κανουν με τις αλγες.
Και τα λεει αυτα ενας πρωην εχθρος των σαλιγκαριων..εγω !!

1.Πως δεv τα αφήνεις να υπεραριθμησουν
2.πως τα αναγνωρίζεις διοτι απο τις photo που εχω κατω χλωμό το κοβω:rolleyes:

Raven
22-01-09, 11:45
Καλημερα!
1. Με παγιδα για σαλιγκαρια, με το χερι, με ενα ζεματισμενο μαρουλοφυλο τη νυχτα, ενα πιατακι με ταμπλετες σπιρουλινας. Τα αφαιρεις το πρωι οταν ειναι μαζεμενα ολα πανω.
2. Εχεις Physa fontinalis http://en.wikipedia.org/wiki/Physidae (http://en.wikipedia.org/wiki/Physidae) , τα αγαπημενα μου! Κανε μια αναζητηση στο Google.

manolis1976
22-01-09, 18:25
Καλημερα!
1. Με παγιδα για σαλιγκαρια, με το χερι, με ενα ζεματισμενο μαρουλοφυλο τη νυχτα, ενα πιατακι με ταμπλετες σπιρουλινας. Τα αφαιρεις το πρωι οταν ειναι μαζεμενα ολα πανω.
2. Εχεις Physa fontinalishttp://en.wikipedia.org/wiki/Physidae , τα αγαπημενα μου! Κανε μια αναζητηση στο Google.


Για πιο λόγο ειναι τα αγαπημένα σου;

...εκτος αν εννοεις κοκκινιστά:p

Ηλίας
22-01-09, 21:14
Αγαπημενα?
σημερα που εβαλα ηλεκτρικη σκουπα να καθαρισω λιγο το χαλικι βρικα ενα φυλλο τεραστιο μεν σκετο ινα δε
και μαλλον αυτα μου την κανανε
τι ενοέις σπιρουλινα;

maniac
22-01-09, 21:59
Εχω και εγω σαλιγκάρια, τα συνηθη μελανοειδη, αυτο που έχω διαπιστώσει είναι πως τελικά είναι μπελάς. Ασχετα αν τρώνε υπολείματα φυτών και καθαρίζουν, σε μένα μου κόβουν στην μέση τις βαλισνέριες και το αγαπημένο τους είναι το κερατόφυλο. Υποπτεύομαι πως είναι υπεύθυνα και για τα φαγωμένα νεα φύλλα της ανούμπιας. Οι παγίδες που κατα καιρούς εφαρμοσα δεν είχαν την αναμενόμενη επιτυχία. Το μαζεμα με το χέρι, για μενα που είτε ειμαι τεμπέλης είτε δεν έχω χρόνο, είναι το χειρότερό μου στο χόμπυ.
Το επόμενο που θέλω να κάνω καποια στιγμη είναι να τα ξεπαστρέψω.

Raven
22-01-09, 22:00
Για πιο λόγο ειναι τα αγαπημένα σου;

Γιατι ειναι ομορφα με το διαφανο κελυφος και τις βουλιτσες αλλα κυριως γιατι τοτε που ειχα αλγη στα τζαμια απο οπου περνουσαν αφηναν δρομακια τρωγωντας την αλγη.
τι ενοέις σπιρουλινα;
Ταμπλετες πρασινες για πλεκο και αλλα αλγοφαγα ψαρια.

Ηλίας
22-01-09, 22:09
ααααα

manolis1976
22-01-09, 22:43
Εχω και εγω σαλιγκάρια, τα συνηθη μελανοειδη, αυτο που έχω διαπιστώσει είναι πως τελικά είναι μπελάς. Ασχετα αν τρώνε υπολείματα φυτών και καθαρίζουν, σε μένα μου κόβουν στην μέση τις βαλισνέριες και το αγαπημένο τους είναι το κερατόφυλο. Υποπτεύομαι πως είναι υπεύθυνα και για τα φαγωμένα νεα φύλλα της ανούμπιας. Οι παγίδες που κατα καιρούς εφαρμοσα δεν είχαν την αναμενόμενη επιτυχία. Το μαζεμα με το χέρι, για μενα που είτε ειμαι τεμπέλης είτε δεν έχω χρόνο, είναι το χειρότερό μου στο χόμπυ.
Το επόμενο που θέλω να κάνω καποια στιγμη είναι να τα ξεπαστρέψω.

Αν τρωνε τα φυτα :smt067termination:smt117

fishme1
22-01-09, 23:01
ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΦΥΤΑ

maniac τι ψαρια εχεις μεσα ;

maniac
23-01-09, 08:43
ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΦΥΤΑ

maniac τι ψαρια εχεις μεσα ;
Το ξέρω το θεωρητικο φίλε μου αλλά στα φύλλα της βαλισνεριας τι κανουν, πανε για ξεκούραση? Στο κερατόφυλο γιατι σκαρφαλώνουν εκει πάνω?
το πακετο 2 σκαλαρια 1 κτενοπομα 1 εφπτερους 1 καε. Τα εχω πολυ καιρο χωρις πρόβλημα και το φαινόμενο ξεκινησε πριν κανα 2μηνο που πολλαπλασιαστηκαν. Χθές που κλάδεψα εβγαλα αρκετά και 2-3 ηταν στα φύλλα.

fishme1
23-01-09, 11:08
στα φυλλα ανεβαινουν γιατι τρωνε απο τα φυλλα αλλα δεν τρωνε τα φυλλα

