PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος: Να ξεκινήσω Reef?


amorealex
08-01-09, 17:55
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Πριν από 3 χρόνια, διαβάζοντας τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες που βρήκα στο παρόν forum, κατάφερα και έστησα ένα ενυδρείο 96 λίτρων που διατηρώ μέχρι και σήμερα χωρίς προβλήματα.
Το ενυδρείο φιλοξενεί 3 clown loach, 1 Pleco, 3 Corrydoras agasizzi 4-5 ρίζες ανούμπιες.
Από εξοπλισμό διαθέτω φίλτρο Hydor Prime 30, θερμοστάτη 200 Watt, και 2 λάμπες των 20 Watt.

Δυστυχώς, εδώ και 1 εβδομάδα, το ενυδρείο άρχισε να "δακρύζει" από την πίσω δεξιά γωνία με αποτέλεσμα να έχω ένα μπωλ και να συγκεντρώνω το νερό.:smt023

Έχω ήδη πάρει την απόφαση να το αλλάξω.
Αυτό που δεν έχω αποφασίσει ακόμη (κι εδώ ζητάω τη βοήθειά σας) είναι τι να πάρω?
Ή θα πάω σε μεγαλύτερο γλυκού και πάλι (200-250 λίτρα) ή θα τολμήσω για Reef.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά για τα Reef, αλλά μου φάνηκαν βουνό και πελάγωσα.:smt022
Να το τολμήσω ή θα τρέχω και δεν θα φτάνω?

Για ρίξτε καμιά ιδέα!
:smt100

vasilakis
08-01-09, 18:01
Σε ολους στην αρχη φαινεται βουνο φιλε μου ακομα και το πιο απλο.
Εφοσον εχεις διαβασει αρκετα ξεκινα! 200-250 λιτρακια ειναι οτι πρεπει για εναν αρχαριο και απο αποψη συντηρησης-κοστους αλλα και σταθεροτητας παραμετρων.
Για οτι χρειαζεσαι εδω ειμαστε. :)

andreas72
09-01-09, 09:07
εγώ θα έλεγα,να πας στα 400-450 ούτε μικρό ούτε μεγάλο .για να βάλεις και μερικά ψαράκια παραπάνω μέσα.....και δεν θα σκέφτεσαι και κάποια μελλοντική αναβάθμιση στο μέλλον.......... (λέω εγώ τώρα):rolleyes:

amorealex
09-01-09, 10:36
400-450 ε?
Χμ, δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος και το σκέφτομαι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν τελικά καταλήξω στα 200-250 ή ακόμη και στα 300 λίτρα, το sump είναι απαραίτητο?
Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά, αλλά ρωτάω εσάς εμπειρικά τι προτείνετε?

vasilakis
09-01-09, 11:33
To σαμπ για ενα θαλασσινο που θελει να φυσαει και δει σε ενα reef ειναι must!
Εχεις να βαλεις πολυ εξοπλισμο σε αυτο και οχι μονο (ψαρακια μακροαλγες dsb).

Tricky
10-01-09, 11:06
Ετσι ειναι ...reef ανω των 150-200 λιτρων πρεπει να εχει sump :);)

amorealex
10-01-09, 11:49
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εφόσον λοιπόν μιλάμε για ενυδρείο με sump, ξεχνάμε τα έτοιμα, σωστά?
Γνωρίζω ότι υπάρχουν συστήματα υπερχείλισης που "κάθονται" στα έτοιμα, αλλά επειδή θέλω να φτιάξω κάτι "σωστό", φαντάζομαι θα πρέπει αυτό να προβλεφθεί πριν την κατασκευή.

Μακάρι να μπορούσα να βρω από αγγελία ένα για να μην μπω στη διαδικασία κατασκευής. Αν δε βρω, προς τα που να κοιτάξω για την κατασκευή του ενυδρείου και του sump?

Tricky
10-01-09, 22:19
Γνωμη μου ειναι να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο με σωστο sump ..μοιραια πας για ιδιοκατασκευη.

Για την κατασκευη , θα σου στειλω πμ με κανα δυο προτασεις ;)

amorealex
11-01-09, 21:51
Επανέρχομαι με νέα.

Η αγορά του ενυδρείου έγινε.

