PDA

Επιστροφή στο Forum : 40L Φυτεμένο Νότιας Αμερικής


alexinio
09-01-09, 19:27
Μιας και το ενυδρείο μου βρίσκεται σε μια καλή φαση σας το παρουσιάζω με πλήρη στοιχεία.
ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων Νότιας Αμερικής
ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:60x30x30
ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:40
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ:4 μήνες
ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:μπεζ ψιλόκκοκο χαλίκι
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:2 πέτρες σχιστόλιθου,3 κομμάτια ενυδρει
ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ:1X15w sylvania grolux ,1x15w sera daylight άνοιγμα 15:00 κλείσιμο 02:00 ακού ξύλου
ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:ένα αρσενικό και ένα θυλικό apistogramma cacatuoides ,ένα panaque maccus
ΦΥΤΑ:bacopa monieri,hygrophylla difformis,hygrophylla polysperma,mayaca fluviatilis,rotala rotundifolia,red tiger lotus

ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ:τις τελευταίες δύο εβδομάδες κάθε μέρα 1ml flourish excel
ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ:7,2-7,4
ΜΕΤΡΗΣΗ GH:12
ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ:9
ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3:5-10mg/l
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:από μέρα σε νύχτα κυμαίνεται από 25-27
ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ:.εσωτερικό φίλτρο juwel με 0.5L substrat, μπλε σφουγκάρι,υαλοβάμβακα και 150 gr τύρφη
ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:θερμοστάτης 50watt sicce
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ:κάθε εβδομάδα 10 λίτρα προετοιμασία 3 μέρες πριν με alder cones
ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ: προσθέτω κάθε δύο εβδομάδες από 2 alder cones και αλλάζω την τύρφη
Επόμενες κινήσεις είναι να κοπούν τα φύλλα της nymphea που είναι γεμάτα πράσινη άλγη και αν μεγαλώσει η rotala να αντικαταστήσει την mayaca.
Ελπίζω να σας αρέσει!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd136-koloku8a-img_0274.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd136-koloku8a-img_0291.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd136-koloku8a-img_0293.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd136-koloku8a-img_0296.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd136-koloku8a-img_0283.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd136-koloku8a-img_03006.jpg

xontros
09-01-09, 20:02
Αλήθεια, πόσο καιρό την περιμένουμε την παρουσίαση? :p

Μπράβο δε λέω, περιττεύει.. Η πρώτη λέξη που μου έρχεται όταν το βλέπω είναι "ατμοσφαιρικό".. Πάρα πολύ όμορφο είναι Άλεξ.. Κουκλί!

Δεν ξέρω αν θα έβαζα περισσότερα φυτά, ή αν θα γέμιζα τον κενό χώρο με ξερά φύλλα, ίσως και με κάποιο ξύλο ακόμη.. Αλήθεια, δεν είχες κάτι φύλλα catappa μπροστά δεξιά? Καλά δε θυμάμαι?

Θα μπορούσες πάντως, σε τόσα λίτρα, να μειώσεις εύκολα τις σκληρότητες με απιονισμένο.. Ένα τετράλιτρο στα 10 της αλλαγής, θα σου έριχνε το GH στο 7 και το ΚΗ στο 5-6, οπότε θα κατέβαινε και το pH.. Και οι χαμηλότερες αυτές τιμές, θα έπεφταν μετά ακόμη περισσότερο με την τύρφη που βάζεις..

