PDA

Επιστροφή στο Forum : το πρωτο μου ενυδρειο


Dionysia
18-01-09, 12:20
με χαρα σας παρουσιαζω το πρωτο μου ενυδρειο το μεγαλυτερο μερος το χρωσταω στη βοηθεια σας.Γι αυτο ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν.Αν υπαρχει κατι με τις μετρησεις η δεν ειναι σωστο θα ηθελα και παλι τη βοηθεια σας.


Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x35
Όγκος:60 λιτρα
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:2 echinodorus και αλλα τεσσερα που δε θυμαμαι
Ψάρια / Άλλα είδη:4 μπαλουν, 1 γλυφτη, 1 κλοουν, 1 ροζ ψαρακι?, 3 νεον και 12 μωρα μπαλουν
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι και ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:αφισα
Φωτισμός:το εχει το ενυδρειο
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες την ημερα
Φιλτράρισμα:του ενυδρειου
Θερμοστάτης:υπαρχει δεν θυμαμαι πως λεγεται
Λίπανση:jbl ferropol 8ml/3 φορες το μηνα, jbl denitrol 2ml/3 φορες το μηνα, flourish excel μισο καπακι μερα παρα μερα jbl biotopol plus water conditioner 4ml/3 φορες το μηνα επισης jbl atvitol βιταμινες για τα ψαρια 6 σταγονες την ημερα
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):δεν εχω
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:3 φορες το μηνα 30%
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:οι μετρησεις γινονται με stick
Φωτογραφία:

frits
18-01-09, 13:10
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, να σου ζήσουν τα μικρά!!!
Νομίζω όμως ότι ο κλόουν που γίνεται αρκετά μεγάλος για το μέγεθος του ενυδρείου σου.
Καλώς ήρθες!!! :p

Πάνος
18-01-09, 13:18
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x35
Όγκος:60 λιτρα
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:2 echinodorus και αλλα τεσσερα που δε θυμαμαι
Ψάρια / Άλλα είδη:4 μπαλουν,τα μπαλλουν ειναι ψαρια μεταλλαγμενα που δημιουργηθηκαν απο τον ανθρωπο επιλεκτικα ...και καλο ειναι να μην τα εχουμε...,η αν τα εχουμε να μη τα πολλαπλασιαζουμε και να μη τα δινουμε.. 1 γλυφτη,τι γλυφτη??? 1 κλοουν, θελει κοπαδι και πολυ μεγαλος για τα λιτρα σου1 ροζ ψαρακι?, χηρα ειναι αν βλεπω καλα και επισης θελει κοπαδι 3 νεον θελουν κοπαδι και 12 μωρα μπαλουν...τα τετρα (νεον-χηρα) θελουν μαλακο νερο ενω τα ζωοτοκα σου θελουν σκληρο...
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι και ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:αφισα
Φωτισμός:το εχει το ενυδρειο
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες την ημερα ανεβασε λιγο τη διαρκεια φωτισμου..σταδιακα...και σιγα σιγα..
Φιλτράρισμα:του ενυδρειου
Θερμοστάτης:υπαρχει δεν θυμαμαι πως λεγεται
Λίπανση:jbl ferropol 8ml/3 φορες το μηνα, jbl denitrol 2ml/3 φορες το μηνα, flourish excel μισο καπακι μερα παρα μερα jbl biotopol plus water conditioner 4ml/3 φορες το μηνα επισης jbl atvitol βιταμινες για τα ψαρια 6 σταγονες την ημερα
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):δεν εχω
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:3 φορες το μηνα 30%
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:οι μετρησεις γινονται με stick τα υγρα ειναι ακριβεστερα...
Φωτογραφία:

ειναι ομορφο το ενυδρειο σου και θα γινει σιγα σιγα ακομη ομορφοτερο αλλα πρεπει να κοιταξεις τη συνθεση των ψαριων σου συμφωνα με αυτα που εγραψα παραπανω...

Dionysia
18-01-09, 13:27
ο κλοουν μπηκε γιατι ειχα πολλα σαλιγκαρια και ειναι καλος δεν ενοχλει τα αλλα ψαρακια.εκτος αυτου σκεφτομαι να παρω ενα ενυδρειο ακομα μεγαλυτερο και θα μετακομισει στο καινουριο του σπιτι.
-------------------------
Δηλαδη ποσες ωρες να αναβω το φως και για τα μπαλουν δεν το ηξερα:confused:
-------------------------
οσο για το γλυφτη δεν θυμαμαι ασπρος ειναι.

Πάνος
18-01-09, 14:35
για τα ψαρια που δεν γνωριζεις ανεβασε φωτο να σου πουμε ποια ειναι....