Διαστάσεις 140 Χ 70 Χ 70 (μήκος Χ πλάτος Χ ύψος):D
15αρι κρύσταλλο
Βάση κατασκευασμένη από κοιλοδοκό 6 εκατοστών
Εσωτερικό πύργο υπερχείλισης με durso pipe
Στο αριστερό πλαϊνό τζάμι υπάρχουν δύο τρύπες με μούφες για επιστροφή του νερού.
Τέλος, sump 300 λίτρων με τα ανάλογα χωρίσματα.

Με δεδομένο ότι ο όγκος του κυρίως ενυδρείου είναι 686 λίτρα + 300 λίτρα το sump, μιλάμε για περίπου 1000 λίτρα.
Θέλωντας να ξεκινήσω έρευνα αγοράς για skimmer, για πόσα λίτρα να ψάχνομαι? 1500?
Κυκλοφορητές? Τι ροή και πόσους?
Συσκευή όσμωσης?
Τέλος, τι ροή για τις δυο αντλίες επιστροφής?

Αυτά για αρχή και θα επανέλθω.

sifnos
11-01-09, 22:09
Επανέρχομαι με νέα.

Η αγορά του ενυδρείου έγινε.

Διαστάσεις 140 Χ 70 Χ 70 (μήκος Χ πλάτος Χ ύψος):D
15αρι κρύσταλλο
Βάση κατασκευασμένη από κοιλοδοκό 6 εκατοστών
Εσωτερικό πύργο υπερχείλισης με durso pipe
Στο αριστερό πλαϊνό τζάμι υπάρχουν δύο τρύπες με μούφες για επιστροφή του νερού.
Τέλος, sump 300 λίτρων με τα ανάλογα χωρίσματα.

.

ποσο σου πηγαν ολα αυτα αν επιτρεπεται?εμποριου?

amorealex
12-01-09, 21:54
Όχι εμπορίου.
Το πήρα από αγγελία.
€ 900
-------------------------
Ξεκινώντας την έρευνα αγοράς έχω βρει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας:

Skimmer: H&S skimmer 200-2xF2001 € 636,01
Αντλίες: 2 χ Eheim pump compact+ 5000 € 99,98 (χ2=€ 199,96)
Κυκλοφορητές: 2 χ Tunze Turbelle stream 2 6105 € 231,21 (χ2=€ 462,42) και
2 χ Hydor Koralia 4 € 74,98 (χ2=€ 149,96) (Τις δίνει για μέχρι 15 mm τζάμι. Μούφα?)
Θα κάτσουν στο δικό μου που είναι 15 mm?
Controller Κυκλοφορητών (μόνο για τους Tunze): TUNZE Multicontroller 7095 € 189,48



Για τεστάκια Salifert ποια παίρνω?
Αυτά? NH3, NO2, NO3, pH, KH, Mg, PO4, Ca
Για Ιώδιο, Στρόντιο, Χαλκό? Χρειάζεται?

Επίσης, θα με διευκόλυνε καμμιά πρόταση για αλάτι, άνθρακα και αντι-φώσφορο.

madfdg
12-01-09, 22:11
Ξεκινώντας την έρευνα αγοράς έχω βρει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας:

Skimmer: H&S skimmer 200-2xF2001 € 636,01
Αντλίες: 2 χ Eheim pump compact+ 5000 € 99,98 (χ2=€ 199,96)
Κυκλοφορητές: 2 χ Tunze Turbelle stream 2 6105 € 231,21 (χ2=€ 462,42) και
2 χ Hydor Koralia 4 € 74,98 (χ2=€ 149,96) (Τις δίνει για μέχρι 15 mm τζάμι. Μούφα?)
Θα κάτσουν στο δικό μου που είναι 15 mm?
Controller Κυκλοφορητών (μόνο για τους Tunze): TUNZE Multicontroller 7095 € 189,48

Για τεστάκια Salifert ποια παίρνω?
Αυτά? NH3, NO2, NO3, pH, KH, Mg, PO4, Ca
Για Ιώδιο, Στρόντιο, Χαλκό? Χρειάζεται?

Επίσης, θα με διευκόλυνε καμμιά πρόταση για αλάτι, άνθρακα και αντι-φώσφορο.

