PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυανοβακτήριο............?????


andreas72
06-01-09, 21:13
το ενυδρείο τρέχει από τις 16-17/12/08 .ούτε μηνα δηλαδή.
χημικό φίλτρο ναι, με αντί φώσφορο και άνθρακα. αλλα η άλγη φουντώνει συνεχεια... τι κάνουμε εδώ ??:smt065:confused:
αλατακι =1025
θερμοκρασια =27
PH 8.0
NO2=0
NO3=0
PO4=O,1mg/l με το ζόρι.
ammonia = 0

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28819 <-- εδώ αυτά που έχω + ακόμα μια κοραλία 3.

νερό από AO

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=19400&d=1229766776

klaz
06-01-09, 21:15
ναι μοιαζει πολυ με κυανοβακτηριο.
απο κυκλοφορια πως πας...?

andreas72
06-01-09, 21:19
ναι μοιαζει πολυ με κυανοβακτηριο.
απο κυκλοφορια πως πας...?
θα έλεγα ότι είναι πλυντήριο

vasilakis
06-01-09, 22:36
Κανε μια αλλαγη νερου και βαλε νεο ανθρακα και αντιφωσφωρο και αφαιρεσε μηχανικα οσο περισσοτερη αλγη μπορεις.

andreas72
06-01-09, 22:53
Κανε μια αλλαγη νερου και βαλε νεο ανθρακα και αντιφωσφωρο και αφαιρεσε μηχανικα οσο περισσοτερη αλγη μπορεις.
τα εκανα αυτα πριν 2-3 μερες.και το καθαρισα μηχανικα,αρκετες φωρες:confused:

Tricky
06-01-09, 23:03
Τον βραχο απο που τον πηρες ?

andreas72
06-01-09, 23:16
Τον βραχο απο που τον πηρες ?
ειναι ο βραχος του κωστα( madfdg (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1535) )

vasilakis
07-01-09, 10:56
Κανε υπομονη τοτε και θα υποχωρησει...
Αν βρεις βαλε και κανει goby να ανασγαρλευει τον αραγωνιτη.

madfdg
07-01-09, 16:13
Αντρέα υπομονή και επιμονή!
Πρώτον το κυανό δεν το αφαίρεσες το διασκόρπισες!Σου είπα πως μόνο με σιφωνάρισμα αφαιρείται!
Δευτερον ο αντιφώσφορος τώρα θα αρχίσει να ενεργεί!Δεν μου είπες αν ειναι σιδήρου η αλουμινίου?Αν είναι σιδήρου θα αργήσεις να δείς αποτελέσματα! Καλύτερα να προτιμάς επώνυμες μάρκες (που χρησιμοποιούμε όλοι μας δλδ) παρά άγνωστες!Δεν μπορείς να ξέρεις την αποτελεσματικότητα τους!
Τρίτον το κυανό είναι κάτι που παρουσιάζεται στα πιο πολλά νεα ενυδρεία!Αφού ο βράχος ήταν στο δικό μου και εγώ δεν είχα πρόβλημα με κυανό , αυτό δεν οφείλεται στον βράχο!Ο αραγωνίτης όμως?Αυτός προέρχεται απο το παλιό σου ενυδρείο που και εκεί είχες κυανό , οπότε ίσως να πέρασε με αυτόν ο "σπόρος"!
Απο κυκλοφορία δεν πιστευω πως έχεις πρόβλημα!


Δεν πιστευω να χρησιμοποίησες και νερό απο το παλιό σου ενυδρείο?:confused:

andreas72
08-01-09, 11:50
ναι κώστα είναι από τον αραγονίτη,τον δικό μου,δεν είπε κανεις ότι είναι από το βράχο...ο βράχος είναι alfa ! εννοείτε ότι δεν έβαλα σταγόνα από το νερό του παλιού ενυδρείου,ήταν όλο από τον αλέκο και τον θάνο,(AO) μονο στο κάνιστρο είχε παλιό νερό από την βιολογία μου...καλά είναι σίγουρο ότι είναι από τον αραγονίτη,για το αντί φώσφορο δεν σε απάντησα γιατί δεν μπόρεσα να βρω τι είναι,ούτε στο google βρήκα κάτι,AQUAVIE RESORB Po4 500ML. γαλλική εταιρία είναι.τώρα για το αντί-φώσφορο, ok τον άλλον μηνα τα αλλάζω όλα μαζί.και άνθρακα.................υπομονή υπομονή .

madfdg
08-01-09, 14:19
Ανδρέα θα σε μαλώσω και είσαι και παππούς:D:D
δεν είπα πως κατηγόρησες τον βράχο ,απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται!:rolleyes: Αν τον έχει ακούσει κανείς τον αντιφώσφορο ας μας βοηθήσει για την ποιότητα του , αλλίως πρίν να αγοράσεις καινούργιο κάνε μια ερευνα και πάρε τον πιο αξιόπιστο;)

PascM
09-01-09, 10:48
Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ...
Πληροφορίες εδώ : http://www.aquavie.fr/US/aquariophilie/RESORB_PO4.htm

andreas72
10-01-09, 22:48
μεταφραση οτε systran :)

