PDA

Επιστροφή στο Forum : θανατοι Iriatherina


Raven
16-01-09, 20:56
Χτες βραδυ παρατηρησα ενα θηλυκο να βαριανασαινει και να κρεμεται ενα λευκο περιττωμα. Το πρωι πεθαινε φερνοντας τουμπες μεσα στο νερο.
τωρα τα ιδια συμπτωματα εχουν αλλες 2 θηλυκιες. εκανα τεστ νερου και ολα ειναι ενταξει. τα αλλα ψαρια επισης οκ.ταισα με τροφη σε σκορδο αλλα αυτες δεν εφαγαν.δεν θα τις προλαβω μαλλον αλλα μην κολλησουν και τα υπολοιπα. εσωτερικη βακτηριδιακη μολυνση η κατι αλλο;

imichal
16-01-09, 21:53
πολυ πιθανο.....οταν το εβγαλες απο το νερο ειδες τιποτα παραμορφωσεις ?
κατι περιεργο ?

Moutralewn
16-01-09, 22:11
Τα λευκά-διάφανα περιττώματα που αποκολλούνται δύσκολα με ή χωρίς φουσκωμένη κοιλιά οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα σε ενδοπαράσιτο (άκρως κολλητικό)!!

Είχα αντιμετωπίσει αποτελεσματικό κάτι παρόμοιο στο παρελθόν με θεραπεία (σε όλο το ενυδρείο) με συνδυασμό melafix και αλάτι.

Το αλάτι βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ενδύκνειται στο δικό σου στήσιμο.

Raven
17-01-09, 00:00
τα εβαλα σε καραντινα (στο 12αρι με τα φυτα) τα 2 αρρωστα θηλυκα, ανεβασα στους 30*C και εριξα 2ml Melafix.
Τελικα η ασθενεια αναγνωριστηκε κατα 99% (ευχαριστω το Μανθο για το after sale service !) και φαινεται οτι χτυπαει τα Rainbow fish. Ειναι κολλητικη και θανατηφορα σε 12-24 ωρες. Κανενα φαρμακο δε φαινεται να ειναι αποτελεσματικο.Το μονο που βοηθαει ειναι σταδιακη αυξηση της αλατοτητας εως 40% εφοσον δεν υπαρχουν αλλα ψαρια και φυτα μεσα.
κριμα ! ειχα σχεδια για αναπαραγωγη.για να δω θα μεινει καμια θηλυκια;

imichal
17-01-09, 00:20
νομιζω οτι το pimafix ειναι για ενδοπαρασιτα.......και οχι το melafix....

Πάνος
17-01-09, 01:42
το Pimafix για μυκητες....το melafix για ανοιχτες πληγες...και τα 2 για βακτηριακες λοιμωξεις....ετσι αναφερει η API τουλαχιστον...

Raven
17-01-09, 13:01
ζουνε ακομα, θα ριξω και pimafix σημερα ,και....οτι γινει.ετσι κι αλλιως ξεγραμμενες τις ειχα, αφου ζησαν μεχρι τωρα,θαυμα ειναι.
στο μεγαλο δεν εχω αλλα κρουσματα,προς το παρον.

lion
17-01-09, 13:04
Εύχομαι να γίνουν καλά τα ψαράκια σου

frits
17-01-09, 13:47
περαστικά και από μένα, τα είχα κι εγώ κάποτε αυτά τα ψαράκια, είναι πολύ όμορφα

Γιώργος Κ
18-01-09, 17:07
Φιλαρακο εμενα μου θυμιζει τα hexamita που εχουν οι δισκοι...δεν ξερω αν μπορουν να υπαρχουν σε αλλα ψαρακια αλλα τα λευκα περριτωματα ειναι χαρακτηριστικο εσωτερικων παρασιτων κοιτα αν θες (πληροφοριακα) εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=917
διαβασε τα συμπτωματα....

Raven
18-01-09, 18:26
Γιωργο σ ευχαριστω! μπορει να ηταν κι αυτο,δεν αναγνωρισα την ασθενεια με απολυτη σιγουρια αλλα η ουσια ειναι οτι τα 2 θηλυκα που ειναι σε καραντινα παρουσιασαν θεαματικοτατη βελτιωση !:smt041
σημερα ουτε βαριανασαινουν ουτε κρυβονται πια και ειναι πιο κινητικα.
ανεβασα την θερμοκρασια στους 33*C για 24 ωρες(τα rainbows αντεχουν υψηλες θερμοκρασιες για λιγο αλλα τα φυτα την ακουσαν γερα) και τωρα την εχω στους 29* και ριχνω συνδυασμο melafix & pimafix καθημερινα.θα τα αφησω αλλες 6 μερες σε κσραντινα και βλεπουμε.
Στο 300αρι ολα τα υπολοιπα ειναι υγιεστατα.
Μακαρι να τα γλυτωσω...τα ειχα για ξεγραμμενα.

Πάνος
18-01-09, 18:43
:p:p..ευχαριστα νεα!!!! αντε να πανε ολα καλα!!!!

bill
18-01-09, 19:15
Τις αυξομειωσεις θερμοκρασιας να προσεχεις (σιγα-σιγα)
Θετικο δειχνει το αποτελεσμα παντως,ευχομαι να πανε ολα καλα.

Raven
19-01-09, 09:44
Επειδη τα 2 ψαρια αρχισαν να συνερχονται σκεφτομαι οτι σημερα πιθανον να δεχτουν τροφη.
Τι θα με συμβουλευατε να ταισω μετα την περιπετεια με το πεπτικο τους;
φλεικς,σπιρουλινα η ζωντανη τροφη; θα εχω ζωντανη αρτεμια το απογευμα.
Η μηπως δεν πρεπει να ταισω ακομη;

Tolis
19-01-09, 13:38
Αν ειχες δαφνιες που μενουν ζωντανες και δεν επιβαρυνουν το νερο.