To skimmer είναι πολύ καλό , αλλά έχουν εκφραστεί "παράπονα" για τις αντλίες που φοράει!
Οι αντλίες επιστροφής είναι μια χαρά!
Για τους κυκλοφορητές θα σου πρότεινα αν μπορείς να διαθέσεις 100-150 ευρώ παραπάνω να πάρεις τους Vortech!Απλά οι κορυφαίοι σήμερα!Αν όχι με την σύνθεση που γράφεις είσαι καλυμμένος.Όσον αφορά την σταθερότητα πάνω στο τζάμι , είσαι οριακά!

Για τεστάκια στην αρχή χρειάζεσαι NH3, NO2, NO3, pH, KH,PO4! Τα υπόλοιπα μπορείς να τα προμηθευτείς αργότερα!Τέστ Ιωδίνης , στροντίου είναι πολυτέλεια (τα είχα και ποτέ δεν τα χρησιμοποίησα), και του χαλκού εντελώς αχρείαστο!

Για αλάτι χρησιμοποιούσα της Tropic Marin pro reef , άνθρακα της Knop και αντιφώσφορο της Aqualight!Υπάρχουν όμως πάρα πολλά προϊόντα στην αγορά που είναι πολύ καλά και τα χρησιμοποιούν συνχομπίστες!;)

enzo
12-01-09, 22:48
κατα την γνωμη μου το συγκεκριμενο skimmer για 1000 λιτρα ειναι ανεπαρκες...
εγω θα πηγαινα στο μοντελο με τις 3 EHEIM 1260...:cool:
μπορεις να δεις και τα μοντελα της BUBBLE KING η της ΑΤΒ για εξοικονομηση ενεργειας, αλλα εκει παμε σε αλλα κοστη...:(

andreas72
12-01-09, 22:50
400-450 ε?
Χμ, δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος και το σκέφτομαι.
μου άρεσε που σκεφτόσουν το κόστος http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202EC.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10).








(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

amorealex
12-01-09, 23:06
@andreas72
Δεν έχεις άδικο, αλλά μια και μπήκα στο χορό, λέω να χορέψω για τα καλά!:D
-------------------------
κατα την γνωμη μου το συγκεκριμενο skimmer για 1000 λιτρα ειναι ανεπαρκες...
εγω θα πηγαινα στο μοντελο με τις 3 EHEIM 1260...:cool:
μπορεις να δεις και τα μοντελα της BUBBLE KING η της ΑΤΒ για εξοικονομηση ενεργειας, αλλα εκει παμε σε αλλα κοστη...:(
Το μοντέλο με τις 3 Eheim 1260 το δίνει για μέχρι 4500 λίτρα. Δεν είναι υπερβολή?
Υπάρχει και με 2 Eheim 1260 για μέχρι 3000 λίτρα.
Bubble King και ATB είναι όντως απαγορευτικά!

madfdg
12-01-09, 23:14
Δες λίγο και τις καταναλώσεις σε ρευμα!Και εγώ νομίζω πως σκιμμερ με τρείς 1260 είναι υπερβολή , εκτός βέβαια αν σκέφτεσαι να πάς κάποια στιγμή σε 2τονο!:D

Όσο για τον χορό...... έχεις να λιώσεις παπούτσιααααα:rolleyes:

Ο Μαρίνος έχει δίκιο , το 200-2xF2001 ανεπαρκές θα είναι για τα λίτρα σου!

amorealex
12-01-09, 23:18
Μπα για 2τονο θα αργήσω πολύ.
Χα χα χα!

Όσο για τα παπούτσια, "Χορέψετε, χορέψετε παπούτσια μη λυπάστε" δε λέει και το νησιώτικο τραγουδάκι?
:D

amorealex
14-01-09, 02:45
Επειδή με τις ποσότητες-αναλογίες είμαι ντουβάρι, πόσο αλάτι, άνθρακα και αντιφώσφωρο θα χρειαστώ για αρχή και για να έχω και κάποια καβάτζα για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα?
Σκέφτομαι για:


25 κιλά αλάτι (Tropic Marin Pro Reef Sea salt)
5 λίτρα (Knop carbon)
5 λίτρα (AquaLight AquaPhos fine granulation)