Να σε ρωτήσω, η τύρφη, δε σου "μπουκώνει" τη ροή του φίλτρου? Είναι ένα πρόβλημα που έχω εγώ.. Σκεφτόμουν τη λύση να βάλω την τύρφη κάτω κάτω (έχει μια περίεργη κατασκευή το φίλτρο της juwel, με 2 εξόδους στο ενδιάμεσο χώρισμα).. Αλλά έτσι δυσκολεύει η διαδικασία αντικατάστασης.. Βέβαια, κάποιος από τους γνωστούς "πατεντιάρηδες" του φόρουμ (πιθανότατα θα διαβάζει κιόλας), μου έλεγε το πρωί για έναν τρόπο "μετατροπής" του εσωτερικού φίλτρου, με αφαίρεση του ενδιάμεσου χωρίσματος, και αντικατάσταση του κυκλοφορητή.. Για να δούμε, θα τον πείσω να'ρθει να μου το φτιάξει? :D

alexinio
09-01-09, 21:02
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση και χαίρομαι που σου αρέσει.
Αρχικά όσο αναφορά τον καιρό χώρο μέχρι πριν μία βδομάδα ήταν γεμάτος φύλλα.Τα catappa leaves όμως μετά από 4-5 βδομάδες διαλύονται και το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει καθώς κάνει το ενυδρείο να δείχνει ατημέλητο και βρώμικο.Μιας και μου τέλιωσαν εκείνα που είχα τα έβγαλα όλα.Τώρα περιμένω από ίντερνετ ένα πακέτο με φύλλα οπότε θα ξαναμπούνε.Ο χώρος μπροστά θα καλυφτεί σύντομα με άλλη μία πέτρα σχιστόλιθου (για να δημιουργήσω μία ακόμα κρυψώνα-σπηλιά) την οποία έχω προμηθευτεί ήδη και δύο κλαδάκια από red moor ξύλο (ήταν τα απομεινάρια από τα κομμάτια που είχε φέρει το water inn) τα οποία επίσης έχω προμηθευτεί,απλά δεν έχω βρει την ευκαιρία να τα τοποθετήσω.
Επίσης το απιονισμένο νερό είναι μια πολύ καλή ιδέα και μάλλον θα την ακολουθήσω ώστε νε βελτιώσω ακόμα περισσότερο τις τιμές μου.
Το ενυδρείο σου Δημήτρη είναι το rekord 70, το δικό μου το rekord 60 έχει τελείως διαφορετικό φίλτρο (http://i223.photobucket.com/albums/dd136/koloku8a/filtro-1.jpg) από όλα τα άλλα μοντέλα της juwel.Το φίλτρου του rekord 60 (http://i223.photobucket.com/albums/dd136/koloku8a/filtro-1.jpg) είναι πιο βολικό κατά την γνώμη μου από τα φίλτρα των άλλων μοντέλων.Το μόνο μειονέκτημα που έχει το φίλτρο μου ως προς την χρήση τύρφης είναι το ότι δεν δουλεύεται ικανοποιητικά (εξού και οι παράμετροι νερού που θα έπρεπε να είναι χαμηλότεροι).

tasinio
09-01-09, 21:58
Ρε φιλαράκι πωρώθηκα!!Ρε άλλαξε από την μέρα που το ida!

ΜΠΡΑΒΟ



Εμενα με ξέχασες για τις φωτό!:smt033

xontros
09-01-09, 22:02
Αρχικά όσο αναφορά τον καιρό χώρο μέχρι πριν μία βδομάδα ήταν γεμάτος φύλλα.Τα catappa leaves όμως μετά από 4-5 βδομάδες διαλύονται και το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει καθώς κάνει το ενυδρείο να δείχνει ατημέλητο και βρώμικο.Μιας και μου τέλιωσαν εκείνα που είχα τα έβγαλα όλα.Τώρα περιμένω από ίντερνετ ένα πακέτο με φύλλα οπότε θα ξαναμπούνε.

