PDA

Επιστροφή στο Forum : μαύρη ζελατίνα στον βράχο


exetlaios
06-01-09, 15:05
καλησπέρα σε όλους.Νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει για αυτό στο forum αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πλέον.Στον βράχο μου έχει δημιουργηθεί μία μαύρη κυκλική ζελατίνα διαμέτρου περίπου 1,5 εκ.Είναι πάρα πολύ λεπτή και κολλημένη πάνω στον βράχο.Πληροφοριακά στο σημείο αυτό υπάρχει έντονη ροή και παρουσία φυσαλλίδων απο το skimmer.Φωτογραφία ίσως καταφέρω να βάλω αργότερα.Εχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι?Επίσης παρατήρησα την δημιουργία και μίας άλλης μικρότερης σήμερα, Ευχαριστώ.
-------------------------
Άντε ... βιάζομαι... Έχω dial up

vasilakis
06-01-09, 17:40
Βγαλε μια φωτο για να σε βοηθησουμε...

zissis
06-01-09, 18:04
μια φοτο βαλε να δου με το προβλιμα

PascM
07-01-09, 02:16
Και θα καταλάβεις εσύ zissis ε?

Fishtank
07-01-09, 18:00
Μια φωτογραφία ρε φίλε θα μας έδεινε να καταλάβουμε καλύτερα !
Πάντως δεν είναι να ανησυχείς κιόλας ... Παίζει να είναι... Μήπως έβαλες κανα ενισχυτικό για κοραλίνη;
Ή και απο ανεμόνη μπορεί να είναι.
Βγάλε μια φώτο και καλή επιτυχία στο ανέβασμα με την dial up σου. Βάλε adsl ρε συ τζάμπα είναι.
Εμείς γιατί να βιαστούμε;

exetlaios
09-01-09, 19:33
Ξέρω είναι αδύνατο να ζητάω συμβουλες χωρίς φώτο αλλα μου ηταν πολύ δύσκολο.
Αύριο το βράδυ 99% θα τα έχω καταφέρει.Με μεγάλη απογοήτευση θα προσθέσω και την φωτογραφία της Πεταλούδας μου ενος πανέμορφου ψαριού πολύ καλά προσαρμοσμένου το οποίο για κάποιο λόγο μέσα σε μία νύχτα μαύρισε κυριολεκτικά.Οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές με εξαίρεση ελάχιστα τσιμπημένα φωσφορικά. Εκανα πρώτες ενέργειες και περιμένω.Ελπίζω να μήν έχει σχέση με το θέμα του βράχου.Εχει κανείς καμία ιδέα?Καμία συμβουλή κάτι....

Fishtank
09-01-09, 19:35
Δηλαδή έχουν μαυρίσει τα βράχια και η πεταλούδα !;;;

exetlaios
09-01-09, 19:40
Η πεταλούδα έχει μαυρίσει και έχει ξαπλώσει αλλά η μαύρη ζελατίνα στον βράχο μοιάσει με κάποιο είδος άλγης ίσως.

madfdg
10-01-09, 09:37
To μαυρισμα δηλώνει μεγάλο στρεσάρισμα (εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα χωρίς φωτό) , και για να εχει ξαπλώσει μάλλον είναι στα τελευταία της:(
Τι ενέργειες έκανες ?