Επίσης για θερμαντήρες?
1 ή 2? (300 W)

Τέλος, από που μπορώ να προμηθευτώ τον controller Eliwell IC 915?

madfdg
14-01-09, 08:38
Τα 25 κιλά αλατιού θα σου δώσουν περίπου 750 λίτρα νερού με αλατότητα 1024-1025. Οπότε δεν σου φτάνουν ούτε για αρχή.Για να ξεκινήσεις θέλεις περίπου 33 κιλά αλατιού.
Ανθρακας θα βάζεις περίπου 1 λίτρο και θα τον κρατάς 1-1,5 μήνα.
Αντιφώσφορο θα βάζείς περίπου 600-700 γρ και θα τον κρατάς και αυτόν 1-1,5 μήνα.
Θερμαντήρες εννοείται 2! ;)

andreas72
15-01-09, 09:41
με λίγα λόγια κώστα, ένα μεγάλο ενυδρείο (με τιμές επαρχίας) θέλεις πάνω 60-70 euro το μηνα.Ανθρακας
Αντιφώσφορο, αλεγες νερού,+ ωχ και η ΔΕΗ.:confused::D:D

madfdg
15-01-09, 09:52
Ανδρέα ας μην μπούμε σε αυτή την διαδικασία.......καίει!!!!:D:D:D

Χωρίς πλάκα τώρα αν αφαιρέσεις την ΔΕΗ θές το μήνα περίπου 20 ευρώ για χημικά (εννοώ άνθρακα και αντιφώς) και τροφή!;)

sifnos
15-01-09, 10:04
εγω παντως επιμενω μηχανολογικα και θα βαλω φωτοβολταικα στην ταρατσα.γιατι να μου τα τρωει η ΔΕΗ:D?

madfdg
15-01-09, 10:07
Αν και Off topic το έψαξες καθόλου?Ακόμα η Ελλαδάρα είναι πολύ πίσω, δεν συμφέρει ακόμα!:(

sifnos
15-01-09, 10:16
Αν και Off topic το έψαξες καθόλου?Ακόμα η Ελλαδάρα είναι πολύ πίσω, δεν συμφέρει ακόμα!:(


Συμφερει χωρις δευτερη σκεψη(στο λεω με σιγουρια λογο ενασχολησης). Αποδεδηγμενα με οικονομοτεχνικη αναλυση σχετικα με το ποτε κανεις αποσβεση τα λεφτας σου(σε σχεση με αυτά που θα πληρωνες στη ΔΕΗ) ειμαστε πισω σε ότι αφορα την διαδοση της τεχνολογιας αυτης στα μεγαλα αστικα κεντρα. Η επαρχια εχει πολλα χρονια τετοια συστηματα. Σε λιγο καιρο θα δουλεψω μς καποιον οποιος κανει τετοιες εγκαταστασεις. Και θα εχω περισσοτερη εμπειρια επι του θεματος αι θα σου πω περισσοτερα. (Παντως το πασχα θα το κανω στα εξωτερικα φωτα του μαγαζιου μου στη Σιφνο…προπονηση για το ενυδρειο)

madfdg
15-01-09, 10:18
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα!!!

sifnos
15-01-09, 10:22
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα!!!

οταν ειμαι ετοιμος θα ανεβασω τη μελετη για να εχουμε μια ολοκληρομενη εικονα του ποσου της επενδησης για ενα reef ενυδρειο και το διαστημα αποσβεσης αυτης

amorealex
04-02-09, 23:37
Έφτιαξα ένα blog με όλη την πορεία του στησίματος του reef μου, το οποίο και θα ενημερώνω όποτε υπάρχει κάποια εξέλιξη, αλλαγή, αγορά εξοπλισμού κλπ.
Η διεύθυνση είναι στο link της υπογραφής μου.
Όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα, βεβαίως βεβαίως! 8)

amorealex
10-02-09, 20:41
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Πριν από 3 χρόνια, διαβάζοντας τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες που βρήκα στο παρόν forum, κατάφερα και έστησα ένα ενυδρείο 96 λίτρων που διατηρώ μέχρι και σήμερα χωρίς προβλήματα.
Το ενυδρείο φιλοξενεί 3 clown loach, 1 Pleco, 3 Corrydoras agasizzi 4-5 ρίζες ανούμπιες.
Από εξοπλισμό διαθέτω φίλτρο Hydor Prime 30, θερμοστάτη 200 Watt, και 2 λάμπες των 20 Watt.