Δε μιλάς, εε? zw

Ήθελα κι εγώ ένα πακετάκι! Θα μοιραζόμασταν και τα μεταφορικά, μια και είσαι και γείτονας! :D

Τέλος πάντων, next time.. ;)

Το ενυδρείο σου Δημήτρη είναι το rekord 70, το δικό μου το rekord 60 έχει τελείως διαφορετικό φίλτρο (http://i223.photobucket.com/albums/dd136/koloku8a/filtro-1.jpg) από όλα τα άλλα μοντέλα της juwel.Το φίλτρου του rekord 60 (http://i223.photobucket.com/albums/dd136/koloku8a/filtro-1.jpg) είναι πιο βολικό κατά την γνώμη μου από τα φίλτρα των άλλων μοντέλων.Το μόνο μειονέκτημα που έχει το φίλτρο μου ως προς την χρήση τύρφης είναι το ότι δεν δουλεύεται ικανοποιητικά (εξού και οι παράμετροι νερού που θα έπρεπε να είναι χαμηλότεροι).

Δε νομίζω (χωρίς να κόβω και το λαιμό μου) ότι έχουν διαφορές τα δύο φίλτρα πέραν του διαφορετικού ύψους και του διαφορετικού κυκλοφορητή.. Το λάθος είναι ο τρόπος που βάζεις την τύρφη.. Το είχα δοκιμάσει κι εγώ έτσι στην αρχή, και δεν έκανε τίποτα.. Και ακολούθησα αυτά που μου είπε ο delta66, δηλαδή, να είναι η τύρφη στην κάλτσα της, σε τέτοια θέση μέσα στο φίλτρο, ώστε να αναγκάζεται όλο το νερό να περάσει (φιλτραριστεί) από μέσα της, αλλά "χαλαρά" τοποθετημένη, όχι "πιεσμένη".. Με άλλα λόγια, θα πρέπει να βγάλεις κάποιο σφουγγαράκι και να βάλεις την τύρφη στη θέση του, εγώ την έχω ακριβώς κάτω από τον υαλοβάμβακα, για να αντικαθίσταται και εύκολα.. Βέβαια, έτσι χάνεις μέρος της βιολογίας, αλλά εμένα δε με πείραξε ιδιαίτερα, καθώς το υπόλοιπο το έχω κι εγώ με siporax, και με 2 μόνο ψαράκια, και με τα πολλά φυτά που έχω, δύσκολα θα αναπτυχθεί αμμωνία..

Σπύρος Μ
09-01-09, 22:25
πολύ ωραίο Αλέξανδρε!!!
Ίσως το πιο glamour ενυδρείο...είναι πεντακάθαρό(αν και δεν μου αρέσει να παρεμβένω και πολύ στο δικό μου αν και παράγω τουλάχιστον 3κιλά μακρύτριχη άλγη την ευδομάδα)...
Σύγουρα αφού δεν έχεις να συντηρήσεις άλλο ενυδρείο μπορείς να κανεις βελτιώσεις σε αυτό...
α)Το ph σου είναι μονο 5-6δέκατα λιγότερο απο το δικό μου...Αν και τα κακατου δεν θέλουν πολυ οξινο νερό,εγώ αν τα είχα θα φροντιζα να είχα το ph μου γύρω στο 7 δηλ. ουδέτερο ίσως και ελάχιστα παρακάτω 6.8 δηλαδή ελαφρώς όξινο...
Τώρα το aquascape...
Εγώ αμμα είχα αυτό το είδος θα εφτιαχνα κάτι βιοτοπικό...Δεν με ενοχλούν τα ενυδρεία που εχουν φυλλα κάτω διαλυμμένα αφού ετσι και αλλιώς ετσι είναι και στην φύση...Δεν μου αρεσει αντιθέτως η πολλή παρέμβαση στο ενυδρείο αφού οχι μονο ενοχλώ τα ψάρια χάνει και λίγο απο το φυσικό αν είναι πεντακάθαρο...
Οπότε ρίξε λίγα λευτά για ρίζες και άσε τα φύλλα μέσα...
Βάλε ελάχιστα φυτά ισα-ισα να σπάνε την μονοτονία...
Ετσι πιστεύω οτι θα βγείς σούπερ-βιοτοπικος...