για τον κλοουν....σε γενικες γραμμες βαζουμε ψαρακια που μας ειναι χρησιμα δεδομενου ομως οτι μπορουμε να ικανοποιησουμε τις απαιτησεις τους...για το συγκεκριμενο δε μπορεις οποτε δωστον οσο ειναι καιρος πριν σου αρρωστησει...δε κανουν κακο ολα τα σαλιγκαρια και δεν υπαρχει λογος να τα εξαφανισεις...

για το φωτισμο πες μας τα βατ.....αν δεν ειναι πολλα μπορεις να τον ανεβασεις σταδιακα στις 8 η και στις δεκα ωρες...αλλα πες μας τα βατ της λαμπας ακριβως...μια λαμπα εχει?

Dionysia
18-01-09, 17:25
Η λαμπα ειναι διπλη και γραφει 18 w.
-------------------------
Θα ηθελα επισης να ρωτησω στα παραπανω λιτρα και τα ψαρια που εχω τωρα μπορω να βαλω μεσα ενα apple snail;;;;;;;:confused:Αν οχι να μην το παρω κριμα ειναι.

Πάνος
18-01-09, 17:37
τι εννοεις διπλη??

αν τα βατ ειναι 18 παντως ανεβασε σταδιακα το φωτισμο στις δεκα ωρες...

ετσι στα τυφλα οσον αφορα τα ειδη δε μπορουμε α σου δωσουμε συμβουλες...παντως για σκληρο νερο και σε αυτα τα λιτρα καλυτερα να δωσεις τον γλυφτη τον κλοουν και τα τετρα και να βαλεις αντ'αυτων τα σαλιγκαρακια που σου αρεσουν...

Dionysia
18-01-09, 17:52
Μπορει να το ειπα λαθος.Ειναι μια αλλα οπως ειναι μου φανηκε για 2.Φθοπειου ειναι.
-------------------------
ουπς :smt105φθορειου ηθελα να πω:p
-------------------------
Να τα δωσω ολα και να κρατησω μονο τα μπαλουν;;;;:smt086

Πάνος
18-01-09, 17:58
Να τα δωσω ολα και να κρατησω μονο τα μπαλουν;;;;:smt086

αν και τα εχουμε πει περι υβριδιων..εφοσον τα εχεις....ειναι προτιμοτερο να κρατησεις μονο τα μπαλουν μιας και τα αλλα ψαρια δε θα χωρανε η θελουν κοπαδι και διαφορετικο νερο....

το θεμα ειναι ομως να μη τα αναπαραγεις....εν καιρω καλυτερα να τα αντικαταστησεις με κανονικα μολλυ..

Dionysia
11-04-09, 22:17
πως ειναι αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μετα απο την τελευταια παρουσιαση.πειτε μου τη γνωμη σας :confused:

Γιώργος Κ
11-04-09, 23:00
...ο κλόουν που γίνεται αρκετά μεγάλος για το μέγεθος του ενυδρείου σου....

ειναι ομορφο το ενυδρειο σου και θα γινει σιγα σιγα ακομη ομορφοτερο αλλα πρεπει να κοιταξεις τη συνθεση των ψαριων σου συμφωνα με αυτα που εγραψα παραπανω...

πως ειναι αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μετα απο την τελευταια παρουσιαση.πειτε μου τη γνωμη σας :confused:

Καλησπερα!!
Ομορφο το ενυδρειο σου .... πιο ωραιο που μεγαλωσαν τα φυτα!!!!!:p
Δυστηχως δεν αλλαξες τιποτα απο οτι βλεπω στη συνθεση των ψαριων σου αρα .... θα ακουσεις τα ιδια!!!

Dionysia
25-09-09, 20:48
:)καλημερα γραφω εδω για να εχετε μια εικονα απο το ενυδρειο.
θα ηθελα να σας ρωτησω ποσα νεον μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.
αυτη τη στιγμη εχει μεσα 4 γαριδες αμανο και 13 νεον..:grin:
-------------------------
ευχαριστω για την απαντηση:(καλυτερα να ρωτησω στο πετ σοπ:cool:εκει κατι θα μου πουν.

Γιώργος Κ
25-09-09, 21:08
:)καλημερα γραφω εδω για να εχετε μια εικονα απο το ενυδρειο.
θα ηθελα να σας ρωτησω ποσα νεον μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.
αυτη τη στιγμη εχει μεσα 4 γαριδες αμανο και 13 νεον..:grin:
-------------------------
ευχαριστω για την απαντηση:(καλυτερα να ρωτησω στο πετ σοπ:cool:εκει κατι θα μου πουν.