η μονη περιπτωση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να τραυματιζει καποιο ψαρι τα φυλλα και μετα να τρωνε την πληγωμενη περιοχη τα σαλιγκαρια

delta66
24-01-09, 03:39
....η μονη περιπτωση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να τραυματιζει καποιο ψαρι τα φυλλα και μετα να τρωνε την πληγωμενη περιοχη τα σαλιγκαρια
:smt023

Και αν για οποιοδηποτε λογο τα φυτα χαλανε και σαπιζουν μη βιαστεις να βγαλεις το συμπερασμα οτι επειδη ειναι επανω τους, τα τρωνε και χαλανε.
Αν ειναι απο τα αλγοφαγα σαλιγγαρια τρωνε το σαπιο μερος τους και αφηνουν τα φρεσκα υγειη φυλλα να αναπτυχθουν.

fishme1
24-01-09, 10:10
στη θεση σου θα παρακολουθουσα τον καε

Ηλίας
24-01-09, 10:54
Χτες κοιτουσα απο πλαϊνή οψη το ενυδρειο μου και ανακαλυψα μια μυστική βαση σαλιγκαριων στο πανω μερος του γυαλιου
και λεω δεν κανω εναν καθαρισμο να μειωθει και ο πληθισμος;

joe
24-01-09, 22:18
φιλε δεν ειμαι και ο ειδικος σε αυτα ομωσ με βαση την απλη λογικη εαν δεν ειχες ποτε σαλιγγαρια να το σκοτωσεις...φιλικα στεφανοσ
Τέτοιου είδους απαντήσεις καλό θα ήταν να μήν δίνονται.Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο κ πρίν πείτε κάτι διαβάστε λίγο για να είσαστε σίγουροι.Απλα τσαντίστικα λίγο γιατί βλέπω μία αρνητικότικα πρός τα φιλαράκια μου τα σαλλιγκάρια!Οποιος ξαναπεί κακή κουβέντα θα τον :smt067:smt067:smt067
Φιλικά ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Apple snail :smt033:smt033:smt033

Raven
24-01-09, 22:26
Που υπογραφω?.....ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ του FSCS (foundation for snail conservation & sympathy):D:smt033

joe
25-01-09, 01:04
Που υπογραφω?.....ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ του FSCS (foundation for snail conservation & sympathy):D:smt033
:D:D:DΤο μόνο πού μένει είναι να φτιάξουμε το καταστατικό...:D
κ.αντιπρόεδρε όλα θα τα κανονίσουμε απλά ξέρεις τι με φοβήζει;Οτι θά έρθουν όλα τα μέλη του Π.Σ.Φ.Ε στόν δικό μας σύλλογο!!!:smt033:smt033:smt033
Παρακαλώ για τίς εγγραφές να εποικηνωνήσετε με τον αντιπρόεδρο Raven
:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038FSCS:smt038:smt 038:smt038:smt038:smt038
φιλικά ο Πρόεδρος FSCS

manolis1976
20-02-09, 15:26
O πληθυσμός των παρα πανω σαλιγκαριων bladder snails (http://www.biopix.com/Species.asp?Searchtext=Physa%20fontinalis&Category=Bloeddyr) εχει αυξηθει θα ελεγα εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν καθολου και απο οτι εχω παρατηρησει δεν κανουν καμια ζημια στα φυτα , η ερωτηση ειναι απο πιο σημειο και μετ θελουν Termination:smt065 :confused:

Ηλίας
20-02-09, 18:33
O πληθυσμός των παρα πανω σαλιγκαριων bladder snails (http://www.biopix.com/Species.asp?Searchtext=Physa%20fontinalis&Category=Bloeddyr) εχει αυξηθει θα ελεγα εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν καθολου και απο οτι εχω παρατηρησει δεν κανουν καμια ζημια στα φυτα , η ερωτηση ειναι απο πιο σημειο και μετ θελουν Termination:smt065 :confused:
...όποτε μεγαλώσουν και ειναι σχεδόν "ενοχλητικό" αρχισε και βγάζεις

Υ.Γ. Συμβουλή(αν θες εφαρμοσε την):μια στο τοσο ριχνω λιγο αλατακι που αρεσει στα ζωοτόκα, εχω παρατηρείσει οτι καθε φορα που ριχνω μα καθε φορα βλεπω ενα-ενα σαλικαρακι να επιπλέει στην επιφάνεια του νερού....

manolis1976
20-02-09, 19:14
...όποτε μεγαλώσουν και ειναι σχεδόν "ενοχλητικό" αρχισε και βγάζεις

Υ.Γ. Συμβουλή(αν θες εφαρμοσε την):μια στο τοσο ριχνω λιγο αλατακι που αρεσει στα ζωοτόκα, εχω παρατηρείσει οτι καθε φορα που ριχνω μα καθε φορα βλεπω ενα-ενα σαλικαρακι να επιπλέει στην επιφάνεια του νερού....

Δεν μπορω να βαλω αλατι γιατι εχω ενα corydoras μεσα!!!Παντως εχω την εντυπωση οτι τα σαλιγκαρακια κανουν δουλεια με την αλγη!!!

Raven
20-02-09, 19:20
Εγκειται στη δικη σου κριση αν θα αρχισεις να τα αφαιρεις οταν θα αρχισουν να γινονται ενοχλητικα στην οψη.
Παντως με προσεκτικο ταισμα, δεν θα αναπαραγονται με τοσο γρηγορους ρυθμους και δεν θα χρειαζεται να τα αφαιρεις, αφου δεν σου δημιουργουν προβλημα και τρωνε και τις αλγες.

Ηλίας
21-02-09, 10:31
εγω για κανα διμηνο δεν εχω σαλιγκαρι(golden apple snail) ή πλεκο μεσα και τα σαλιγκαρακια κανουν τρωμερη δουλεια με την αλγη