Δυστυχώς, εδώ και 1 εβδομάδα, το ενυδρείο άρχισε να "δακρύζει" από την πίσω δεξιά γωνία με αποτέλεσμα να έχω ένα μπωλ και να συγκεντρώνω το νερό.:smt023

Έχω ήδη πάρει την απόφαση να το αλλάξω.
Αυτό που δεν έχω αποφασίσει ακόμη (κι εδώ ζητάω τη βοήθειά σας) είναι τι να πάρω?
Ή θα πάω σε μεγαλύτερο γλυκού και πάλι (200-250 λίτρα) ή θα τολμήσω για Reef.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά για τα Reef, αλλά μου φάνηκαν βουνό και πελάγωσα.:smt022
Να το τολμήσω ή θα τρέχω και δεν θα φτάνω?

Για ρίξτε καμιά ιδέα!
:smt100
Τελικά δεν άντεξε και σήμερα το απόγευμα άνοιξε.:smt022
Τα αποτελέσματα γνωστά.
Τα νερά σε πάτωμα και χαλιά, σφουγγαρίστρες, κουβάδες, ξεσηκώματα, καντήλια και όλα τα συναφή.
Ας πρόσεχα. Το ενυδρείο με είχε προειδοποιήσει.
Ούτε στο χειρότερο εχθρό μου τέτοια περιπέτεια.

madfdg
10-02-09, 21:23
Κρίμα ρε Αλεξ!:(
Ευχομαι να μην σου ξανατύχει τπτ τέτοιο!

sifnos
10-02-09, 23:56
ποπο ζημια δεν αντεξε την πιεση προφανως η κακης ποιοτητας σιλικονη. αλλιως θα εσπαγε το τζαμι!μες την ατυχια σου να και ενα καλο

alan boy
11-02-09, 16:55
μαλον το σκιμερ θα εκανε πολους κραδασμους..........χα χα χα ......

amorealex
11-02-09, 18:40
μαλον το σκιμερ θα εκανε πολους κραδασμους..........χα χα χα ......
Τώρα που το λες...δεν αποκλείεται.
:):):)

amorealex
15-02-09, 18:11
Οι πρώτες φωτογραφίες.
Από εχθές το απόγευμα, βρίσκεται επιτέλους στο σαλόνι μου.:D

amorealex
27-03-09, 11:40
Ενημέρωση!

Ενυδρείο και sump ξύστηκαν και καθαρίστηκαν.

Στο ενυδρείο μπήκαν 100 κιλά νεκρός αραγωνίτης και 58 κιλά ζωντανός βράχος (σε βάση), φουλ κουραρισμένος και πεντακάθαρος.
Για όσο διάστημα το νερό ήταν θολό (2-3 ώρες) το skimmer έβγαλε λίγη βρώμα. Από εκεί και μετά πάπαλα.
Άσπρος, πεντακάθαρος αφρός που ξεχειλίζει το κύπελο.
Τι να κάνω για να μην ξεχειλίζει? Περιμένω να "στρώσει"?

Οι μόνες μετρήσεις που έχω πάρει είναι:
Αλατότητα: 1,026
Θερμοκρασία: 26

Τι κάνουμε παρακάτω?
Το πλακώνω στην τροφή για να ξεκινήσει ο κύκλος? Τι τροφή? Ότι να 'ναι?
Άνθρακα-αντιφώσφορο να βάλω ή όχι ακόμη?

Φωτογραφίες θα έχετε αύριο για να καθαρίσω και λίγο τα τζάμια. http://www.marineaquarium.gr/forum/images/smilies/003.gif

amorealex
27-03-09, 18:53
Voila!
Ακούω γνώμες...

madfdg
28-03-09, 08:55
Αντε και καλό ξεκίνημα Αλεξ!Λοιπόν έχουμε και λέμε , αν και είναι υποκειμενικό , μήπως να έκανες 2 νησίδες θα έδειχνε πιο "φυσικό"?Μου δίνει την εικόνα του "βουνού" αυτό το στήσιμο:rolleyes: !Και το δευτερο είναι το background!Αν έβαζες μια αφίσα πίσω μπλέ σκούρο ή μαυρο θα έδειχνε πολύ πιο όμορφο ΙΜΗΟ!