Ένα υψηλό ποσοστό του φωσφορικού άλατος στο νερό του ενυδρείου σας ενθαρρύνει την αύξηση των ανεπιθύμητων αλγών.
RESORB PO4 είναι ένα ισχυρό προϊόν στην απορρόφηση του φωσφόρου. Ευχαριστίες
στη σύνθεσή του, μπορεί χημικά να δεσμεύσει τις συνδέσεις φωσφόρων φρέσκος και αλατισμένος
νερό.
Δόση: γραμμάριο 100 του RESORB PO4 για 100 λίτρα του νερού που αντιμετωπίζεται.
Διάρκεια της χρήσης: Εξαρτάται από το ποσοστό φωσφορικού άλατος στην αρχή
η επεξεργασία και ο πληθυσμός μέσα στο ενυδρείο.
Για αυτούς τους λόγους, είναι προτιμητέο να μετρηθεί τακτικά το ποσοστό
φωσφορικό άλας μέσα στο ενυδρείο.
Μόλις μειωθεί το ποσοστό φωσφορικού άλατος σε μια μετά βίας ανιχνεύσιμη αξία, μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε RESORB PO4 σε προληπτική βάση.
Αυτό το προϊόν μπορεί να αναπαραχθεί.

κωστα δεν λεει αν ειναι σιδήρου η αλουμινίου...tespa τον αλλων μηνα βαζω καπιο (καλο)...αυτο τι λεει ??? http://www.aqua-reef-farm.com/images/products/FILTRA%20P%20FAST.JPG

PascM
11-01-09, 00:15
Βάλε seachem αλλά αυτό που έχεις είναι μάλλον πρόβλημα σχετικό με το φως σου.

madfdg
11-01-09, 08:37
Ούτε το φώς του είναι Πασχάλη (έχει το δικό μου φωτιστικό με νέες λάμπες , 2* MH 150w , 2*T8 30w).:rolleyes:

Ανδρέα τα προϊόντα της Elow είναι καλά σε γενικές γραμμές , εγώ όμως θα προτιμούσα κάτι που να το έχουν δοκιμάσει πολλοί χομπίστες και είναι ευχαριστημένοι όπως Tunze siliphos , Seachem, Knop carbon!;)
Και μία πρόταση , βάλε στην αρχή αλουμινίου ώστε σε σύντομο διάστημα να σου τραβήξει τα πολλά και μετά βάλε σιδήρου για να τον κρατάς μεγαλύτερο διάστημα!

PascM
11-01-09, 09:53
Κώστα παίζει να υπάρχει θέμα φάσματος ?

madfdg
11-01-09, 10:31
Δλδ? Οι ΜΗ είναι 14κ και οι Τ8 είναι 20κ.Ίδιου τύπου λάμπες χρησιμοποιούσα 2 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα!:rolleyes:

Ειλικρινά το θέμα του Ανδρέα με έχει προβληματίσει και απλά περιμένω δυο πράγματα:
1. Να ωριμάσει λίγο το ενυδρείο, μπάς και οφείλεται στο "σύνδρομο νέου ενυδρείου" , αν και κανονικά με στρωμένο βράχο και overkill skimmer για τα λίτρα του δεν θα έπρεπε να βγάλει κυανό.
2. Να δράσει το αντιφώσφορο ώστε να ρουφήξει τα φωσφορικά.

Ευχομαι μόνο να μην έχει ρουφήξει και κατακρατήσει φωσφορικά ο αραγωνίτης του και το πρόβλημα παραμείνει:(

PascM
11-01-09, 10:46
Ρώτησα για το φάσμα διότι ορισμένες (κυρίως ανώνυμες κινέζικες) λάμπες δεν βγάζουν τελικά το φάσμα που αναφέρουν.
Εφόσον είναι ίδιες με αυτές που χρησιμοποιούσες 2 χρόνια τότε λογικά δεν είναι αυτό το αίτιο.

Tricky
11-01-09, 11:56
Κυανο σε ενος μηνα ενυδρειο που μαλιστα δεν στηθηκε καλοκαιρι , δεν ειναι λογικο ...το βακτηριο υπηρχε.Υποπτευθηκα το βραχο χωρις να σκεφτω πως και ο αραγωνιτης ειναι μεταχειρισμενος.

ΙΜΟ ο αραγωνιτης φταιει.Καλη κυκλοφορια , seachem phosguard και λιγο ταισμα ... Εγω οποτε ειχα κυανο , εριχνα Chemi clean:D

madfdg
11-01-09, 12:03
Βασίλη είναι το επόμενο βήμα. Θα έλεγα να περιμένουμε λίγο ακόμα. Άθελά του ο Ανδρέας αντί να σιφωνάρει το κυανό το διέσπειρε παραπάνω:(!
Αν και το Chemiclean δεν δράσει τότε σκούρα τα πράγματα:x

andreas72
22-01-09, 22:24
"σύνδρομο νέου ενυδρείου" όλα καλά κώστα, το "κυανό.",μειώθηκε παρα πολύ, έχει mini ελάχιστο,και αυτό που έχει mini μέχρι σήμερα,παρατήρησα ότι το χρώμα του έχει χάσει εκείνο το έντονο κόκκινο.....πάντως είναι πλέον ελάχιστο...και μέρα με την μέρα πάει καλύτερα το ενυδρείο.

madfdg
23-01-09, 13:14
Μπράβο Ανδρέα!;):smt001