Προς τι η ειρωνια??
Μηπως βιαζεσαι λιγακι?
pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):14
θα πρεπει να χαμηλωσεις τις τιμες αυτες για τα νεον!...

karxarini
25-09-09, 21:11
πάντως όταν χαμηλώσεις αυτες τις τιμές,
λένε οτι αντιστοιχει 1 λίτρο νερο για καθε 1cm ψαριού
τωρα για γαρίδες δε ξερω :D

Γιώργος Κ
25-09-09, 21:27
...λένε οτι αντιστοιχει 1 λίτρο νερο για καθε 1cm ψαριού .....

Δεν ισχυει .... αυτος ο κανονας ... αστους να .... λενε!! Καλο ειναι να μη το λες ουτε και εσυ!!

theodor72
25-09-09, 21:31
Έχει δίκιο ο georgarask. Ο κανόνας αυτός δεν ισχύει. Σκέψου το μόνο λίγο λογικά: Θα μπορούσε να ζήσει ένα ψάρι 15 εκατοστών σε 15 λίτρα νερό; ;)

karxarini
25-09-09, 21:34
Λένε οτι ισχύει για τα μικρα ψαράκια ;)

Dionysia
25-09-09, 21:44
Προς τι η ειρωνια??
Μηπως βιαζεσαι λιγακι?
pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):14
θα πρεπει να χαμηλωσεις τις τιμες αυτες για τα νεον!...
δεν ειρωνευομε κανεναν αν ετσι το βλεπετε απλα ρωτησα κατι και δεν πηρα απαντηση.:smt009κι εσυ γιατι το πηρες προσωπικα δεν ειπα κατι για σενα.

Πάνος
25-09-09, 23:51
ο καθενας θα το επαιρνε προσωπικα...γιατι αναφερεσαι γενικα σε ολους..και δε περασε μεγαλο χρονικο διαστημα...
κανεις δεν ειναι πανω απο τον υπολογιστη συνεχεια...
φιλικα σου το λεω για να μην εισαι ανυπομονη....αν δε σου απαντησουν σε 1-2 μερες τοτε ξαναφερε το θεμα στην επιφανεια..

Dionysia
26-09-09, 10:36
ο καθενας θα το επαιρνε προσωπικα...γιατι αναφερεσαι γενικα σε ολους..και δε περασε μεγαλο χρονικο διαστημα...
κανεις δεν ειναι πανω απο τον υπολογιστη συνεχεια...
φιλικα σου το λεω για να μην εισαι ανυπομονη....αν δε σου απαντησουν σε 1-2 μερες τοτε ξαναφερε το θεμα στην επιφανεια..
δεν ξερω κι εγω φιλικα το λεω αλλα ειδα οτι τα θεματα προχορουσαν και γενικως βλεπω μια περιφρονηση.ενταξει καταλαβενω οτι δεν εχω τα δικα σας ενυδρεια προσπαθω να φτιαξω κι εγω αν τα καταφερω βεβαια.ειναι πολλα που εχω προσεξει και καταλαβενω οτι δεν ειμαι μελος της παρεας σας ειναι μονο λιγη.συγνωμη δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα ειναι η αληθεια.
ειπα κατι και μου επιτεθηκατε λες και προσβαλα καποιον απο εσας.
φιλικα ολα αυτα ;)

Γιώργος Κ
26-09-09, 11:12
δεν ξερω κι εγω φιλικα το λεω αλλα ειδα οτι τα θεματα προχορουσαν και γενικως βλεπω μια περιφρονηση.ενταξει καταλαβενω οτι δεν εχω τα δικα σας ενυδρεια προσπαθω να φτιαξω κι εγω αν τα καταφερω βεβαια.ειναι πολλα που εχω προσεξει και καταλαβενω οτι δεν ειμαι μελος της παρεας σας ειναι μονο λιγη.συγνωμη δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα ειναι η αληθεια.
ειπα κατι και μου επιτεθηκατε λες και προσβαλα καποιον απο εσας.
φιλικα ολα αυτα ;)

Δεν υπαρχει καμια περηφρονηση ουτε και επιθεση! Δε ξερω απλα αν υπαρχει ευκολος τροπος να σου πω οτι τα ψαρακια ηδη που εχεις δεν πρεπει να τα εχουμε σε τοσο σκληρο νερο καθως και Ph ... Ολοι ειναι μια μεγαλη παρεα τι ειναι αυτα που λες? Δεν με προσελαβες κανενα και ελπιζω να καταλαβαινεις και το δικο μου πνευμα!

Πάνος
27-09-09, 17:42
το ενυδρειο σου ομορφαινει!
μια χαρα θα τα καταφερεις αν εχεις υπομονη και μερακι..
εξαλλου προσωπικα μιλωντας δεν εχω και τιποτα ομορφα ενυδρεια για να το λες αυτο..
ολοι ειναι μελη της παρεας...απλα δεν απαντωνται ολα τα ποστ αμεσως..για πολλους λογους...με λιγη υπομονη θα εχεις και τις απαντησεις που θελεις..