PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟ2 πάνω από 200 ppm στο στρώσιμο


Yannis_K
11-01-09, 19:33
Καλησπέρα, στρώνω το ενυδρείο με αμμωνία και είμαι εδώ και 5 ημέρες στη φάση που έχουν αναπτυχθεί πλήρως τα βακτηρίδια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη αφού σε λιγότερο από 24 ώρες η αμμωνία πέφτει από 4ppm σε 0ppm. Όμως τα βακτηρίδια που μετατρέπουν τα νιτρώδη σε νιτρικά δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα με αποτέλεσμα λόγο της συνεχής πρόσθεσης αμμωνίας τα νιτρώδη να είναι πάνω από 200 ppm. Η μέτρηση γίνεται με υγρά της API και με αραίωση του νερού του ενυδρείου με σύριγγα (9ml βρύση 1ml ενυδρείο 2 φορές) ώστε να προκύψει δείγμα με 1% νερό ενυδρείου και 99% νερό βρύσης.
Ο προβληματισμός μου είναι αν αυτή η υπερβολική συγκέντρωση νιτρωδών δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο στρώσιμο ή καθυστερήσει υπερβολικά να μηδενίσει δεδομένης και της συνεχούς προσθήκης νιτρωδών από το τάισμα της πρώτης ομάδας βακτηριδίων με αμμωνία.
Το ερώτημα λοιπόν είναι να κάνω αλλαγή νερού για να ρίξω τη συγκέντρωση των νιτρωδών ή να το αφήσω ως έχει και να περιμένω ???

ANXRI
12-01-09, 01:32
Πάνε όλα ρολόι, αφού μέτρησες νιτρώδη κάτι ξέρει η αμμωνία
και μηδενίζει κάθε 24 ώρες, συνέχιζε να την ταΐζεις.
Και τα νιτρώδη κάτι ξέρουν και πάνε με 200!!
Όταν θα φρενάρουν τα νιτρώδη και η αμμωνία
τα νιτρικά σου θα πιάσουν κόκκινο, κάνεις μια τεράστια αλλαγή νερού
και είσαι έτοιμος για τα ζωντανά σου.
Υπομονή!

ΥΓ. Τζίμπα λίγο την θερμοκρασία 30+ θα επιταχύνει τον κύκλο.

Yannis_K
12-01-09, 08:01
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ίσως δεν έγινα κατανοητός. Η ερώτηση είναι εάν πρέπει να κάνω αλλαγή και να ρίξω τα νιτρώδη ώστε να συνεχίσει καλύτερα το στρώσιμο και προφανώς όχι για να βάλω ψάρια. Τη θερμοκρασία την έχω ανεβάσει από την αρχή και έχω ρίξει και "ζουμί" (Stability της Seachem) που μου πάσαραν στο petshop το οποίο δεν βλέπω κάνει τίποτα.

ANXRI
12-01-09, 08:28
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ίσως δεν έγινα κατανοητός. Η ερώτηση είναι εάν πρέπει να κάνω αλλαγή και να ρίξω τα νιτρώδη ώστε να συνεχίσει καλύτερα το στρώσιμο και προφανώς όχι για να βάλω ψάρια. Τη θερμοκρασία την έχω ανεβάσει από την αρχή και έχω ρίξει και "ζουμί" (Stability της Seachem) που μου πάσαραν στο petshop το οποίο δεν βλέπω κάνει τίποτα.

Αυτό ακριβώς κατάλαβα, αλλαγή θα κάνεις όταν
τα νιτρώδη και η αμμωνία μηδενίσουν και
τα νιτρικά σου θα πιάσουν κόκκινο, πρέπει να περιμένεις.
Το στρώσιμο του ενυδρείου το κάνεις για να βάλεις ψάρια
αλλιώς τα βακτήρια που δημιούργησες με τόσο υπομονή,
θα :smt051 μετά το πέρας του κύκλου ή εκτός εάν συνεχίζεις
να τα ταίζεις.

Yannis_K
12-01-09, 09:10
ok ευχαριστώ !!