PDA

Επιστροφή στο Forum : help!!!!!!!!


iliastra
18-01-09, 23:48
Γεια σας παιδία τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά στα ψαράκια μου… έχω 2 χρυσόψαρα (μου φαίνεται ότι είναι Veiltail χωρίς να είμαι και σίγουρος)…από την μέρα που έβαλα και το 2 ψαράκι, το άλλο που είχα άρχισε να πηδάει πάνω από το νερό, κάτι που το έκανε μόνο το νέο ψάρι (δεν το έχω πετύχει μέχρι στιγμής για να το δω αλλά μόλις ακούσω το θόρυβο και κοιτάζω καταλαβαίνω πιο ψάρι ήταν από την θέση που έχει)…
Επίσης το παλιό το ψαράκι κατά διαστήματα είναι στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνει το στόμα και φτιάχνει κάτι σαν μπουρμπουλήθρες (όπως όταν η θάλασσα είναι βρώμικη)..δεν πιστεύω ότι έχει πρόβλημα οξυγόνου από τις μετρήσεις…

Δεν ξέρω γιατί έχουν αυτή τη συμπεριφορά όποιος μπορεί ας βοηθήσει…

Ενυδρείο ~63-65 λίτρα καθαρό
NH3/NH4 : 0 mg/l
NO3: 20 mg/l
NO2 :<0,3 mg/l
pH: 7,5
KH:7
GH:10
Test TETRA

Να σημειώσω ότι τις 2-3 τελευταίες ημέρες τα ψαράκια είναι ατάιστα λόγω του ότι το ένα το είδα κάπως δυσκοίλιο, την τελευταία ημέρα που τα τάϊσα τα έδωσα αρακά, όπως και αρακά θα τα δώσω και αύριο (σύμφωνα με το διατροφολόγιο που έχω κάνει J )…το αναφέρω γιατί ίσως αυτό έχει να κάνει με την συμπεριφορά τους…

γιωργος χανια
18-01-09, 23:49
οσο για το οτι ανβαινουν στην επιφανεια ειναι για επιπλεον οξυγονο..αλλα δεν ειμαι και σιγουρος να σου πουν κια οι ειδικοι

Πάνος
19-01-09, 00:03
μαλλον εχεις προβλημα με το οξυγονο στο ενυδρειο σου....
βαλε το φιλτρο ετσι ωστε να αναταρρασει την επιφανεια εντονα

επισης γιατι τα νιτρωδη σου δεν ειναι 0?? με το να προσθεσεις αλλο ενα ψαρι αυξηθηκε η παραγωμενη αμμωνια...μηπως δεν ανταποκρινεται ακομη το φιλτρο σου?? αμμωνια και νιτρωδη πρεπει παντα να ειναι 0..η προσπαθεια να πηδηξει εξω απο το νερο δηλωνει ακαταλληλες συνθηκες...ειτε ελλειψη οξυγονου..ειτε αμμωνια η νιτρωδη..ειτε στενοτητα χωρου....

iliastra
19-01-09, 02:17
φιλε Πανο το φιλτρο το εχω ανεβασει αρκετα ψιλα και δημιουργει κυματακια (σε τετοιο βαθμο ωστε να μην με ενοχλει ο θορυβος)...τωρα οσο για τα νιτρωδη δεν μπορω να ξερω ποσο ακριβως ειναι γιατι το τεστ η μικροτερη κλιμακα που εχει ειναι η <0,3, τα παραπωνα σου στην ΤΕΤRA :) .....το φιλτρο πιστευω οτι ειναι στρωμενο γιατι το ενυδρειο λειτουργει αρκετο καιρο...

τα επιπεδα του CO2 παντος ειναι πολυ χαμηλα (συμφωνα με τον τυπο) αρα λογικα το οξυγονο θα ειναι αρκετο (αν υποθεσουμε οτι το Ο2 και το CO2 ειναι πραγματα αντιθετα....δεν ξερω εαν η λογικη μου ειναι σωστη παντος)

Πάνος
19-01-09, 12:24
υγρα ειναι τα τεστακια αυτα?? αν οχι παρε υγρα..αν ναι και το <0.3 ειναι το χαμηλοτερο στην κλιμακα εισαι οκ.....
ομως αυτο
Επίσης το παλιό το ψαράκι κατά διαστήματα είναι στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνει το στόμα και φτιάχνει κάτι σαν μπουρμπουλήθρες (όπως όταν η θάλασσα είναι βρώμικη)..δεν πιστεύω ότι έχει πρόβλημα οξυγόνου από τις μετρήσεις…

δηλωνει συνηθως προβλημα οξυγονου....εχεις στην επιφανεια του νερου μηπως καποιο φιλμ (πρωτεινικο φιλμ ειναι) σαν μια λαδιλα ..? αυτο θα μπορουσε να περιορισει την ανταλλαγη αεριων...
προσωπικα θα δημιουργουσα ακομη μεγαλυτερη αναταραξη στην επιφανεια....η αν με ενοχλουσε ο θορυβος θα προσθετα μια αθορυβη αεραντλια για τον ιδιο λογο...

iliastra
19-01-09, 13:29
υγρα ειναι ολα τα τεστακια....αυτο με το φιλμ που λες το ειχα αλλα με συχνες αλλαγες του νερου το ψιλοξεπερασα...εκανα καλα??? ειναι χρησιμο αυτο το φιλμ???

Πάνος
19-01-09, 13:34
οχι δεν εξυπηρετει σε κατι.....μπορει και να εμποδισει την ανταλλαγη των αεριων....καλα εκανες και το ξεφορτωθηκες....καμια φορα ειναι δεικτης οτι ταιζουμε υπερβολικα η οτι δεν εχουμε καλη αναταραξη επιφανειας...
δοκιμασε παντως μεγαλυτερη αναταραξη και πες μας αν το ψαρακι σταματησε να αναζητα αερα στην επιφανεια..

iliastra
19-01-09, 13:46
ok....ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου και το χρονο σου Πανο