Τώρα που έβαλες τον βράχο (όλος ζωντανός??) ξεκίνα να μετράς!Αν ο ΖΒ είναι καλά κουραρισμένος πιθανόν να γλυτώσεις την περίοδο του στρωσίματος!:smt112

nikman
28-03-09, 18:58
Καλορίζικο και καλογέμιστο! :D:D

Θα συμφωνήσω κι εγώ να πειραματιστής λίγο παραπάνω με το στήσιμο του βράχου.

amorealex
18-04-09, 02:32
Προστέθηκε επιπλέον ζωντανός βράχος και φτάσαμε σύνολο τα 90 κιλά (88 για την ακρίβεια).
Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το aquascaping άλλαξε (ελπίζω προς το καλύτερο). http://www.openreef.gr/phpbb/images/smiles/icon_biggrin.gif

Την όλη επιχείρηση της αλλαγής, ανέλαβαν εξ' ολοκλήρου οι
Νίκος Ψάλτης
Απόστολος Κυριακάκης
Θανάσης Μπαλάσκας
τους οποίους ευχαριστώ θερμά για τη βοήθεια και για την προθυμία.

amorealex
25-04-09, 13:02
Προχθές 23/4/2009 πήρα πάλι μετρήσεις και έδειξαν:

Temp: 26,1
SG: 1,026 (Ρεφρακτόμετρο)
NH4: 0 (Salifert)
NO2: 0 (Salifert)
NO3: 5 (Salifert)
pH: 8 (Salifert και IKS)
KH: 7 (Salifert)

Δεν κρατήθηκα λοιπόν και πήρα 2 Amphiprion Ocellaris. http://www.marineaquarium.gr/forum/images/smilies/dance013.gif
Μετά από 2ωρη προσαρμογή, μπήκαν στο νέο τους σπίτι. Φάνηκαν ζωηρά και καθόλου φοβισμένα, αφού εγώ περίμενα με το που θα τα ρίξω μέσα να κρυφτούν. Αντιθέτως, μέσα σε 1 περίπου ώρα εξερεύνησαν κάθε γωνία του ενυδρείου και άρχισαν να κόβουν βόλτες, πάντα το ένα δίπλα στο άλλο.
Από εχθές το βράδυ φαίνονται πλήρως εξοικειωμένα με το χώρο και σήμερα τους έριξα Brine Shrimp flakes και έφαγαν με όρεξη.

Η ποιότητα των φωτογραφιών δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά μόλις ανασάνω λίγο από τα έξοδα του ενυδρείου, με βλέπω να χτυπάω μια dSLR για να ξεμπερδεύω! http://www.marineaquarium.gr/forum/images/smilies/003.gif

sifnos
25-04-09, 15:29
με το καλο και το πρωτο κοραλλι:D

alan boy
25-04-09, 16:57
μπραβο αλεξανδρε......αντε με το καλο και τα υπολοιπα

nikman
25-04-09, 22:43
Να σου ζήσουν :D:D

Το βράδυ κουρνιάζουν κάπου ή είναι συνέχεια στο κολυμπιτο πάνω –κάτω μέρα-νύχτα.

Ποιάς εταιρίας είναι η τροφή που τους έδωσες; Έφαγαν αμέσως ε; μεγάλη επιτυχία.

Η γνώμη μου είναι να μην επενδύσεις σε ακριβή φωτογραφική, ξέρεις τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. Καλύτερα να επενδύσεις σε ζωντανά (σταδιακά πάντα) και να κάνεις το ενυδρείο σου όμορφο.

amorealex
25-04-09, 22:55
Το βράδυ "αράζουν" στην εμπρός δεξιά γωνία του ενυδρείου.
Γενικά, δεν τα έχω δει ούτε μια στιγμή να κρύβονται ή πίσω από βράχο κλπ. Συνέχεια φάτσα-κάρτα.

Η τροφή ήταν της Ocean Nutrition και έδειξαν να τους αρέσει.