Οσο αφορά την σύνθεση...Νομίζω οτι τα ψάρια σου είναι αδέλφια...Αν και δεν υπάρχει πρόβλημα στην αρχή με τον καιρό ίσως με γέννες βγάλεις μωρρά άρρωστα...
Ο πλέκο κανει για τα λίτρα σου αλλά δεν θα υπάρξει προβλημα μελλοντικά με τα απίστο;Δεν είμαι σύγουρος αλλά σαν νανοκιχλίδες οταν μεγαλώσουν λίγο υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να τον δείρουν και σε τόσσα λίτρα μάλλον δεν θα εχει που να κρυφθεί...

Φίλε Αλεξ,σε βλέπω για μεγαλύτερο ενυδρείο(μπορείς να το κουμαντάρεις...)...

alexinio
09-01-09, 23:22
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Σπύρο,μου έχει περάσει ουκ ολίγες φορές από το μυαλό να το αλλάξω σε βιοτοπικό...αλλά δεν θέλω να πάει χαμένη η προσπάθεια που κάνω εδώ και ένα χρόνο για να στήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο.
Δε μιλάς, εε? zw

Ήθελα κι εγώ ένα πακετάκι! Θα μοιραζόμασταν και τα μεταφορικά, μια και είσαι και γείτονας! :D

Τέλος πάντων, next time.. ;)

Δημήτρη είμαι κατά των μεταφορικών για αυτό και όποτε πάω να παραγγείλω κάτι προσπαθώ να το βρώ free shipping.Τα φύλλα αυτά που περιμένω τα πήρα από aquatic magic και είναι αυτά (http://aqmagic.com/store/product_info.php?pName=indian-almond-leaves-20-pcs-set&cName=water-conditioner-softenizer).Είναι πολύ φθηνότερα από εκείνα που είχα της dennerle και νομίζω πως έχω δώσει ήδη αρκετά στο μαγαζί από το οποιό τα έπαιρνα.
Μόλις έρθουν θα γράψω και εντυπώσεις.

xontros
09-01-09, 23:38
Δημήτρη είμαι κατά των μεταφορικών για αυτό και όποτε πάω να παραγγείλω κάτι προσπαθώ να το βρώ free shipping.Τα φύλλα αυτά που περιμένω τα πήρα από aquatic magic και είναι αυτά (http://aqmagic.com/store/product_info.php?pName=indian-almond-leaves-20-pcs-set&cName=water-conditioner-softenizer).Είναι πολύ φθηνότερα από εκείνα που είχα της dennerle και νομίζω πως έχω δώσει ήδη αρκετά στο μαγαζί από το οποιό τα έπαιρνα.
Μόλις έρθουν θα γράψω και εντυπώσεις.

Οπ! Τώρα το θυμήθηκα! Αυτό που έλεγες, εε? Τσάμπα μεταφορικά? Για να χτυπήσουμε κι εμείς κανένα φυλλαράκι! :p

Fishme, να σε υπολογίζω? :rolleyes:

fishme1
09-01-09, 23:44
ναι Δημητρη 40 φυλλα

delta66
10-01-09, 00:48
Πολυ ομορφο ενυδρειο και ωραιος γλυκος και ηρεμος φωτισμος απο τη grolux.

Τα φυτα πρεπει να κοiταξεις λιγο για Ν Αμερικης. (ασιατικα και αφρικανικο εχεις και το mayaca που ειναι αμερικη το πας για εξω)

Επιφυλασομαι για το μεγεθος του ενυδρειου, για cacatuoides.