Αλλιως μερικες αρτεμιες δοκιμαστικα.

Raven
19-01-09, 13:44
Δαφνιες δεν εχω Τολη, οποτε αυριο δοκιμαζω λιγη ζωντανη αρτεμια.ευχαριστω για την συμβουλη σου.
πρεπει να φανε γιατι θα αποδυναμωθουν.
σημερα εν τω μεταξυ πανε σαν σφαιρες μολις παω κοντα και φαινονται να ειναι καλα.

kalomoiris
19-01-09, 13:47
περαστικα και ελπιζω να πανε ολα καλα με τα ψαρακια

Raven
19-01-09, 13:49
ευχαριστω φιλε μου, ειμαι αισιοδοξος πλέον:)

kalomoiris
19-01-09, 13:56
στο μεγαλο πως πανε τα πραγματα ?

εχεις παρατηρηση τπτ περιεργο μετα απο αυτες τις μερες??

γιατι αν ηταν τοσο κολιτικο οσο ειπαν και τα παιδια ποιο πανω ισως να ειναι μεσα που ειναι ετσι και αλλιως αυτο το παρασιτο αν δεν κανω λαθος και αμα αδυνατισει κανενα ψαρακι απο διαφορες συνθηκες δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει και παλι???

Γιώργος Κ
19-01-09, 14:05
ευχαριστω φιλε μου, ειμαι αισιοδοξος πλέον:)

Καλησπερα και απο μενα!!!χαίρομαι που ειναι ολα καλυτερα για τα μικρα σου!!!!Αν ειναι αυτη η αρρωστια που σου εδειξα....τοτε νομιζω πως για λιγο καιρο θα πρεπει να ταϊζεις με φυτικες τροφες οπως σπιρουλινα...βουτηγμενα στο σκορδοζουμι (διαβασε στην προληψη στο προϊγουμενο link). Αν αρχισουν να τρωνε πιστευω θα ειναι μεγαλη προοδος!!!

Raven
19-01-09, 14:05
:rolleyes: η αληθεια ειναι οτι ξεκινησε απο τον πιο αδυναμο κρικο-τη θηλυκια που ψοφησε.Ισως το παρακανα με τα bloodworms 3Χτη βδομαδα...
το 300αρι το παρακολουθω, εκανα και μια αλλαγη 50% και εχω ανεβασει θερμοκρασια κατα 1 βαθμο.Ταισμα με σπιρουλινα,flakes και σπανακι, και σε λιγο ζωντανη αρτεμια.
μεχρι στιγμης ολα οκ.

kalomoiris
19-01-09, 14:07
ωραια τοτε αφου πανε ολα καλα αυτο ειναι πολυ ευχαριστω ευχομαι να γινει γρηγορα η αναρωσει τον 2 θυληκων

Raven
23-01-09, 01:26
Πληροφοριακα..τα ψαρακια ειναι μια χαρα και τρωνε κανονικα ζωντανη αρτεμια.
Λεω μεχρι την Κυριακη να τα εχω βαλει πισω στο 300αρι.
Αυτη τη στιγμη ειναι στην καραντινα ακομα, σε νερο με Melafix, Pimafix και αλατι. θερμοκρασια 30*.
Μου φαινεται σαν θαυμα που τα καταφεραν !!! Δεν το λεγα..

supermanx
23-01-09, 01:35
Σιδερένια:smt038:smt038!!!Με το καλό να πάνε πίσω στο 300αρι σου και χωρίς άλλα τέτοια απρόοπτα

Tolis
23-01-09, 02:48
Αμα ειναι σε νερο με αλατι κρατα τα εκει και κανε αργα αφαλατωση με μικρες αλλαγες, ενω αντεχουν την αποτομη αυξηση αλατοτητας, η μειωση πρεπει να γινει οσο πιο μαλακά και αργα γινεται, σε πολλες πολλες μερες.

Raven
23-01-09, 14:58
Ευχαριστω για την συμβουλη Τολη, δεν το ηξερα αυτο για την αλατοτητα.
Θα αρχισω απο σημερα μικρες αλλαγες νερου και σταδιακη μειωση της θερμοκρασιας και την Κυριακη θα τα βαλω πισω στο μεγαλο.

Πάνος
23-01-09, 18:13
αλεξανδρε μεχρι την κυριακη ειναι μικρο διαστημα...επειδη ειχα σκαλαρια σε καραντινα για ick και θεραπεια με πρασινο μαλαχιτη και αλατι.....στη μειωση της αλατοτητας εφαρμοσα αλλαγες 10% καθε 2 μερες......οποτε καταλαβαινεις....

theodor72
23-01-09, 18:15
Πληροφοριακα..τα ψαρακια ειναι μια χαρα και τρωνε κανονικα ζωντανη αρτεμια.
Λεω μεχρι την Κυριακη να τα εχω βαλει πισω στο 300αρι.
Αυτη τη στιγμη ειναι στην καραντινα ακομα, σε νερο με Melafix, Pimafix και αλατι. θερμοκρασια 30*.
Μου φαινεται σαν θαυμα που τα καταφεραν !!! Δεν το λεγα..

Μπράβο Αλέξανδρε, πολύ χαίρομαι γιατί συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τα ψαράκια δεν αντέχουν.
Όμως με σωστή και άμμεση φροντίδα όλα γίνονται...

Κρέμασε και καμιά χάντρα καλού κακού :D