Για φωτογραφική, το σκέφτομαι εδώ και καιρό, αλλά προτεραιότητα έχει το ενυδρείο.:D

madfdg
26-04-09, 07:13
Αντε γεράαααα!:smt033:smt033

amorealex
02-05-09, 01:09
Σήμερα ήταν η μέρα που επιτέλους θα έμπαιναν σε τάξη τα ηλεκτρολογικά.
Καλώδια από δω, πολύμπριζα από κει... ο κακός χαμός. (φωτό 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)

Εφοδιασμένοι με τα κατάλληλα εργαλεία και τα παρελκόμενά τους (καφέδες, τσιγάρα, πούρα κλπ) (φωτό 8), ξεκινήσαμε τοποθετώντας τον πίνακα και τα κουτιά για τις πρίζες (φωτό 9, 10, 11)

Ας είναι καλά ο μάστορας ο κουμπάρος μου (φωτό 12), ο οποίος έδωσε ρέστα (φωτό 13, 14, 15, 16)

Κάποια στιγμή, μετά από 10 ώρες δουλειάς, άρχισε να ρετάρει (φωτό 17) και η μέρα τελείωσε φτάνοντας εδώ (φωτό 18).

Αύριο θα τελειώσουμε με τα υπόλοιπα και θα δείτε όλο το project τελειωμένο.

madfdg
02-05-09, 07:28
Νοικοκυρευτηκαν Άλεξ , γιατί πρίν ........!!

Λογικά θα πρέπει να έχεις προβλέψει να τοποθετήσετε πάνω στους διακόπτες την αντιστοιχία με τις πρίζες!Εεεε???

amorealex
02-05-09, 07:43
Νοικοκυρευτηκαν Άλεξ , γιατί πρίν ........!!

Λογικά θα πρέπει να έχεις προβλέψει να τοποθετήσετε πάνω στους διακόπτες την αντιστοιχία με τις πρίζες!Εεεε???
Σήμερα που μάλλον θα τελειώσει, θα δεις και θα μου πεις!;)

vasilakis
02-05-09, 22:54
Τετοια θελω να βλεπω :) !
Καλωδια και σωληνο-λαστιχα νοικοκυρεμενα!!

amorealex
03-05-09, 17:29
Σχεδόν τελειωμένο.
Και κάποιες λεπτομέρειες, που μπορεί να χρειαστούν σε κάποιους:


Ο πίνακας έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

1 ασφάλεια LN 16Α στον πίνακα παροχής του σπιτιού.

Στον πίνακα του ενυδρείου έχει τα εξής :

1 ρελέ διαφυγής 16Α στα 10 mΑ ώστε αν πέσει να μην επηρεάσει το ρελέ του σπιτιού.
Ανά 2 πρίζες 1 ασφάλεια 6Α

1 ασφάλεια 6 Α στο πολύπριζο της IKS.
1 ασφάλεια 6 Α για των εσωτερικό φωτισμό του sump κάτω από το ενυδρείο.
1 ασφάλεια 6 Α για μελλοντική χρήση που μάλλον θα μπει το chiller.
3 πρίζες (οι κόκκινες) για μελλοντική χρήση σε UPS για τους 3 κυκλοφορητές.


Η υποδομή για τις πρίζες είναι:

Στο πρώτο σύστημα:

19 απλές διπολικές πρίζες
3 απλές διπολικές πρίζες για UPS (κόκκινες)

Στο δεύτερο σύστημα:

6 πρίζες σούκο
2 απλές διπολικές πρίζες
και 4 απλές διπολικές πρίζες σε διάταξη για να χωράνε pack τροφοδοτικά.

Φωτογραφίες:

Ο πίνακας με κλειστό το πορτάκι και το IKS (φωτό 1)
Ο πίνακας με ανοιχτό το πορτάκι και το IKS (φωτό 2)
Οι πρίζες και ο Tunze Controller (φωτό 3)
Τα 2 pack τροφοδοτικά της αναπλήρωσης και του IKS, το πολύπριζο του IKS,
η αναπλήρωση και τα 3 τροφοδοτικά των Tunze 6105 (φωτό 4)
Γενικές (φωτό 5 και 6)