Raven
10-01-09, 01:44
Αλεξη, μπραβο κι απο εμενα !! Μου αρεσει παρα πολυ,. Ασε την rosanervig να πυκνωσει λιγο στην δεξια μερια και θα δειξει πιο "δεμενο".Η αλγη με χαλαει λιγο, φαινεται πολυ. Η πρασινη τριχοειδης συνηθως οφειλεται σε 2 πραγματα, ανεπαρκες CO2 και περισσεια σιδηρου. Δεν αναφερεις λιπανση οποτε και δεν μπορω να πω με σιγουρια.
Με την Mayaca γιατι ξενερωσες και θες να την βγαλεις; αν θυμαμαι καλα σου αρεσε πριν λιγο καιρο και δειχνει και θαυμασια μεσα στο ενυδρειο σου !

dinos99
10-01-09, 01:55
μπραβο φιλε μου.πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!
να σε ρωτησω...αφου χρησημοποιεις τυρφη δεν καφετιζει το νερο σου???το ρωταω γιατι δεν το βλεπω στις φωτο.
θελω και εγω να βαλω στο φιλτρο μου αλλα δεν μου πολυαρεσει αυτη η καφετιλα!!:rolleyes::rolleyes:

alexinio
10-01-09, 12:53
Χαίρομαι που σας αρέσει μια και στηρίζομαι πολύ και με ενδιαφέρει η γνώμη των φυτεμένων του forum

Αλεξη, μπραβο κι απο εμενα !! Μου αρεσει παρα πολυ,. Ασε την rosanervig να πυκνωσει λιγο στην δεξια μερια και θα δειξει πιο "δεμενο".Η αλγη με χαλαει λιγο, φαινεται πολυ. Η πρασινη τριχοειδης συνηθως οφειλεται σε 2 πραγματα, ανεπαρκες CO2 και περισσεια σιδηρου. Δεν αναφερεις λιπανση οποτε και δεν μπορω να πω με σιγουρια.
Με την Mayaca γιατι ξενερωσες και θες να την βγαλεις; αν θυμαμαι καλα σου αρεσε πριν λιγο καιρο και δειχνει και θαυμασια μεσα στο ενυδρειο σου !
Όπως φαίνεται και στις φωτό η polysperma ετοιμάζει νέα σειρά κλαδιών οπότε πιστεύω σε μερικές βδομάδες θα έχει πυκνώσει ικανοποιητικά.Είχε χάσει μερικά φύλλα επειδή μερικά νούφαρα είχαν καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας για ένα χρονικό διάστημα με αοτέλεσμα τα κάτω φύλλα να πάρουν την κατηφόρα.
Η πράσινη αυτή άλγη είναι πολύ αντιαισθητική όντως για αυτό και τα φύλλα
θα κοπούν.Λυπάσματα δεν βάζω καθόλου και όσο αναφορά το co2 βάζω 1ml excel κάθε μέρα.Είναι αλήθεια ότι η mayacα έχει δέσει ωραία μέσα στο ενυδρείο και είναι από τα αγαπημένα μου φυτά αλλά τα πανέμορφα φύλλα της έχουν πιάσει καφέ άλγη,έχω κάνει και παλαιότερα ένα θέμα για αυτό το πρόβλημα.Στην παρούσα φάση δεν με ενοχλέι ιδιαίτερα.


μπραβο φιλε μου.πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!
να σε ρωτησω...αφου χρησημοποιεις τυρφη δεν καφετιζει το νερο σου???το ρωταω γιατι δεν το βλεπω στις φωτο.
θελω και εγω να βαλω στο φιλτρο μου αλλα δεν μου πολυαρεσει αυτη η καφετιλα!!:rolleyes::rolleyes:

Nτίνο όπως έγραψα χρησιμοποιώ τυρφη,αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι με τον τρόπο που την έχω διατάξει στο φίλτρο μου δεν την δουλέυω ικανοποιητικά.Παρόλο που στην κάλτσα είναι πολύ χαλαρή δεν βρίσκεται στην έξοδο ή στην είδσοσο του φίλτρου για να περνάει το νερό με ροή μέσα από τους κόκκους της,για αυτό και οι τιμές του νερού δεν είναι τόσο κατεβασμένες όσο θα έπρεπε και το νερό δεν έχει κιτρινίσει όσο θα έπρεπε.Αν θυμάμαι καλά έχεις apistogramma masken,οι ουσίες που απελευθερώνει η τύρφη (και τα φύλλα και τα κουκουναράκια) είναι πολυ΄χρήσιμες για τα ψάρια μας.Προσωπικά πιστεύω ότι τα προηγούμενα απιστόγκραμα που είχα αναπαρήχθηκαν σε πολύ μεγάλο ποσοστό λόγω των ευεργετικών ουσιών της τύρφης και των φύλλων και της κατάλληλης φωλιάς που τους είχα.Η κιτρινίλα είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει με τον καιρό μιας και κάνει το ενυδρείο μας πιο βιοτοπικό.


Πολυ ομορφο ενυδρειο και ωραιος γλυκος και ηρεμος φωτισμος απο τη grolux.

Τα φυτα πρεπει να κοiταξεις λιγο για Ν Αμερικης. (ασιατικα και αφρικανικο εχεις και το mayaca που ειναι αμερικη το πας για εξω)

Επιφυλασομαι για το μεγεθος του ενυδρειου, για cacatuoides.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!

Δεν θέλω να γίνει αυστηρά Νότιας Αμερικής μιας και μερικά από τα τωρινά μου φυτά τα λατρεύω,την difformis την έχω εδώ και ένα χρόνο και από ότι βλέπω σε όλα τα setup που έχω κάνει αναπτύσετται τέλεια και της "αρέσει" να κυριαρχεί μέσα στον χώρο,η polysperma είναι από τον κύριο Αλέξανδρο και βλέπω ότι έχει δέσει αρκετά με το όλο στήσιμο,η nymphea είναι όντως άκυρη απλά την θέλω ως διαχωριστικό των δύο πλευρών,η mayaca είναι το αγαπημένο μου φυτό μαζί με την rotala (την οποία "φλέρταρα" πολύ καιρό)...Σε λίγο καιρό ίσως γίνω πιο βιοτοπικός αφαιρώντας τα ξένα φυτά,και σε επόμενο στάδιο ίσως αφαιρέσω και όλα τα φυτά.Είδωμεν:)

delta66
10-01-09, 16:36
Ξεχασα να πω οτι η mayacα εχει πιασει αλγη γιατι δεν αναπτυσεται και αυτο γιατι μαλλον εχει φαει "πολεμο" απο τα αλλα φυτα που ειναι γρηγορα και ισως παιζει ρολο και η αλληλοπαθεια.
Αν ηταν σε αλλη θεση ισως επιανε. ;)

blondi
10-01-09, 17:07
μ αρεσε πολύ το ενυδρείο σου, μπράβο!!!!!!!!!!

imichal
10-01-09, 18:40
Πολύ ομορφο ενυδείο! Μπράβο!
Θα το προτιμουσα ομως με αμμο και πιο καφετι νερο......

_antonis_
10-01-09, 20:20
Πάρα πολύ καλό!! Το μόνο που δε μ'αρέσει είναι αυτά που είναι μπροστά (τι ειναι, κουκουνάρια;) που έχουν μπεί κάπως περίεργα, μου φαίνονται στημένα. Πάρα πολύ όμορφο πάντως!!

ΕΛΒΙΡΑ
10-01-09, 21:27
Πάαααρα πολύ όμορφο!!! Μπράβο και απο μένα..είναι όντως πολύ ατμοσφαιρικό!!!

Πάνος
10-01-09, 21:31
πολυ ομορφο ενυδρειο μπραβο!!:p

Χαραμάδας
10-01-09, 22:32
Πολύ όμορφο φίλε.Πραγματικά μαγικό.

lingistis
13-01-09, 14:41
Πολύ όμορφο ενυδρείο... μπράβο!! :razz:

costas_kumitsu
09-03-09, 20:37
πολύ ομορφο ενυδρειο και πολύ καθαρο!συγχαρητήρια!!